ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,061 έως 3,075 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #404611

    γεια σου ρε μακη……δεν ημουν σιγουρος ρε φιλε …ρωτησα και εμαθα μετα οτι αυτος κυνηγα λαγο ….αποψε επινα καφε με τον θηροφυλακα και του το ειπα …την ωρα που ειμασταν εκει περασαν αλλα 3 αμαξια και νομισαμε οτι ηταν γουρουναδες που ειχαν κλεισει καποιο γουρουνι αλλα τελικα τα αλλα αμαξια ηταν μπεκατσαδες οπως αποδειχτηκε και δεν ειχαν σχεση με την αλλη παρεα ….


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404612

    γεια σου ρε μακη……δεν ημουν σιγουρος ρε φιλε …ρωτησα και εμαθα μετα οτι αυτος κυνηγα λαγο ….αποψε επινα καφε με τον θηροφυλακα και του το ειπα …την ωρα που ειμασταν εκει περασαν αλλα 3 αμαξια και νομισαμε οτι ηταν γουρουναδες που ειχαν κλεισει καποιο γουρουνι αλλα τελικα τα αλλα αμαξια ηταν μπεκατσαδες οπως αποδειχτηκε και δεν ειχαν σχεση με την αλλη παρεα ….

    δεν σου κάνω τον έξυπνο γιατί κι εγώ έχω πεί δεν βαριέσαι αδερφε σε λαθροθηρία που έχω αντιληφθεί

    μία καλή λύση είναι να τους το πείς ο ίδιος ότι ξέρετε κάτι;;;την επόμενη φορά θα σας δώσω στεγνά

    το έχω κάνει 2-3 φορές και υπήρξε κατανόηση(όσο τουλάχιστον αντιλήφθηκα η έμαθα για το μετά)

    έχω δώσει όμως κάποιον που με απείλησε ότι θα με κάνει θα με δείξει και μετά ήρθε σαν κότα να μεσολαβήσω στον δασικό να τον σβήσει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #404615

    καταλαβαινω πληρως τι λες φιλε …το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβα ποτε τι ακριβως κερδιζουν ολοι αυτοι με το να πανε 1-2 φορες παραπανω για λαγο …εγω πηγα φετος λιγες φορες σχετικα και χτυπησα καποιους λαγους οπως γρααφω παραπανω και μεχρι εκει …ποτε δεν με απασχολησαν τα νουμερα και η κατσαρολα στο κυνηγι …και μαλιστα εχει τυχει περυσι και φετος στο ιδιο μερος μετα την ληξη του λαγου και μεχρι να τελειωσει το γουρουνι να συμβει το ιδιο πραγμα …περυσι μαλιστα πηρα τηλεφωνο το θηροφυλακα εκεινη τη στιγμη και δεν μπορουσε να ερθει διοτι βρισκοταν 80 χιλιομετρα μακρυα σε αλλο σημειο ελεγχου ….ειχα μαλιστα και ενα συντομο διαλογο με τον λαθροθηρα οπου του ειπα τι δουλεια εχεις εδω 20 ιανουαριου να κυνηγας λαγο;;;τον ειχα σηκωσει εχθες με κατι πουλοσκυλα και ηρθα σημερα με λαγοσκυλο να τον χτυπησω,μου ειπε …άλλα μάλα κακάλα δηλαδη οπως ελεγε και ενα φιλος  …

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404617

    Δεν είναι εύκολο , ειδικά άμα είναι και γνωστοί.

    Θα έλεγα ότι είναι σχεδόν αδύνατον να τους  καταγγείλεις.

    Στην επαρχία η κοινωνια είναι μικρή και θα υπάρξει προηγούμενο εφ όρου ζωής.

    Δυσκολες καταστάσεις.Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό.Να κάνεις αυτό που πρέπει σαν νομοταγής κυνηγός-πολίτης και να τους καταγγείλεις αλλά να δημιουργήσεις σοβαρό θέμα ¨ρουφιανιάς¨ που θα συζητηθεί στο καφενείο και θα αφήσει κατάλοιπα έχθρας για πολλά χρόνια η να αδιαφορήσεις και να είσαι μια χαρά με τους συγχωριανούς σου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #404623

    Δεν είναι εύκολο , ειδικά άμα είναι και γνωστοί. Θα έλεγα ότι είναι σχεδόν αδύνατον να τους καταγγείλεις. Στην επαρχία η κοινωνια είναι μικρή και θα υπάρξει προηγούμενο εφ όρου ζωής. Δυσκολες καταστάσεις.Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό.Να κάνεις αυτό που πρέπει σαν νομοταγής κυνηγός-πολίτης και να τους καταγγείλεις αλλά να δημιουργήσεις σοβαρό θέμα ¨ρουφιανιάς¨ που θα συζητηθεί στο καφενείο και θα αφήσει κατάλοιπα έχθρας για πολλά χρόνια η να αδιαφορήσεις και να είσαι μια χαρά με τους συγχωριανούς σου?

    θα του μιλησω προσωπικα μεσα στην εβδομαδα και θα του το κανω πολυ λιανα ………την επομενη φορα δημητρακη (ετσι τον λενε τον εναν απο αυτους ) δεν θα στην χαρισω …

    κρεμμυδια ενα σωρο μακη … :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #404627

     

    δυστυχως αυτο συμβαινει σε ολη την ελλαδα. εγω σημερα που ειχα παει για τσιχλες ακουγα σκυλια να κυνηγανε και περιμενα να δω ανθρωπο για παρω τηλ. αλλα τελικα τα σκυλια ηταν ελευθερα οπως συνηθιζεται στα χωρια και τον πηγαιναν χερι ποδι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #406149

    πηγαμε σημερα για καμια τσιχλα με την παρεα μου ….κατα τις 8.30 ηρθε μια παρεα με 2 τυπους …αμολυσαν τα σκυλια τους καμια τρακοσαρια μετρα πιο μακρυα απο εμας …νομισαμε οτι ηταν γουρουναδες …ακουσαμε κατι κλαφουνητα και μετα ενα ριξιμο του σκυλιου και 3 οπλα…χτυπησαν λαγο ….ηρθα γυρω να παρω τηλεφωνο το θυροφυλακα αλλα δεν ημουν σιγουρος …μετα απο μιση ωρα εφυγαν….τι να τους πεις ;;;;;;;;;ειναι και γνωστοι ………

    Αντρεα οτι και να ειναι δως τους στεγνα και ας σε πουνε οπως θελουν

    Αν εμεις που ειμαστε λαγοκυνηγοι που μεγαλωνουμε σκυλια που κανουμε τοσα εξοδα για να κυνηγησουμε νομιμα και να χαρουμε το λαγοκυνηγι αφησουμε κατι τετοιους να κανουν οτι τους κ@βλωσει χωρις να σεβονται το θηραμα να εισαι σιγουρος οτι την επομενη χρονια αντι για λαγο θα κυνηγαμε ραδικια και ριγανι 👿

    Πρεπει καποια στιγμη η κυνηγητικη οικογενεια να αποβαλει απο πανω της κρεατοσυλλεκτες και παρτακηδες οτι κυνηγι και αν κανουν ειτε λαγο-γουρουνι-μπεκατσα κτλ και αυτο θα ξεκινησει απο εμας τους ιδιους

    Φτανει πια αυτη η κατασταση δεν παει αλλο 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #406171

    anrizoss wrote:
    πηγαμε σημερα για καμια τσιχλα με την παρεα μου ….κατα τις 8.30 ηρθε μια παρεα με 2 τυπους …αμολυσαν τα σκυλια τους καμια τρακοσαρια μετρα πιο μακρυα απο εμας …νομισαμε οτι ηταν γουρουναδες …ακουσαμε κατι κλαφουνητα και μετα ενα ριξιμο του σκυλιου και 3 οπλα…χτυπησαν λαγο ….ηρθα γυρω να παρω τηλεφωνο το θυροφυλακα αλλα δεν ημουν σιγουρος …μετα απο μιση ωρα εφυγαν….τι να τους πεις ;;;;;;;;;ειναι και γνωστοι ………

    Αντρεα οτι και να ειναι δως τους στεγνα και ας σε πουνε οπως θελουν Αν εμεις που ειμαστε λαγοκυνηγοι που μεγαλωνουμε σκυλια που κανουμε τοσα εξοδα για να κυνηγησουμε νομιμα και να χαρουμε το λαγοκυνηγι αφησουμε κατι τετοιους να κανουν οτι τους κ@βλωσει χωρις να σεβονται το θηραμα να εισαι σιγουρος οτι την επομενη χρονια αντι για λαγο θα κυνηγαμε ραδικια και ριγανι Πρεπει καποια στιγμη η κυνηγητικη οικογενεια να αποβαλει απο πανω της κρεατοσυλλεκτες και παρτακηδες οτι κυνηγι και αν κανουν ειτε λαγο-γουρουνι-μπεκατσα κτλ και αυτο θα ξεκινησει απο εμας τους ιδιους Φτανει πια αυτη η κατασταση δεν παει αλλο

     

    +1000 ετσι ειναι παιδια δεν μπορει μια ζωη να γινονται τα ιδια και ιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #406545

    σημερα πηγαμε για ενα εκπαιδευτικο στο περιφημο μεγαλο πλαϊ της δεσφινας …. τοπος δυσκολος με λιγους λαγους αυτοι την εποχη και μαλιστα ανταρτες …….μαζι μας ειχαμε 2 μπιγκλ αστερια ,4 και 6 ετων αντιστοιχα και ενα ημιαιμο (δικο μου)……..πιασαμε ντορο στις 7.40 το πρωι ….παλεψαμε μεχρι της 9.00 με τα 2 μπιγκλ …….ουρα ,θεαμα ,φωνες ,αλλαλαγμοι,γυρω γυρω ,και παλι επαναληψεις και ξανα μανά ,και παλι απο την αρχη και δωστου πισω μπρος και γυρω γυρω …λαγος πουθενα …….λεω στον κωστη ,και στον τακη καποια στιγμη που βαρεθηκα …ρε παιδια να αμολυσω και το δικο μου ;;;πιαστε τα μπιγκλ …….ο καρβέλης αρης ,επιασε το ντορο στις 9.05….αφου εφαγε κανενα 15 λεπτο γυρω γυρω αποφασισε να κοψει μεγαλο στεφανι για να δει που φευγει ο λαγος στα μονά του….αρχικα κατηφορισε σε ενα σος ρεματακι και μετα ανεβηκε πανω και δεξια ,σαρωνοντας το μεγαλο πλαϊ …ο τακης βαρεθηκε …παμε να φυγουμε μου λεει ….λαγο σημερα δεν βγαζουμε….μπορεις να περιμενεις σε παρακαλω λιγο ακομη ,του λεω;;;;ενας μεγαλος βραχος εμποδιζε τα αλλα 2 σκυλια να κοψουν απο πανω του ….ο καρβελης ,μαζεψε ολες τις δυναμεις και ανεβηκε αεροπλανικα πανω στο βραχο…τι κανει εκει ,λεει ο κωστας ;;;;θα σκοτωθει ….αφου καταφερε και ανεβηκε στα μισα ,η ουρα του και το σωμα του διπλωθηκαν …χαμηλωσε και σηκωσε το κεφαλι του μπροστα απο μια μεγαλη ασφακα …ορμησε δυνατα μεσα και ο λαγος πεταχτηκε στον αερα 2 μετρα και κατηφορισε κατα πανω μας ….ολα τα σκυλια ξεχυθηκαν στη διωξη …εγω βγηκα μπροστα και εκοψα τον 8χρονο ημιαιμο ιχνηλατη….τα 2 νεαροτερα σκυλια συνεχισαν τη διωξη μεχρι τη 12 ….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #406629

    Ωραίος ο καρβέλης… έχει γαλόνια στην πλάτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #406665

    σημερα πηγαμε για ενα εκπαιδευτικο στο περιφημο μεγαλο πλαϊ της δεσφινας ….

     

    Τι προβλέπει η Ρυθμιστική

    Το κυνήγι του λαγού τελειώνει τη 10ην Ιανουαρίου κάθε χρόνου, του δε αγριόχοιρου την 20ην του ιδίου μηνός. Σύμφωνα με την ετήσια απόφαση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με την οποία ρυθμίζεται το κυνήγι για κάθε κυνηγετική περίοδο, η χρησιμοποίηση σκύλου δίωξης για την άσκηση κυνηγιού επιτρέπεται από τη 15η Σεπτεμβρίου μέχρι την 20η Ιανουαρίου του επόμενου χρόνου και μόνον τρεις (3) ημέρες την εβδομάδα (Τετάρτη, Σάββατο και Κυριακή), δηλαδή μόνο τις ημέρες που επιτρέπεται το κυνήγι του λαγού και του αγριόχοιρου.

    Μετά την ανωτέρω ημερομηνία απαγορεύεται η χρησιμοποίηση για κυνήγι σκύλου δίωξης, όπως επίσης, μετά το πέρας κάθε κυνηγετικής περιόδου, η εν γένει απελευθέρωση των εν λόγω σκύλων, έστω και για εκγύμναση σε οποιοδήποτε μέρος. Για το σκύλο ο οποίος χρησιμοποιείται για το κυνήγι των πουλιών (μπεκάτσας, πέρδικας, ορτυκιού κ.λπ.) επιτρέπεται η χρησιμοποίησή του κάθε ημέρα, καθ’ όλη την κυνηγετική περίοδο. Μετά τη λήξη αυτής, απαγορεύεται η απελευθέρωσής τους σε οποιοδήποτε μέρος, όπως και για τους σκύλους δίωξης.

    Μόνο σε περιορισμένες εκτάσεις

    Μέχρι το 1998, σύμφωνα με το τότε ισχύον νομικό καθεστώς (άρθρο 255 του Ν.Δ. 86/69), απαγορευόταν τελείως η εις την ύπαιθρο ελευθέρα κυκλοφορία κυνηγετικών σκύλων, κατά το χρόνο που απαγορευόταν το κυνήγι. Επιτρεπόταν μόνο έναν (1) μήνα προ της ενάρξεως της κυνηγετικής περιόδου η εκγύμνασής τους με τη συνοδεία κυνηγών, χωρίς να φέρουν όπλο και μόνο σε περιορισμένες εκτάσεις που καθορίζονταν από τις αρμόδιες Δασικές Αρχές.
    Από το 1998 και μετά την ισχύ του άρθρου 57 παρ. 4 περ. α του Ν. 2637/1998, η εκγύμναση όλων των κυνηγετικών σκύλων (δίωξης και μη) επιτρέπεται καθ’ όλο το έτος, συνοδευόμενοι από κυνηγούς ή κυναγωγούς, χωρίς να φέρουν όπλο, σε περιορισμένες εκτάσεις που καθορίζονται από την αρμόδια δασική αρχή (Δασαρχείο).

     

    ΖΩΝΗ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗΣ ΣΚΥΛΩΝ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ ΘΗΒΩΝ
    Αρχίζει από τη Θήβα ακολουθεί το δρόμο Θήβας-Λιβαδειάς μέχρι τη διασταύρωση Βαγίων, δεξιά μέχρι τη θέση Σφίγγα, συνεχίζει δρ.αγροτικό προς Αγ.Ιωάννη περνώντας από τη θέση Μαζαράκι και συνεχίζει μέχρι συνάντησης Εθν.Οδού Αθηνών-Λαμίας στο ύψος του 96ου χλμ., ακολουθεί την Εθνική Οδό προς Αθήνα μέχρι Αερογέφυρα Μουρικίου και από εκεί ακολουθεί το δρόμο προς Θήβα (καθ’ όλο το έτος με συνοδό και σύμφωνα με το Νόμο περί Θήρας για τις περιουσίες τρίτων).

    Το Μεγάλο Πλάϊ της Δεσφίνας (σύμφωνα με το Δασαρχείο της Άμφισσας) είναι επίσης ζώνη εκγύμνασης.

    Τα γράφω όχι για τον φίλο Αντρέα αλλά για να μη βρεθεί κάποιος άλλος προ δυσάρεστης εκπλήξεως…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #407571

    για τσιχλες σημερα με παρεα παλι τους λαγαδες που ειχαν αμολυσει  πρωι πρωι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #407581

    για τσιχλες σημερα με παρεα παλι τους λαγαδες που ειχαν αμολυσει πρωι πρωι.

     

    ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΦΙΛΕ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #407591

    κανα κουταβι ξεκινημενο 7,8,9,10μηνων  κτλ να ντοριαζει που να βρω ρε παιδια?

    δεν θα εχω να βαλω διπλα στα μεγαλα τιποτα στα εκπαιδευτικα

    η κανενα απο λαγοεκπαιδευτηριο που να παταει ντορο?

    γιατι μου ειπαν οτι κουταβι τοσο μηνων να βαζει μουρη

    κατω και απο χερι κανενας δεν θα δωσει μονο απο εμπορο να ψαξω

    τι να κανω?ειμαι αρρωστακι με το λαγοκυνηγι

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #407618

    φιλε pennas 9-10 μηνων κουταβι απο κυνηγο δυσκολα θα βρεις. για να το εχει κρατησει μεχρι αυτη την ηλικια παει να πει οτι το θελει για τον εαυτο του. για μενα αφου δεν θες να πας σε εκτροφεα ψαξε μικρο απο γεννα που να ξερεις τα σκυλια ή να μπορεις να τα δεις τι κανουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,061 έως 3,075 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων