ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ BAIKAL IJ27

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    YDROBIOS13 στις #109977

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ Η ΜΟΝΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΟΠΛΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ.ΣΤΟ ΙJ27 ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟ ΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΝΕΠΙΦΙΛΑΚΤΑ ΤΗΝ ΔΙΠΛΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΤΗΝ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #109981

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΑ,Ή ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΠΕΡ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΝΕΙ Ή ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΛΑ.ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ BAIKAL ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΤΟΥ BROWNING.ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΤΙΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ,ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΙΩΝΑ.ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΑ,ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΕΝΑ,ΝΑΙ.ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΝΑΙ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ ΚΙ ΑΝΤΟΧΗ ΑΣΤΑ.ΚΑΛΑΣΝΙΚΩΦ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΕΚΑΕΤΙΑ.ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ.ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΛΑΓΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΧΡΩΜΙΩΣΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΑΥΛΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ 18,2.ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΡΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΑ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΠΛΑΙΝΕΣ ΡΙΓΕΣ ΓΙΑ ΕΛΑΦΡΩΜΑ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΚΟΥΡΚΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΣΟΚ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΗ.ΤΕΛΟΣ ΕΛΑΦΡΥΝΑ ΤΑ ΞΥΛΑ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ.ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΩΡΑ ΖΥΓΙΖΕΙ 2950ΓΡ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.Α!ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΧΙ,ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ,ΧΙΟΝΙΑ,ΠΑΓΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #110017

    Στην κατηγορία του το Baikal δεν έχει αντίπαλο….Είναι εξαιρετικό όπλο…
    Στα καινούρια έχουμε και ξύλα καρυδιάς με ένα στοιχειώδες φινίρισμα-βερνίκι (που όμως αν πιάνουν τα χέρια σου και το περάσεις λινέλαιο γίνεται εξαιρετικό)…
    Επίσης παρ΄ ότι γράφεται δεν είναι βαρύ: 3300 το δικό μου με 76αρες θαλάμες…
    Οι αυτόματοι εξολκείς δουλεύουν περίφημα με άριστο συγχρονισμό…
    Η μόνη ένσταση που έχω είναι η αίσθηση της σκανδάλης στο μονοσκάνδαλο γι΄ αυτό και θα πρότεινα το δισκάνδαλο…
    Κατά τα άλλα (μην λέμε ξανά και ξανά τα ίδια) είναι τρομερά ανθεκτικό και με μηχανισμό που θα το ζήλευαν και όπλα 1500+ Ευρώ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #110018

    Υποψιν οτι πιο παλια οι αυτοματοι εξολκεις ειχαν την φημη οτι χαλαγαν,ομως ειναι καιρος τωρα που δεν εχουν προβλημα.Παρ'ολα αυτα δισκανδαλο με απλους νομιζω οτι ειναι λιγο πιο αξιοπιστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #351186

    αυτο που λες ισχυει αλλα…για να επιλεξεις ξανα την κατω καννη θα πρεπει πρωτα να πυροβολησεις αλλιως μενει η πανω καννη.
    δηλαδη θα πρεπει να σπρωχνεις καθε φορα τη σκανδαλη μπροστα, δεν μενει η επιλογη μας οπως με τον επιλογεα στην ασφαλεια ή
    με τον πυρο στην σκανδαλη που εχουν αλλα οπλα

    φιλε δεν το εψαξες καλα.ο ροσσος εχει λυση και σε αυτο που λες .αμα επιλεξεις την πανω καννη και θες μετα να ξαναβαλεις την κατω ανοιγεις το οπλο και το κιλινεις και ερχετε ξανα στην κατω .τοσο απλα.σιγουρα το δισκανδαλο εχει αλλη χαρη.ομως το νεο μπαικαλ εχει μηχανικη!!!!!σκανδαλη στο μονοσκανδαλο δεν ξερω αν εχει και το παλιο .μηχανικη σκανδαλη εχουν μονο τα βελγικα browning,τα νεα cynergy.blaser κα τετια.νομιζω αυτο κατι λεει!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #110023

    Σωστος ο φιλος MIROCU,και να προσθεσω οτι σε παλιο τεστ του ij27 εγραφε γνωστο περιοδικο οτι τα μεταλλα του προερχονται απο μεταλλα για κατασκευη οπλων τυπου KALASNIKOF.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #110076

    ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ IJ 27 ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ
    ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 72 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΝΕΣ ΠΕΝΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ
    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΚΑΝΤΟΝΤΑΔΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΣΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ
    ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΦΛΑΝΤΖΕΣ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ ΠΑΧΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ
    ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΚΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΟΦΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ
    ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Υ.Σ ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΕΙ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟ ΓΥΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΞΗ ΧΡΟΝΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #110104

    Λοιπόν παιδιά μιας και βλέπω ότι ανάβει πάλι η κουβέντα για τα Baikal και χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου ήθελα να υπενθυμίσω ότι αναφερόμαστε σε φτηνά όπλα με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί με τα χρόνια να έχουν αποδειχτεί σχετικά αξιόπιστα, αλλά κατά ένα μέρος το οφείλουν στην αντιγραφή του μηχανισμού της Browning. Από εκεί και πέρα, τί να πούμε, για το φινίρισμα, για τα ξύλα τους, για τους στενούς αυλούς, για το υπερβολικό κλώτσημα, για το ζύγισμα? Δέν νομίζω να τα πηγαίνουν καλά σε όλα αυτά τα σημεία. Οσο δε για τα μέταλα και επειδή κάποιος σε προηγούμενο πόστ ανέφερε ότι φτιάχνονται από την ποιότητα μετάλου που φτιάχνονται και τα καλάσνικωφ, ήθελα αναφέρω ότι τα κυνηγετικά όπλα δέν έχουν να ζηλέψουν την ποιότητα των μετάλων των πολεμικών όπλων. Αντιθέτως μάλιστα τα μέταλα που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή τών λειόκαννων είναι πολύ ανώτερα σε ποιότητα απ ότι των πολεμικών.
    Ετσι λοιπόν ας προσγειωθόμε λίγο σε σχέση με τα Baikal και αν υπάρχει χρηματική δυνατότητα για κάτι καλύτερο καλό θα ήταν να προτιμήσουμε κάτι άλλο. Αλωστε στις μέρες μας υπάρχει πληθώρα όπλων για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Σοβαρές εταιρίες απόλυτως αξιόπιστες και με πλήρη υποστίρηξη, βγάζουν όπλα διαχρονικότατα και με πολύ καλά χαρακτηριστικά που μπορούν να αναδείξουν το κυνηγετικό και σκοπευτικό ταλέντο του κυνηγου ή του σκοπευτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #110108

    Γιώργο, μιλάμε για φτηνό όπλο και όχι φτηνιάρικο (όπως αυτά της γείτονικής μας χώρας).
    Σαφώς θα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα καλό όπλο για αρχάριους και όχι μόνο. Δεν νομίζω ότι υστερεί τόσο πολύ σε ζύγισμα. Εγώ το είχα βολευτεί πολύ. Βέβαια μετά από αρκετά φυσίγγια άρχιζε να σαλεύει ο εγκέφαλος μέσα στο κρανίο, αλλά με ελαφρύτερα φυσίγγια δεν υπήρχε πρόβλημα. Όσο για το φινίρισμα, θα το έλεγα μέτριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #351242

    Λοιπόν παιδιά μιας και βλέπω ότι ανάβει πάλι η κουβέντα για τα Baikal και χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου ήθελα να υπενθυμίσω ότι αναφερόμαστε σε φτηνά όπλα με ότι αυτό συνεπάγεται.

    [color=”#008000″]Ακριβώς….Αλλά σε σύγκριση με Zabala,Bettinsoli,Lanber κλπ (που είναι και ακριβώτερα…) υπρτερεί σε πολλούς τομείς, εκτός ίσως του φινιρίσματος[/color]

    Μπορεί με τα χρόνια να έχουν αποδειχτεί σχετικά αξιόπιστα, αλλά κατά ένα μέρος το οφείλουν στην αντιγραφή του μηχανισμού της Browning. Από εκεί και πέρα, τί να πούμε, για το φινίρισμα, για τα ξύλα τους, για τους στενούς αυλούς, για το υπερβολικό κλώτσημα, για το ζύγισμα?

    [color=”#008000″]Κατ΄ αρχήν τα καινούρια Baikal έχουν αυλό 18,4….Αλλά και 18,2 να είχαν όπως παλιότερα που είναι το μεμπτό;;;;Η σχολή του στενού αυλού επικεντρώνεται σε ορισμένα πλεονεκτήματα, ανάλογα με το θήραμα και την γόμωση (μέχρι 34gr ή και 36 gr με χαμηλές πιέσεις)…Ακόμη και η Beretta βγάζει όπλο με 18,2, για να μην αναφερθώ σε Benelli και Breda που έχουν αρκετά όπλα με 18,3…
    Έπειτα η αντιγραφή-προσαρμογή του μηχανισμού Browning μόνο μειονέκτημα δεν είναι….Δεν καταλαβαίνω σε αυτό το σημείο τι θέλεις να πεις…
    [/color]
    Δέν νομίζω να τα πηγαίνουν καλά σε όλα αυτά τα σημεία.

    [color=”#008000″]Και όμως αν εξαιρέσουμε το φινίρισμα, κυρίως στα ξύλα, τα πηγαίνουν πολύ καλά…[/color]

    Οσο δε για τα μέταλα και επειδή κάποιος σε προηγούμενο πόστ ανέφερε ότι φτιάχνονται από την ποιότητα μετάλου που φτιάχνονται και τα καλάσνικωφ, ήθελα αναφέρω ότι τα κυνηγετικά όπλα δέν έχουν να ζηλέψουν την ποιότητα των μετάλων των πολεμικών όπλων.

    [color=”#008000″]Δεν ξέρω να αληθεύει ότι φτιάχνονται από τα μέταλλα του AK, αλλά αν αληθεύει, αυτό αποτελεί άλλο ένα πλεονέκτημα.Να σου θυμίσω ότι τα ΑΚ φτιάχνονται για αντέχουν 3πλάσιες πιέσεις και να λειτουργούν από το αρκτικό κλίμα της Σιβηρίας μέχρι τις καυτές ερήμους της Αραβικής χερσονήσου και το έχουν καταφέρει σε απόλυτο βαθμό….Μέχρι και οι Ισραηλινοί χρησιμοποιούν μια μετάλλαξη του ΑΚ…[/color]

    Αντιθέτως μάλιστα τα μέταλα που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή τών λειόκαννων είναι πολύ ανώτερα σε ποιότητα απ ότι των πολεμικών.

    [color=”#008000″]Από που το συμπέρανες αυτό;;;;;;;;; Τα μέταλλα είναι ίδια και αλλάζει μόνο το φινίρισμα δηλαδή η λείανση και η δημιουργία των ραβδώσεων στα ραβδωτά…[/color]

    Ετσι λοιπόν ας προσγειωθόμε λίγο σε σχέση με τα Baikal και αν υπάρχει χρηματική δυνατότητα για κάτι καλύτερο καλό θα ήταν να προτιμήσουμε κάτι άλλο.

    [color=”#008000″]Εδώ συμφωνώ….Αν έχεις 1600Ε και πάνω τότε μπορείς και πρέπει να πάρεις ένα Beretta ή ένα Browning κλπ Σίγουρα θα είναι καλύτερα από ένα Baikal….Αλλά μέχρι τα 1000-1200 Ευρώ το Baikal είναι κυρίαρχος κι ας κοστίζει 600-700 Ευρώ…[/color]

    Αλωστε στις μέρες μας υπάρχει πληθώρα όπλων για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Σοβαρές εταιρίες απόλυτως αξιόπιστες και με πλήρη υποστίρηξη, βγάζουν όπλα διαχρονικότατα και με πολύ καλά χαρακτηριστικά που μπορούν να αναδείξουν το κυνηγετικό και σκοπευτικό ταλέντο του κυνηγου ή του σκοπευτή.

    [color=”#008000″]Για το απολύτως αξιόπιστες μην είσαι σίγουρος …τουλάχιστον για μερικές "τρανταχτές" φίρμες που έχουν (ειδικά τα τελευταία χρόνια…) βγάλει του κόσμου τα προβλήματα…Μια περιήγηση στο Forum θα στο αποδείξει…[/color]

    [color=”#008000″]Εν κατακλείδι καλό θα ήταν πριν γράψουμε κάτι να είμαστε σίγουροι και ενήμεροι για το θέμα, γιατί μας διαβάζουν πολλοί κυνηγοί και δεν πρέπει να παραπλανούμε κανέναν έστω και άθελά μας…
    Εξ άλλου τα Baikal κυνηγάνε από Έβρο μέχρι Κρήτη εδώ και δεκαετίες χωρίς προβλήματα….Πάντα υπήρχαν (και υπάρχουν) κι άλλα φτηνά όπλα αλλά κανένα δεν κατάφερε να εκθρονίσει τα Baikal….
    Αυτό κάτι λέει….[/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #110157

    Λοιπόν φίλε stratri1 όντως κι εγώ για φτηνό όπλο μίλησα και όχι φτηνιάτικο και αναξιόπιστο ή επικύνδυνο. Οπως λές κι εσύ αγοράζοντας τέτοιο όπλο είσαι υποχρεωμένος μετά να συμβιβαστείς.

    Στον φίλο τον Saket ήθελα να απαντήσω ότι σε σχέση με τα zabala και τα Lamber δεν ξέρω τι γίνεται με την ποιότητα αλλά σε σχέση με τα Bettinsoli θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Είχα ένα τέτοιο όπλο σε έκδοση sporting και το είχα λιώσει κυριολεκτικά στο σκοπευτήριο. Το όπλο μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις μέχρι που το πούλησα λόγω κοντακιού. Το έχω μετανοιώσει βέβαια οικτρά. Οι τουφεκιές του ήταν μαλακιές, οι κατανομές του τέλειες με τα briley που χρησιμοποιούσα, και αν πάμε στο φινίρισμα ήταν πολύ καλύτερο απο πολύ ακριβότερα όπλα. Και εδώ δεν πρέπει να ξεχάσουμε την ιταλική φινέτσα του και το υπερχαμηλό προφίλ του. Καλοζυγισμένο, με ρυθμιζόμενο χτένι και με πολύ όμορφα ξύλα. Μακάρι να μην το είχα δώσει αυτο το όπλο.
    Τώρα όσο για τους αυλούς θέλω να πώ κι εγώ ότι με τους αυλούς αυτούς και σε σχέση με τις κοντές θαλάμες προσδίδουν περιορισμούς στα φυσίγγια.
    Για τον μηχανισμό τους θέλω να διευκρινίσω ότι είναι αξιόπιστα για τον λόγο ότι χρησιμοποιούν αυτόν τον διαχρονικότατο μηχανισμό της Browning. Και βέβαια δεν είναι μειονέκτημα η χρησιμοποίηση αυτού του μηχανισμού.
    Τώρα όσο για τα μέταλα, το ότι τα ΑΚ δουλεύουν σε μεγάλη γκάμα θερμοκρασιών δεν σημαίνει ότι έχουν και καλά μέταλα. Πιό πολύ έχει να κάνει με τις ανοχές τους που συνήθως είναι παραπανήσιες ειδικά μετά απο κάμποση χρήση.
    Οσο δε για τα μέταλα των λειόκαννων απ ότι ξέρω σοβαρές εταιρίες έχουν κάνει μεγάλα βήματα στα μέταλα που χρησιμοποιούν. Μέχρι που το κάθε εξάρτημα έχει διαφορετικό μέταλο και διαφορετική σκληρότητα ανάλογα το σημείο στο οποίο μπαίνει.
    Πάντως σε γενικές γραμμές εγώ πιστεύω ότι ότι πληρώνεις παίρνεις. Ομώς ένας μπάρμπας με τρομερές γνώσεις στα όπλα, μου είχε πει κάποτε ότι τα φτηνά ιταλικά είναι πολύ χειρότερα απο όλα τα άλλα της ίδιας χρηματικής κατηγορίας. Απο εκεί και πέρα τα συμπεράσματα δικά σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #110159

    Φιλε Saket γιατι Baikal και οχι Βettinsoli που εγω ειχα χρονια τι εχασα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #351285

    Φιλε Saket γιατι Baikal και οχι Βettinsoli που εγω ειχα χρονια τι εχασα?

    Έχασες όσον αφορά τον μηχανισμό , την αντοχή στο χρόνο και την εγγενή αξιοπιστία και κέρδισες σε φινίρισμα,φινέτσα και βάρος…πληρώνοντας τα διπλάσια χρήματα…
    Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του με ό,τι θεωρεί πιο σημαντικό γι΄ αυτόν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #351322

    Έχασες όσον αφορά τον μηχανισμό , την αντοχή στο χρόνο και την εγγενή αξιοπιστία και κέρδισες σε φινίρισμα,φινέτσα και βάρος…πληρώνοντας τα διπλάσια χρήματα…
    Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του με ό,τι θεωρεί πιο σημαντικό γι΄ αυτόν…

    Φιλε Saket τουλαχιστον για 15 χπονια που δουλεψα το Bettinsoli βαλτο δεν παρουσιασε το παραμικρο εκτος οτι σκουριαζε ευκολα. μηπως μπορεις να μου πεις ποσο κλειση εχει το Μπαικαλ στο χτενι,δηλαδη η μικρη κλειση του κοντακιου ποσο ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #110286

    το οραιο με τα μπαικαλ ειναι οτι ειναι απο τα πιο φτηνα οπλα που υπαρχουν και ομως ειναι γερα.ετσι μπορει ο καθε ενας να κανει το κυνηγι του και ο φτωχος και ο πλουσιος.πολυ οραιαες ειναι οι τελευτεες φοτογραφιες που διχνουν κυνηγι με μπαικαλ μονοκαννο!!που αλλοι κυνηγοι με δικαννο τριπλασιας +αξιας δεν θα το εκαναν καθος και οι φωτογραφιες με το δικαννο που μιαζει με πιο ακριβο αλλα μαλον και αυτο μπαικαλ ειναι!!κατι που μπορουμε να αποκτησουμε σχεδον ολοι μας!!!(αυτο ειναι το οραιο της υποθεσης) οσο για αλλες μαρκες σιγουρα πολυ καλα και τα μπετινσολι κα απλα.απλα εδω αναφεραμε οτι τα μπαικαλ ειναι τα πιο φτηνα και ομως γερα!!!!ας κατσουμε να σιγκρινουμε με τις αλλες τιμες και οχι με τις αλλες μαρκες δηλ οπλα ιδιας τιμης προσφερουν οσα τα μπαικαλ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων