ΣIΔEPΩMENOI KAΛYKEΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #352731

    Tο μονο προβλημα που ισως αντιμετωπισετε ειναι το οτι το πλαστικο αστερι της MEC μπορει καμμια φορα να μην κεντραρει τα παλια κοψιματα, και το κλεισιμο να γινει χαλια. Το χω παθει και γω σε φυσιγγια απο διαφορετικους κατασκευαστες, που ειχαν χειλη σχεδον σαν τα καινουρια απο το σιδερωμα. Φανταστητε οταν γεμιζω τετοια φυσιγγια, μπορει στην 25αδα, να γινει ενα ετσι, ή 2. Αν ειναι πολυ χαλια το κλεισιμο, τα κοβω, αλλιως μπαινουν στην ακρη και τα ριχνω πρωτα πρωτα.
    Το θεμα ομως ειναι το εξης: Αυτο το θεμα με τους σιδερωμενους καλυκες το εχω δει και σε φυσιγγια αγορασμενα που εχω μαζεψει απο καρτερι. Και λογικα οι βιοτεχνιες θα πρεπει να χρησιμοποιουν μηχανες επαγγελματικες, και οχι απλες οπως εμεις οι ιδιωτες. Οποτε ισως αυτο που λεει ο Στελιος, περι μνημης του καλυκα να εχει σημασια, ασχετως με τι αστερι κλεινεις το φυσιγγι, μεταλλικο ή πλαστικο.

    Bίκτωρα, την απάντηση θα την έχουμε στο τέλος του μήνα όταν μου έλθει από την Aγγλία το μεταλικό εξάρτημα για το αστεροειδές.

    MΦX
    Xρήστος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #112531

    Απο ποιο μαγαζι Χρηστο παραγγειλες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #352795

    :D Το θέμα είναι σίγουρα οι κάλυκες. Οι καινούργοι μου έβγαιναν σιδερωμένοι ενώ οι μεταχειρισμένοι όχι.
    Και αυτό είναι από δοκιμές σε δύο όπλα ένα Franchi Alcione & μία Beretta urika.
    Απλώς στο δίκαννο με αυλούς 18.2 το σιδέρωμα ήταν μεγαλύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #352829

    Απο ποιο μαγαζι Χρηστο παραγγειλες;

    Kαλησπέρα Bίκτωρα το έχω παρήγγειλει απο την Aγγλία
    http://www.claygame.co.uk
    αλλά δυστυχώς δεν θα έχει ετοιμοπαράδωτα μέχρι το τέλος Nοεμβρίου.

    Έχει και η http://www.ballisticproducts.com αλλά κοστίζει περισσότερο από Aμερική.

    MΦX
    Xρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #352830

    :D Το θέμα είναι σίγουρα οι κάλυκες. Οι καινούργοι μου έβγαιναν σιδερωμένοι ενώ οι μεταχειρισμένοι όχι.
    Και αυτό είναι από δοκιμές σε δύο όπλα ένα Franchi Alcione & μία Beretta urika.
    Απλώς στο δίκαννο με αυλούς 18.2 το σιδέρωμα ήταν μεγαλύτερο.

    Savages
    Θέλουμε να γεμίζουμε και καινούριους κάλυκες με την Mec 600j χωρίς να είναι σιδερωμένοι,
    γιαυτό κάνουμε τις δοκιμές.
    Oι εργοστασιακοί ξαναγεμισμένοι κάλυκες δεν παρουσιάζουν πρόβλημα στο σιδέρωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #352845

    Kαλησπέρα Bίκτωρα το έχω παρήγγειλει απο την Aγγλία
    http://www.claygame.co.uk
    αλλά δυστυχώς δεν θα έχει ετοιμοπαράδωτα μέχρι το τέλος Nοεμβρίου.

    Έχει και η http://www.ballisticproducts.com αλλά κοστίζει περισσότερο από Aμερική.

    MΦX
    Xρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #117091

    Kαλημέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν.

    Mετά από πολλές δοκιμές και ψάξιμο καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα:
    Tο σιδέρωμα του κάλυκα εφόσον δεν έχουμε αυξημένες πιέσεις,
    οπως πολύ σωστά είπε πρώτος ο φίλος ΣΤΕΛΙΟΣ – SKB & JIMNY έχει να κάνει με 2 σημαντικές παραμέτρους.

    1ον την μνήμη του κάλυκα.
    2ον το επιμελημένο ρέλιασμα.
    Πράγματι τα φυσσίγγια που ρελιάστηκαν επιμελημένα στις 900 στροφές με το δράπανο και ρίχτηκαν 1 μήνα σχεδόν μετά απο την ημέρα που γεμίστηκαν δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

    H απάντηση όπως μου ήλθε από την MEC γι όσους γνωρίζουν Aγγλικά είναι:

    "Shells that are new and uncrimped may not crimp as well as shells that have been crimped with a memory for the crimp to fold back into. Usually the 6 point crimp starter works better on new uncrimped shells. You may want to send a picture of the sheels from the top after being crimped and I can see if I can suggest different solutions".

    Eλπίζω να λύσαμε το προβλημα αυτό για όσουσ από δω και πέρα θα ψάξουν απάντηση.

    Περιμένω το ατσάλινο εξάρτημα T2 για ρέλιασμα απο την siarm.
    Mήπως το έχει κανείς από εσας για να μας πει την γνώμη του;

    MΦX
    Xρήστοσ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #117100

    Το εχω αγορασει εγω Χρηστο, και παρολη τη τσιμπημενη τιμη του, κανει φοβερη δουλεια. Το ρελιασμα που κανει ειναι παρα πολυ καλο, ειτε σε καινουριους ειτε σε χρησιμοποιημενους καλυκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #117137

    Eυχαριστώ Bίκτωρα,
    το περιμένω με ανυπομονησία για να γεμίσω και για το σκοπευτήριο αν και απο την siarm συστήνουν το T1 για τα σκοπευτικά των 24 γρ.

    MΦX
    Xρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #117169

    Χρηστο καλημερα,

    Εγω το χρησιμοποιησα και για να κλεισω φυσιγγια ρελιαστα και μια χαρα τα κλεισε. Λογικο ειναι να σου προτεινουν αλλο για καθε τυπο φυσιγγιου, αλλα πιστεψε με αν το ταιριαξεις σε δραπανο, κανει σχεδον για ολα, εκτος αν θες και μονοβολα. Αλλωστε τα σκοπευτικα και τα κυνηγετικα, ιδιο μηκος κλειστου καλυκα εχουν, οποτε ειναι ιδιο το κλεισιμο. Μη ξεχνας ομως οταν κλεινεις, να εχεις ενα πανακι με λιγο λαδι, να περνας τα χειλη του καλυκα, καθε 5-6 φυσιγγια, για να λαδωνεται και το στροφειο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #117171

    Εχω πάρει κι εγώ το Τ2, (αφού πολλοί συνάδελφοι στο φόρουμ, αυτό συνιστούσαν). Πράγματι είναι καλό, αν κι έχω να κάνω την εξής παρατήρηση (προσωπική μου άποψη): Θα προτιμούσα το αυλάκι του λίγο φαρδύτερο, γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ στενό και κάνει πολύ λεπτό το χείλος του φυσιγγίου. Δεν ξέρω τι κλείσιμο κάνουν οι MEC, αλλά στο κλείσιμο της LEE που έχω εγώ, πιστεύω ότι θα ταίριαζε ένα στροφείο με φαρδύτερο αυλάκι, που θα έκανε λίγο πιο παχύ το χείλος του φυσιγγίου, όπως τα φυσίγγια της NOBELSPORT. Αν παρατηρήσετε τη διαφορά στο χείλος των NOBELSPORT με άλλα, οπως π.χ. της CHEDDITE, θα καταλάβετε τι εννοώ.
    Πάντως είναι ακριβούτσικα (τα στροφεία της SIARM) και δεν μπορούσα να πάρω και τα 4, για να δω ποιο θα μου ταίριαζε καλύτερα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #117177

    Στέλιο είναι πράγματι λίγο ακριβό το στροφείο αλλά αξίζει τα χρήματα του όπως λένε όλοι.
    Είναι κρίμα γιατί στην πατρίδα μας κανένας δεν ασχολέται σοβαρά με την κατασκευή τέτοιων εξαρτημάτων.
    Μπορεί να μην υπάρχει και μεγάλο αγοραστικό ενδιαφέρον,
    αυτός είναι και ο λόγος που αναγκαζόμαστε να τα προμηθευόμαστε από την Ιταλία.
    'Εχω αγοράσει 2 Ελληνικά στροφεία τα οποία δεν είναι και τόσο καλά και τραυματίζουν τα φυσίγγια.

    Την διαφορά μεταξύ του Τ1 και του Τ2 δεν την ξέρω αλλά σκέφτομαι να παραγγείλω και το Τ1 για σκοπευτικά φυσίγγια.

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος από την παρέα μας έχει χρησιμοποιήσει στρογγυλή χάρτινη τάπα πάνω από τα σκάγια πριν το κλείσιμο με 6άρι αστεροειδές, όπως λέει Αμερικανικό site για να έχουμε καλύτερο κλέισιμο.

    ΜΦΧ
    Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #356344

    ……………………………………………………………………..
    ……………..

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος από την παρέα μας έχει χρησιμοποιήσει στρογγυλή χάρτινη τάπα πάνω από τα σκάγια πριν το κλείσιμο με 6άρι αστεροειδές, όπως λέει Αμερικανικό site για να έχουμε καλύτερο κλέισιμο.

    ΜΦΧ
    Χρήστος

    Χρήστο, το έχω κάνει εγώ, πειραματικά, για δυο λόγους: 1) για μια γόμωση που δεν είχα τους κατάλληλους συγκεντρωτήρες κι έκανε λακούβα στο αστέρι. Πράγματι έτσι είχα τέλειο κλείσιμο.
    2) Με τη σκέψη ότι με την τάπα πάνω στα σκάγια θα άνοιγε λίγο η τουφεκιά, για το μονόκανο BAIKAL που είναι φουλ τσοκ. Λοιπόν από 5-6 φυσίγγια που γέμισα κι έριξα στον πίνακα, είδα ότι δεν επηρεάστηκε καθόλου ούτε το άνοιγμα της τουφεκιάς, ούτε η ποιότητα της κατανομής.
    Οι τάπες που χρησιμοποίησα ήταν αυτοσχέδιες, από σχετικά λεπτό χαρτονάκι (από πακέτο τσιγάρων Assos !!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    c.passaris στις #165783

    test

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #320617

    Στέλιο είναι πράγματι λίγο ακριβό το στροφείο αλλά αξίζει τα χρήματα του όπως λένε όλοι.
    Είναι κρίμα γιατί στην πατρίδα μας κανένας δεν ασχολέται σοβαρά με την κατασκευή τέτοιων εξαρτημάτων.
    Μπορεί να μην υπάρχει και μεγάλο αγοραστικό ενδιαφέρον,
    αυτός είναι και ο λόγος που αναγκαζόμαστε να τα προμηθευόμαστε από την Ιταλία.
    'Εχω αγοράσει 2 Ελληνικά στροφεία τα οποία δεν είναι και τόσο καλά και τραυματίζουν τα φυσίγγια.

    Την διαφορά μεταξύ του Τ1 και του Τ2 δεν την ξέρω αλλά σκέφτομαι να παραγγείλω και το Τ1 για σκοπευτικά φυσίγγια.

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος από την παρέα μας έχει χρησιμοποιήσει στρογγυλή χάρτινη τάπα πάνω από τα σκάγια πριν το κλείσιμο με 6άρι αστεροειδές, όπως λέει Αμερικανικό site για να έχουμε καλύτερο κλέισιμο.

    ΜΦΧ
    Χρήστος

    Και εγω. ειναι πολυ καλο το τελικο αστερι. οσο για την τουφεκια μονο οφελος εχω διαπιστωσει. το μονο που θελει ειναι να κοπουν τα χαρτονακια απο εμας τους ιδιους. με σγρομπια. ( δεν κοστιζει πανω απο 10-12 ε )για υλικο δουλευω τα αδεια κουτια φυσιγγιων απο το σκοπευτηριο. ( χρειαζετε λεπτο χαρτονακι… ακομα και το αγοραστο λευκο για χαρτοκοπτικη απο τα βιβλιοπ. κανει….την διαμετρο την κοβω 18 για το 12αρι ας πουμε..)
    τα 20αρια μου τα γεμιζω με mec ,,σχεδον σε ολα βαζω το χαρτονακι αυτο,, και δεν ρελιαζω ποτε το τελικο φυσιγγιο. με μια καλη ρυθμηση της mec κλεινει τοσο καλα που νομιζεις οτι εναι ελαφρα ρελιασμενο.

    φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων