baikal apo italia

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #353758

    ………………………………………γενικα ειμαι fan των ψιλων σκαγιων και ελαφριων γομωσεων,
    [font=”Verdana”]τότε 70αρα θαλάμη και 70αρια φυσίγγια :( [/font]

    απλα καθως δεν θα ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο οπλο θελω κατι με μεγαλη σκοπευτικη γραμμη και να μπορει να ριχνει πραγματικα τα παντα κυριως για μελλοντικα κυνηγια και καρτερι,πχ παπια ή γουρουνι!
    [font=”Verdana”]ΔΕΝ υπάρχει όπλο που να ρίχνει καλά "πραγματικα τα παντα", αν υπήρχε αυτό θα είχαμε όλοι!!!! τα παπιά και το γουρούνι έχουν αντιδιαμετρικά αντίθετες απαιτήσεις σε όπλο!!!! το "βαλτοντούφεκο" δεν είναι "γουρουνοντούφεκο". B) [/font]

    ..οσο για τα απλα φυσιγγια σε θαλαμες 76 ή 89 εχω ακουσει διαφορα αλλα νομιζω οτι οι αποψεις διειστανται!παντως σε ενα αντιστοιχο site και forum της αμερικης λεγανε οτι το συγκεκριμενο οπλο με 89αρα θαλαμη το χρησιμοποιουσαν στον στοιβο του trap και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα…τωρα τι να πω…παντως αν ξερεις κατι περισσοτερο ειμαι ανοιχτος να με κατατοπισεις! :D
    [font=”Verdana”]
    Φίλε Πανούτσο, έχουν γραφθεί πολλά στο φόρουμ, ξεκίνα το διάβασμα της ενότητας περί όπλων. Εν συντομία:
    Α) απλό φυσίγγι σε μαγκνουμ θαλάμη, όντως οι αποψεις διειστανται, υπαρχει μελέτη που λέει μικρή αλλά μετρήσιμη μείωση ταχύτητας & βελτίωση της κατανομής, αλλη λεει μικρή αυξηση ταχύτητας & βελτίωση της κατανομής και αλλη χειροτερευση και ταχυτητας και κατανομής!!!! μάλλον παίζει ρόλο το φυσίγγι και κυρίως η βυσμάτωσή του. ;)
    Β) απλό φυσίγγι σε σούπερ μαγκνουμ θαλάμη = χαλια μαυρα :D
    Άντε και καλό διάβασμα.[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #114392

    χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

    φιλε panutsos εχω αυτο το οπλο εδω και εναμησι μηνα ,ειναι πολυ νωρις ακομα για να σου πω αν ειναι καλο η οχι
    εχω ριξει περιπου 500 φυσιγγια δεν εχω καμια εμπλοκη τωρα σε στοχο στα 35μετρα σε 75cm.στοχο απο φελιζολ ειχε καλη ντουφεκια,
    το μονο οτι δεν εχει το 2**τσοκ μεσα στα 5τσοκ που δινει το εργοστασιο.
    το οπλο ειναι 66cm καννη 89 θαλαμη και πλαστικα μερη και το πηρα 550 ευρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #114748

    Καλη χρονια σε ολους με υγεια!φιλε ανρεα δωσε αν θες λεπτομερειες, τα τσοκ ειναι εσω εξω? 5? εμενα γιατι ολοι μου δινουν 3? 550 δεν ειναι και ασχημη τιμη, αν θες πες μας απο που το πηρες οπως επισης περισσοτερες εντυπωσεις απο το οπλο σε τι κυνηγια το χρησιμοποιεις και τι φυσιγγια του βαζεις. ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #354540

    Καλη χρονια σε ολους με υγεια!φιλε ανρεα δωσε αν θες λεπτομερειες, τα τσοκ ειναι εσω εξω? 5? εμενα γιατι ολοι μου δινουν 3? 550 δεν ειναι και ασχημη τιμη, αν θες πες μας απο που το πηρες οπως επισης περισσοτερες εντυπωσεις απο το οπλο σε τι κυνηγια το χρησιμοποιεις και τι φυσιγγια του βαζεις. ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

    στην πατρα ολα τα οπλοπολια τοσο την πουλανε παντως εγω εχω πολλες εμπλοκες τωρα ακομα το ψαχνω.
    ενας φιλος που εχει ιδια εχει ριξει αποιρα χωρις καμια εμπλοκη τι να πω, μπορει να εχει καποιο ελατωμα το δικο μου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354559

    να σαι καλα φιλε μαριε! ισως και μην το διευκρινησα καλα,προφανως και δεν εχω σκοπο να ριχνω super magnum στις φασσες,γενικα ειμαι fan των ψιλων σκαγιων και ελαφριων γομωσεων,απλα καθως δεν θα ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο οπλο θελω κατι με μεγαλη σκοπευτικη γραμμη και να μπορει να ριχνει πραγματικα τα παντα κυριως για μελλοντικα κυνηγια και καρτερι,πχ παπια ή γουρουνι!ειναι κατι διαφορετικο απο τα οπλα που εχω ως τωρα…οσο για τα απλα φυσιγγια σε θαλαμες 76 ή 89 εχω ακουσει διαφορα αλλα νομιζω οτι οι αποψεις διειστανται!παντως σε ενα αντιστοιχο site και forum της αμερικης λεγανε οτι το συγκεκριμενο οπλο με 89αρα θαλαμη το χρησιμοποιουσαν στον στοιβο του trap και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα…τωρα τι να πω…παντως αν ξερεις κατι περισσοτερο ειμαι ανοιχτος να με κατατοπισεις! :P

    trap=superpoze αν δεν κάνω λάθος, 89μμ θαλάμη και καραμπίνα αερίων=εμπλοκή, αν και εγώ θέλω να αγοράσω μια καραμπίνα με θαλάμη supermagnum…

    Μόλις πάντως το είπα σε ένα πολύ καλό μου φίλο αυτός μου απάντησε "μπορείς να πάρεις και χειρομβοβίδες για να πας για τσίχλες…"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #354570

    trap=superpoze αν δεν κάνω λάθος, 89μμ θαλάμη και καραμπίνα αερίων=εμπλοκή, αν και εγώ θέλω να αγοράσω μια καραμπίνα με θαλάμη supermagnum…

    Μόλις πάντως το είπα σε ένα πολύ καλό μου φίλο αυτός μου απάντησε "μπορείς να πάρεις και χειρομβοβίδες για να πας για τσίχλες…"

    εχεις δικιο με ποζε κανεις τραπ απλα λεω αυτα που διαβασα… οσο για τις τσιχλες συμφωνω απολυτα απλα αν ποτε αποφασισω να παω για παπια δεν θα θελα να παω με καμια μπερετα μες στο βαλτο….αν παω ποτε,μεταξυ μας ουτε εχω δει πως ειναι! μαλλον με τρωει να παρω κανα οπλακι ακομα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #354573

    στην πατρα ολα τα οπλοπολια τοσο την πουλανε παντως εγω εχω πολλες εμπλοκες τωρα ακομα το ψαχνω.
    ενας φιλος που εχει ιδια εχει ριξει αποιρα χωρις καμια εμπλοκη τι να πω, μπορει να εχει καποιο ελατωμα το δικο μου?

    μαλλον εισαι ατυχος φιλε μου δεν εχω προσωπικες εμπειριες απο το οπλο αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια,τι να πω μακαρι να βρεις λυση και γρηγορα και ενημερωσε τι εκανες τελικα οταν ξεμπερδεψεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354578

    εχεις δικιο με ποζε κανεις τραπ απλα λεω αυτα που διαβασα… οσο για τις τσιχλες συμφωνω απολυτα απλα αν ποτε αποφασισω να παω για παπια δεν θα θελα να παω με καμια μπερετα μες στο βαλτο….αν παω ποτε,μεταξυ μας ουτε εχω δει πως ειναι! μαλλον με τρωει να παρω κανα οπλακι ακομα…

    Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι, για παράδειγμα για εμένα που έχω περίπου 10 όπλα δεν θα μου δημιουργούσε πρόβλημα ένα με θαλάμη 89 άσχετα αν δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ supermagnum αλλά αν το όπλο είναι ένα και προσπαθείς να κάνεις πολλά διαφορετικά κυνήγια τότε θα έχεις πρόβλημα. Τέλος, αν και εχω κυνηγήσει πολλές φορές παπιά τα μαχ γραμμάρια που χρησιμοποίησα σε -8 βαθμούς ήταν 33γρ με τρία Α και 4 άστρα. Σε πληροφορώ ότι χτύπησα τα περισσότερα στην ομάδα… όταν κάποιοι φίλοι έριχναν μέχρι και με magnum…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #354585

    εχω κυνηγήσει πολλές φορές παπιά τα μαχ γραμμάρια που χρησιμοποίησα σε -8 βαθμούς ήταν 33γρ με τρία Α και 4 άστρα. Σε πληροφορώ ότι χτύπησα τα περισσότερα στην ομάδα… όταν κάποιοι φίλοι έριχναν μέχρι και με magnum…

    τετοια λεγε μου και την πρωτη φορα που θα παω για παπια θα παρω το μονοκαννο! παντως ετσι ειναι καποια οπλα τα παιρνουμε για τα παρουμε απλως οποτε γιατι να δωσεις πολλα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354588

    τετοια λεγε μου και την πρωτη φορα που θα παω για παπια θα παρω το μονοκαννο! παντως ετσι ειναι καποια οπλα τα παιρνουμε για τα παρουμε απλως οποτε γιατι να δωσεις πολλα?

    Να σε δω στον Έβρο με μονόκαννο…
    Εγώ επιεδή ήθελα να πάρω ένα όπλο αποκλειστικά για παππιά σκεφτόμουν την 391 extrema 2 αλλ΄θεωρώ πως είναι πολύ ακριβή… και δεν αξίζει τα λεφτά της…

    Τώρα προσανατολίζομαι σε μια benelli χράπα χρούπα 89 η οποία δεν κάνει πάνω από 600€ και η οποία δεν θα μου δημιουργήσει ποτέ εμπλοκές… Τώρα τι την θέλω την χράπα χρούπα… μην το ψάχνεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #354654

    Να σε δω στον Έβρο με μονόκαννο…
    Εγώ επιεδή ήθελα να πάρω ένα όπλο αποκλειστικά για παππιά σκεφτόμουν την 391 extrema 2 αλλ΄θεωρώ πως είναι πολύ ακριβή… και δεν αξίζει τα λεφτά της…

    Τώρα προσανατολίζομαι σε μια benelli χράπα χρούπα 89 η οποία δεν κάνει πάνω από 600€ και η οποία δεν θα μου δημιουργήσει ποτέ εμπλοκές… Τώρα τι την θέλω την χράπα χρούπα… μην το ψάχνεις…

    εσυ με την χραπα χρουπα και γω διπλα με το μοννο…θα φαει η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι! :P

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #354663

    Να σε δω στον Έβρο με μονόκαννο…
    Εγώ επιεδή ήθελα να πάρω ένα όπλο αποκλειστικά για παππιά σκεφτόμουν την 391 extrema 2 αλλ΄θεωρώ πως είναι πολύ ακριβή… και δεν αξίζει τα λεφτά της…

    Τώρα προσανατολίζομαι σε μια benelli χράπα χρούπα 89 η οποία δεν κάνει πάνω από 600€ και η οποία δεν θα μου δημιουργήσει ποτέ εμπλοκές… Τώρα τι την θέλω την χράπα χρούπα… μην το ψάχνεις…

    Πως το ξερεις οτι δεν αξιζει τα λεφτα της?την εχεις δοκιμασει?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #354664

    :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #354687

    Πως το ξερεις οτι δεν αξιζει τα λεφτα της?την εχεις δοκιμασει?

    ωχ του θιξες την beretta τωρα… :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354691

    Πως το ξερεις οτι δεν αξιζει τα λεφτα της?την εχεις δοκιμασει?

    Στην οικογένια (δηλαδή μαζί με τον πατέρα μου και τον αδελφό μου) έχουμε 7 καραμπίνες beretta, μόνο η 300 μου λείπει στην σειρά Α300 (που θα μου πάει θα την πάρω) και η extrema 2 από την σειρά 39 0 και 1. Σκεφτόμουν λοιπόν να αγοράσω και την Xtrema αλλά από την έρευνα που έκανα κατέληξα στο να μην την πάρω (και γνωστός οπλοπώλης με προέτρεψε σε αυτό). Επειδή από τα τελευταία μοντέλα της beretta απογοητεύτικα πάρα μα πάρα πολύ θεωρώ πως η τιμή της είναι υπερβολικά υψηλή και δεν είμαι σίγουρος αν η πόιότητα κατασκευής της (όχι όσον αφορά τον μηχανισμό) θα αντέξει στον χρόνο και στην σκληρή χρήση και δεν θαδημιουργήσει τα προβλήματα των 391 (χρυσά να ξεφτίζουν, βάσεις να ξεφλουδίζουν, τα μακιγιαρισμένα κοντάκια να ξεβλαφουν) και από την άλλη να έχεις και την χειρότερη εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία… Επίσης, το έχω πει πολλές φορές πως στην Ελλάδα πιστέυω ότι μας πωλούν οπλα 2ης κατηγορίας σε πολύ υψηλότερη τιμή από ότι στο εξωτερικό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων