baikal mp153 εμπλοκες?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354629

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΡ 153 ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΚΑΝΗ 76 εκ. ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥΣ 81 ΠΟΝΤΟΥΣ
    ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑΛΑΜΗ 89 χιλ.
    ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ ΑΠΟ 24 ΕΩΣ 56 γρ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΜΠΛΟΚΗ
    ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ
    ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΣΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΛΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΕΤΑΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ ΚΑΠΝΑ ΑΚΑΥΤΕΣ ΠΥΡΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑΦΗΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΛΥΛΑΚΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΛΑΣΠΕΣ
    ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ
    ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ΄΄΄΄΄
    ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΤΟ
    ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΘΑΛΑΜΗ SUPERMAGNUM ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΜΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΦΤΑ ΟΠΛΩΝ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ
    ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ
    ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΡΩΣΟΙ
    ΤΟ ΓΡΑΣΣΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΑΚΑΥΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΚΡΕΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥΣ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Τώρα να το αποδείξω έμπρακτα δεν μπορώ, όμως και από προσωπικές μαρτυρίες αλλά και σε άλλα topic του forum έχει λεχθεί ότι στις πολύ χαμηλές γομώσεις δημιουργούνται εμπλοκές ΄σε θαλέμες super magnum…


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #354631

    Τώρα να το αποδείξω έμπρακτα δεν μπορώ, όμως και από προσωπικές μαρτυρίες αλλά και σε άλλα topic του forum έχει λεχθεί ότι στις πολύ χαμηλές γομώσεις δημιουργούνται εμπλοκές ΄σε θαλέμες super magnum…

    Τωρα κανεις αυτο που λες οτι σου κανει ο Παντελης!!!!!!!!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #354632

    :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354634

    Τωρα κανεις αυτο που λες οτι σου κανει ο Παντελης!!!!!!!!!

    εμένα σαν zed ο παντελής δεν μου έκανε τίποτα…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    kostasl στις #114989

    Μα με το να εχει ενα οπλο θαλαμη super magnum δεν θα ειναι και ο ολος μηχανησμος για τετοιου ειδους πιεσεις και αντοχες?
    Ποιο το αποτελεσμα λοιπον να αλλαξεις θαλαμη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #354636

    Μα με το να εχει ενα οπλο θαλαμη super magnum δεν θα ειναι και ο ολος μηχανησμος για τετοιου ειδους πιεσεις και αντοχες?
    Ποιο το αποτελεσμα λοιπον να αλλαξεις θαλαμη?

    Το πρόβλημα δημιουργείται΄κατά κύριο λόγο στα όπλα αερίων στα οποία οι ελεφριές γομώσεις δεν επαρκούν για την ομαλή λειτουργία του μηχανισμού. Να σου φέρω ένα παράδειγμα: η Beretta όταν έβελε την extrema 2 έκανε πολλές βελτιώσεις στον αξιόπιστο και δοκιμασμένο μηχανισμό αερίων της ώστε να μπορεί αυτός να λειιτουργεί αξιόπιστα σε ένα όπλο που προορίζεται για σκληρή χρήση με ελαφρύτερες γομώσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    kostasl στις #354637

    Το πρόβλημα δημιουργείται΄κατά κύριο λόγο στα όπλα αερίων στα οποία οι ελεφριές γομώσεις δεν επαρκούν για την ομαλή λειτουργία του μηχανισμού. Να σου φέρω ένα παράδειγμα: η Beretta όταν έβελε την extrema 2 έκανε πολλές βελτιώσεις στον αξιόπιστο και δοκιμασμένο μηχανισμό αερίων της ώστε να μπορεί αυτός να λειιτουργεί αξιόπιστα σε ένα όπλο που προορίζεται για σκληρή χρήση με ελαφρύτερες γομώσεις…

    Ευχαρηστω πολυ….
    Τωρα μου εδωσες θεμα να κατσω να βρω και να μαθω :P … δεν το ηξερα αυτο :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #114991

    Έχω καλό φίλο οπλουργό και σε μια από τις συζητήσεις μας στο παρελθόν μου ανέφερε εκ΄των υστέρων προβλήματα τροφοδοσίας φυσιγγίου της θαλάμης διαφόρων όπλων ακριβών και επί το πλείστον φθηνών που οφείλεται στους κατά καιρούς στην χρησιμοποίηση πολύ χαμηλής ποιότητας υλικών κατασκευής για την επίτευξη χαμηλού κόστους παραγωγής και μεγαλύτερου κέρδους ανά παρτίδων όπλων σε κάθε χώρα. Στην περίπτωση του φίλου με το Baikal πιθανότατα να μην άντεξε άλλο η σωστή λειτουργία τροφοδοσίας της γλώσσας(π.χ αυξήθηκε ο τζόγος δεξιά-αριστερά και πλασάρει στραβά το φυσίγγι) και παρουσιάζει το πρόβλημα. Γενικώς τα Baikal είναι τα πιο αξιόπιστα φθηνά όπλα. Η κάλυψη της εγγύησης είναι λύση του προβλήματος και πρέπει να απευθυνόμαστε το συντομότερο στο κατάστημα αγοράς για την αντικατάσταση του όπιου προβληματικού μηχανισμού ή ακόμα και της αντικατάστασης του όπλου εφόσον το αναφέρει η εγγύηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #354648

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΡ 153 ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΚΑΝΗ 76 εκ. ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥΣ 81 ΠΟΝΤΟΥΣ
    ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑΛΑΜΗ 89 χιλ.
    ………………………………..
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΦΤΑ ΟΠΛΩΝ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΡΟΣ
    ………………………………

    [font=”Verdana”]Φίλε Γιώργο έχεις κάνει καμιά συγκριτική δοκιμή διάτρησης στα όπλα σου;
    Αν κάνεις πες μας τα αποτελέσματα διάτρησης μεταξύ θαλαμών 70 mm, 76 mm & 89 mm με απλό φυσίγγι 70 ή 67 mm. :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #115021

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ
    ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΡ 153 ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΑ ΕΓΩ ΜΕ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ TECNA M92S KAI ΜΒ 32 ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ
    ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΒ 32 ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΧΛΑΣ
    ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ Μ92S ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #355968

    για σας και καλη χρονια εχω μια καραμπινα baikalmp153 με 89 θαλαμη και 66καννη, την εχω περιπου εναμησι μηνα και εκτως απο της δυο πρωτες εβδομαδες ολες τις αλλες μερες μου κανει εμπλοκες και σε καλα φυσιγγια και σε απλα η εμπλοκη που κανει ειναι η εξης πρωτα δεν επερνε το φυσιγγη και το κραταγε μεσα απο την γλωσσα, μετα μου κανει το εξεις παιρνει το φυσιγγη αλλα το παει οχι μεσα στην θαλαμη αλλα λοξα και διπλα, το πηγα εκει που το αγορασα και μου ειπε οτι φταινε τα φυσιγγια που ειναι φθυνα και οχι καποια μαρκα(αν και ολοι στην παρεα ριχνουν τα ιδια χωρις εμπλοκες) παιρνω απο αυτον μια κουτα και μου εσφιξε λιγο στην καννη το ελατηριο που ρυθμιζει τις γομωσεις,
    παω στο βουνο στο τριτο μπαμ, εμπλοκη του το λεω παλι και μου ειπε να το στιλει αθηνα αλλα πριν να το σφιξο λιγο ακομα και βλεπουμε σημερα παλι τρεις εμποκες και θα ηθελα γνωμες αν σε καποιον εχει συμβει και τη πρεπει να κανω λογο του οτι το οπλο ειναι δυο μηνων μονο??

    λοιπον το οπλο πηγε στην θεσαλονικη(κυργιας) οπου και ελενχθηκε και δεν βρικαν καποιο προβλημα μονο ρυθμισαν το ελλατηριο για τα αερια.
    μετα απο μια εβδομαδα ηρθε στα χερια μου χωρις καποιο χαρτι απο την (κυργιας Α.Ε) για το τη εκαναν στο οπλο.
    παω για τσιχλες μετα απο αρκετα ντουφεκια να μια εμπλοκη ,λεω τα φυσιγγια θα ειναι περνω αλλα τιποτα .
    την τελευταια μερα του κυνηγιου ειχα παει μακρια προς πρεβεζα και μας τελειωσαν τα φυσιγγια (πολυ ντουφεκηδη) και μερικες εμπλοκες.
    περνουμε απο εκει μια κουτα dorkas express 8 νουμερο 32 γραμμαρια ,το οπλο εκανε τρελες εμπλοκες τρελαθηκα.
    τωρα εγω τη πρεπει να κανω , να πηγαινεις μακρια να χαλας χρηματα και να μην μπορεις να ντουφεκησεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #116665

    Φιλε Ανδρεα διαβασα σε ξενο φορουμ οτι αυτες η καραμπινες θελουν να ριξουν ενα συγκεκριμενο αριθμο βαριων γομωσεων πριν γινει χρηση κανονικων,αλλιως μπλοκαρουν.Αυτο οφειλεται στην αυξημενη προενταση του ελατηριου επαναφορας,που θελει καποιο χρονο οστε να ερθει το ελατηριο στη σωστη ενταση για να μπορει να λειτουργη με κανονικες γομωσεις.Ελπιζω να σε βοηθεισα,φιλικα Σαραντος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116666

    Παντως απο οτι διαβαζα σε αμερικανικο σιτε για λειοκαννα το οπλο αυτο εχει κανει δοκιμες με 50000 βολες συνεχομενες χωρις κανενα μικρο η μεγαλο προβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #355979

    Φιλε Ανδρεα διαβασα σε ξενο φορουμ οτι αυτες η καραμπινες θελουν να ριξουν ενα συγκεκριμενο αριθμο βαριων γομωσεων πριν γινει χρηση κανονικων,αλλιως μπλοκαρουν.Αυτο οφειλεται στην αυξημενη προενταση του ελατηριου επαναφορας,που θελει καποιο χρονο οστε να ερθει το ελατηριο στη σωστη ενταση για να μπορει να λειτουργη με κανονικες γομωσεις.Ελπιζω να σε βοηθεισα,φιλικα Σαραντος.

    συνυπογραφω και γω καπου το διαβασα και μου το πε και οπλοπωλης οτι θελει στην αρχη κανα 2 κουτια βαρια φυσιγγια για να κανεις break in τον μηχανισμο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #355990

    συνυπογραφω και γω καπου το διαβασα και μου το πε και οπλοπωλης οτι θελει στην αρχη κανα 2 κουτια βαρια φυσιγγια για να κανεις break in τον μηχανισμο…

    στο βιβλιο που συνοδευει το οπλο λεει οτι πρεπει τα πρωτα 100 φυσιγγια να ειναι μεχρι 32γραμμαρια?
    τελος εγω σε Κυργια δεν το ξαναστελνω γιατι ειναι α*****ς ο οπλουργος που εχουν και επισεις δεν εχει τροπους.
    θα το παω εδω στην πολη μου σε κατι καλους οπλουργους να το δουν και αν μου πουν οτι εχει προβλημα το οπλο τοτε θα
    το παω εγω ο ιδιος στον κυργια και τοτε να δουμε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων