Αχρωμίωτες κάνες

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #111729

    Θυμήθηκα εκείνη την θρυλική special field. Απίστευτο όπλο. Δεν ξέρω πόσες δεκαετίες θα περάσουν για να ξαναβγει τέτοιο αριστούργημα

    εγω Σωτηρη το εχω αυτο το οπλο αλλα δυστυχως τοτε το πηρα με κανη full choke. μεταγενεστερα εψαξα για κανη με 3* αλλα
    τοτε ειχε σταματησει να βγαινει . Εβγαινε, παλι, κοντη με προσαρμογη τσοκ και οχι μονοκοματη οπως την ηθελα

    ειναι κυριως για μακρυνες τουφεκιες αλλα η πλακα ειναι να βλεπεις ενα κοντο οπλο (58 εκ. κανη) και να "κατεβαζει" στο θεό

    καποια εποχη που ασχολιομουν με συγκεντρωσεις και δοκιμες σε χαρτονια με οτι οπλα και να την συγκρινα δεν την πλησιαζε κανενα

    φιλικα φώτης..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #111730

    Άνοιξέ την Φώτη. Αφού είναι κι αχρωμίωτη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #111731

    για να το λες εσυ που εισαι "ειδικος" κατι θα ξερεις.

    αν γνωριζεις καποιον που να μπορει να κανει σιγουρη και σοβαρη δουλεια στειλε μου μηνυμα, αν δεν θες να θεωρηθει διαφημηση.

    Φιλικα φώτης..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #352204

    Σκέφτηκες όμως πως από τα 50 εκ θα πάει η κάννη στα 65 και 71;
    Και γιατί να χρησιμοποιήσουν καλούπι αφού την τρυπούν;

    Όπως και να έχει στις remington η κάννη διαμορφώνεται με το τρυπάνι εξ ολοκλήρου. Αυτό δημιουργεί και γρέζια, γραμμώσεις τα οποία αν δεν καλυφθούν με χρωμίωση, πρέπει να λειανθούν. Εδώ είναι το ρεζουμέ. Πολλές ώρες λείανσης για μια κάννη που είναι καθρέπτης δίχως να χρειάζεται το χρώμιο. Μια νύφη που είναι όμορφη λοιπόν δίχως να χρειάζεται μακιγιέρ. Και που κοστίζει ακριβά…
    Αντιθέτως με τις άλλες που τρυπήστε, σφυρηλατήστε, περάστε και το χρώμιο και τελειώσαμε…γεμίστε και τον τόπο διαφήμιση και θα πουλήσει.

    Τέλοσπάντων η remington παρόλα αυτά με απογοήτευσε με την 105. Περιμένω και γω να ελαφρύνει λίγο την 1100 ή την 1187 να πάρω κανένα οπλάκι της προκοπής γιατί η δικιά μου 1187 έχει φάει τόση κακομεταχείρηση που θέλω να την βγάλω σε σύνταξη την καημένη να ξεκουραστεί. Θυμήθηκα εκείνη την θρυλική special field. Απίστευτο όπλο. Δεν ξέρω πόσες δεκαετίες θα περάσουν για να ξαναβγει τέτοιο αριστούργημα.

    Φίλε sotiriwlaw μέγα λάθος αυτά που αναφέρεις για την επιχρωμίωση. Επειδή ένα φεγγάρι ασχολήθηκα με επινικέλωση, επιχρωμίωση, επιχάλκωση κλπ οφείλω να ξεκαθαρίσω τα πράγματα. Ολες οι προς επιχρωμίωση επιφάνειες χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη λείανση και προσοχή πρίν την επιχρωμίωση. Ακόμα και η παραμικρή ατέλεια στην επιφάνεια όχι μόνο δεν καλύπτεται με την επιχρωμίωση αλλά γίνεται ακόμα πιό εμφανής. Πρώτα απ όλα για να πιάσει το χρώμιο πρέπει να προηγηθούν τουλάχιστον 2 επινικελώσεις και μετά σαν τελευταία κατεργασία γίνεται η επιχρωμίωση. Και αυτό γιατί το χρώμιο πιάνει μόνο στο νικέλιο. Το νικέλιο για να πιάσει πάνω σ ένα μέταλο πρέπει να είναι πολύ ειδικής υφής, καλής ποιότητας και ομοιογένειας ώστε να μπορεί να λειανθεί απόλυτα πρίν την επινικέλωση. Για παράδειγμα σε μέταλα χαμηλής ποιότητας πολλές φορές αναγκαζόμουνα να κάνω επιχάλκωση για να μπορέσω να φτιάξω καλή γυαλιστερή επιφάνεια πριν την επιχρωμίωση.
    Αυτά τα λίγα λοιπόν για να μην νομίζουμε ότι οι χρωμιωμένες κάννες είναι μια εύκολη λύση και φτηνοδουλειά για τους κατασκευαστές. Και αν θέλετε πεισσότερες λεπτομέρειες επι της διαδικασίας είμαι στην διάθεση σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #352206

    Φίλε sotiriwlaw μέγα λάθος αυτά που αναφέρεις για την επιχρωμίωση. Επειδή ένα φεγγάρι ασχολήθηκα με επινικέλωση, επιχρωμίωση, επιχάλκωση κλπ οφείλω να ξεκαθαρίσω τα πράγματα. Ολες οι προς επιχρωμίωση επιφάνειες χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη λείανση και προσοχή πρίν την επιχρωμίωση. Ακόμα και η παραμικρή ατέλεια στην επιφάνεια όχι μόνο δεν καλύπτεται με την επιχρωμίωση αλλά γίνεται ακόμα πιό εμφανής. Πρώτα απ όλα για να πιάσει το χρώμιο πρέπει να προηγηθούν τουλάχιστον 2 επινικελώσεις και μετά σαν τελευταία κατεργασία γίνεται η επιχρωμίωση. Και αυτό γιατί το χρώμιο πιάνει μόνο στο νικέλιο. Το νικέλιο για να πιάσει πάνω σ ένα μέταλο πρέπει να είναι πολύ ειδικής υφής, καλής ποιότητας και ομοιογένειας ώστε να μπορεί να λειανθεί απόλυτα πρίν την επινικέλωση. Για παράδειγμα σε μέταλα χαμηλής ποιότητας πολλές φορές αναγκαζόμουνα να κάνω επιχάλκωση για να μπορέσω να φτιάξω καλή γυαλιστερή επιφάνεια πριν την επιχρωμίωση.
    Αυτά τα λίγα λοιπόν για να μην νομίζουμε ότι οι χρωμιωμένες κάννες είναι μια εύκολη λύση και φτηνοδουλειά για τους κατασκευαστές. Και αν θέλετε πεισσότερες λεπτομέρειες επι της διαδικασίας είμαι στην διάθεση σας.

    Αυτό δεν το ήξερα. Πιστεύω όμως ότι είναι προφανής ο τόνος υπερβολής στο μήνυμά μου για να εκθειάσω τις remington. Ωστόσο πάλι μου φαίνεται δύσκολο να δεχτώ πως φτηνές κάννες σε όπλα των 250 € έχουν δεχτεί τέτοιου είδους επιχρωμίωση που απαιτεί όπως λες ώρες λείανσης… είναι ενδιαφέρον να ξέρουμε επίσης αν οι κάννες επιχαλκώνονται όπως λες αρχικά για να γλιτώσουν τις εργατοώρες που απαιτεί η αρχική επινικέλωση. Μήπως κάνουν κανένα τέτοιο τέχνασμα;

    Όπως και να έχει αιώνια η σχετική συζήτηση αλλά κάθε φορά μου αρέσει να την κάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #352209

    για να το λες εσυ που εισαι "ειδικος" κατι θα ξερεις.

    αν γνωριζεις καποιον που να μπορει να κανει σιγουρη και σοβαρη δουλεια στειλε μου μηνυμα, αν δεν θες να θεωρηθει διαφημηση.

    Φιλικα φώτης..

    "Ειδικός" δεν είμαι, απλά γνωρίζω πως μία αχρωμίωτη κάννη δουλεύεται πολύ πιο εύκολα στα χέρια ενός έμπειρου οπλουργού που έχει και τα κατάλληλα εργαλεία. Εγώ τα όπλα μου τα εμπιστεύομαι πάντα στον Ανδρέα Κούρκουλο. 210-6744184. Έχω ακούσει όμως πολύ καλά λόγια ειδικά για εργασίες σε κάννες και για τον Ντίνο Παπατσαρούχα. 210-6445581.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #111775

    Να με συγχωρέσετε, φίλοι (sotirislaw & gnikola), αλλά εδώ γίνεται μια παρεξήγηση:
    Οταν μιλάμε για επιχρωμίωση καννών όπλων, δεν μιλάμε για την επιχρωμίωση που γίνεται σε μεταλλικά αντικείμενα για διακοσμητικούς κυρίως λόγους και προστασία από την οξείδωση – "decorative chrome plating", (όπως π.χ. σε εξωτερικά εξαρτήματα αυτοκινήτων και μοτοσυκλεττών).
    Μιλάμε για την "σκληρή επιχρωμίωση" (που είναι διαφορετική διαδικασία)- "hard chroming" ή "industrial chrome plating" ή "engineering chrome plating", που γίνεται σε χαλύβδινα αντικείμενα ή τμήματα αυτών, που υπόκεινται σε μεγάλες τριβές και προσδίδει μεγάλη σκληρότητα στις επιφάνειες, μικρότερες τριβές, μεγαλύτερη αντοχή στις φθορές λόγω τριβών, και προστασία από οξείδωση – διάβρωση.
    Αυτή γίνεται απευθείας πάνω στη χαλύβδινη επιφάνεια, που όντως πρέπει να είναι λεία και καθαρή, αλλά δεν μεσολαβεί επιχάλκωση και επινικέλωση. Γίνεται ηλεκτρολυτικά, σε ειδικά διαλύματα (πολύ επικίνδυνα για την υγεία & το περιβάλλον), σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες και επί χρόνο ανάλογο του πάχους που πρέπει να επιτευχθεί. Είναι δουλειά που γίνεται σε ειδικές εγκαταστάσεις από (λίγες) εξειδικευμένες εταιρίες.
    (Στη στρατιωτική μου θητεία, υπηρέτησα στο εργοστάσιο αρμάτων στο Βελεστίνο (304 ΠΕΒ), και για αρκετό διάστημα εκτελούσα υπηρεσία στο ειδικό τμήμα επιχρωμίωσης, όπου επιχρωμίωναν εξαρτήματα των μηχανών, τμήματα αξόνων, στροφαλοφόρων κλπ. και έχω παρακολουθήσει από κοντά την
    διαδικασία.)
    CHROME PLATING FAQS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #111814

    Λοιπόν Φίλε steve οπωσδήποτε οι διαδικασίες είναι διαφορετικές στις επιχρωμιώσεις και στις κάννες των όπλων εφαρμόζεται η σκληρή επιχρωμίωση. Οσο για την επιχάλκωση οπωσδήποτε και δεν γίνεται στις κάννες των όπλων. Φαντάζεστε τι θα γινόταν σε τέτοια περίπτωση? Με την πρώτη τουφεκιά θα έφευγε φλούδες το χρώμιο αν το υπόστρωμα θα ήταν χαλκός. Οσο για την επιχρωμίωση απ ευθείας πάνω στα μέταλα ΞΕΧΑΣΤΕ το. Το χρώμιο πιάνει ΜΟΝΟ πάνω στο νικέλιο. Αν δεν προηγηθεί επινικέλωση, επιχρωμίωση δεν γίνεται. Εκει είναι και η μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της διαδικασίας. Σε φθηνά όπλα είναι τελείως διαφορετική η διαδικασία απ ότι στα ακριβά. Τα φτηνά όπλα τα ξεπετάνε με μια στρώση επινικέλωση και μια επιχρωμίωση που δεν ξεπερνά σε πάχος τα 2 μικρόν. Ενώ στα ακριβά όπλα ελάχιστο όριο είναι τα 5 μικρόν που σημαίνει αυτόματα το λιγότερο 3 επινικελώσεις πριν την επιχρωμίωση. Στο φτηνό όπλο λοιπόν έχουμε και επιχρωμίωση χαμηλότερης ποιότητας.
    Οσο τώρα για τα χημικά που χρησιμοποιούνται θα ήθελα να συστήσω ΜΑΚΡΙΑ από τέτοιου είδους δουλειές. Φανταστείτε ότι μου χύθηκε λίγο όξείδιο του χρωμίου σε μαρμάρινο πάγκο 5 πόντους πάχους και σε ένα απόγευμα τον είχε τρυπήσει.
    Το καλό όμως με αυτήν την διαδικασία είναι ότι έχουμε τρομερές αντοχές στις τριβές. Συνήθως επινικελώνονται πύροι στις αρθρώσεις των χωματουργικών μηχανημάτων όπου τα φορτία είναι τεράστια και αποχτούν τρομερές αντοχές. Επίσης επιχρωμιώνονται έμβολα υδραυλικών συστημάτων υψηλών πιέσεων λόγω του πολύ μικρού συντελεστή τριβής.
    Επίσης οι μεγαλύτεροι από εμάς θα θυμούνται τα θρυλικά μηχανάκια φλορέτες που ο κύλινδρος τους παρ όλο που ήταν αλουμινένιος ήταν επιχρωμιομένος και άντεχε πολύ περισσότερο απο ότι σε άλλα μηχανάκια εκείνης της εποχής.
    Δηλαδή όπου θέλουμε πολύ χαμηλό συντελεστή τριβής επιφανειακή μηχανική αντοχή, καλή απαγωγή θερμότητας και αντιδιαβρωτική προστασία, η μοναδική λύση είναι η επιχρωμίωση.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #114598

    Συχνά γίνεται αναφορά σε Αμερικάνικα και Ευρωπαικά όπλα. Μετά από μια κουβέντα που είχα με γνωστό οπλουργό της Αθήνας με ενημέρωσε ότι η Winchester που βρίσκουμαι στο εμπόριο στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη δεν προέρχεται από Αμερική αλλά από Βέλγιο (εργοστάσιο Browning), εσείς το ξέρατε αυτό; Θα μου πείτε και τα Toyota πλέον είναι κατασκευασμένα σε Πολωνία και Τουρκία. Κρίμα πάντως να μην βγάζει η Winchester στην Ευρώπη την SX3 CLASSIC FIELD ή την composite με 3" θαλάμη. Στην Αμερική υπάρχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #354228

    [font=”Verdana”]Φίλε Altair Lusso, Browning, Winchester, Miroku, SKB ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Η Browning από τις αρχές του 20ου αιώνα κατασκευάζει τα όπλα της στο Βέλγιο στο εργοστάσιο της FN (fabrique national) στο herstal της Λιέγης. Η Winchester πλέον κατασκευάζει κι αυτή τα όπλα της εκεί.

    Το ίδιο συμβαίνει και με τον άλλο μεγάλο Ιταλικό όμιλο Beretta, Benelli, Franchi κ.λ.π. κατασκευάζονται κυρίως στην Ιταλία αλλά και σε Ισπανία (Beretta Vittoria) και Τουρκία (Beretta Stoeger).

    Παγκοσμιοποίηση…. :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #354264

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Φίλε Altair Lusso, Browning, Winchester, Miroku, SKB ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Η Browning από τις αρχές του 20ου αιώνα κατασκευάζει τα όπλα της στο Βέλγιο στο εργοστάσιο της FN (fabrique national) στο herstal της Λιέγης. Η Winchester πλέον κατασκευάζει κι αυτή τα όπλα της εκεί.

    Το ίδιο συμβαίνει και με τον άλλο μεγάλο Ιταλικό όμιλο Beretta, Benelli, Franchi κ.λ.π. κατασκευάζονται κυρίως στην Ιταλία αλλά και σε Ισπανία (Beretta Vittoria) και Τουρκία (Beretta Stoeger).

    Παγκοσμιοποίηση…. :D [/font][/color]

    Τελικά τα όπλα της BREDA κατασκευάζονται στην Τουρκία; Αν ναι όλα τα μοντέλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #354277

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Φίλε Altair Lusso, Browning, Winchester, Miroku, SKB ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Η Browning από τις αρχές του 20ου αιώνα κατασκευάζει τα όπλα της στο Βέλγιο στο εργοστάσιο της FN (fabrique national) στο herstal της Λιέγης. Η Winchester πλέον κατασκευάζει κι αυτή τα όπλα της εκεί.

    Το ίδιο συμβαίνει και με τον άλλο μεγάλο Ιταλικό όμιλο Beretta, Benelli, Franchi κ.λ.π. κατασκευάζονται κυρίως στην Ιταλία αλλά και σε Ισπανία (Beretta Vittoria) και Τουρκία (Beretta Stoeger).

    Παγκοσμιοποίηση…. :D [/font][/color]

    Φίλοι μου

    Συμμετείχα σε ειδική επίσκεψη στο εργοστασιο της FN τον Απρίλη του 2007 στο Herstal του Βελγίου και εκεί είδαμε όλη την σειρά των όπλων που κατασκευάζουν και άλλα εξαρτήματα αεροσκαφών. Επίσης φορητά όπλα για το εμπόριο όσο και τα πλέον σύγχρονα υποπολυβόλα για τον στρατό των ΗΠΑ (σε χρώμα ερήμου, με ειδικό εκτοξευτή για οπλοβομβίδες).
    Είχα την ιδιαίτερη ευχαρίστηση να δώ την έκθεση με τα συλλεκτικά όπλα κυνηγίου (λειόκανα και ραβδωτα) στο Μουσείο του εργοστασίου. Σκέτη ηδονή. Εδώ ίσχυσε το φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά ….

    Λοιπόν τα εξαρτήματα για τα Browning και Winchester παράγονται όλα στο Βέλγιο όμως -προσοχή- η συναρμολόγιση γίνεται στην Πορτογαλία, λόγω φθηνότερων εργατικών. Τα όπλα πέρνουν την σφραγίδα της τράπεζας δοκιμών της Λιέγης. Προφανώς ελέγχονται στο τέλος στο Βέλγιο ενώ ακολουθούνται σε όλη την διαδρομή εργασίες και διαδικασίες πιστοποιημένες κατά ISO.

    Στο εργοστάσιο του Βελγίου παράγονται μόνο τα επί παραγγελία (Customized) ακριβά όπλα από παραδοσιακούς τεχνήτες, όπλα με τιμές από 10.000 ευρώ μέχρι άπειρο (για την …κοιλιά που λέγαμε)

    Ελπίζω να συνέβαλα στην ωραία συζήτησή σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    kounos στις #354281

    [size=2]Τελικά τα όπλα της BREDA κατασκευάζονται στην Τουρκία; Αν ναι όλα τα μοντέλα;[/size]

    Φίλε μου απ΄ότι ξέρω τα όπλα της BREDA κατασκευάζονται στην Ιταλία.Ένα τμήμα των όπλων της BERETTA κατασκευάζονται στην Τουρκία :D

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων