ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ BAIKAL IJ27

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #110290

    Σίγουρα τα BAIKAL είναι γερά, αξιόπιστα, τίμια και ότι άλλο θες, δεν παύουν όμως να είναι βαριά, χοντροκομένα και να κλωτσάνε σαν μουλάρι. Δεν είχα ποτέ δικό μου, αλλά έχω δοκιμάσει φίλων στο κυνήγι και το συμπέρασμά μου ήταν το προφανές, δλδ για τα λεφτά του, τέλειο.
    Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις με τα Bettinsoli, αλλά μιας και το έχω 12 χρόνια, επέτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος. Η μόνη φορά που επισκέφθηκε τον οπλουργό ήταν μετά από πτώση που είχα και το χτύπησα πάνω σε μια πέτρα. Από ντουφεκιές (για μένα πάντα) τέλειο. Άψογες κατανομές, ωραίο ζύγισμα και κουμπώνει πάνω μου όπως κανένα άλλο από τα όπλα μου. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένα προβλήματα του όπλου υπ'όψιν σου πες μας να ξέρουμε, αλλιώς μην αποθαρύνεις κάποιον που τυχόν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο όπλο, γιατί σε σχέση με το BAIKAL είναι η μέρα με τη νύχτα (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #110293

    . Αν έχεις κάποια συγκεκριμένα προβλήματα του όπλου υπ'όψιν σου πες μας να ξέρουμε, αλλιώς μην αποθαρύνεις κάποιον που τυχόν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο όπλο, γιατί σε σχέση με το BAIKAL είναι η μέρα με τη νύχτα (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη).
    [/quote]

    φιλε δεν ξερω αν ειναι για εμενα που το εγραψες αυτο η για αλλο φιλο.εγω οπως εγραψα και πιο πανω δεν εχω κανενα προβλημα με τα μπετινσολι ισα ισα μου αρεσουν και εμενα πολυ και μαλιστα σκεφτομαστε να παρουμε ενα για τον πατερα μου.απλα εγω ειπα για οπλα με χαμηλη τιμη ειναι το καλυτερο το μπαικαλ ειδικα στα πλαγιοκαννα .βρες μου ενα φτηνοτερο του και καλυτερο πλαγιο.επισεις τα μπετινσολι εδω στην κυπρο ειναι πιο ακριβα απο τα μπαικαλ ,ετσι για καπιο που δεν βγεννουν τα χρηματα του για μπετινσολι ειπα καλο ειναι το μπαικαλ.οσο για το κλοτσημα φιλε τα νεα μπαικαλ δεν εχουν και τοσο δυνατο (αν τους βαζεισς τα σωστα φυσιγκια!!)γιατι και τα robust κλοτσανε και δε σημενει οτι ειναι αχρηστα οπλα.επισεις δεν αποτρεπω κανενα να αγορασει μπετινσολι αν κρατα τα χρηματα ας αγορασει αν δεν κρατα και θελει οπλο φτηνο συστηννω μπαικαλ.ε αν κρατα περισσοτερα ας παρει MIROKU!!!!!!να μιλησουμε και λιγο για ποιοτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #351330

    φιλε δεν ξερω αν ειναι για εμενα που το εγραψες αυτο η για αλλο φιλο.

    Όχι συνονόματε, αναφερόμουν στο φίλο saket και αυτό που ήθελα βασικά να πω είναι ότι είναι καλό όταν εκφρέρουμε κάποια κριτική και συγκρίνουμε κάποια πράγματα, αφενός να συγκρίνουμε ίδια πράγματα, αφετέρου να τεκμηριώνουμε την άποψη μας πριν βγάλουμε κάτι σκάρτο, γιατί μπορεί να οδηγήσουμε κάποιους σε λάθος συμπεράσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #110301

    Νικολα
    πιο μοντελλο μπετινσολι εχεις και ενα περιπου πoσα πανε καινουρια?εμας εδω ηταν ακριβα ,αλλα τωρα διαφιμηζουν ενα 4-2 δισκανδαλο 760ε επισεις βρηκα ενα starlight 500e μεταχειρισμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #110303

    Θα καταθεσω τις εμπειριες μου στον YDROBIO13 χωρις να ειμαι Fun καποιας μαρκας.Προ εικοσαετιας περιπου αγορασα το συγκεκριμενο οπλο με μονη σκανδαλη & Α/Ε,αυλους 18,2.Το οπλο κλωτσουσε γιατι μου ηταν κοντο το κοντακι οπως ηταν τουλαχιστον τοτε σε ολα τα BAIKAL δεν ξερω γιατι.Του προσθεσα ενα προσθετο πελμα της FRANCHI που του ηρθε κουτι και ω του θαυματος απο τοτε κλωτσαει το ιδιο με ολα τα S/P ιδιου βαρους.Το 18,2 παιζει πρακτικα ασημαντο ρολο στο κλωτσημα.Αυτο που παιζει ρολο ειναι το βαρος εκτος αν το οπλο εχει λαθος διαστασεις.Ποσο περισσοτερο νομιζεις κλωτσανε τα ΒΕRRETA που εχουν αυλους 18,3 απο τα ΒROWNING που εχουν αυλους 18,8? Εχει πολυ καλες τουφεκιες εως 34 gr δεν χαλαει με τιποτα κι αν ρωτησεις οπλουργο δεν εκπυρσοκροτει ακομη κι αν πεσει απο ουρανοξυστη.Ομως εχει σκληρη σκανδαλη και η αισθηση που σου δινει σου στερει ολη τη χαρα που δινει ενα ιταλικο οπλο.Δεν αγοραζουμε τα οπλα μονο επειδη σκοτωνουν.Δευτερη αγορα BENELLI S90 μετα απο 100 τουφεκιες ρωγμη στο κοντακι χωρις καποιο χτυπημα.Αλλαγη κοντακιου τοτε 40.000 δρχ.και πουλημα γιατι σπαστηκα.Τριτο οπλο BERETTA 304 τη δευτερη χρονια ρωγμη στην παπια.Την πηρε γνωστος εις γνωση του την κολλησε κι απο τοτε εχει αντεξει τα παντα.Τεταρτο οπλο BROWNING GOLD πραγματικα αλεξισφαιρη εχει αντεξει πτωσεις λασπες και ειναι σαν καινουργια εδω και δωδεκα χρονια.Τελευταιο οπλο FRANCHI ALCIONE TITANIUM.Απιστευτη αισθηση υπεροχες τουφεκιες ευχαριστιεμαι και μονο που το βασταω στα χερια μου.Τελειο ζυγισμα,νομιζεις οτι ειναι μισο κιλο ελαφρυτερο.Τιμη τουλαχιστον τρει φορες ακριβοτερο απο τον αθραυστο ΡΩΣΟ.Πρωτες τουφεκιες ρωγμη στο πισω αριστερα μερος της παπιας.ΕΓΓΥΗΣΗ ξυλινα μερη ΝΟ!! Mε τη βοηθεια του γιου μου μπαινω kynigos net ολη η Κυπρος τουλαχιστον ιδιο προβλημα.Λυση?Αλλαγη παπιας(παρακοντακο το λεν εκει)καθε χρονο η κολλημα με LOGO.Διαλεξα το δευτερο.Μετα απο λιγους μηνες μικρη ρωγμη απο την αλλη μερια .Ιδια διαδικασια.Μεσα στα δυο χρονια που το εχω ξεφλουδισε το τιτανιο εκει που χτυπανε τα καψουλια κι εκει που τριβεται η αρθρωση της παπιας ενω μου επιασε και λιγο σκουρια το ενα εσωτερικο τσοκ χωρις να εχω φαει βροχη.Πειθω τον εαυτο μου οτι δεν αξιζει να στεναχωριεμαι για τετοιες λεπτομερειες κι εκτοτε δεν το αποχωριζομαι γιατι οπως με ικανοποιει αυτο το οπλο δεν με ευχαριστει ουτε κι εχω τελικα την ιδια αποδοση με κανενα αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #110345

    Το κακο με τα Baikal ειναι οτι τουλαχιστον παλιοτερα γιατι τωρα τα καινουργια δεν ξερω ειχαν μεγαλη κλιση στο χτενι και δεν μπορουσες να ακουμπισεις το μαγουλο. οποτε δεν μπορεις να επωμισεις κανονικα.Αντιθετα απο τα Ιταλικα,και επειδη αν κλοτσαει παει τη τουφεκια οπου ναναι πωσ να ρισκαρεις μια τετοια αγορα?Τωρα ενα τετοιο οπλο με μεγαλη κλιση στο χτενι μπορει το μαγουλα να ειναι στον αερα αλλα εφοσον δεν κλοτσαει ειναι ασυγκητο στη μπηχτη τουφεκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #351448

    Το κακο με τα Baikal ειναι οτι τουλαχιστον παλιοτερα γιατι τωρα τα καινουργια δεν ξερω ειχαν μεγαλη κλιση στο χτενι και δεν μπορουσες να ακουμπισεις το μαγουλο. οποτε δεν μπορεις να επωμισεις κανονικα.Αντιθετα απο τα Ιταλικα,και επειδη αν κλοτσαει παει τη τουφεκια οπου ναναι πωσ να ρισκαρεις μια τετοια αγορα?Τωρα ενα τετοιο οπλο με μεγαλη κλιση στο χτενι μπορει το μαγουλα να ειναι στον αερα αλλα εφοσον δεν κλοτσαει ειναι ασυγκητο στη μπηχτη τουφεκια.

    Εγώ εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ ένα Baikal Ij27M στο .410
    Με την επώμηση μου έρχεται ακριβώς εκεί που πρέπει για να χτυπήσω οτιδήποτε.
    Πιθανότατα η σωματομετρία μου να συμπίπτει με το συγκεκριμένο όπλο και να είμαι τυχερός που το αγόρασα.
    Το .410 γενικά δέν κλωτσάει. Ή μάλλον κλωτσάει πολύ λίγο έως ανεπαίσθητα ακόμα και με τα MAGNUM 3" ,που είναι "πονοκέφαλος" για τους μόνιμους χρήστες
    των μεγαλύτερων διαμετρημάτων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #110599

    Είναι άτοπο να συγκρίνεις το κλώτσημα του .410 με το 12άρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #110918

    Για όποιον αμφιβάλλει ας λύσει ένα Baikal και ένα Bettinsoli και ας συγκρίνει τους μηχανισμούς τους…..και θα καταλάβει τι θέλω να πω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #110965

    Φίλε Saket μπορεί ό μηχανισμός του Bettinsoli να μην είναι σαν του Baikal αλλά δουλεύει κι αυτός μιά χαρά χωρίς καθόλου προβλήματα. Πάντως ένα όπλο δεν το αγοράζεις μόνο για τον μηχανισμό του, και σε όλα τ άλλα τα δύο όπλα δέν συγκρίνονται.
    Βέβαια και στην τιμή δεν συγκρίνονται αλλά τί να κάνουμε, ότι πληρώνουμε παίρνουμε συνήθως.
    Για όσους όμως επιμένουν και προσπαθούν να τα συγκρίνουν ας κάνουν μια βόλτα απο κάποιο κυνηγομάγαζο να τα περιεργαστούν. Πιστεύω ότι θα σταματήσουν να τα συγκρίνουν.
    Παρεπιπτώντως μιας και αναφερθήκατε σε τιμές πιο πάνω, το δικό μου Bettinsoli το είχα αγοράσει καινούργιο 1150 € πριν 1,5 χρόνο, συν 170 € τρία τσοκ briley που μου έφτιαξαν τέλειες τουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #111090

    geia sas synadelfoi endiaferomai gia ena dikano plagiokano i superpoze gyro sta 700 eyro. asxoloumai perissotro me to kynigi tsixlas. na agoraso baikal kai an nai poio modelo moy proteinetai?eyxaristo!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #111092

    file na pas se ena katastime pou exei baikal kai plagia kai poze na ta epomiseis kai na deis pio sou aresei kalutera plagio-poze kathos kai pio einai kalutera sta metra sou!!!!!!!!e meta opio sou arsei nmz na to pareis ti douleia tous tin kanoun mia xara i timi tous einai idaniki

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #351789

    geia sas synadelfoi endiaferomai gia ena dikano plagiokano i superpoze gyro sta 700 eyro. asxoloumai perissotro me to kynigi tsixlas. na agoraso baikal kai an nai poio modelo moy proteinetai?eyxaristo!

    Φίλε stamosford με τα λεφτά που διαθέτεις σχεδόν παίρνεις και πλάγιο και ποζέ Baikal! Περίπου στα 330 έχει το πλάγιο IJ 43 EM και το ποζέ IJ 27 EM στα 350ε. Γιατί όχι. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    Ηλίας στις #111110

    eixa akousei oti einai pio akrivo to baikal gyro sta 700eyro. eyxareisto gia tin boitheia sas

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #352050

    eixa akousei oti einai pio akrivo to baikal gyro sta 700eyro. eyxareisto gia tin boitheia sas

    φιλε stamosford οτι και να αποφασισεις να ξερεις οτι οι τιμες δεν ειναι αυτες που αναφερθησαν, το ατσαλι εχει παρει 15% απο περσυ μονο και σχεδον τα διπλασια (κοντα στο 30) απο προπερσυ. Το πλαγιοκαννο της baikal Ξεκιναει απο 400+ φετος ενω για το Pose να υπολογιζεις κανα κατοσταρικο παραπανω.Εγω εχω στην κατοχη μου το πλαγιοκαννο της baikal και εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος.Το pose δεν το γνωριζω αλλα αλλα απο γνωστους μου εχω ακουσει τα καλυτερα.Επειδη ομως ενδιαφερεσαι κυριως για κυνηγι τσιχλας θα σου προτεινα το ΤΟΖ34(pose) σε τσοκ 4*-2*.Το αγορασα πριν κανα μηνα και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Αν χρειαστεις οτιδηποτε στειλε μου προσωπικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων