ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΤΙΑ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #105856

    H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 31 ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ. ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΚΟ. ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ. ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ. ΚΑΙ ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΧ5 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΟΓΑΡΙΑΖΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ (ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΤΟ NISSAN TOY ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ). ΑΠΟ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΕΝΤΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΙ ΤΡΕΝΤΥ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    Ανώνυμος στις #348774

    Στο χωριο μου λενε" οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".Τωρα αν η αλεπου εγινε τρεντυ τι να πω?Οποιος δεν εχει ζησει το χαραμα στο βουνο παρεα με το σκυλο του, την ανατολη και το ξυπνημα του δασους, τι να μας πει?Ολοι αυτοι πιστευουν πως περνουμε ενα οπλο σταματαμε σενα σημειο του δασους και αρχιζουμε να πυροβαλαμε οτι δουμε μπροστα μας.
    Ετσι προτιμανε το κλαμπακι, την επιδειξη του αρμανι και οτι αλλο θελουν να επιδειξουν, να το παιξουν ψευτοοικολογοι-κουτολογοι γιατι μονο ετσι εχουν κατι να πουν και να την πουν σε αυτους που ξυπνανε στις 5 και στις 6 το πρωι,γιατι αυτοι δεν μπορουν να ανοιξουν τα ματια τους και να παρουν τα ποδια τους απο το ξενυχτι και αφου δεν μπορουν να γινουν ενα με τη φυση τα ριχνουν αλλου.
    Και ποιοι ειναι αυτοι που καθοριζουν τι ειναι τρεντυ και τι οχι?Αυτο δεν το εχω καταλαβει!Τοσο μεγαλος ειμαι ρε γαμωτο???!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    REMWIN2 στις #348782

    nikosl εχεις αρκετα σωστα σημεια στις αποψεις σου αλλα μην κατακρινεις και καποιον ο οποιος εχει μεγαλωσει με αλλα ερεθισματα και προτυπα.Δεν ειναι τυχαιο που και εγω με τους φιλους μου επαρχια μεγαλωσαμε και απο κυνηγι μονο εγω και αλλο ενα παλληκαρι απο ολοκληρη τη γενια του 1987 σε μια πολη με 10.000 κατοικους σχεδον.Εγω τοτε ημουν αναγκασμενος να αφησω την παρεα το Σαββατο βραδυ απο νωρις για να ξυπνησω την αλλη μερα και μετα οταν μαζευομασταν για καφε αυτοι λεγανε σκηνικα που εγιναν τις μερες που ελειπα και εγω δεν μπορουσα να συμμετεχω στην συζητηση και μου κακοφαινοταν που επρεπε να θυσιασω κατι για την αρρωστια μου με το κυνηγι.Θα μου πεις δεν μπορεις να εχεις και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο αλλα οι σημερινοι νεοι που 3 χρονια εχουν διαφορα με εμενα το πολλυ εχουν τελειως αλλες αποψεις και ερεθισματα.Εμεις μεγαλωσαμε στην αλανα με τα ποδηλατα και με τα ποδια ολο πληγες και καταμαυρα απο τις σκονες.Τωρα τα παιδια πανε στα Ιντερνετ-καφε και κλεινονται ολη μερα ή η μονη τους διεξοδος απο φροντιστηρια και μαθηματα ειναι ενας καφες και μια εξοδος σαββατο βραδυ.Ο καθενας τα ζυγιζει και τραβαει την πορεια του.Για να σου δωσω ενα παραδειγμα που για εμενα τα λεει ολα:πριν κανα 2 καλοκαιρια εχει ερθει μια ξαδερφη μου στο χωριο για πασχα και οπως πηγαινουμε με το αμαξι μου κανει σε μια στιγμη αποτομα "σταματα λιγο δεξια βλεπω εναν γαιδαρο",βγηκε απο το αμαξι και πηγε κοντα ρε παιδια,η κοπελλα πρωτη φορα εβλεπε γαιδαρο στα 19 της.Και εγω τωρα που ειμαι Αθηνα και σπουδαζω μονο 5-6 εξοδους ειχα ολο το χρονο οταν πηγαινα πανω για διακοπες.Αυτο που ειπες για τα κλαμπακια πριν οτι εμεις ξυπναμε και αυτοι δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους,εχω παει σερι απο ξενυχτι κατευθειαν για κυνηγι χωρις λεπτο υπνου :P ,τωρα για την καρπωση της εξοδου αφηστε το καλυτερα….. :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    Ανώνυμος στις #348786

    Αυτο που ειπες για τα κλαμπακια πριν οτι εμεις ξυπναμε και αυτοι δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους,εχω παει σερι απο ξενυχτι κατευθειαν για κυνηγι χωρις λεπτο υπνου :P ,τωρα για την καρπωση της εξοδου αφηστε το καλυτερα….. :P

    Μεσα εισαι γιατι και εγο με την παρεα μου φευγαμε απο το κλαμπ και πηγαιναμε απευθειας στο κυνηγοτοπο.Αλλα ξερω οτι η διαδρομη για την ιθακη αξιζει και οχι η ιθακη.Τι πιο ομορφο απο την παρεα σου και τα πειραγματα στο κυνηγοτοπο?Το θεμα ειναι οτι συμφωνω μαζι σου οτι εχουν αλλα ερεθισματα οι σιμερινοι νεοι απλα κατηγορω αυτους που ενω δεν εχουν βγει ποτε στη φυση το παιζουν ξερολες και ιθικοι προστατες της φυσης.Οπως μια γνωστη μου ελεγε την τσιχλα περδικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #106440

    nikosl ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ!!! ΟΤΙ ΧΑΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΣΟΥ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ… ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΟΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΕΤΟΝ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣ…ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ 2 ΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΟΥΣΟΥΔΙΤΣΑ…. ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ 1ΟΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ 2ΟΝ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    zatoichi στις #106449

    Τα πραγματα πιστευω ειναι απλα. Οποιος θελει να ασχοληθει με το κυνηγι ασχολειται. Με το ζορι δεν γινεται τιποτα. Λιγοι ειναι αυτοι που σνομπαρουν ας το πουμε το κυνηγι. Ομως υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιους μπορει να τους φρεναρει να ασχοληθουν, θελει να αφιερωσεις χρονο – χρημα, να εχεις σκυλους κλπ κλπ. Οποτε ολα καλα αυτα που λεει ο Fidel90 αλλα υπαρχει και η αλλη οψη…..εμενα ειναι κυνηγοι οι θειοι μου και βρισκω ενδιαφερον το κυνηγι και ολο αυτο το κλιμα που υπαρχει αλλα με κερδισε η σκοποβολη. Και ετσι καταλαβαινω ολα αυτα που λετε, απλα σε τετοια ακριβα χομπυ ή τροπο ζωης που λετε πρεπει καποιος να αντεχει οικονομικα. Και ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα μαλλον σε καποιους ολα αυτα μοιαζουν ουτοπια. Οποτε δεν χρειαζεται να κατηγορουμε κανεναν. Ο καθενας κανει το καλυτερο για τον εαυτο του και εαν ακολουθησουν και αλλοι εχει καλος. Οποτε σε αυτο που ειπε καποιο μελος οτι θα μεινουν λιγοι, του απαντω καλυτερα λιγοι και καλοι παρα πολλοι και……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    yannisv στις #106451

    Ένα μεγάλο λάθος που παρατηρώ στην νεοελληνική αντικυνηγετική κοινωνία είναι η ρητορική ότι οι κυνηγοί δεν είναι ούτε οικολόγοι ούτε ζωόφιλοι!! Ρε παιδιά υπάρχουν μεγαλύτεροι και περισσότερο αφοσιωμένοι οικολόγοι και ζωόφιλοι από τους γνήσιους κυνηγούς??

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων