ΒΛΗΤΙΚΗ-ΟΠΛΑ ΓΙΑ GUN DOCTOR

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 631 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #34361

    Paidia peite kana kalo grasaki gia to S.Pose, mia pou eimai sto England akoma na to psoniso apo edo …Thx.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #34376

    ΦιΦιλε μου μηπωςλεγοντας κηροζινη ογιατρος μας εννοει το καθαρο πετρελαιο που χρησιμοποιουμε στις θερμαστρες.εαν αγορασεις απο το βενζιναδικο δοχειο (τωρα το πετρελαιο πωλειτα;ι σε συσκευασια 5-10 λιτρων στην ετικετα αναγραφεται ακριβως η λεξη κηροζινη

    Μιχάλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #34379

    Ακριβως αυτο εννοει ο GunDoctor

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #34386

    KALHSPERA FILOI MOU, EMATHA OTI ALLAKSE H KUBERNHSH.ELPIZO NA DEIKSOUN EUESTHISIA KAI PROSOXH STON POLITH ,KAI NA ENDIAFERTHOUN GIA TA THEMATA POU TON ENDIAFEROUN ,THN FYSH ,TO KUNHGI KAI THN SKOPOBOLH . EAN  KANOUN TO ANTITHETO, TOTE PETAXTE TOUS EKSO KAI AUTOUS.  FILE VARDEOS,H ALOIFH FLITZ,DEN MPOREI NA ANTIKATASTATHEI ME KANENA ALLO YLIKO.EINAI H KALHTERH,SKALES ANOTERH APO KATI ALLES (AMERIKANIKES ,IAPONIKES, EUROPAHKES KAI ALLES) META THN ALOIFH FLITZ TO LADI DEN XREIAZETE ALLA OUTE KAI PIANEI MESA STHN KANNH(GLISTRAEI MESA STHN KANNH SAN ENA MIRMIGGAKI) TO OPLO XRIAZETE KAPOIO LADI SHNTHRISHS.TO PERNAMAI ME LADI EKSOTERIKA.TO LADI TOU FILOY KOSTASK EINAI EKSERETIKO .  ENA ALLO KALO PROION EINAI TO GRASSO SHNTIRHSHS  ME TO ONOMA RIG .TO BAZOUME SE ENA PANAKI KAI PERNAME SFIXTA TO OLPO MAS EKSOTERIKA . EAN DEN UPARXEI TOTE BALTE OTI NOMIZETE ALLA THA PREPEI KATHE LIGO NA BAZETE KSANA KAI KSANA.ALLIOS THA FIGI APO TO OPLO KAI TOTE THA ERTHOUN OI SKOURIES KAI ALLA.PROSOXH!!

    FILE STAG ,GIA TH SUNTHRISH TOU MHXANISMOU TON DIKANNON OPLON DEN THA PO TIPOTA GIATI EPIMENO OTI AUTH H SUNTIRHSHS PREPEI NA GINETAI APO ENAN OPLOURGO. KALO THA HTAN KATHE XRONO H 2 XPONIA, ANALOGA THN XRHSHN KAI THN KATASTASH. NA KSEREIS OTI TO LADOMA MESA STOUS EPIKROUSTHRES ,STIS SKANDALES ,KAI APO OPOU ALLOU KAPOIOS BAZEI LADI STO MHXANISMO ,EINAI AXRISTO (EIDIKA LIPANTIKA GIA TH LIPANSH TOU MHXANISMOU),EPIKINDINO ( EKPIRSOKROTHSH) ALLA KAI ZHMIOGONO (TO LADI BRISKEI DIODO MESA STA KSHLA) ,H ,OLA TA PARAPANO MAZI

    FILE KOSTASK,TO GRASO POU BAZOUME ,  DUSTIXOS OPOS EIDES, DIALIETE KAI  FEYGEI .ELAXISTA GRASA EINE  KALA .TO KALITERO  EINAI ENA GRASSO SUNTHETIKO GIA AUTH THN DOULIA.EXEI TO ONOMA ACTION LUBE PLUS AUTO EINAI ENA GRASSO POU XRISIMOPOIHTE KAI STA AUTOMATA OLPA KAI SE METALLA OPOS  ALUMINUM TITANIUM KAI STAINLESS STEEL. EAN DEN UPARXEI (O OLPOURGOS SAS MPOREI NA TO FEREI SIGOURA)TOTE FILOI BALTE OTI ESEIS NOMIZETE.  KATI AKOMA GIA TA DIKANNA OPLA :OTAN KLEINOUME TO OPLO MHN XTUPATE TIS KANNES DUNATA GIA NA KLEISOUN .AKOUMPISTETES STHN THESH TOUS SIGA KAI AMOLISTE TO LEBIE .THA EXETE ANAKOUFISEI TO OPLO SAS APO ENA DIAFORETIKO STRESS (SHMANTIKO POLI GIA TA MPOSIKA POU LEEI KAI O FILOS KOSTASK) 

    OTAN THELETE NA PARAGGILETE KATI APO U.S.A,TOTE MPOREITE NA PATE STO SITE THS ETAIRIAS KAI NA GRAPSETE TOUS KODIKOUS POU BAZOUN STA PROIONTA TOUS.META ME ENA THLEFONO(PREPEI NA MILATE AGGLIKA) DINETE THN PARAGGELIA KAI PLHRONETE ME KARTA(ETSI DEN DINETE TA STOIXIA SAS MESO INTERNET) OI PERHSOTERES ETAIRIES EINAI EKSERETIKES,KAI EXOUN 10 MINUTE WINDOW (APO THN STIGMH POU PARAGILETE SE 10 LEPTA H PARAGGELIA EINAI ETOIMH STO KOUTI GIA NA STALEI)

    EAN THELETE PLHROFORIES GIA MIA ETAIRIA ,GRAPSE MOU.EPISHS MPORITE NA LETE TO ONOMA GUN DOCTOR SE POLLES APO AUTES(FILE VARDEOS EAN PAREIS APO THN KLEEN BORE PES OTI MILHSES ME TON  GUN DOCTOR)

    THA KOITAKSO EAN MPOREI NA UPARXEI KAI MIA EKPOSHS H KATI ALLO,GIA OLOUS TOUS FILOUS ,APO KAPOIES ETAIRIES .OI TIMES POU DIABAZO STHN ELLADA EINAI APISTEUTES SE MERIKA AMERIKANIKA PROIONTA EPIMENO OMOS FILOI MOU ,EAN UPARXOUN FILOTIMOI EMPOROI POU MPOREI NA FEROUN TA PROOIONTA POU ESEIS THELETE KAI SAS EXYPHRETOUN, TOTE THA HTAN AMARTIA EAN DEN TOUS PROTIMISETE.   EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    popeye13 στις #34415

    GEIA SAS PAIDIA 8A H8ELA NA RWTHSW TON DOCTOR GIA MIA ‘SYNTAGH’ POY XRHSIMOPOIETAI EYREWS STHN PERIOXH MOY.

    ARXIKA RIXNOYN STO OPLO(OXI MESA STHN KANH) TO ANTISKOYRIAKO SPREY WD-40 ,TO 8EWROYN KORYFAIO GIA TON KA8ARISMO TOY OPLOY,AFOY TON AFHSOYN NA DRASEI TO SKOYPIZOYN KAI META LIPAINOYN TO OPLO ME ENA LADI(SYNH8WS TRIPLHS DRASHS OPWS SUPER-LUBE ME TEFLON).TI EXEIS NA PEIS;

    TI PROTINEIS,AN TO OPLO E3WTERIKA EXEI SKOYRIES,KAI AN MPOREIS KAI SOY EINAI EYKOLO NA DWSEIS BHMA-BHMA THN DIADIKASIA TOY KA8ARISMOY TOY OPOLOY KAI TA YLIKA POY 8A XREIASTOYN!!

    8A SOY EIMAI EYGWMWN,EYXARISTW POLY!!!!

    PANAGIWTIS!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #34449

    AGAPOITE FILE POPEYE13,

    TO LADI  WD-40,EINAI ENA METRIO LADI KAI POLI,POLI FTHNO .   DEN KANEI GIA LHPANSH(20STO STH DOKIMH TON LADION –POLI KAPNOS)

     KANEI MONO GIA OTI LEEI TO ONOMA TOU :WD(=WATER DISPLACEMENT).GENIKA NA KSERETE: OLA SXEDON TA EMPORIKA LADIA SE SPREY EINAI ME TON KODIKO FIELD,POU SHMENEI XPHSH KATA TO KUNHGI,STO SKOPEUTIRIO, STHN EKSOXH KAI ALLA.

    POLI AMERIKANOI (DEN MPORESA NA KATALABO POTE GIATI-MALLON GIATI EINAI DIRTY CHEAP))TO XRISIMOPOIOUN GIA GENIKH XPHSH,KAI GIA  EKSOTERIKH SHNTHRISH.EAN DEN TO APLONEIS KATHE LIGO KAI LIGAKI TOTE FEUGEI POLI EUKOLA KAI GRHGORA APO TO METTALO,(DIABASE PIO PANO-FILOS KOSTASK)KAI KSAFNIKA BLEPEIS TIS SKOURIES NA ERXONTE(IDIOS EAN EXEI YGRASIA TO MEROS POU ZEIS) ETSI EXOUME POLLES $$$DOULIES$$$ EDO (U.S.A) ME TO BAPSIMO THS KANNHS AFOU AUTES SKOURIAZOUN EKSOTERIKA.

    TO LADI SUPER-LUBE ANHKEI STHN IDIA KATHGORIA :METRIA LADIA. EINAI LIGO PIO ANTHEKTIKO APO TO WD-40 (DIARKEI PERISOTERO STO METALO) ALLA PALI DEN EINE POLI KALO STHN LIPANSH (32ERO)

     EAN TO OLPO EXEI EKSOTERIKA SKOURIES, SUNISTO EPISKEPSH SE OPLOURGO AMESOS, PRIN PROXORISOUN PIO POLI.   GIA THN DIADHKASIA TOU KATHARISMOU  KOITAKSE KAI TOU FILOU KALOGEROS22.EAN EXEIS MIA APORIA PALIKARI,ME TO KATHAPISMA TOU OLPOU SOU,GRAPSE. DEN KSERO TI ALLO NA PO, AFOU POLLA ULIKA DEN UPARXOUN, APO OTI MOU LENE KAI OI ALLOI FILOI ,AN KAI EINAI POLI KALA PROOIONTA ALLA KAI PARA POLI FTHNA EDO (U.S.A)

    GIA NA PAREIS MIA IDEA EAN EXEIS KATHARHSEI KALA THN KANH SOU : PREPEI NA TRIZEI ,APO KATHARIOTHTA.

    PALIA THIMAME ,EIDA STHN ELLADA MIA DIAFHMISH ME ENAN XONTROULH ME ENA PIATO STO XERI KAI ELEGE: TRYLET ..TRIZEI APO KATHARIOTHTA!!! H KANNH SOU, PREPEI NA BGAZEI AKRIBOS TON IDIO HXO:OTAN MIA FORA EDOSA ENA SEMINARIO KATHARISMOU OLPOU SE ENA APO TA MEGALITERA MAGAZIA OLPON THS AMERIKHS,  OI PAREURISKOMENOI DEN MPOROUSAN NA PISTEUSOUN STA AUTIA TOUS!! OTAN EBALA MALLISTA, KAI TO MIKROFONO DIPLA STHN KANNH TOTE BGHKAN OLOI EKSO APO THN ETHOUSA!!!!!!(LOGO TRIKSHMATOS)

    SAS EUXARISTO POLI OLOUS  ,  GRAPSTE EAN DEITE ENA KAINOURGIO PROOION H OTIDIPOTE ALLO DEITE STHN EKTHESH .NA EISTE OLOI KALA FILOI MOU .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #34452

    Φιλε Gundoctor σε χαιρετω και ευχωμαι να εισαι καλα. Εχω τη REMINGTON 1187 οπως σου εχω ξαναγραψει. Φετος κυνηγισα πολυ κοντα σε θαλασσα,με πολυ υγρασια.Αφου αφησα το οπλο τελειως ακαθαριστο για μια μερα, ωστε να κυνηγισω και την εποπμενη,εγινε το εξης’Οταν το επομενο βραδυ καθαρισα την καννη αυτη 10cm πριν τσοκ ειχε δυο μικρα μαυρα στιγματα.Προσπαθησα να την τριψω αρκετα με το βουρτσακι που και εσεις προτεινετε.Οτι κιαν εκανα ομως τα στιγματα παραμενουν.Βαιβαια δεν πιστευω οτι εγιναν επειδη μια μερα η καννη εμεινε ακαθαριστη.Πιστευω οτι φταιει ο κακος η εστω ελειπης καθαρισμος που τοσα χρονια κανω.Το ορειχαλκινο βουρτσακι που εχω ειναι cal12 και οχι 16 η 20 που προτεινετε.Λαδι καθαρισμου χρησιμοποιω το WD-40,to BREAK FREE SLP Το λαδι και οτι αλλο πεσει στα χερια μου. Ζητω βοηθεια και υποψιν δεν εχω στα χερια μου ακομα το KROIL ουτε την κρεμα FLITZΕΥΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    popeye13 στις #34457

    EYXARISTW POLY DOCT!! ME BOH8HSES POLY,MHN FANTASTEIS OTI EXEI THN TERASTIA ZHMIA TO OPLO,APLA MIA ELAFRIA DIAFRWSH KATW APO TH RIGA,POLY MIKRH KAI ALLH MIA STHN ENWSH THS KANHS ME TO SHMEIO POY “ENWNETAI” ME TO PISTONI TWN AERIWN(TO OPLO EIANI FABARM),ELPIZW NA KATALABES. ESWTERIKA PALI H KANH EINAI GYALI.8A KANW AYTA POY PROTINEIS KAI 8A DW TI 8A KANW META AN DEN BOH8HSEI.

    EYXARISTW PANTWS POLY ME BOH8HSESS POLY,GIATI EIMAI KAI NEOS 20 XRONWN KAI DEN EXW KANENAN ALLO NA MOY PROTINEI LYSEIS.

    PANAGIWTHS!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #334949

    FILE DIONISOS, META APO THN OMORFH AYTH SHZHTHSH STO FORUM GIA TON KATHARISMO THS KANNHS TOU OLPOU ,EIMAI SIGOUROS OTI POLLOI FILOI THA ANAKALYPSOUN TETOIOU EIDOUS “STIGMATA”,”MAURISMATA”,”GRAMOULES”KAI ALLA MESA STIS KANNES TON OLPON TOUS.AUTA DEN EGINAN KSAFNIKA OPOS POLI SOSTA LES KAI ESI ALLA EINAI APO POLI PRIN,APLA DEN ETUXE NA TA DOUME!!! DEN MPORO NA KSERO TI AKRIBOS GINETE STO ESOTERIKO THS KANNHS SOU(THA EPREPE NA THN DO)ALLA THA SOU PO,TI GINETE:

    H KANNH TOU OLPOU EINAI GEMATH APO BOUNA KAI PEDIADES.   SE MIA APOSTASH GIA PARADEIGMA APO THN ATHINA EOS THN ALEKSANDROUPOLH,SE MIA KALH KANNH ,TA BOUNA EINAI PSHLA OPOS H PENTELH KAI H PARNITHA. MIA XAMHLHS POIOTHTOS KANNH EXEI BOUNA PSHLA OPOS O PARNASSOS KAI O OLYMPOS!!   MIA EKSERETIKHS POIOTHTOS KANNH OPOS AUTES POU FTIAXNEI O GUN DOCTOR ,SE MIA APOSTASH APO ATHINA SE THESSALONIKH ,TO PSHLOTERO BOUNO FANTASOU NA EINAI 5 PONTOUS!

    TO PROBLHMA EINAI OTI YPARXOUN KAI POTAMIA MESA STIS PEDIADES.EKEI EINAI POU EXOUME THN DHMIOURGIA FERRIC OXIDE(ENA EIDOS KOKKINHS SKOURIAS-MESA STA “POTAMIA”)OTAN LOIPON EXOUME TOUFEKISEI POLLES FORES (POLI ZESTES KANNES)KAI ME ENA ALLO FENOMENO TO “IDROMA TOU METTALOU”TOTE TA POTAMIA KSEXILIZOUN KAI EXOUME THN DIMIOURGIA TON STOIGMATON,KAI ALLA TETOIA,EAN DEN KATHARISOUME KALA THN KANNH TOU OLPOU MAS,AKOMA XEIROTERA.ELPOIZO NA PHRES MIA IDEA, TI SUMBAINH ME THN KANNH ,KURIOS AXROMOIOTH .    KALO KATHARISMA LOIPON!!  EAN DEN EXEIS TO LADI KROIL TOTE OPOSDIPOTE THN ALOIFH FLITZ  OTAN PAREIS THN FLITZ THA SOU PO TI AKRIBOS NA KANEIS PALIKARI GIA NA SOSEIS THN KANNH SOU ALLA SINAMA THA BLEPEIS THN KANNH THS REMINGTON 11-87 NA GINETE DIAMANTI (  DEN THA EXEIS KAI KANENA PROBLHMA APORIPSEIS TOU KENOU KALUKA POTE,AFOU THA KANEIS KAI THN THALAMH ME TON IDIO TROPO)

    FILE POPEYE13 EAN H SKOURIA POU EXEIS EINAI ELAFRIA OPOS LES TOTE DOKIMASE ME TO HOPPE’S NO9,MAZI ME ENA SUNTHETIKO PANAKI OPOS EINAI TO SCOTCH-BRITE(GIA TA PIATA)TO PRASINO H TO MPLE 

    EUXARISTO POLI ,NA EISTE OLOI KALA FILOI MOU,EPISKEUFTHTE KAI ENA SKOPEUTIRIO EAN THELETE, ESTO KAI GIA MIA FORA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #34528

    Καλημέρα φίλοι του forum.

    Θα ήθελα πάλι να ρωτήσω τον Gun doctor για την διαδικασια καθαρισμού του όπλου. Οπως καταλαβαίνετε επιμένω γιατί διαπίστωσα από τη συζήτηση εδώ, ότι είμαι αρχάριος (αλλά όχι και ξερόλας). Πόση ώρα θα πρέπει να αφήσω το καθαριστικό λάδι (WD-40 ή το Α2) για να δράσει; Πρέπει μετά να το ξεπλύνω με KEROSENE (φωτιστικό πετρέλαιο) και να το στεγνώσω με ζεστό αέρα. Μπορώ να ξεπλύνω και τον μηχανισμό της σκανδάλης με φωτιστικό πετρέλαιο; Κατόπιν θα βάλω μια πολύ μικρή ποσότητα λιπαντικού σε όλο το όπλο. Τη σκανδάλη πως θα την περάσω με λιπαντικό; Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα πινελάκι; Χρησιμοποιώ το Birchwood Gun Oil.

    Συγνώμη που επιμένω αλλά θέλω να ξέρω ότι το όπλο μου είναι καλά καθαρισμένο και συντηρημένο. Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #34579

    Οι φίλοι μου με κοροιδεύαν που τους δείχνω το εσωτερικό της κάνης μου που είναι σαν καθρέφτης. Μάλιστα μου έλεγαν ότι από το πολύ τρίψιμο θα την χαλάσω. Τώρα ξέρω ότι καλά την καθαρίζω. Όμως τα υλικά που λέει ο γιατρός εγώ δεν μπορώ να τα βρω. Αν κάποιος ξέρει ας γράψει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #34687

    FILE STRATRI1,    TO WD-40  PREPEI NA TO XEPLUNHS KALA ME MOULIASMENA PANAKIA ME KEROZENE. TO  A2 DEN TO KSERO PALHKARI (TI LADI EINAI?) EPHDH DEN KSERO TORA KAI TI EIDOUS KEROZENE EXOUN STO EMPORIO STHN ELLADA,  KAI TO BATHMO KATHAROTHTOS AYTHS,PREPEI NA DEIS KAI MONO SOU THN POIOTHTA.(EAN AFOINEI LADI OTAN STEGNOSEI ,H,DEIS POLLES BROMIES MESA STHN SUSKEUASIA, TOTE DEN EINAI PURE.DEN XREIAZETE AERA H KANNH GIA NA STEGNOSEI, ENA SFIXTO KATHAPO PANAKI SE OLH THN KANNH ARKETES  FORES ,EINAI OTI PREPEI META THN KEROZENE.ENA EXKSERETIKO EKSARTIMA GIA AUTH TH DOULIA EINAI KAI AUTO THS KLEEN-BORE.(DES BARDEOS). AEPA THELOUME GIA TO CHOKE(10 DEUTEROLEPTA) PRIN BALOUME TO LIPANTIKO(DES KAI PIO PANO SE ALLO FILO) 

    GIA TO KATHARISMA THS SKANDALHS MPOREIS NA BALEIS SE ENA BATHI LEKANAKI KEROZENE.ME GRHGORES KOFTES KINEISEIS MES STO LEKANAKI ,KATHARIZEI STO LEPTO.ASTH GIA LIGA LEPTA KAPOU KREMASMENH.META ME PANAKI, LIGOS AEPAS TELOIOSES   DEN XREIAZETE  LADI O MHXANISMOS THS SKANDALHS.ME TO TAKTIKO KATHARISMA ME TON PIO PANO TROPO EISE KALYMENOS 100%(O MHXANISMOS THS SKANDALHS SE OLA TA AUTOMATA PLEON,SXEDIAZETE KAI FTIAXNETE , NA DOULEUEI XORIS THN ANAKGH LIPANTIKOU).TO BIRCHWOOD CASEY  GUN OIL EINAI ENA METRIO LADI . PREPEI NA TO APLONEIS SE TAKTIKA DIASTHMATA.KOITA EAN YPARXEI KAI ENA LADI ,TO ONOMA  FP-10   FILE STRATRI1, TI XPOISIMOPOIEIS GIA TO CKOKE??

     NA EISTE OLOI KALA FILLOI MOU,KAI NA GRAFETE SUNEXEIA,EINAI SA NA EIME STHN PATRIDA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #34728

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου  φίλε GUN DOCTOR.

    Πρέπει να ομολογήσω ότι ο μηχανισμός της σκανδάλης μου, μέχρι τώρα, ήταν “βουτηγμένος¨στο λάδι!!! Αυτή ήταν η άποψή μου για την συντήρηση του όπλου.

    Εχθές το βράδυ πήρα ένα μπουκάλι φωτιστικό πετρέλαιο (KEROSENE). Καθάρισα δοκιμαστικά ένα τσοκάκι που δεν το χρησιμοποιώ. Όταν στέγνωσε δεν άφησε λάδι. Υποθέτω ότι είναι καθαρό πετρέλαιο και θα συνεχίσω και τον καθαρισμό και του υπόλοιπου όπλου.

    Είδα όμως ότι το μέταλλο έμεινε “στεγνό” μετά το καθάρισμα. Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο να αφήσω την σκανδάλη χωρίς λίπανση;

    Πριν από δύο μήνες πήρα όπλο με τσοκάκια. Δεν το έχω καθαρίσει και σκεφτόμουν να πάρω αυτό το γράσο με γραφίτη για τσοκ που αναφέρει κάποιος φίλος στο forum. Τι μου προτείνεις εσύ;

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε GUN DOCTOR. Οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες για εμένα.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34731

    Δεν θέλω να επέμβω σε ένα ερώτημα που δεν απευθύνρται σε μένα, αλλά το συγκεκριμένο θέμα είναι σημαντικό και πρέπει να το τονίσω:

    Οποιοδήποτε λιπαντικό στον μηχανισμό της σκανδάλης απαγορεύεται αυστηρά.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ASPETIS στις #34794

    Τελικά παιδιά Βρήκα την αλοιφή FLITZ PASTEMETAL POLISH από κάποιο φίλο μου (μή κυνηγό) που την έφερε από την Γερμανία για να γιαλίζει μέταλλα. Είναι σε ένα σωληνάριο χρώματος ασημί και η ίδια η αλοιφή έχει χρώμα γαλάζιο ανοικτό. μου είπε και αυτός ότι σε όσα μέταλλα την έχει χρησιμοποιήσει κάνει θαύματα. Μυρίζει όπως το γνωστό σε μας BRASSO που χρησιμοποιούμε για να γιαλίζουμε τα μπρούτζινα (με έντονη την οσμή της αμμωνίας). Πήρα λίγη από τον φίλο μου για να  την  χρησιμοποιπήσω σε ένα αχρωμίωτο δίκαννο, και θα σας πώ.

    Παρακαλώ τον GUN DOCTOR να μου το επιβεβαιώσει και να μου πεί αν κάνει για τον καθαρισμό της σκουριάς που πιθανόν να υπάρχει στο εξωτρικό των καννών (χρήση μαζί με το SCOOTS BRITE) χωρίς να καταστρέψουμε το Gun Bluing ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 631 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων