ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107660

    Φίλε prowler r:

    Φίλε Apopsis, από την στιγμή που εγώ εισήγαγα τον όρο στην συζήτηση μας και τον χρησιμοποίησα μόνο εγώ, έχω κάθε δικαίωμα να θεωρήσω ότι αναφερόσουν σε εμένα.”

    Σκέφτηκα πολύ πριν δώσω απάντηση. Κυρίως για το λόγο να μην τροφοδοτήσω Γηπεδική κόντρα.
    Από την άλλη μεριά όμως δεν θα ήθελα να τραβηχτώ στην άκρη γιατί έτσι θα φαινόμουν ασυνεπής .

    -Το 12άρι είναι «αμιγώς κυνηγετικό»; Το 20άρι;
    -Τι ποικιλία φυσιγγιών έχει το 28άρι; Το 16άρι;

    Παραθέτω απόσπασμα άρθρου του διαχειριστή:

    […..Θα ήταν περιττό να αναλύσουμε ένα διαμέτρημα που σήμερα είναι γνωστό και χρησιμοποιείται από αρκετούς θιασώτες του είδους. Αυτό που πρέπει να ανα-φέρω είναι το πραγματικά αξιοθαύμαστο εύρος των γομώσεων που διατίθενται σήμερα στο εμπόριο για τον κάτοχο ενός όπλου 36GA (0.410), αρκεί βέβαια να διαθέτει θαλάμη 3 ιντσών (76 χιλ.) magnum. Η επιλογή ξεκινάει με το απλό φυσίγγι που διαθέτει μήκος κάλυ-κα 50 χιλ. και γόμωση 9 γρ. σκάγια. Ακολούθως υπάρχει η ενισχυμένη γόμωση των 14 γρ. σκαγίων και κάλυκα 65 χιλ. και εδώ βλέπουμε ακριβώς τη γόμωση του προηγούμενου διαμε-τρήματος 32GA. Ενώ υπάρχει σε κάλυκα 76 χιλ. (3’’ magnum) η ανώτερη γόμωση με 19.5 γρ. σκάγια και μια ποικιλία σε νούμερα σκαγίων από το Νο 4 έως το Νο 10, με υψηλές δυνατότη-τες, ειδικά στη γόμωση magnum, που δείχνουν εξωπραγματικές για ένα τόσο μικρό φυσίγγιο μπορεί άνετα κάποιος να καταβάλλει αρκετά πτερωτά θηράματα που τα ντουφεκάμε στη φέρ-μα σε κοντινή και μέση απόσταση. Η κινητική ενέργεια που διαθέτει η συγκεκριμένη γόμωση μπορεί να καταβάλλει ένα λαγό στο ξεφώλιασμα ή ένα αγριοκούνελο σε αποστάσεις από 15 έως 25 μ. με σκάγια Νο 4 ή 5. Αν μάλιστα είναι κάποιος πολύ καλός σκοπευτής μπορεί να έχει επιτυχημένες βολές σε τσίχλες με Νο 9 ακόμη και μέχρι τα 30μ. Προσωπικά το έχω δοκιμάσει και σε φασιανό σε τουφεκιές με Νο 6 στα 15 και 20 μ. χωρίς το πουλί να πέφτει τραυματισμέ-νο, αν και είναι γνωστή η αντοχή του στην τουφεκιά. Όσον αφορά τέλος το μονόβολο του 0.410, υπάρχει σε σφαιρικό σχήμα σε τύπου BRENNEKE και FOSTER, με υψηλή ακρίβεια βολής στα 50 και 100 μ., υψηλότερη μάλιστα από τα αντίστοιχα σε δωδεκάρι. Φυσικά δεν έχει την κινητική ενέργεια του δωδεκαριού στα 50 και 100 μ. όμως έχει υψηλότερη ταχύτητα του βλήματος……](Από το κυνηγεσία-κυνοφιλία)

    Ο Αιγινίτης δεν είναι ο θεός βέβαια, αλλά κάτι ξέρει ο άνθρωπος……

    Αλλά ας μην αρχίσουν ερωτήσεις του τύπου :
    «Γιατι ρε Αιγινίτη λες για 9άρια στα 30μ και για φασιανούς στα20;…»


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107662

    Εχουμε μια περίεργη συζήτηση εδώ και ξεχνάμε μερικά πραγματικά δεδομένα.
    Κατ΄ αρχάς κυνηγάω με 12αρι, Δεν εχω κόλλημα με τα πολλά γράμμαρια αν και χρησιμοποιώ πολλά γραμμάρια ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ – περιέργο Ε!!!!! Εχώ κάνει την διαδρομή μου με το βιβλίο του ΤΗΟΜΑΣ εχω πάει στα πολλά γραμμάρια και εχω ξαναγυρίσει στα ποιο νορμάλ.
    Εχω κυνηγήσει πραγματικά και χωρίς τον φόβο της ανεπαρκειας με 32αρι μονόκαννο (εχτρα εχτρα FULL) και 19 γρ και πυρίτιτδες εντελώς ακατάλληλες για τόσο βαρίες γομωσεις σε αυτό το διαμέτρημα – ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ απλά δοκίμαζα σε γκαζοτενεκέδες και αυτές οι γομώσεις μου έδιναν αποτέλεσμα. Ετσι και στο ξεκίνημα μου στο 12αρι δούλευα με 30γρ σκάγια, αργότερα πέρασα στα περισσότερα και ξαναγύρισα στα ποιο νορμάλ.
    ΝΑΙ το 36αρι ακόμα και στα 19 (και το λέω γιατί τα έχω δουλέψει πάρα πολύ και σε όλα τα νούμερα) δεν έχει την δυνατότητα των 30 ή 36 γραμμαρία, ΕΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΥΣΣΙΓΓΙΩΝ πράγμα που δεν πολύ συμβάινει. ΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ απόψη απόστασης λόγω ανεπέρκειας πυκνότητας.
    Αλλά έχεις αναμφισβητητα (δεν αμφισβειτάι από κανένα) πολύ ταχύτερη επώμιση και πολύ σωστότερη κατάδειξη στόχου, Πραγμα που σε "σηκωτά" θηράματα (όλα με τον σκύλο φέρμας και τα περπαπητα) μειώνει την απόσταση που τελικά ντουφεκάς ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΕΤΡΑ. μειώνεις τις απώλειες του μειωμένου βελινεκούς. Μετά έχεις ντουφεκιές που δεν προλαβαίνεις να τις κάνεις με το 12αρι, λόγω ταχύτερης αντίδρασης – σκεφτήτε πόσες φορές δεν έχεται προλάβει το θήραμα πρίν καλυφθεί πίσω από την βλάστηση και εσεις ντουφεκάτε τα κλαριά, το πιθανότερο είναι σε τέτοιες περιπτώσεις με ένα πραγματικό μικρό διαμέτρημα και όχι "12αρι με άλλες κάννες" να το είχατε προλάβει πριν χαθεί.
    Προσωπικά είχα περισσότερες επιτυχίες με το 32αρακι ή μπαστουνι (ετσι το αποκαλούσε ο πατερας μου) σε τσίχλες σηκωτες στα κέδρα παρά με το 12αρι.
    Και εδώ εισερχόμαστε στην σκοποβολή. !!!!!!!! Εδώ τα δεοδμένα είναι πράγματι διαφορετικά, τα 12αρι είναι ΑΠΟΛΥΤΑ προσαρμοσμένα στον σκοπευτή οι θέσεις είναι απόλυτα προσδιορισμένες οι αντιδράσεις απόλυτα φτιαγμένες, αρα δεν υπάρχει τρομερά ούσιαστικό κερδος για τα μικρά διαμετρήματα.
    ΣΤΟ ΚΥΝΓΙ ΟΜΩΣ???
    Ερωτήματα.
    Πόσοι ντουφεκάνε μια τσίχλα rougial στα 35 μέτρα ???? στα 30???????
    Στο 90% των αποτυχιών στο κυνήγι είναι ΛΑΘΟΣ σκόπευση. και όχι ανεπάρκεια κατανομής, ακούω φίλους να διαμαρτύρονται για την απόδοση των φυσίγγιων τους και οι βολές τους είναι 32-36 γρ στα 25 μέτρα !!!!!!!!!
    Στα 25 μέτρα με ένα τσοκ 1/2 με γομώσεις 18-20 γρ έχεις αρκετή κατανομή ώστε να καταβάλεις το θήραμα.
    Πόσα θεωρείται ότι είναι τα επαρκεί γραμμάρια για την καταβολή ενός θηράματος κατω από τα 30 μέτρα??? Οι σκοπευτές έχουν φτάσει στα 24 για το απόλυτο. και έπεται και συνέχεια. Οσο για το έαν σπαει το πίατο με ένα 7,5 ΝΑΙ σπάει σωστά ΑΛΛΑ υπάρχει μια άλλη απαίτηση ΠΡΕΠΕΙ να σπάνε ΟΛΑ τα πιάτα, πράγμα που σημαίνει ότι οι κατανομές είναι τέτοιες που δίνουν αυτή την σιγουριά.
    Προσωπικά κυνηγάω τσίχλα 2-3 φορές τον χρόνο περπατητη σε ελαιώνα, κάθε φορά μαζεύομαστε σκυλαδες και πάμε για τσίχλες τα 2 τελευταία Σ/κ του κυνηγίου. κάνουμε μια μεγάλη γύρα με πολύ περπάτημα και πολλές βολές, ξεκινάμε κουβαλώντας 4 κουτιά φυσίγγια, προσωπικά δεν ρίχνω πάνω από 31 γρ στην τσίχλα,εαν τυχόν δεν έχει κυνηγηθεί το μέρος την προηγούμενη κατά τις 10 παρακαλάμε να ρίχνουμε για να "ξεφορτώσουμε" από το βάρος, Ελαφριά όπλα δεν συστήνονται ακόμα και αυτοί που έχουν όπλα 2,800 για τα σκυλοκυνήγια πέρνουν καραμπίνες δεν αντέχεται το κλώτσημα από 70-100 σφαίρες με 2800 όπλο(ευτυχώς που έχει και πορτοκαλιές και δεν κουβαλάμε και νερό),
    Κάθε φορά στην επιστροφη λέω ότι πρέπει να ήμαστε και πολύ "………!!!!!!" κάνουμε όλο αυτό για βολές που το 98% είναι κάτω από 25 μέτρα, άσε που δεν ντουφεκάμε μακρύτερα για το λόγο ότι δεν θα τις βρούμε.
    Εαν και εφόσον όλα τα διαμετρήματα έχουν τον ίδιο κύκλο κατανομής. βρέστε μου ένα καλό λόγο γιατί όχι ένα αν όχι 36αρι ένα 28αρι. Πέρα από την ανασφάλεια που μας έχουν ποτίσει τόσα χρόνια έντυπα και βιβλία.
    Ανθρωποι που σωστά πειραματίστικαν και έβγαλαν ότι συμπέρασματα έβγαλαν με τις τότε δυνατότητες και τα τότε όπλα, για τα κυνήγια που έκαναν αυτοί.
    Πάντως για τον BURRAND και σε συνέχεια τον gought Thomas προσωπικά σε δοκιμες που έχω κάνει έχω πετυχεί τα δεδομένα του πίνακα του, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο αλλά δεν έχω πετύχει την αντιστοιχία που αναφέρει με το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι στις διαφορετικές απόστάσεις ,
    Δηλαδή το φυσίγγι που βγάζει 60% με το 1/2 στα 36 μέτρα δεν δίνει 55% στα 41. και βεβαια δεν έχω δεί τις αποδόσεις που λέει ο πίνακας στις πολύ μεγάλες αποστάσεις εκεί έχω δεί εντελώς άλλες συμπεριφορές, από αυτές που περιγράφει στο βιβλίο του. Δηλαδή υπερσυγκεντρωσεις στον μικρό ή ακομα μικρότερο κύκλο και από εκεί και πέρα το χάος.
    Κρατάω τα δικά μου συμπεράσματα για το κυνήγι μου. ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΝΕΝΑ γιατί δεν μπορώ να αντιγράψω τις συνθήκες τους, βασικά τα όπλα τους.
    Παντως θεωρώ ότι η βλητική του λειόκαννου μπορεί σαν γενική ιδέα να έχει "τελειώσει" ΄αλλά έχει ακόμα πολύ δρόμο στις λεπτομέρειες.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #107663

    Δεν θα ήθελα να μπω στην ουσία της διαφωνίας. Άλλωστε έχω κάνει τις επιλογές μου μέσα από πολύ διάβασμα και ατελείωτες ώρες προσωπικών πειραματισμών.

    Θέλω όμως να σας διευκρινήσω την σκοπευτική χρήση του .410, γιατί βλέπω ότι το χρησιμοποιείτε ως επιχείρημα χωρίς να γνωρίζετε τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείται.

    Η κλασσική του χρήση υπάρχει στο αμερικάνικο skeet, στο αγώνισμα των 4 διαμετρημάτων, δηλαδή 12, 20, 28 και .410. Εκεί όσο μικραίνει το διαμέτρημα, τόσο πέφτει και το ποσοστό επιτυχίας, εκτός από το 20 βέβαια, το οποίο μάλιστα οι περισσότεροι το ρίχνουν και στην θέση του 12. Το 28 όμως επιδεικνύει μικρότερα ποσοστά επιτυχιών και βέβαια ακόμα χειρότερα το .410. Και φανταστείτε ότι μιλάμε για αποστάσεις γύρω στα 20 μέτρα. 19 μέτρα απέχει η κενρική σημαία από τους βατήρες. Αυτό σημαίνει ότι οι τουφεκιές είναι της τάξης των 17 – 25 μέτρων ανεξαρτήτως αγωνίσματος. Γιατί λοιπόν υπάρχει μείωση των επιτυχιών με το 28 και το .410; Γιατί απλούστατα, ακόμα και σ' αυτές τις μικρές αποστάσεις, τα λιγοστά γραμμάρια των δύο μικρών διαμετρημάτων δεν αρκούν να γεμίσουν τον κύκλο του 12αριού με το skeet choke, με το οποίο τόσο άνετα κάνουν οι καλοί σκοπευτές τα 25άρια, και αναγκάζονται να σφίξουν τα τσοκ. Ο κύκλος τότε μικραίνει και κάποια πιατάκια χάνονται με μεγαλύτερη ευκολία. Αυτά για το skeet, όπου οι αποστάσεις βολής είναι γύρω στα 20 μέτρα.

    Η άλλη σκοπευτική χρήση του .410, αλλά πολύ πιο σπάνια, είναι σαν "υποομάδα" σε αγώνα sporting αγγλικού τύπου, αλλά και πάλι μόνο σε πολύ μεγάλες διοργανώσεις με πολλές εκατοντάδες συμμετοχές, ώστε να εξασφαλιστεί στατιστικά ότι θα μαζευτούν λίγοι σκοπευτές για το .410 και να μετρήσει ως έγκυρη η συμμετοχή τους. Και φυσικά τα σενάρια βολών είναι προσαρμοσμένα ως προς τις αποστάσεις στις δυνατότητες του διαμετρήματος και παρ' όλα αυτά, τα ποσοστά ευστοχίας δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά του main event στο 12άρι. Είναι πολύ μικρότερα.

    Αυτά τα λίγα για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις ως προς τις βλητικές δυνατότητες του .410.

    Επίσης ακούστηκε κάπου ότι ένα 7,5άρι μπορεί να σπάσει το πιατάκι. Πιστέψτε με, δεν μπορεί. Αν κάνετε μία βόλτα σε ένα γήπεδο trap, 75 μέτρα από την τάφρο, εκεί δηλαδή που φτάνουν τα άσπαστα πιάτα, θα εκπλαγείτε με το πόσα από τα πιάτα που δεν έσπασαν έχουν 1 ή 2 τρύπες επάνω τους. Δεν είναι καθόλου σπάνιο να βρείτε ολόκληρα πιάτα ακόμα και με 3 τρύπες! Είναι έτσι φτιαγμένα, ώστε το τριπλούν ή τετραπλούν τραύμα που ισχύει ως νόμος για το θήραμα, να ισχύει και για τους πήλινους δίσκους.

    Αυτά από εμένα, χωρίς καμμία μα καμμία διάθεση αντιπαράθεσης. Απλά κάποια hard facts για να βοηθήσω την φερεγγυότητα της συζήτησης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #107664

    Δάσκαλε μας έλειψες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107669

    Αγαπητέ leo

    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης….

    Λές:
    Γιατί λοιπόν υπάρχει μείωση των επιτυχιών με το 28 και το .410; Γιατί απλούστατα, ακόμα και σ' αυτές τις μικρές αποστάσεις, τα λιγοστά γραμμάρια των δύο μικρών διαμετρημάτων δεν αρκούν να γεμίσουν τον κύκλο του 12αριού με το skeet choke, με το οποίο τόσο άνετα κάνουν οι καλοί σκοπευτές τα 25άρια, και αναγκάζονται να σφίξουν τα τσοκ. Ο κύκλος τότε μικραίνει και κάποια πιατάκια χάνονται με μεγαλύτερη ευκολία. Αυτά για το skeet, όπου οι αποστάσεις βολής είναι γύρω στα 20 μέτρα.

    -Εγώ δεν αμφισβητώ ότι μειώνονται οι επιτυχίες. Φυσικό είναι.

    Το 12αρι θα "σβύσει" το ας πούμε μικρό λάθος (1-2 δεκάδες εκατοστα), το .410 όχι.
    Τα αποτελέσματα που έχω εγώ με γομώσεις 11γρ(2,5 ίντσες φυσίγγι) σε χαρτιά στα 20μ ,μου δείχνουν ότι στην περιοχή διαμέτρου 20-25εκ περι του κέντρου
    ο πήλινος δίσκος (προφίλ) με σκάγι Νο9 δέχεται 8-11 σκάγια.

    Θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις.

    -Μήπως είναι και θέμα καλής σκόπευσης;
    -Μήπως τα "χαμένα" πιάτα είναι πιάτα απομακρυνόμενα απο τον σκοπευτή κατα τη στιγμή της βολής, οπότε μπορεί να φτάνουμε σε οριακές περιοχές
    (ένα σκάγι λιγότερο, ένα φυσίγγι λίγο αργότερο, ένα πιάτο λίγο ταχύτερα απομακρυνόμενο… ή όποια άλλη ανωμαλία της στιγμής);

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #107670

    φιλε leo …θαταν πολυ ενδιαφερον και κατατοπιστηκοτερο για ολους μας αν ανεφερες τα αποτελεσματα τετοιων αγωνων σε αποστασεις οπως σωστα λες ,μεταξυ 17 και 25μ και για το 410 μα και για το 28αρι,,, με αριθμους , ετσι να παρουμε μια ιδεα με αριθμους πχ…17στα 25,,,19στα 25??? ποσο τελικα ειναι αυτα τα κατω ,,,φυσικοτατα,, απο τις δυνατοτητες του 12 με 24γρ νο 9,5 (συνιθως για το skeet) ,, νομιζω αυτες οι αποστασεις αντανακλουν το 95% του πεταχτου κυνηγιου και για περσδικα και για ορτυκι. και για μπεκατσα..και για φασιανο…και και,,και ,,,,,εδω ελπιζω να συμφωνουμε ολοι,,, νομιζω πως πραγματικοι αριθμοι ειναι αμεσοι στην δημιουργια εκτημησεων και αποψεων ,,, γιατι με το να λεμε ,,λεξεις οπως πιο δυνατα..πιο καλα,,πιο πολα,, απο το ταδε,, το ενα το αλλο…δεν εχουμε πραγματικα και χειροπιαστα μετρα συγκρισης .Το σιγουρο παντος ειναι ,πως αδιαφορο αν ειναι 17-25 για 19-25…..για 14-25,,, δεν καταδικαζει κανενα απο τα εν λογω διαμετρηματα στην 100% αδυναμια καταβολης μετα τα 20μ οπως υποστηριζουν αρκετοι συναδελφοι.

    φιλικοτατα ,και με πολους πολους χαιρετισμους .
    mark cal 20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349865

    Είμαι σε διακοπές. Μην με βάζετε να ψάχνω για στοιχεία και πίνακες. Ρωτάτε πόσο χειρότερο είναι σε επιδόσεις. Λίγο χειρότερο. Ελάχιστα. Αν θέλεις να το εκλάβεις σαν επιχείρημα υπέρ, μπορείς. Όπως επίσης μπορείς να αντιπαραθέσεις το γεγονός ότι μιλάμε για βολές στα 20 μέτρα, άρα μακρύτερα αλλάζουν πολύ τα δεδομένα και έτσι είναι. Νομίζω όμως ότι θέλετε να στηρίξετε με ψυχρά νούμερα ένα θέμα το οποίο είναι καθαρά συναισθηματικό. Το να κυνηγάς με ένα μικρό διαμέτρημα στην Ελλάδα είναι για όσους αντλούν ευχαρίστηση από ένα όπλο πέραν της δυνατότητας κάρπωσης θηραμάτων. Το πιο λογικό επιχείρημα που άκουσα ήταν του Παντελή. "Ναι μεν δεν σκοτώνει καλά μακριά, αλλά έτσι κι αλλιώς προλαβαίνεις να τουφεκάς πιο κοντά λόγω μικρού βάρους". Και κάπου εκεί τελειώνουν τα αντικειμενικά επιχειρήματα. Από εκεί και πέρα, το πλέον σεβαστό επιχείρημα είναι "γιατί έτσι γουστάρω". Κανένας λόγος περαιτέρω δικαιολογίας. Και γι αυτό και μόνο το επιχείρημα, κάποια στιγμή θα αποκτήσω κι εγώ ένα cal 20 ή cal 28, για κανέναν ιδιαίτερο λόγο, πέραν του ότι θα μου άρεσε να είχα ένα και να το χρησιμοποιούσα σε επιλεγμένες περιστάσεις.

    Και τώρα επιτρέψτε μου να πάω για μια βουτιά… :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107688

    Η ταχύτερη και σωστότερη κατάδειξη στόχου από μικρά διαμετρήματα πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με τον μικρότερο ογκο και σε μικρότερο ποσοστό με το βάρος.
    Εχώ στην κατοχή μου μια brauning GOLD HUNDER με αυλό 18,85, λοιπόν πέραν του ότι μιλάμε για σχεδόν άχρηστο όπλο, είναι αυτό που λέμε "μαλ………" επιλογές, όπλο MAGNUM με διευρυμένο αυλό προδιαγραφές για να ρίχνει σωστά πολλά γραμμάρια και βάρος 3050 γρ.
    Την έχω φέρει στα μέτρα μου. Ε έχω την βεβαιότητα ότι ώσπου να την σηκώσω 'εχω αδείασει το 686 με 3270 γρ,γιατί πολύ απλά το όλο πιάσιμο τις καραμπίνας είναι πολύ ποιο ογκώδες.
    Ανοιξα τα κιτάπια μου (επ΄την ευκαιρία ξεκίνησα και τακτοποιήμα στον χαμό της αποθήκης) λοιπόν με το 32αρι είχα 6-7 τσίχλες για κάθε 10 σφαίρες, σηκωτές μεσα στα κέδρα μόνος μου. Με το 12αρι (που θεωρουμε και από την παρέα καλός) το καλύτερο μου σκόρ σε περπατητο με παρέα είναι 2,4 σφάιρες ανα πουλί στην τσάντα – το έχω πετύχει μόνο μια φορά συνηθως είμαι στο 2,8 με 3,2 ανά πουλί. Ελαβα υπόψη μου μόνο τα αποτελέσματα που είχα πάνω από 10 πουλιά στην τσάντα.
    Με τις εξεις διαφορές, εχώ πολύ ποιο ευκολες βολές στο κυνήγι με το 12αρι λόγω κυνηγίου με παρέα. Αλλά το ένα είναι δίκαννο (12αρι)και το 32αρακι ήταν μονόκαννο. Και τελος αυξάνονται οι επιτυχίες μου όταν τελειώνουν τα φυσίγγια (αραγε γιατί???!!!!) – και όταν έχω κάνει 1κυνήγι τσίχλας πρίν αρχίζω και συνηθίζω τις ντουφεκιές της.
    πράγμα που δεν συνέβαινε με το 32αρακι γιατί το 90% του κυνηγίου μου ήταν τσίχλα σε κέδρα.
    Πάντως με όλη αυτή την συζήτηση, με βάλατε στα άιματα, σήμερα κιόλας με την δικαιολογία ότι θα το παρω για τον ανιψιό που θα τού το δώσω όταν ενιλικιωθεί (ειναι τώρα 12 χρονων) ρε πως το σκέφτηκα, θα πάω να πάρω ένα "μικρό δίκαννο" – και θα το ρετουσαρω λίγο- πάντως όχι 36αρι- εαν το ρώσικο 28αρι είναι σε βαση 28αρι θα το πάρω 28αρι εαν είναι σε βάση για 20αρι και δεν έχει διαφορά στο βαρός μεγαλύτερη των 60-70 gr θα το πάρω σε 20αρι. Με ενα "σπαρο 2 τρυγόνια" και θα έχω ένα μικρό να το ξαναθυμηθώ και θα ησυχάσω από τις "διεκδικίσεις" του ανιψιού για την Α300 του πατέρα μου λόγω του ότι έχει το όνομα του.
    Παιδιά καλες βουτιές εγώ έχω πολύ δουλεία και πολύ δουλεία με τα σκυλιά λόγω κουταβιών και έναρξης.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #349871

    …Πάντως με όλη αυτή την συζήτηση, με βάλατε στα άιματα, σήμερα κιόλας με την δικαιολογία ότι θα το παρω για τον ανιψιό που θα τού το δώσω όταν ενιλικιωθεί (ειναι τώρα 12 χρονων) ρε πως το σκέφτηκα, θα πάω να πάρω ένα "μικρό δίκαννο" – και θα το ρετουσαρω λίγο- πάντως όχι 36αρι- εαν το ρώσικο 28αρι είναι σε βαση 28αρι θα το πάρω 28αρι εαν είναι σε βάση για 20αρι και δεν έχει διαφορά στο βαρός μεγαλύτερη των 60-70 gr θα το πάρω σε 20αρι. Με ενα "σπαρο 2 τρυγόνια" και θα έχω ένα μικρό… Παντελής

    Παντελή, φοβούμαι πως το ρώσικο, σε όλα τα διαμετρήματα είναι σε βάση 12άρα (αν εννοείς το πλαγιόκανο BAIKAL IZH-43). Βάρος 3,2 κιλά για το 20άρι και 3 κιλά για το 28άρι (και 3,1 κιλά το .410) – πολύ βαριά δεν είναι για αυτά τα διαμετρήματα;;;
    Δες εδώ
    Τα ίδια ισχύουν και για το σουπερποζέ IZH-27, με βάρος το 28άρι 3.1 κιλά!
    εδώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107693

    Φίλε θα δούμε εαν δεν πάς να δεις από κοντά και να ψάξεις δεν βγαίνει ακρη.
    Μπορεί τα βαρη να είναι για τις 76αρες κάννες??
    Παντως θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107727

    "Διαμέτρημα 36 (0.410).
    Λανθασμένα ονομάζεται 36άρι. Το πραγματικό διαμέτρημα του όπλου είναι "68". Το διαμέτρημα 36, αν υπήρχε θα ήταν ανεπαίσθητα μικρότερο από το cal32. Ο αριθμός 0.410 είναι η διάμετρος της κάννης σε ίντσες. Κατάλληλο για την εκπαίδευση παιδιών και γυναικών. Στην Αμερική είναι πολύ δημοφιλές με γόμωση μάγκνουμ (19γρ). Βέβαια, στην Ελλάδα, τέτοια φυσίγγια κοστίζουν τα διπλάσια τουλάχιστον χρήματα από τα φυσίγγια cal12 ή 20 με 24γρ. σκάγια. Δεν το θεωρώ κατάλληλο για οποιαδήποτε κυνηγετική χρήση."

    και Παραπάνω: Είναι το μικρότερο διαμέτρημα με φυσίγγια κεντροφλεγή (με καψούλι) που επαναγομώνονται. Ακατάλληλο για οποιοδήποτε πραγματικό κυνήγι….

    Απο το http://www.hunter.gr/

    O.K.
    Τί άλλα;
    Επαναναγομώνονται;
    Βρέ-βρέ…..
    Πάλι το μπέρδεμα; Ακατάλληλο για οποιοδήποτε πραγματικό κυνήγι;
    -Μην σας μπερδέψει σαν κάτι ετεροφλεγές…. έχει και καψούλι….
    Τρελλοί!!! μήν πάτε…στο γιαλό κάνει φουρτούνα και φοβάμαι μη διαβείς……

    Δεν θα πάμε στο γιαλό.Θα πάμε στο:

    http://www.geocities.com/criszus3/56.doc

    Είναι μια άλλη άποψη για κυνηγούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107733

    Εγω δε θεωρω το 36 το οπλο των experts, οπως δε θεωρω και κανενα αλλο διαμετρημα οπλο καμμιας αλλης ρατσας, φυλης, ειδους, ή ομαδας κυνηγων. Αν κανεις κυνηγια και σε βολευει η χρηση ενος μονοκανου οποιουδηποτε διαμετρηματος, τοτε ειναι ενταξει για μενα. Αν θες δικανο παλι το ιδιο. Αν θες να κυνηγας με 20 μαγκνουμ παλι το ιδιο. Η επιλογη του οπλου ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση, οπως το ιδιο ειναι και η γνωμη σε σχεση με καποιο διαμετρημα. Ξερω ατομα που δε θα τολμουσαν να πανε για κυνηγι με 20 με τιποτα, ξερω αλλους κολλημενους με το 16, ξερω αλλους που το ελαφρυτερο φυσιγγι που ριχνουν ειναι 35 γραμμαρια.

    Eχοντας μια πειρα με το 36αρι περιπου 6-7 χρονων με γομωσεις περιπου στα 12-14 γρ, ειδα οτι για θηραματα τυπου τσιχλας, ορτυκιου ειναι μια χαρα. Τουλαχιστον εμενα σε συγκεκριμενα καρτερια μια χαρα μου δουλευε. Τα ορτυκια οντας σχετικα ευκολο θηραμα, τα λιγα γραμμαρια σε 9 ειναι οτι πρεπει. Στα τσιχλοκαρτερα, αν περνανε κοντα, ειναι επισης μια χαρα αποτελεσματικο. Σε τρυγονια, επισης δουλευει, αλλα θελει θηραμα σε αποσταση κατω των 20 μετρων, και λιγο χοντρυτερα σκαγια, 8αρια. Αλλα θηραματα δεν εχω κυνηγησει, και δε ξερω. Θα ηθελα να κανω ενα κυνηγι με 36αρι καθε τοσο, αλλα, πρωτον, οι συναντησεις με θηραματα οπως τρυγονι, ειναι πλεον πιο σπανιες (τοτε που τα κυνηγουσα με 36αρι, τα περισσοτερα ηταν καθιστα σε πευκο, ή κοντινες βολες), τα καρτερια για τσιχλες δουλευουν παραξενα οποτε μονο βραδυ μπορει να περασει καμμια χαμηλα. Ετσι εμεινα στο 12αρι, με δικα μου φυσιγγια 32 και 34γρ. Ετσι και αλλιως η καρπωση μου ειναι λιγη, οποτε γιατι να ρισκαρω το ενα τρυγονι που ισως δω τη μερα και τα καταφερει να περασει κοντα μου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107748

    Αγαπητέ victz εγώ σέβομαι απόλυτα αυτα που λές.
    Αλλά μια κουβέντα θα πώ ακόμα.
    Αν μιλάμε για αποστάσεις 20μ και κάτω το σκάγι Νο10
    είναι ακόμα πολύ γρήγορο και φονικό. Είναι σαν το Νο9 σε απόσταση 25-30μ.
    Και είναι αποτελεσματικό για ορτύκι π.χ.
    Αν το δοκίμασες και δεν σε κάλυψε τότε ΟΚ.
    Οι επιλογές πρέπει να είναι αυτές που μας δίνουν το αποτέλεσμα και διαμορφώνονται σε προσωπικό επίπεδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107754

    Φιλε apopsis, μια διευκρινιση. Δεν ειπα οτι δεν με καλυπτε το διαμετρημα. Αυτο που ειπα ειναι το εξης: στα τρυγονια υπαρχει περιπτωση να πας, και να μη δεις τιποτα. Ισως να περασει καποιο απο καπως κοντα σου και σ'αυτη τη περιπτωση θα ηθελα να εχω διαμετρημα ικανο αρκετα ωστε να το καταβαλει, αν περναει ας πουμε στα 25-30 μετρα. Αυτο το διαμετρημα δεν ειναι απαραιτητα το 12αρι, ισως ειναι ενα 16αρι ισως και ενα 20. Απλα στην περιπτωση μου, επειδη οι συναντησεις με τα τρυγονια ειναι σπανιες, θελω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107759

    η ερευνα αγοράς ξεκίνησε για το "μικρό" μου.
    Λοιπόν 1ον 28αρι να το δώ live ούτε για δείγμα, προς το παρόν.
    2) 28αρι baical πλάγιο δεν είσαγεται στην Ελλάδα – υπαρχει σε S.P. και βεβαια είναι ποιο βαρύ.
    Μια και δεν το συζητάω για 36αρι, μου έδειξαν κάποια 20αρια.
    Το ποιο συμπαθητικό και ειλικρινά μπηκα στον πειρασμό, ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ και σε 28αρι, αλλά ξεφεύγω από τα θέλω μου ήταν !!!!!!!!!!!!!!!
    FRANCI 48AL.
    Μετά πέρα από τα γνωστα φτηνα ισπανικά (που τους έχω μια ψιλοαπέχθεια) Είδα ενα verney carron, αρκετά κομψό αλλά και 1300 €.
    Ενα baical πλάγιο σε 20αρι, με αυτοματους- μονη σκανδάλη – και τσοκάκια. πολύ καλύτερα φινιρισμενο στα ξύλα από τα γνωστα δεδομένα της baical – Αλλά με λάστιχο 1,5cm και ακόμα έτσι το μήκος του κοντακιού έπρεπε να μακρύνει και άλλο 3 πόντους κοντά, δηλαδή τσόντα ξύλο.
    Πάντως δεν ήταν κακό. και 516€, αλλά δεν προσφαίρεται για κοψίματα κλπ.
    Η ερευνα συνεχίζεται
    Θα ενημερωνεστε καθ΄οδόν. κανενα δεν κατάφερα να το ζυγίσω.
    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων