ΤΣΟΚ ΓΙΑ BROWNING 525

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #103700

    Σκοτώνει μακριά μεν , όχι καθαρά πάντα δε .

    Είναι εξαιρετικό μέχρι τα 20 μέτρα , από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά δεν του έχω εμπιστοσύνη.

    Στις μαύρες όμως είναι άλλο πράγμα …


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #103709

    Γιάννη με δυο κυνήγια που το έχεις χρησιμοποιήσει, δεν είναι αρκετά για να δημιουργήσεις καλή εικόνα. Πίστεψέ με, σκοτώνει πολύ μακρύτερα και με σταθερότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    96
    panos_dent στις #103717

    Μωρέ θα με κάνετε εσείς να αγοράσω όπλο μόνο και μόνο για να μπαίνει το  seminole, βρε τι πάθαμε. Τουλάχιστον μπαίνει στα browning έτσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #103718

    Μου φαίνεται ότι μόνο σε verney – carron δεν μπαίνει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    96
    panos_dent στις #103722

     Είμαι γκαντέμης Γιάννη το ξέρω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #103729

    Να ρΕχω μια απορια. το choke αυτο εχει μεγαλυτερη διασπορα απο τον κυλινδρο. Μεχρι εδω καλα. Και προφανως καλυτερο pattern  απο ενα φυσιγγι διασπορας. Αλλα αυτο σε τι αποστασεις και με τι διατρικοτητα σε σχεση με τον κυλινδρο η ενα φυσιγγι διασπορας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #103732

    TO SEMINOLE Spreader ΤΟ ΧΡHΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΗΝ BENELLI CRIO,ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ 28 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΙΧΑ 34gr. ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΜΕΣΟΤΑΠΑ 33 gr.ΕΧΕΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΤΡΑΚΤΟ,ΟΥΡΑ.ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΡΟΖΕΤΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΤΑ 33gr ΜΕΣΟΤΑΠΑ (ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)ΣΤΑ 15m 75cm ΑΝΟΙΓΜΑ ΓΑΖΙ.ΣΤΗΝ ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ 34 gr 25m ΑΝΕΤΑ ΓΙΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥΛΙΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 30 ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΣΧΕΔΙΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΜΕΤΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΥΛΑ ΤΣΟΚ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #103734

    τεστ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #103735

     ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΟΚ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ .ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #103736

    Χρησιμοποίησε το http://www.imageshack.gr. Κάνε upload την φωτογραφία από το σκληρό σου δίσκο στο site και ύστερα βάλε το link που θέλεις στο φόρουμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #103737

    1. Πηγαίνετε στο http://www.imageshack.us και κάντε click στο κουμπί Browse πάνω δεξιά (A), για να επιλέξετε την εικόνα.

    2. Εάν η εικόνα σας είναι μεγάλη, τσεκάρετε το «κουμπί» resize (Β) και επιλέξτε 640×480 ©.

    3. Επιλέξτε το κουμπί (D) host it.

    4. Μόλις φορτωθεί η εικόνα, θα βρεθείτε σε μια άλλη σελίδα με έναν κατάλογο συνδέσεων.

    5. Μας ενδιαφέρει η άμεση σύνδεση «Direct link to image» (E) .

    κάντε click στο κείμενο αριστερά ώστε να επιλεγεί όλο.

    Μετά καντε το αντιγραφη(Direct link to image)

    Τέλος Α’ μέρους! Πίσω στο δικό μας Forum τώρα.

    6) ξεκινήστε κανονικά την διαδικασία για απάντηση, γράψτε το κείμενο σας και όταν έρθει η σειρά για την εικόνα πατήστε το κουμπί Img.(G)

    Μετά καντε επικολληση το url που καναμε αντιγραφη πριν και μετά, άλλη μια φορά το κουμπί Img.(G)

    8. Πρέπει να δείτε μια γραμμή κώδικα κάτι που να μοιάζει με αυτό…

    [ img]http://img512.imageshack.us/img512/4767/is36fp.gif[/img ]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #103755

    Λοιπόν … ΔΕΝ το δοκίμασα ΠΟΤΕ με μαλλινη ταπα και διασπορας φυσίγγια. Ο λόγος είναι ΠΩΣ ετσι και αλλιως δεν ρίχνω ποτε μου απο αυτα (εκτός) απο τα 28γρ μαλλινη της NS. Απλα θυμαμαι πως είχε χαρακτηριστει απο καποιους που το δοκιμασανε σαν “λουκουμας” η κατανομη του. Εκτός των υπολοίπων … με το συγκεντρωτήρα εχει την ιδανικότερη κατανομη που εχω δει .. και το κυριότερο πιστευω πλεον μετα απο ΠΟΛΛΑ κυνηγια (Γιαννη μου ) οτι με συγκενρωτηρα σκοτώνει καθαρα και μακρια!!! Κατι πολυ χρησιμο ακομη και στις μπεκατσες. Ποτε δεν ξερεις εαν χρειαστει να κανεις καπως ποιο μακρυνη τουφεκια. Για καποιο ανεξήγητο λόγο μου εχει αφησει την εντυπωση (καθαρα απο εμπειρικες κυνηγετικές καταστασεις) ότι σκοτώνει μακρυτερα και καθαρότερα ακόμη και απο μισο choke!!!!!! Δεν μπορω να το αποδείξω σαφώς … αλλα αυτο εχω αποκομίσει απο την χρήση του. Δεν νομίζω πως υπαρχει λόγος να καταφύγεις σε φυσίγγια διασπορας με αυτο. Για μαλλινη ταπα εφόσον το λενε συναδελφοι … δεν επιμενω … όμως προτιμώ καλυτερη σκόπευση και σιγουρια ακόμη και σε καπως μεγαλυτερη απόσταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #103756

     Νεοπτολεμε ετσι που το λες δηλαδη αυτο το super choke το χρησημοποιεις παντου και αδιακριτως ακομα και στο σκοπευτηριο? Επισης νομιζω σε εναν απλο τηλεφωνικο καταλογο σε διαφορες αποστασεις θα ηταν σχετικα καλη ενδειξη για την διατριτικοτητα του σε μεγαλες αποστασεις και συγκριση του με αλλα. Αν δεν βαριεσε give it a shot που θα ελεγαν και οι Αγγλοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #348145

    Νεοπτόλεμε, δεν είναι πιο αποτελεσματικό από το ντεμί μακριά, μην τρελαθούμε. Απλά, όπως συμφωνούμε και οι δύο, σκοτώνει πολύ καλύτερα από ότι θα περίμενε κανείς από ένα τσοκ διασποράς ΧΩΡΙΣ ταυτόχρονα να θυσιάζει την αυξημένη διασπορά κοντά.

    Αν δεις κατανομές στα 40 μέτρα (με ταινία) με χοντρά σκάγια, θα καταλάβεις ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο σ’ αυτήν την απόσταση για πουλιά μεσαίου και μεγάλου μεγέθους. Το μισό τσοκ στην ίδια απόσταση είναι όμως σφικτότερο. Για πιο μακριά όμως το spreader δεν αρκεί, τουλάχιστον όχι να έχεις απαιτήσεις για σταθερή απόδοση.

    Όταν το είχα πρωτοπάρει, είχα αντικαταστήσει τον κύλινδρο και τον βελτιωμένο κύλινδρο, αλλά ήδη από το light modified και πάνω έβλεπες διαφορές και στον πίνακα και στο σκότωμα. Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ το spreader της Seminole και light modified και light full από την Briley. To light full εννοείται το βάζω μόνο για παπιά, και αυτό όταν έχει φέξει για τα καλά και οι ντουφεκιές είναι οριακές. Στο 99% των κυνηγίων μου, το Spreader και το LM με καλύπτουν απόλυτα. Τα θεωρώ δε, και ιδανικό συνδυασμό για ένα δίκανο, να τα βάλεις επάνω και να τα ξεχάσεις. Όπως θεωρώ ιδανικό συνδυασμό εργοστασιακών τσοκ για δίκανο, τον βελτιωμένο κύλινδρο και το ντεμί. Αν σκουριάσουν μέσα στο όπλο και δεν βγαίνουν, ακόμα καλύτερα!!!

    Α, και καθάρισε το mailbox σου, προσπαθώ να σου στείλω κάτι και έχει μπουκώσει.

    Αντρέα:

    Δεν είναι super choke. Είναι ένα πολύ καλά μελετημένο τσοκ διασποράς, πουκατασκευάζοντάς το για μία συγκεκριμένη δουλειά, τους βγήκε και μία άλλη ιδιότητα, που πιθανόν να μην είχαν προβλέψει. Να εξηγήσω. Τα τοιχώματα του τσοκ ανοίγουν από το 18,7 περίπου της φούστας (κάπου εκεί είναι αν θυμάμαι) στο 20,2 του στομίου. Αυτό από τη μία υποχρεώνει τα περιμετρικά σκάγια να ανοίξουν προς τα έξω με ρυθμό μεγαλύτερο από ότι θα προκαλούσε μόνο η ατμοσφαιρική αντίσταση σε έναν κύλινδρο αλλά ταυτόχρονα φρενάρει στιγμιαία τον συγκεντρωτήρα δημιουργώντας υποπίεση περιμετρικά του πριν ακόμα βγει από το τσοκ. Έτσι και τα φύλλα του ανοίγουν ευνοώντας τις κατανομές αλλά και ο ίδιος ο συγκεντρωτήρας συγκρατείται κάποια χιλιοστά πίσω από την γόμωση την στιγμή της έκρηξης στομίου, με αποτέλεσμα να μην εμβολίζει το κέντρο της κατανομής και να μην σκορπάει τα πολύτιμα (λόγω μη ή ελάχιστης παραμόρφωσης) κεντρικά σκάγια. Αυτά τα κεντρικά σκάγια είναι που φτιάχνουν τό κομμάτι της κατανομής που δίνει την “αλατιέρα” στις μεσαίες/μακρινές αποστάσεις.

    Ελπίζω να το εξήγησα με κατανοητό τρόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #103768

    Φιλε ΜΙΡΟΚΥ

    Αν βρείς τα trulockchokes στη Κύπρο, και εαν εχεις τη καλη διαδεση στειλε ενα ΠΜ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων