ΚΡΑΧΤΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33332

    ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΓΕ ΦΙΛΕ SKARABGR ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΘΩΣ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΝΟ Η –ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ–ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΓΥΡΙΖΑΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΤΑΘΗΚΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΜΕΡΟΣ …..ΚΑΛΟ….ΕΓΩ ΠΧ ΕΙΧΑ 4 ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ  ΚΑΙ 12 ΧΑΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΡΕΜΑΤΙΕΣ,,,,ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33333


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 09 Φεβρουάριος 2004


    Χθες το πρωί εγώ, ο duckhunter και ο Leo είμαστε για τσίχλες κάπου την Νεμέα.

    Κάποια στιγμή που θελήσαμε  να αλλάξουμε μέρος και διασχίσαμε ένα χωματόδρομο, μας έγινε έλεγχος απο την Ομοσπονδιακή θηροφυλακή.

    Πέρα απο το ότι ο έλεγχος ήταν πλημελής (δεν ελέχθηκαν τα όπλα για το αν έχουν μειωτήρα), οι θηροφύλακες δεν έκαναν τον κόπο να κατέβουν από τον δρόμο και να πάνε για έλεγχο εκεί που ήταν συγκεντρωμένοι οι κυνηγοί.

    Τους παραβάτες δεν τους πιάνεις στον δρόμο.

    Κώστας


    [/indent]ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΩΜΑ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33337

     Δεν ξερω αν αυτο που λεω ειναι κακο η οχι, αλλα νομιζω οτι οπως θα επρεπε να καταγγελουμε οσους βλεπουμε και παρανομουν, ετσι θα επρεπε να κανουμε και σε οσους βλεπουμε και ασκουν πλημμελως τα καθηκοντα τους.

     Δεν ειναι σωστο να λεμε οτι απλα βγαινουν για να βγαλουν την υποχρεωση των αδειων, πρπεει να φροντιζουμε ωστε να κανουν σωστα τη δουλεια τους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #334708

    Παιδια δυστηχωs αν παρατηρησατε συνεβησαν καποια πραγματα που εμενα προσωπικα μου εκανα εντυπωση!!!

    Τα παιδια που μαs ελεγξανε ηταν παρα πολυ ευγενικα.

    Μονοι μαs πριν μαs ζητησουν οτιδηποτε αλλο εκτοs τηs αδειαs τουs ειπαμε για τα δελτια κατοχηs οποτε ισωs να το θεωρησανε αυτονοητο οτι ειμαστε νομιμοτατοι.

    Τι δεν μου αρεσε τωρα.

    Παντου στο συγκεκριμενο μεροs ηταν κυνηγοι η “κυνηγοι”.Καπου ακουγοντουσαν ‘κραχτεs’ καθαρα απο εμαs.Αυτοι δεν τουs ακουγαν?

    Τετραδεs και οι πενταρεs ακουγονταν συνεχεια.

    Τελικα αυτοs ειναι ο ελεγχοs???ΚΡΙΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #33342

    Εχειs απολυτο δικιο φιλε jim.Ουτε εγω περιμενα να συμβει κατι τετοιο απο την στιγμη μαλιστα που ο ιδιοs μαs ειχε προσκαλεσει στο μεροs!Oμωs το παθημα γινετε μαθημα!!!

    Γιωργοs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33344

    Ειπαμε Γιωργο, μαυρη λιστα.

    Δεν μας καλεσε για να κυνηγησουμε. Μας ηθελε για να βαλει ντουφέκια στην περιοχη και μαλλιστα ακριβως στα σημεια που τον εξυπηρετουσαν. Εως σημερα, η αθλιοτερη συμπεριφορα γνωστου μου που εχω δει ποτε. Του την φυλαω παντως.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #33354

     

    Επειδή μου μένει μετέωρη μιά απορία και διαβλέπω μεγάλη πικρία από τα γραφόμενα των φίλων, θέλω να ρωτήσω άν πρόκειται για γνωστό σας που είναι και μέλος του e-artemis.gr ή γενικά για γνωστό σας κυνηγό εκτός ιστοσελίδας, και το θέτω ως ερώτημα κρίσεως γιατί έχει πιστεύω αξία και σημασία…… η απάντηση.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33355

    Καλημερα,

    Ευλογη η απορια σου φιλε theod. Οχι δεν ειναι μελος του E-Artemis. Συγκεκριμενα ειναι ο πατερας ενος κοινου μας φιλου σκοπευτη. Τον συγκεκριμενο ανθρωπο (τον πατερα) τον ξερουμε 3 χρονια σχεδον και εχουμε ιδιαιτερα φιλικες σχεσεις.

    Αν δεν κανω λαθος, οι αρχαιοι Ελληνες εκριναν τον χαρακτηρα του ανδρα και απο την συμπεριφορα του στο κυνηγι.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #33359

    Καλημερα,

    Δημητρη και Γιωργο να σας πω εγω τι χρειαζεται αυτος ο ……”φιλος”,

    να κοινοποιησετε στη λιστα και σε οποια αλλη τυχον λιστα ειστε μελη το

    σημειο που σας πηγε και να μην βρισκουν ουτε να παρκαρουν….

    Του ειπατε το παραπονο σας κι αν ναι  τι σας απαντησε??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #33360

     

     To κυνήγι στην Αρχαία Ελλάδα ήταν η επιπλέον απόδειξη της αλήθειας και της αρετής… αλλά από τότε κύλησε πολύ νερό στο μύλο της ιστορίας και οι μεταλλάξεις του νεοέλληνα δεν νομίζω ότι είνια δείγμα ιστορικής συνέχειας ή συνέπειας.

      Πάντως όλοι πιστεύω ότι έχουμε παρόμοιες εμπειρίες από κυνήγια ανά την επαρχία, που … ήτανε κατά κυριολεξία γιουρούσια στον αέρα …και βέβαια δεν πρέπει να κατηγορεί κανείς τους εκεί οικοδεσπότες, που υποσχέθηκαν κυνήγια, αφού υπάρχουν  και οι αστάθμητοι παράγοντες, αλλά άν μη τι άλλο η στοιχειώδης αγωγή επιβάλλει, όταν καλείς κάποιον, να του επισημάνεις ότι τίποτα δεν είναι  βέβαιο κυνηγετικά ούτε και θα γεμίσει ο σάκκος του αλλά θα γίνει η προσπάθεια. Οι κάτοικοι πλέον πολλών κλασσικών κυνηγετικών περιοχών, έχουν γίνει καχύποπτοι και επιφυλακτικοί σε κάθε κυνηγό εκτός των χωρικών τους υδάτων και ένας άμετρος πολλές φορές τοπικισμός κυριαρχεί. Η μάλλον όχι και καλή περσινή και φετινή χρονιά ευνοούν ή υποκρύπτουν πιθανώς τέτοια φαινόμενα, γιαυτό άς διατηρήσουμε τη ψυχραιμία μας και άς αναλογιστούμε ότι το κυνήγι είναι τρόπος ζωής και όχι στρεσσαρίσματος ή αντιπαλότητας και άς μην είμαστε ευκολόπιστοι ή “φτιαγμένοι για καλά κυνήγια” σε κάθε μας έξοδο,που είναι μεν καλοδεχούμενα, αλλά όχι και σίγουρα, εξάλλου αυτά τα φαινόμενα από δώ μέσα προσπαθούμε να τα κριτικάρουμε και ως εκ τούτου να βελτιώσουμε την συμπεριφορά μας, νοιώθοντας όλοι σαν μιά μεγάλη φιλική παρέα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33362

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΘΑΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΡΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334710


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από JIMPAP στίς 10 Φεβρουάριος 2004


    ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΘΑΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΡΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ.


    [/indent]

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΑΘΑΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΙΔΡΩΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ……

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ (ΓΊ’ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΚΑΛΟΣ ΚΑΡΤΕΡΙΤΖΗΣ) ΑΛΛΑΖΑ ΔΙΑΡΚΩΣ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ. ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.

    ΕΠΡΕΠΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΡΕΜΑΤΙΑ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ Ο ΘΟΔΩΡΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΙΣΕΙ ΑΠ’ ΕΞΩ, ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΛΛΈΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ. ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟ ΚΑΜΕΝΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ.

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΚΟΠΙΜΑ.

    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΡΕΦΑΡΟΥΜΕ.

    ΚΩΣΤΑΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #33376


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 10 Φεβρουάριος 2004



    [indent]

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΚΟΠΙΜΑ.

    [/indent]

     


    [/indent]

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ , ΑΜΑ ΕΙΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΚΟΠΙΜΑ ………ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ…!!!!

     ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΨΗΛΑ …………ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΡΕΜΑΤΙΕΣ , ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΡΕΜΑΤΙΕΣ…………………. ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΨΗΛΑ.

    ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ .

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33388

     Παιδια, υποψιν, οτι αμα τουφεκιστουν και αρκετες φορες στο ιδιο μερος, οι τσιχλες αλλαζουν καπως την διαδρομη τους, γινονται καχυποπτες, και γενικα ειναι οτι πρεπει για κυνηγους με ευαισθητα νευρα.

     Εχω παρατηρησει οτι ειναι μαθηματικως βεβαιο οτι οι τσιχλες θα ερθουν απο κει που δεν κοιτας, και θα περασουν απο κει που ησουν 5 λεπτα πιο πριν. Γιαυτο, καλο ειναι το καρτερι να μην το αφηνουμε, επειδη οπως γυρνας συνεχεια, ποτε δεν κανεις καλη δουλεια..χωρια το γεγονος οτι στα καρτερια, πρεπει να ξερει και η παρεα μας που ακριβως ειμαστε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334713

    Ειλικρινα εκτιμω την προσπαθεια σας να μου “μαλακωσετε” την εικονα που δημιουργησα για το συγκεκριμενο ατομο, αλλα φοβαμαι οτι μονο οποιος ηταν εκει μπορει να σχηματισει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Εχω ολη την καλη διαθεση να λαβω σοβαρα υπ’ οψη αυτα που μου λετε αλλα εχω μαθει παντα να εμπιστευομαι την κριση μου και το ενστικτο μου σε πολλα πραγματα. Ακομα ομως κι αν υποθεσουμε οτι πραγματι δεν μας εβαλε σε σημεια επιτηδες για να μας θαψει, γιατι οταν κατεβηκαμε κατω να τον βρουμε με τα νευρα μας τσαταλια, μας ξαναστειλε αρον αρον πισω στα καρτερια μας; Συγγνωμη, αλλα εαν μου συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα, θα παραχωρουσα αμεσως το καρτερι μου σ’ αυτον που πιστευει οτι αδικηθηκε, ωστε εαν ειχα καλη προθεση να προλαβαινα ετσι την δημιουργια περαιτερω εντυπωσεων.

    Μην ξεχνατε τους κανονες της φιλοξενιας, για την οποια ο Ελληνας ειναι διεθνως φημισμενος. Οπως οταν φιλοξενεις καποιον στο σπιτι σου του παραχωρεις το κρεβατι σου και μοιραζεσαι το φαγητο σου ετσι και στο κυνηγι οταν φιλοξενεις καποιον του παραχωρεις το καρτερι σου και μοιραζεσαι μαζι σου τις γνωσεις σου για το συγκεκριμενο μερος και τις συνηθειες των θηραματων.  Τουλαχιστον εγω και ο DUCKHUNTER τετοιου ειδους φιλοξενια προσπαθησαμε να προσφερουμε στον JIMPAP και στον ALEX, οταν πηγαμε μαζι για παπια και πιστευω οτι μ’ αυτον τον τροπο κερδισαμε 2 φιλους και τους χαρισαμε (στον JIMPAP δηλαδη) μια πρωτη εμπειρια ευχαριστη χωρις ψαξιματα και απροοπτα. Δεν το λεω αυτο για αυτοπαινευτω αλλα εγω μονο αυτην την φιλοξενια γνωριζω και ετσι “εξ ιδιων κρινω τα αλλοτρια”.

    Λεωνιδας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων