Χρηση Beeper

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 78 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    badian στις #370743

    σε αυτο συμφωνω απολυτα μαζι σου. εξαλου αν ειδες σε προηγουμενο μυνημα ειπα οτι ειμαι εναντιον του μπιπερ, εναντιον της κρεατοσυλλογης και της απληστιας. εγω απλα υπερασπιστηκα την μεγαλη ερευνα.και δεν ειναι κακο

    ΟΚ φιλε μου συμφωνουμε λοιπον ανοιχτη έρευνα μονο σε καμπους.!!!!Εκλεισε; :)
    Nα είσαι καλά Κωστή !!!!Τα λέμε. :blink:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #370744

    ΟΚ φιλε μου συμφωνουμε λοιπον ανοιχτη έρευνα μονο σε καμπους.!!!!Εκλεισε; :)
    Nα είσαι καλά Κωστή !!!!Τα λέμε. :blink:

    χαχα οχι βεβαια! στον καμπο ειναι σχεδον αχρηστη :)
    πονηρε γιαννιωτη!
    παντως εγω δεν θα σας ενοχλησω και πολυ, περισσοτερο παω στο λαγο με τα γκεκικα :)
    τα ξαναλεμε φιλε :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #370748

    Ψάχνοντας να βρω καινούργιο Beeper, διαπίστωσα ότι υπάρχουν μηχανήματα που έχουν τον ήχο του γερακιού και οι κατασκευάστριες εταιρείες δηλώνουν ότι τα πουλιά ακούγοντας τον ήχο, επειδή φοβούνται,καθηλώνονται στο έδαφος δεχόμενα φέρμα για αρκετή ώρα! :) :) :blink: Έχει κάποιος συνάδελφος σχετική εμπειρία;

    Τα χαζα πουλια πουλια φιλε μου καθονται σε αυτα τα μπιπερ,ας παει καποιος φιλος με ηχο γερακιου σε μια πονηρη
    μπεκατσα που δεν δεχεται και αμα δεχτη ας μου το γραψει..ειναι ο πιο σπαστικος ηχος αυτος του γερακιου,,για πολυ σπαστικος λεμε
    κυνηγω μπεκατσα περιπου 15 χρονια και πειρα μπιπερ πριν 3 χρονια και το εχω μονο στην φερμα, και σε πονηρα πουλια
    βγαζω ακομα και το καμπανακι πολλες φορες..το καμπανακι και η σιγη στην φερμα ειναι μια μαγεια που χανεται..δυστυχως..
    αλλα χανονται και η μπεκατσες που καποτε βγαζαμε συνεχεια στα καθαρα…και μη νομιζουν καποια ατομα οτι αυτος που εχει μπιπερ
    σονι και καλα ειναι κρεατοσυλλεκτης..αμα ενα ατομο που βλεπει τουλαχιστον 40 πουλια τον χρονο στο καρτερι [γιατι γουσταρη αυτο το πουλι] και δεν σηκωνει οπλο.. παω πασο ρε μαγκες..

    Υ.Σ φιλε steel σεβομαι την αποψη σου.και αμα ειχες η εχεις σκυλο που σε περνει απο το χερι και σε παει στην μπεκατσα
    εισαι αρχοντας φιλε.. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #131293

    "και μη νομιζουν καποια ατομα οτι αυτος που εχει μπιπερ
    σονι και καλα ειναι κρεατοσυλλεκτης"

    οχι συμφωνω.δεν ειναι σονι και καλα κρεατοσυλλεκτης. αλλα το αντιθετο συνηθως ισχυει. δηλαδη πολλοι κρεατοσυλλεκτες εχουν μπιπερ… επισης οι κρεατοσυλλεκτες δεν ειναι σονι και καλα λαθροθηρες. εχει και πολλους νομιμους κρεατοσυλλεκτες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #131381

    Εγω παιδιά χωρίς μπιπέρ δν θα έβρισκα το σκυλί ποτέ….

    Δλδ αν επαιρνα κανα πουλί , καθαρά απο τύχη….

    Και όχι ότι κυνηγάει στο χιλιόμετρο…

    Απλα εκεί που κυνηγάω εχει αρκετά πυκνα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #131443

    Απο τη δικη μου αλλα και πολλων αλλων εμπειρια , το γερακι δεν κραταει το πουλι.Κι αν αυτο συνεβη καποτε , παει ξεχαστε το.Εχω 2 διαφορετικα μπιπερ με διαφορετικους ηχους γερακιου.Αν υπηρχε διαφορα στη συμπεριφορα των πουλιων θα το ειχα παρατηρησει.Η μπεκατσα ειναι φοβερα προσαρμοστικη και αφομοιωνει γρηγορα τις συνηθειες μας και τα οπλα μας.
    Φυσει επιφυλακτικο πουλι , οσμιζεται τον κινδυνο και παιρνει τα μετρα της.Γι αυτο σηκωνεται απο τα πουρναρια και κανει πτησεις 100-300μ αφου ομως εχει τσεκαρει τον οριζοντα οτι δεν κινδυνευει απο πραγματικο γερακι.Γιατι του σκυλιου τοχει παρει χαμπαρι και απλα ξερει οτι σε λιγο ακολουθει θορυβος και μπαμ απο τον ανθρωπο.
    Ο υπ αριθμον 1 εχθρος της μπεκατσας ειναι το μπεκατσοσκυλο , αυτο την "κραταει" χωρις να την ανησυχει για να σηκωθει – αυτο την "υπνωτιζει" θα λεγαμε ωσπου να παρουμε θεση.
    Και βεβαια καθε χρονο και πιο δυσκολα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #131463

    Παράθεση (karma) ….Ο υπ αριθμον 1 εχθρος της μπεκατσας ειναι το μπεκατσοσκυλο , αυτο την "κραταει" χωρις να την ανησυχει για να σηκωθει – αυτο την "υπνωτιζει" θα λεγαμε ωσπου να παρουμε θεση.
    Και βεβαια καθε χρονο και πιο δυσκολα…

    συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #131591

    Καλημερα σας,

    Απλα να σας μεταφερω και μια αλλη πτυχη του θεματος……..εγω λατρευω τον ηχο τπυ κουδουνιου σχετικα με το οτι ειναι κατι πιο παραδοσιακο που δενει με το τοπιο……ελα ομως που δεν μπορω εγω να το χρησιμοποιω……και ο λογος……..βαρυκοια…….μετα τα 10-15 μετρα στπ δασος δεν το ξεχωριζω…….αρα για μενα το μπιπερ ηταν και θα ειναι μονοδρομος………

    Απλα καμια φορα υπαρχουν και λυσεις εξαναγκασμου……….

    Για μενα δεν παιζει θεμα πιο ειναι πιο καλο……αλλα θεμα ποιος ξερει να το χρησιμοποιει σωστα!!!!

    Ενα πολυ ''δυνατο κουδουνι που δεν σταματει ολη μερα θα καταντησει ενοχλητικο…περισσοτερο για το σκυλο….ενα μπιπερ που ΔΕΝ παιζει μονο στην φερμα αλλα και στην ερευνα( το μισω αυτο το πραμα) θα μας σπασει τα νευρα …….και ενας σκυλος που δεν φοραει τιποτα στο πυκνο και τον φωναζουμε ενω αυτος πολυ πιθανον να φερμαρει………απλα θα απογοητευτει απ το αφεντικο του.

    ΟΛΑ ειναι σχετικα του ποσο καποιος ξερει να μεταχειριζεται κατι…..σε αυτη την περιπτωση το μπιπερ….η το κουδουνακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #131744

    Υ.Σ φιλε steel σεβομαι την αποψη σου.και αμα ειχες η εχεις σκυλο που σε περνει απο το χερι και σε παει στην μπεκατσα
    εισαι αρχοντας φιλε

    Το δυστύχημα φίλε μου είναι ότι δεν έχω πια ένα σκύλο που να μπορώ να κυνηγήσω την μπεκάτσα όπως γουστάρω, και αυτό ποναέι ακόμα περισσότερο.
    Αλλά δεν γίνεται να μηδενίζω τα πάντα να ξεχνάω πώς κυνηγούσα όχι στο "περασμένα μεγαλεία διηγώντας να κλαίς" αλλά τόσο κοντά που να ακόμα να φερνεις εικόνες στον νού σου όταν περνάς από κάποια μερη.
    Να ξεκαθαρίσω πριν καταλήξω να κυνηγάω ακόμα και χωρίς καν κουδούνι τα σκυλιά μου, αυτό το είδα από ενα πιθανός ημίαιμο setter, την αξία του οποίου ούτε το ίδιο του το αφεντικό του δεν συνηδιετοποιούσε τότε.
    Ως "μπεκατσόσκυλα" ορίζω προσωπικά αυτά τα σκυλιά αυτά που μπορούν να κυνηγήγουν αποτελεσματικά παντού, και να προσαρμόζοντια την ίδια μερα από το μεγάλο κουδούνι – στο μικρότερο – στο χωρίς κουδούνι να μου ΔΕΙΞΟΥΝ καινούργιες γωνιές της μπεκάτσας, τότε για μένα περνάνε στα μπεκατσόσκυλα, ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ.
    Για μένα αξία έχουν οι σκύλοι που μου έμαθαν καποια μέρη.
    ΚΑι φετός 'οπως και περυσι δεν έχω μπεκατσόσκυλο. Βασικά δεν έχω ενα σκύλο που να τον εμπιστευομαι ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΕΡΑΣΕ.
    Βρισκομαι εδω και μια βδομαδα αρχικά ΔΡΑΜΑ και τώρα Φλωρινα για δουλεια , Ε είναι πόνος ψυχής, έχω μια ώρα σην διάθεση μου για κυνήγι την ημέρα, σε μέρη άγνωστα σε μένα, Ε δεν έχω τον σκύλο που να μου δείξει μέρη.
    ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΣΑ την ανάγη ενός BIBER, και ας χάνονται οι τωρινοί μου σκύλοι και 10 λεπτα, Μα θα πέι κάποιος και εαν φερμάρει "χαμένος" θα απαντήσω ΑΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΣΟ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ για να κατάλαβω ότι μπορεί και να φερμάρει, να το βρώ κλπ. Κια ας χάσω πιθανες μπεκατσες "χεσ…." κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει τόσο καλός όσο απαιτώ.
    ΟΣΟ για την χρήση του biber, εαν βάλω ενα biber να κτυπήσει στην συγκέντρωση πριν κάποιου αγώνα, αμφιβάλεται ότι οι μισοί θα στηθούν στην φέρμα???
    Ας το σκεφτούμε λίγο το θέμα, ΜΗΠΩΣ ΣΚΥΛΟΙ "ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΣ" στην φέρμα μπορούν πολύ ευκολα να εκαπιδευτούν ότι με το"κτύπημα" μένουμε σε φέρμα, και μετά "φευγουν" τα πουλιά.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    dines στις #371228

    [b]
    ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΣΑ την ανάγη ενός BIBER, και ας χάνονται οι τωρινοί μου σκύλοι και 10 λεπτα, Μα θα πέι κάποιος και εαν φερμάρει "χαμένος" θα απαντήσω ΑΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΣΟ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ για να κατάλαβω ότι μπορεί και να φερμάρει, να το βρώ κλπ. Κια ας χάσω πιθανες μπεκατσες "χεσ…." κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει τόσο καλός όσο απαιτώ.
    ΟΣΟ για την χρήση του biber, εαν βάλω ενα biber να κτυπήσει στην συγκέντρωση πριν κάποιου αγώνα, αμφιβάλεται ότι οι μισοί θα στηθούν στην φέρμα???
    Ας το σκεφτούμε λίγο το θέμα, ΜΗΠΩΣ ΣΚΥΛΟΙ "ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΣ" στην φέρμα μπορούν πολύ ευκολα να εκαπιδευτούν ότι με το"κτύπημα" μένουμε σε φέρμα, και μετά "φευγουν" τα πουλιά.
    Παντελής

    Αγαπητε Παντελη τα μπλεκεις λιγο τα πραγματα.Καταρχην χωρις μπιπερ κανεις παραχωρησεις στους τοπους που κυνηγας , ειναι σιγουρο οτι σε λογγωμενα αν ο σκυλος ανοιγει πανω απο 50μ και φερμαρει δε θα ξερεις ουτε που ειναι ουτε πως θα τον πλησιασεις.Αν κυνηγας τον σκυλο (με ταχυτητες και συνεχως καβαλα) τοτε ναι μεν κατι θα κανεις αλλα τοτε δε χρειαζεσαι καλο σκυλο , αμα κανουμε οσα χιλιομετρα ο σκυλος θα βρουμε εμεις τις μπεκατσες …
    Η εκπαιδευση στη φερμα γινεται πολυ πριν τη χρηση μπιπερ η κουδουνιου , το ιδιο και η συναινεση που στην ουσια αποτελει η φερμα σε ηχο μπιπερ αλλου σκυλου.
    Τελος να πω οτι δεν εχουμε καμια πολυτελεια να αφησουμε τη μπεκατσα 10 λεπτα , οχι γιατι δεν ειναι ωραιο αλλα γιατι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν θα κρατησει τοση ωρα , δεν ειναι παντα θεμα του ποσο καλο ειναι το σκυλι αλλα του ποσο νευρικο ειναι το πουλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #131800

    Στο μόνο που δεν κάνω παραχωρήσεις είναι στους τόπους – ειδικά στους τόπους, εχω drahthaar γιατί πολύ απλά θα πάει εκεί που δεν πάνε αλλοι.
    έχω ξεπαρασει το "σωνει και καλά να πάρω μπεκάτσα" είναι μια έννοια παγίδα που οδηγεί τις περισσότερες φορές στο αντίθετο αποτέλεσμα. Να μην πάρεις την μπεκατσα.
    Για να μπορείς να κυνηγήσεις οποιοδήποτε θηράμα αυτό που χρειάζεται είναι γνώση αυτού του ίδιου του θηράματος. αποδικοποιήσει των συμπεριφόρών της, γιατί εδών και όχι παραδίπλα, γιατί μέσα και όχι έξω. κλπ.
    Οσο για το πώ μπορείς να εκπαιδεύσεις τον σκύλο στην φέρμα με το biber, !!!!!!!!!!!!!!!!.
    Δεν με περνει ο χρόνος και βασικά μιλάμε για τα αυτονόητα της εκπαίδευσης ενός σκύλού. Απλά σκέψουν γιατί οι οι Αμερικάνοι ήδη κυκλοφορούν ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΟ κανουν, biber & κολλαρο στο ίδιο λουρί.
    Για μένα θα πρέπει ο σκύλος να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι δεν επηρεάζεται από το Biber στην συμπεριφορά του πάνω στο πουλί. Το biber στην ουσία είναι μια συνεχής διαταγή ΔΕΝ ΣΠΑΩ.
    Σκέψου το λίγο. Είναι πολλά που σας "κρυβουν" οι μυημένοι.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    badian στις #371299

    [b]έχω ξεπαρασει το "σωνει και καλά να πάρω μπεκάτσα" είναι μια έννοια παγίδα που οδηγεί τις περισσότερες φορές στο αντίθετο αποτέλεσμα. Να μην πάρεις την μπεκατσα.

    Για μένα θα πρέπει ο σκύλος να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι δεν επηρεάζεται από το Biber
    [/b]
    Παντελής

    Σωστοτατος ο Παντελής.!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #371300

    Οσο για το πώ μπορείς να εκπαιδεύσεις τον σκύλο στην φέρμα με το biber, !!!!!!!!!!!!!!!!.
    Δεν με περνει ο χρόνος και βασικά μιλάμε για τα αυτονόητα της εκπαίδευσης ενός σκύλού. Απλά σκέψουν γιατί οι οι Αμερικάνοι ήδη κυκλοφορούν ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΟ κανουν, biber & κολλαρο στο ίδιο λουρί.
    Για μένα θα πρέπει ο σκύλος να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι δεν επηρεάζεται από το Biber στην συμπεριφορά του πάνω στο πουλί. Το biber στην ουσία είναι μια συνεχής διαταγή ΔΕΝ ΣΠΑΩ.
    Σκέψου το λίγο. Είναι πολλά που σας "κρυβουν" οι μυημένοι.
    Παντελής

    Οι αμερικανοι συνηθως δουλευουν κολλαρο , το μπιπερ πιο πολυ για εντοπισμο εαν βρεθει σε πυκνο (το ενεργοποιουν με το τηλεκοντρολ).
    Εχω περασει απο κουδουνι σε μπιπερ σε μεγαλη ηλικια του σκυλου και η συμπεριφορα δεν αλλαξε , ουτε η φερμα ουτε η ποντα αν το πουλι περπατησει.
    Τωρα για τα αγωνοσκυλα και την εκπαιδευση τους δεν συζηταω γιατι εκει υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες/τροπος εργασιας.
    Η ακλονητη φερμα ειδικα για τη μπεκατσα δεν ειναι προσον , το μυαλο ειναι το προσον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #131811

    παιδια εχω ενα ποιντερ που ειναι 9 χρονον εχω περαση τα πανδινα πολυ ταλαιπωρια ελεγα θα μεγαλωση και θα στρωση αλλα που τετια τυχη μολης το βγαλω στο δασος εξαφανηζετε συνεχως καλπαζη χωρις να προλαβω να δω που πηγενη αναγκαστηκα να του βαλω μπιπερ με αποτελεσμα να ακουω απο μακρια να χτυπα το μπιπερ στην φερμα και να πρωσπαθω να καταλαβω που ειναι και αν ειναι ρεματια και κανη αντιλαλω τοτε αλλου χτηπα και αλλου πηγενω με την γλωσα βγαλμενη ψαχνω να το βρω ακουι μονο οταν δεν εχει βρει μυρουδια αν βρει μυρουδια δεν ακουει καθολου και παρακαλαω οταν θελω να φυγω μη τυχη και βρει μυρουδια γιατι τοτε νυχτωνομε και μπωρει να περημενω και 1 ωρα ακομη ευτηχως που περνω φακο μαζη μου φιλοι μου μακρια απο τετια σκυλια κανουν μονο για τον καμπο και οχι για βουνο καλυτερα ενα κουρτσχαρ ενα επανιελ παρα αυτο το χαλη τι να το κανω εγω αν ειναι το καλυτερω σκυλι που οντος ειναι αν δεν ξερω που βρησκετε και τη κανη δεν μπωρο να το ελεκξω και καλα να δεχωντε φερμα τα πουλια ητε ειναι περδικες η μπεκατσες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #131812

    ουτε για καμπο δεν κανουν εκτος αν δεν εχει δεντρα και εχεις καλια και βλεπεις που πηγενη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 78 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων