ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107766

    Φιλε apopsis, μια διευκρινιση. Δεν ειπα οτι δεν με καλυπτε το διαμετρημα. Αυτο που ειπα ειναι το εξης: στα τρυγονια υπαρχει περιπτωση να πας, και να μη δεις τιποτα. Ισως να περασει καποιο απο καπως κοντα σου και σ'αυτη τη περιπτωση θα ηθελα να εχω διαμετρημα ικανο αρκετα ωστε να το καταβαλει, αν περναει ας πουμε στα 25-30 μετρα. Αυτο το διαμετρημα δεν ειναι απαραιτητα το 12αρι, ισως ειναι ενα 16αρι ισως και ενα 20. Απλα στην περιπτωση μου, επειδη οι συναντησεις με τα τρυγονια ειναι σπανιες, θελω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

    Σοφά το λές φίλε μου.
    Εγώ δέν έχω χρησιμοποιήσει 20αρι για το κυνήγι.(θα το έκανα αν η αίσθηση όπλου-στόχου είχε μια ουσιώδη διαφορά)
    Αν είναι 20αρι ,τότε γιατι να μην πάω με το 12αρι μου που είναι πιο κοντά;
    Αλλά και τι διαφορετικότερο θα μου προσφέρει το 20αρι απο το 28άρι;

    STOP.

    To 28αρι ανήκει στην οικογένεια του 20αριού.

    Τα εμπορικά διαμερτρήματα σταματάνε στο 28αρι.

    Όταν μιλάμε για 36άρι αναφερόμαστε σε μια οικογένεια με μοναδικό εκπρόσωπο το .410

    Ένα διαμέρτημα που ρίχνει το ίδιο δυνατά ,ίσως και δυνατότερα τα ίδια σκάγια .
    Ένα διαμέτρημα με την ίδια ισχύ, αλλά με διαφορά στην πυκνότητα.
    Αυτό να μήν "ξεχνιέται" ……………
    Το σκάγι του 36αριού είναι πολύ γρήγορο και πολύ φονικό.
    Εισχωρεί βαθειά στη σάρκα και σπάει το κόκαλο.
    Τρυπάει το κρανίο του θηράματος με εξαιρετική ευκολία.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #349913

    Η χρήση μικρότερου διαμετρήματος του 20 , κατά τη γνώμη μου δεν έχει να προσφέρει τίποτε σε συνθήκες κυνηγίου , εκτός από κάποιες πολύ εξειδικευμένες χρήσεις (πχ 28άρι στο ορτύκι και 36 για μονόβολα σε κυνήγι αλεπούς).

    Τα μικρότερα διαμετρήματα ρίχνουν τα σκάγια τους με ακριβώς την ίδια δύναμη , αν οι υπόλοιποι παράγοντες της γόμωσης είναι ίδιοι και το μόνο που κάνουν είναι να έχουν φτωχότερες κατανομές και μακρύτερη κολώνα σκαγίων (shot string) , πολλά παραμορφωμένα σκάγια και μεγάλα κενά στις κατανομές .

    Τα παραπάνω δεν είναι δικά μου συμπεράσματα , αλλά μπορείτε να τα διαβάσετε με πολλές λεπτομέρειες στο βιβλίο shotgunning : The art and the science του bob brister , που έχει κάνει εκτεταμένες δοκιμές σε σταθερούς και κινούμενους στόχους και συγκρίσεις μεταξύ των διαμετρημάτων.

    Τώρα το ότι είναι ελαφρύτερα , τόσο τα όπλα , όσο και τα φυσίγγια είναι γεγονός αλλά για μένα δεν είναι αυτός αρκετός λόγος για να εμπιστευθώ ένα τέτοιο όπλο στο κυνήγι .

    Όπως είπε όμως και o Λεωνίδας η προσωπική προτίμηση και ευχαρίστηση είναι βασικός παράγοντας (έτσι και αλλιώς το χόμπυ μας κάνουμε ). :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107769

    Ρε παιδιά αφήστε τους φανατισμούς, δεν τρυπάει και δεν πάει μακρύτερα το μικρότερο διαμέτρημα από το 12αρ.
    Αλλά και αυτό το ότι δεν κάνει για κυνηγετική χρήση ΗΜΑΡΤΟΝ τότε εγώ τι βαραγα και μάλιστα περισσότερα από ότι με αντίστοιχα 12αρια.
    Σιγουρα προυποθετεί καλύτερη σκοπευτική ικανότητα και ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρα σε βοηθάει από μόνο του σε αυτό.
    Ούτε μακρύτερες στήλες έχουν ούτε τίποτα περαιτέρω μπούρδες- οταν χρησιμοποιείς magnum στο 12αρι θα έχεις σχεδόν την ίδια στήλη με το magnum 20ari.
    Ενα είναι σίγουρο όσο ποιο χοντρό είναι το σκάει τοσο χάνει το μικρό. Αλλά στα νούμερα μεχρι 6 δεν υπάρχει μεγάλο προβλημα.
    Μιλάμε για στήλες και δεν λαμβάνουμε υπόψη μας την πραγματικότητα και αναφερόμαστε σε βιβλία και μελέτες 30ετιας.
    Ημαρτόν ξέρετε με τι όπλα και δοκιμές έβγαλε ο burrand – GOUGHT THOMAS του πίνακες για τα τσοκ κλπ???
    Για σκεφτήτε λιγάκι, με αγγλικά όπλα τα οποία είχαν πολύ προοδευτικά τσοκ και φυσίγγια με μάλλινες τάπες και στρογγυλο κλείσιμο.
    ξέρετε τι σχεση εχουν όλα αυτά με τα τωρινά δεδομένα.
    ΠΧ τα σκάγια σε ενα 12αρι φυσιγγι με συγκεντρωτήρα τα πρώτα 30-31 γρ τριμώχνονται σε διαμέτρο από μεταξύ 16αριου και 20αριου, ΤΟΣΟΣ είναι εσωτερικά ο συγκεντρωτηρας. η στήλη των σκαγιών είναι κατά σχεδον 3 χιλιοστά μακρύτερη από ότι η αντοίστιχη με μαλλινη τάπα, Ξέρετε γιατί διαφορα στα γραμμάρια ανάλογα με το νουμερο είναι 3-4 γραμμάρια παραπάνω- ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ.
    Τι λεω τώρα. Αρα για ποιο μήκος στηλης μιλαμε???
    Αλλες αλήθειες – ο συγκεντρωτήρας χρειάζεται σχεδον 200mg λιγότερη πυρίτιδα από την μάλλινη τάπα, ΑΡΑΓΕ γιατί ??
    Γιατί έχει καλύτερη εμφραξη? – μα έχει αποδειχτεί ότι και οι μαλλινόταπες έχουν άριστη εμφραξη σε νορμάλ αυλούς και κάλλιστα πάιρνει ταπάκι πλαστικό.
    Ρωτάω τώρα έγω ο "χαζός" μήπως γιατί στην ουσία έχει αυξήσει το μήκος της στήλλης και ταυτόχρονα το συντελεστή τριβής με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν τρομερά οι πιέσεις σε τέτοιο βαθμό ώστε να καταστρέφουν σκαγια από αυτό σε τετοιο βαθμό που η προστασία του συγκεντρωτηρα δεν αρκεί ώστε να έχει ΄καλές κατανομές???
    Υπόψη ότι η μαλλινοταπα ΄προσθέτει 1γρ στην γόμωση.
    Για να λέμε μερικά πράγματα σύμφωνα με την σημερινή πραγματικότητα, καλά τα βιβλία για "μπουσουλας".
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #349935

    Ρε παιδιά αφήστε τους φανατισμούς, δεν τρυπάει και δεν πάει μακρύτερα το μικρότερο διαμέτρημα από το 12αρ.
    Αλλά και αυτό το ότι δεν κάνει για κυνηγετική χρήση ΗΜΑΡΤΟΝ τότε εγώ τι βαραγα και μάλιστα περισσότερα από ότι με αντίστοιχα 12αρια.
    Σιγουρα προυποθετεί καλύτερη σκοπευτική ικανότητα και ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρα σε βοηθάει από μόνο του σε αυτό.
    Ούτε μακρύτερες στήλες έχουν ούτε τίποτα περαιτέρω μπούρδες- οταν χρησιμοποιείς magnum στο 12αρι θα έχεις σχεδόν την ίδια στήλη με το magnum 20ari.
    Ενα είναι σίγουρο όσο ποιο χοντρό είναι το σκάει τοσο χάνει το μικρό. Αλλά στα νούμερα μεχρι 6 δεν υπάρχει μεγάλο προβλημα.
    Μιλάμε για στήλες και δεν λαμβάνουμε υπόψη μας την πραγματικότητα και αναφερόμαστε σε βιβλία και μελέτες 30ετιας.
    Ημαρτόν ξέρετε με τι όπλα και δοκιμές έβγαλε ο burrand – GOUGHT THOMAS του πίνακες για τα τσοκ κλπ???
    Για σκεφτήτε λιγάκι, με αγγλικά όπλα τα οποία είχαν πολύ προοδευτικά τσοκ και φυσίγγια με μάλλινες τάπες και στρογγυλο κλείσιμο.
    ξέρετε τι σχεση εχουν όλα αυτά με τα τωρινά δεδομένα.
    ΠΧ τα σκάγια σε ενα 12αρι φυσιγγι με συγκεντρωτήρα τα πρώτα 30-31 γρ τριμώχνονται σε διαμέτρο από μεταξύ 16αριου και 20αριου, ΤΟΣΟΣ είναι εσωτερικά ο συγκεντρωτηρας. η στήλη των σκαγιών είναι κατά σχεδον 3 χιλιοστά μακρύτερη από ότι η αντοίστιχη με μαλλινη τάπα, Ξέρετε γιατί διαφορα στα γραμμάρια ανάλογα με το νουμερο είναι 3-4 γραμμάρια παραπάνω- ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ.
    Τι λεω τώρα. Αρα για ποιο μήκος στηλης μιλαμε???
    Αλλες αλήθειες – ο συγκεντρωτήρας χρειάζεται σχεδον 200mg λιγότερη πυρίτιδα από την μάλλινη τάπα, ΑΡΑΓΕ γιατί ??
    Γιατί έχει καλύτερη εμφραξη? – μα έχει αποδειχτεί ότι και οι μαλλινόταπες έχουν άριστη εμφραξη σε νορμάλ αυλούς και κάλλιστα πάιρνει ταπάκι πλαστικό.
    Ρωτάω τώρα έγω ο "χαζός" μήπως γιατί στην ουσία έχει αυξήσει το μήκος της στήλλης και ταυτόχρονα το συντελεστή τριβής με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν τρομερά οι πιέσεις σε τέτοιο βαθμό ώστε να καταστρέφουν σκαγια από αυτό σε τετοιο βαθμό που η προστασία του συγκεντρωτηρα δεν αρκεί ώστε να έχει ΄καλές κατανομές???
    Υπόψη ότι η μαλλινοταπα ΄προσθέτει 1γρ στην γόμωση.
    Για να λέμε μερικά πράγματα σύμφωνα με την σημερινή πραγματικότητα, καλά τα βιβλία για "μπουσουλας".
    Παντελής

    Παντελή δέν κατάλαβα τίποτα.

    Πάρε χρόνο και πιάσε 1-1 αυτά που λές αλλοιώς αδικείς τα λόγια σου .
    Εγώ ίσα-ίσα που άρχισα να αισθάνομαι κάτι . Μη χαλάς την εικόνα.

    Όλο αυτό που είπες κάντο πολύ αναλυτικότερα (εδώ είμαστε) .
    Κάντο σαν άρθρο με λεπτομέρειες.Κάντο σαν να είμαι εγώ ο "χαζός". χωρίς να βιάζεσαι.(όλοι χάνουμε με τη βιασύνη)
    Εμένα τουλάχιστον θα με υποχρέωνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #107791

    Παντελή,
    Δεν είναι θέμα φανατισμού. Απλά κάποιοι από εμάς αδυνατούμε να δεχτούμε ότι ένα μικρό διαμέτρημα είναι ικανό για κάποια πράγματα και πάντως κακώς σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται σύγκριση με μεγαλύτερα διαμετρήματα σαν το 12. Στα στοιχεία που παραθέτεις έχω κάποιες ενστάσεις.

    Ναι, το μήκος στήλης είναι περίπου το ίδιο μεταξύ 32γρ στο 12άρι και 14γρ (1/2 oz) στο .410. Ομοίως και στα 56γρ 12άρι με το 3" .410 με 3/4 oz. Δεν λαμβάνεις όμως υπόψη σου ότι το 12άρι δουλεύει σε χαμηλότερες πιέσεις (10.500psi maximum για μολυβένια σκάγια). Το .410 για 1/2oz βγάζει 10.500psi δηλαδή τις πιέσεις που βγάζουν τα magnum για το 12άρι ενώ για τα 3" 3/4oz magnum φτάνει και τα 13.000psi. Γι' αυτές τις πιέσεις λειτουργίας η κολώνα είναι ψηλή και σίγουρα τα σκάγια στο κάτω μέρος της υποφέρουν περισσότερο από ότι σε ένα 12άρι.

    Επίσης εάν στο .410 δεν έχουμε ολόσωμο συγκεντρωτήρα το ποσοστό των περιφερειακών σκαγίων – αυτών δηλαδή που έρχονται σε επαφή και τριβή με την κάνη – σε σχέση με το σύνολο της γόμωσης, είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό μιας γόμωσης 12αριού. Για τους παρπάνω λόγους έχουμε χειρότερες κατανομές στο .410.

    Το .410 βάλει τα σκάγια του με ταχύτητες γύρω στα 1250fps για τις ελαφρύτερες γομώσεις των 1/2oz και 1150 περίπου για τις magnum. Υπολείπεται του 12αριού πάνω κάτω κατά 100fps σε κάθε περίπτωση. Άρα το σκάγι του δεν μπορεί να έχει την ίδια φονικότητα.

    Εάν τώρα χρησιμοποιούμε ολόσωμο συγκεντρωτήρα στο .410 μοιραία μειώνεται η διάμετρος της γόμωσης σε .33 περίπου ανάλογα με την μείωση του δωδεκαριού που χρησιμοποιεί συγκεντρωτήρα σε 16άρι ή 20άρι όπως λες. Οπότε τα συγκρίσιμα μεγέθη παραμένουν ανάλογα.

    Οι μελέτες που έγιναν πριν από τριάντα χρόνια μπορεί να μην ανταποκρίνονται στο σήμερα αλλά είναι ενδεικτικές τις ικανότητας κάθε διαμετρήματος. Κι αν στο μεταξύ υπήρξε εξέλιξη στην βλητική για το .410, υπήρξε ομοίως και για τα άλλα διαμετρήματα, οπότε και πάλι τα συγκρίσιμα μεγέθη παραμένουν ανάλογα.

    Ο συγκετρωτήρας χρειάζεται λιγότερη πυρίτιδα για του εξής λόγους:
    Τα περισσότερα φυσίγγια κλείνονται με αστεροειδές. Το είδος του κλεισίματος σηκώνει τις πιέσεις γι’ αυτό απαιτείται λιγότερη πυρίτιδα σε σχέση με το στρογγυλό που με τα ίδια υλικά απαιτεί 50mg παραπάνω από το αστεροειδές.
    Επίσης τα καψύλια της εποχής εκείνης ήταν πιο αδύνατα από τα σημερινά. Άρα κι άλλη μείωση πυρίτιδας.
    Η έμφραξη της σκέτης μαλλινόταπας σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη από αυτή του πλαστικού. Άρα κι άλλη μείωση πυρίτιδας.
    Ο συγκεντρωτήρας είναι από τόσο λείο υλικό που σε σχέση με το σύγχρονο εσωτερικό φινίρισμα των καννών κάνουν την τριβή αμελητέα ποσότητα.
    Το βάρος των βυσματώσεων πάντα υπολογίζεται στην δόση της πυρίτιδας, δεν χρειάζεται να μετράμε το βάρος των ταπών.

    Και κάτι τελευταίο. Ο κυνηγός δεν πρέπει να συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον σκοπευτή. Καλό βέβαια είναι ο κυνηγός να είναι και καλός σκοπευτής αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο. Σκοπός του είναι η κάτπωση του θηράματος με οποιδήποτε νόμιμο πρόσφορο μέσο. Η δουλειά του κυνηγού είναι να ανιχνεύσει το θήραμα, να το εντοπίσει και να θέσει τον εαυτό του σε τέτοια απόσταση που ο συνδυασμός σκοπευτική ικανότητα – όπλο – φυσίγγι να του δώσουν σίγουρη κάρπωση. Εδώ δεν υπάρχει βατήρας και συγκεκριμένες αποστάσεις, χρόνοι, ρεκόρ κλπ.

    Και συμφωνώ με τον Βίκτωρα κι επαυξάνω. Το θήραμα συναντιέται τόσο σπάνια, δύσκολα, και σε τέτοιες αποστάσεις πολλές φορές που είναι πολυτέλεια πιστεύω να διακινδυνεύουμε να το χάσουμε λόγω απόστασης από την ανεπάρκεια των μικρών διαμετρημάτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #107793

    + 1 από εμένα για το φίλο chris edessa.

    Με τα θηράματα να σπανίζουν και τις ευκαιρίες για μια καλή κυνηγετική μέρα να είναι λίγες , εγώ προσωπικά θέλω όταν πάρω ένα όπλο μαζί μου να είναι αξιόπιστο από όλες τις πλευρές και προπάντων κατάλληλο για τη χρήση που το θέλω.

    Αν με ρωτήσετε δηλαδή αν θα επέλεγα ένα 28άρι για να πάω για τσίχλες , ή αν θα έπαιρνα σκοπευτικά φυσίγγια 24γρ στις τσίχλες (για τις οποίες ίσως και κάνω 400 χλμ πήγαινε – έλα ) , θα σας απαντούσα όχι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #107810

    Aυτο που παρατηρω σαν μεγαλο επιχειρημα για την χρηση του 12ριου και μαλιστα της καραμπινας ειναι η εξασφαλιση του θηραματος.. τα πολλα σκαγια και η 3τη τουφεκια…( παρακαπτοντας οτι βασικα μια καραμπινα ειναι ενα μοννοκανο με μια προεπιλεγμενη συσφιξη..και μεταβαλωμενο κεντρο βαρους μετα απο καθε βολη..)γιατι αραγε δεν προσανατολιζετε ο καθε ενας που βρισκει το καταφυγειο στο 12αρι.. με την <σιγουρια> που εξασφαλιζει ,, σε ενα μεγαλητερο διαμετρημα??? ας πουμε το 10αρι…και νομιμο ειναι και απο σκαγια να φανε και οι κοττες….και μακρια ολα τα κατεβαζει… αραγε γιατι???
    φοβαμε πως δεν ειναι μεσα απο την αυστηρη κρηση του καθενος αυτη η επιλογη..Μα μεσα απο ενα αρκετα επιτυχες στοχο του μαρκετινκ του φυσιγγιου..που καλα κρατει ,και φυσιγγια πολλα αναλογικα με τα κυνηγια που γινονται στην ελλαδα καταφερνει να πουλαει.
    ΑΣΕ που μια καραμπινα με 1000 1200 εβρο αποκτατε…καντε μια αφαιρεση απο την τελικη τιμη αποκτησης βγαζοντας το εμπορικο κερδος και το φπα.. μετα αφαιρεστε το εμπορικο κερδος του εισαγωγεα.. μετα αφαιρεστε και το κερδος της κατασκευαστριας εταιριας απο αυτην προς τον εισαγωγεα…και το τημολογιο.. να δειτε ποσο περιπου ειναι το πραγματικο κοστος υλικων που αυτο το τουφεκι κατασκευαζετε…εχει ενδιαφερον ,,να ετσι να παρουμε και μια ιδεα του τι πληρωνουμε και τι…πραγματικα παιρνουμε… και μη πατε με 5 και 8% κατω με τις αφαιρεσεις…κανενας δεν στηνει επιχειρισεις…για την ψυχη της μανας του. κερδιζοντας ψιχουλακια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #349968

    Aυτο που παρατηρω σαν μεγαλο επιχειρημα για την χρηση του 12ριου και μαλιστα της καραμπινας ειναι η εξασφαλιση του θηραματος.. τα πολλα σκαγια και η 3τη τουφεκια…( παρακαπτοντας οτι βασικα μια καραμπινα ειναι ενα μοννοκανο με μια προεπιλεγμενη συσφιξη..και μεταβαλωμενο κεντρο βαρους μετα απο καθε βολη..)γιατι αραγε δεν προσανατολιζετε ο καθε ενας που βρισκει το καταφυγειο στο 12αρι.. με την <σιγουρια> που εξασφαλιζει ,, σε ενα μεγαλητερο διαμετρημα??? ας πουμε το 10αρι…και νομιμο ειναι και απο σκαγια να φανε και οι κοττες….και μακρια ολα τα κατεβαζει… αραγε γιατι???
    φοβαμε πως δεν ειναι μεσα απο την αυστηρη κρηση του καθενος αυτη η επιλογη..Μα μεσα απο ενα αρκετα επιτυχες στοχο του μαρκετινκ του φυσιγγιου..που καλα κρατει ,και φυσιγγια πολλα αναλογικα με τα κυνηγια που γινονται στην ελλαδα καταφερνει να πουλαει.
    ΑΣΕ που μια καραμπινα με 1000 1200 εβρο αποκτατε…καντε μια αφαιρεση απο την τελικη τιμη αποκτησης βγαζοντας το εμπορικο κερδος και το φπα.. μετα αφαιρεστε το εμπορικο κερδος του εισαγωγεα.. μετα αφαιρεστε και το κερδος της κατασκευαστριας εταιριας απο αυτην προς τον εισαγωγεα…και το τημολογιο.. να δειτε ποσο περιπου ειναι το πραγματικο κοστος υλικων που αυτο το τουφεκι κατασκευαζετε…εχει ενδιαφερον ,,να ετσι να παρουμε και μια ιδεα του τι πληρωνουμε και τι…πραγματικα παιρνουμε… και μη πατε με 5 και 8% κατω με τις αφαιρεσεις…κανενας δεν στηνει επιχειρισεις…για την ψυχη της μανας του. κερδιζοντας ψιχουλακια.

    Σαφώς.

    Αλλά εδώ δέν ερχόμαστε εμείς οι ταλαίπωροι χρήστες να αναλύσουμε την αξία του συστήματος παλινδόμησης ενός πιστονιού, που ίσως να μήν επιτρέπεται αύριο…

    Χεστ#@#@καμε για την καλή λειτουργία του. Μας ενδιαφέρει η κάνη.
    Αυτή η ρημάδα η κάνη είναι το όπλο που κρατάμε.
    Η κάνη ρίχνει , όχι ο μηχανισμός όπλισης και επαναφοράς……
    Κακή κάνη-κακές ντουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107828

    Androu
    Δεν μας απασχολεί τα πόσα km θα κάνεις ή τα πόσα πουλιά θα κάνεις.
    Εμένα τουλάχιστον με απασχολεί ο χαρακτήρας μου και η κάνη μου.
    Έχεις το δικαίωμα να απαντάς "όχι"…..
    Αλλά το δικαίωμα να επικαλείσαι τα miles που διασχίζεις ως θέσφατον του να "καρπώσεις" απέχει πολύ
    απο μια δίκαιη ανάλυση.
    όταν τα πουλιά λιγοστεύουν τα αναπαράγουμε.
    Όταν τα πουλιά λιγοστεύουν δέν αναζητούμε βαρύτερες γομώσεις.
    Ας γίνουμε και λίγο μινιμαλιστές. Δέν θα μας πειράξει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107829

    Οι καραμπίνες , δηλαδή το αυτογέμισμα. είναι δημοφιλές σε κυνηγούς .
    Μόνο αυτό λέω.
    Τίποτε άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #107831

    Αγαπητέ μου , αν πρόσεξες το μύνημα μου δεν γράφω για βαρύτερες γομώσεις και για καραμπίνες , αλλά για κατάλληλες γομώσεις και όπλα.

    Έχει διαφορά , την οποία ελπίζω αντιλαμβάνεσαι.

    Τώρα πως θα αναπαράξεις τα πουλιά που λιγοστεύουν σε έναν συγκεκριμένο κυνηγότοπο …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #107836

    ΦΙΛΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ δεν ειναι must παμε κυνηγι ,,ντε και καλα εκανα 200,, 300,,600 km να γεμισω και την τσαντα.. μη παω πισω με αδεια τα χερια,, Τοσος κοπος τοσο οδηγημα ,,,Δεν ειναι λογος τα km ναναι και αναλογα της καρπωσης.πως δηλαδη,, εκανα πολλα ..να πιασω και πολλα??? οπως εχω ακουσει και το αλλο και μαληστα στο βαλτο και σε φασσες…ΡΕ ΑΔΙΑΣΕ ΤΗ ,,,ΤΙ ΜΑΛΛΛ…ΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ… ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ???

    ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΠΩ τωρα λιγο <βαπορισια >και να κανουμε και λιγο καυτερη πλακα…
    Επειδη παμε κολλητα 3-4 μερες στο χ bar μεχρι 6 το πρωι..αυγουστιατικο.. πρεπει ντε και καλα να βγαλουμε και γκομενα καλη ?γιατι…ρε αδερφε ??τοσο ξενυχτι εριξα… να μη φυγω ασεφτος>>>>
    Ναι συμφωνω πως και να μας προβληματιζει και να μας κανει να μη τουφεκαμε αβερτα εστω και ειμαστε εντως νομημοτητας σε μερη που ειναι <κατακαμενα >καλο και υπερ μας ειναι..να το δουμε και λιγο διαφορετικα…… το θηραμα περανει ζορια.!!! και το ξερουμε καλα ολοι μας.. δεν θα παθουμε τιποτα αν δεν τουφεκισουμε και καποια πουλια και ενω μπορουσαμε να κανουμε το max της τσαντας τελικα καναμε τα 50%…AN 2-3 πουλια παρθηκαν με την μια,, μια καλη τραβερσα… ενα δυο ροαγιαλ…2 -10 καλες ποιοτηκες τουφεκιες βρε αδερφε,,, ειναι αρκετες και την μνημη μας καλα να θρεψουν και στην τσαντα μας κατι να βαλουν.. τωρα αν must και ok ειναι να βρεχει ο ουρανος τσιχλες και δεν ξερω τι αλλο… να ριξουμε ντε και καλα 2-3 κουτια φυσιγγια ,,να πεσει και ασ πεσει με την 3… τοτε Ε!!! ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107862

    Eχοντας την τιμη, γιατι περι τετοιας προκειται, να κυνηγησω με το Γιαννη, μπορω να πω οτι το μονο που δεν τον νοιαζει ειναι η τσαντα. Και δεν τον νοιαζει οπως δε νοιαζει καθε νορμαλ κυνηγο. Δεν ειναι δηλαδη η τσαντα αυτοσκοπος. Βεβαια ουτε δικηγορο χρειαζεται, αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.

    Απλα να διευκρινησω κατι απλο, που μαλλον το ξεχναμε. Καποιοι κυνηγανε με 12αρια, και καποιοι με μικροτερα διαμετρηματα. Αλλοι με δικανα, μονοκανα ή αυτογεμη. Οσο αυτοι σεβονται τους γραπτους και αγραφους νομους του κυνηγιου ειναι κυνηγοι. Οταν δεν τους σεβονται ειναι παρανομοι, οτι διαμετρημα και να κρατανε, και οσα φυσιγγια και να παιρνει.

    Μαρκο, καποιοι αρκουνται στις 10-20 ποιοτικες τουφεκιες, καποιοι μαλιστα δυσκολευουν τη καρπωση με μικροτερα διαμετρηματα ή λιγοτερα φυσιγγια. Ομως, οπως ειπα και πριν, αν κινησαι στα ορια της νομιμοτητας, τοτε εισαι νομιμος. Αν οχι, και με το φλομπερ ανετα παρανομεις αν σου δοθει η ευκαιρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #349982

    Αγαπητέ μου , αν πρόσεξες το μύνημα μου δεν γράφω για βαρύτερες γομώσεις και για καραμπίνες , αλλά για κατάλληλες γομώσεις και όπλα.

    Έχει διαφορά , την οποία ελπίζω αντιλαμβάνεσαι.

    Τώρα πως θα αναπαράξεις τα πουλιά που λιγοστεύουν σε έναν συγκεκριμένο κυνηγότοπο …

    Αγαπητέ Androu

    Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία που αισθανόμαστε ως προς το να αποδίδει η επένδυση που κάναμε στο μεράκι μας.
    Αντιλαμβάνομαι όμως και κάτι άλλο.
    Όταν ήμουν πολύ μικρότερος έκανα ψαροντούφεκο.
    Συχνά πήγαινα μέ ένα άλλο παιδί 4-5 χρόνια μεγαλύτερο. (εγώ 20 , αυτός 25)
    Αυτός ο φίλος μέ "εισήγαγε" στη νοοτροπία του "τσουβαλιού".
    Που πάει να πεί ότι: όλα τα ψάρια που βαράς τα βάζεις στο τσουβάλι μαζί με εξοπλισμό κλπ… και όταν επιστρέφεις
    να αράξεις τη βάρκα σου , εκεί που συνήθως υπάρχουν οι "ελεγκτές" και "σχολιαστές" , τους λές : ..ε.. κάτι έγινε ,
    ή …Μπά…τίποτα…., αλλά όλα στο τσουβάλι!
    -το Μπά…τίποτα…. μπορούσε να σήμαινε 5 σηκιούς (παντελήδες) σύνολο 5-7κιλά .
    ……………………
    Αν είσαι αναγκασμένος να δίνεις λογαριασμό σε διάφορους "κριτάδες" για το πόσα πουλιά βάρεσες , όποιοι κι αν είναι
    αυτοί, ο οικείος σύλλογος, το καφενείο, η γειτονιά, οι φίλοι….και να κρίνεται το ποσό που επένδυσες σε αντιπαράθεση
    με τις επιτυχίες σου, μπλέκεις σε αναίτια αδιέξοδα.
    Πολλές φορές πρέπει να προστατευόμαστε και απο το "καλό" όσο και απο το κακό.

    Τα λέω αυτά όχι για σένα φίλε μου , αλλά εξαιτίας του ζητήματος Επένδυσης-Κάρπωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #349984

    Eχοντας την τιμη, γιατι περι τετοιας προκειται, να κυνηγησω με το Γιαννη, μπορω να πω οτι το μονο που δεν τον νοιαζει ειναι η τσαντα. Και δεν τον νοιαζει οπως δε νοιαζει καθε νορμαλ κυνηγο. Δεν ειναι δηλαδη η τσαντα αυτοσκοπος. Βεβαια ουτε δικηγορο χρειαζεται, αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.

    Απλα να διευκρινησω κατι απλο, που μαλλον το ξεχναμε. Καποιοι κυνηγανε με 12αρια, και καποιοι με μικροτερα διαμετρηματα. Αλλοι με δικανα, μονοκανα ή αυτογεμη. Οσο αυτοι σεβονται τους γραπτους και αγραφους νομους του κυνηγιου ειναι κυνηγοι. Οταν δεν τους σεβονται ειναι παρανομοι, οτι διαμετρημα και να κρατανε, και οσα φυσιγγια και να παιρνει.

    Μαρκο, καποιοι αρκουνται στις 10-20 ποιοτικες τουφεκιες, καποιοι μαλιστα δυσκολευουν τη καρπωση με μικροτερα διαμετρηματα ή λιγοτερα φυσιγγια. Ομως, οπως ειπα και πριν, αν κινησαι στα ορια της νομιμοτητας, τοτε εισαι νομιμος. Αν οχι, και με το φλομπερ ανετα παρανομεις αν σου δοθει η ευκαιρια.

    Αγαπητε victz.. καμια απολυτως προθεση δεν ειχα ουτε εχω να κανω καποια κρητικη η επιπληξη σε ενα προσωπο του φορουμ…εξαλου αυτο ειναι καθαρο στα γραφομενα μου του χθες.. απλα πηρα εναυσμα απο την αναλογια…km- καρπωση.. που ουτε καν προσεξα ποιος το εγραψε,,,δηλ το ονομα του.. και πηρα μια θεση πανω στο θεμα ,και γενικοτερα στο θεμα, καρπωση… δεν ξερω αν ολα τα κακως κειμενα αυτης της καταστασης που περιεγραψα σου εχουν γινει αντηλυπτα στο κυνηγετικο χωρο,,,στο στεκι ,στο καφενειο.. αν ειναι εξαιρεσεις στον κανονα αυτοι ποι λειτουργουν οπως περιγραφω.. για ειναι μια πολυ παραπανω απο την εκφραση <εξαιρεση> οι συναδελφοι κυνηγοι ,που σκεπτονται και πρατουν οπως περιγραφω.. νομιζω ολοι μπορουμε να αναλογιστουμε κατα ποσο και σε ποιο ποσοστο περιπου εχουμε συναδελφους κυνηγους που πρατουν με αυτο τον τροπο,,ητε σποραδικα και ελαχιστα, ητε σε μονημη βαση.
    το αφηνω στην κρηση και την παρατηριτικοτηα του καθενος μας… μα προς θεου καμια απολυτως θεση δεν παιρνω απεναντη στο οποιδηποτε ατομο που ουτε καν γνωριζω,,και ποτε δεν εχω καν δει. ειναι και κατι που με εκφραζει γενοκοτερα σαν ατομο, το να κρινω ευκολα και γρηγορα ετσι στο φτερο τον καθενα…
    σταα γενικα και τα κακως κειμενα οπως θεσμους και συνηθειες μεγαλων για μικρων συννολων ατομων..ΝΑΙ και θεση παντα παιρνω και κριτικη καλη για κακη θα κανω.

    παντα με φιλικοτατους χαιρετισμους ,,καμια απολυτως προθεση ,<το επαναλαμβανω αυτο>, προσωπικης κριτηκης προς οποιονδηποτε αυτου του φορουμ,
    ευχομαι καλλα και ποιοτηκα κυνηγια και σε εσενα μα και σε ολους σας φιλους αυτου του φορουμ

    Μαρκος . MARK CAL 20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων