Έπνιξε δύο σκυλιά επειδή δάγκωσαν τα πρόβατά του

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #115084

    Θα κανω τον δικηγορο του διαβολου,πρωτον,το γελιο.Το γελιο κυριοι,μπορει να ειναι νευρικο,εγω προσωπικα,οταν παω σε νοσοκομειο,με πιανουν νευρικα γελια,το θελω?οχι,αλλα το κανω.
    Δευτερον,οπως σωστα αναφερε ο συναδελφος GMAS,εμεις παμε να κανουμε το κεφι μας,ενω αυτος βγαζει το ψωμι του,ενω μπορει να σπουδαζει τα παιδια του απο το γαλα και το κρεας της προβατας.
    Φιλε nickhunter58,λεει ανεπανορθωτο,γιατι την ειδε προφανως εξωτερικα,αν ομως το ζοο ηταν εγκυος και αποβαλλει??
    Θα μου πειτε,καλα αυτα που λες,αλλα επρεπε να σκοτωσει τα αθωα σκυλια?φυσικα και οχι,αλλα δεν ξερουμε πως μπορει να αντιδρασει ο καθενας .
    Εγω φιλοι μου,εχω να κυνηγησω τρυγονια Σεπτεμβρη στην Ζακυνθο,απο το 94,και ξερετε γιατι,γιατι καποιος εξυπνος,ειχε την φαεινη ιδεα.7,30 το πρωι να βρισει την μανα μου,να μην σας πω που εβαλα την κανη της 303,και επι μιση ωρα με παρακαλαγαν να μην τον σκοτωσω.Απο τοτε παω στο Μεσολογγι για να μην ξανατυχει,και η 303 βγαινει απο την θηκη μονο για να δηλωθει.
    Θελει σεβασμο,προσοχη και καλους τροπους,μαζευουν ελιες?πηγαινετε κοντα,πητε μια καλημερα,δεν θα σας βρισουν,ειναι ζωντανα ?εχετε ενα λουρι και δεστε τα σκυλια σας,κεραστε ενα τσιγαρο τον τσοπανη,δεν θα χασετε.
    Και μην ξεχνατε,παμε για κυνηγι για να ευχαριστηθουμε την φυση,να δουμε τα σκυλια μας εν δρασει,να γεμισουμε τα πνευμονια μας καθαρο αερα,να χαλαρωσουμε απο το αγχος της δουλειας και της ποληςκαι οχι για να πλακωθουμε και να γυρισουμε πισω με τα νευρα τσαταλια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #115087

    Καταδικάζω το τσοπάνη για την αποτρόπαια πράξη του είναι απαράδεκτος.

    Απαράδεκτη είναι και οι κυνηγοί από τη διάβασα στο δημοσίευμα που λέει ότι όταν δεν βρίσκανε τα σκυλιά τους ξέρανε που να ψάξουνε .

    Τα σκυλιά που δαγκώνουνε δεν πρέπει να βγαίνουνε σε βουνό από κανένα .

    Έχω σκοτώσει κουτσκαρ σε βουνό γιατί μου επιτέθηκε και σε απόσταση τριάντα μετρον ήταν ο ιδιοκτήτης του και παρόλο που μου είχε αρπάξει το πόδι από τον αστράγαλο και με έβλεπε ο ιδιοκτήτης του δεν εκανε τίποτα .

    Όταν τελικά από φάσισε να με αφήσει και γύρισε στον ιδιοκτήτη του που είχε φτάσει στα πεντε μέτρα είπα στον κυνηγό να μαζέψει το σκύλο και να μην ξαναβγεί στο βουνό γιατί είναι επικίνδυνο το σκυλί του .

    Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει πρόβλημα έχει ξανά πληρώσει μπότα κυνηγού.

    Όταν του είπα ότι έχουνε και η δύο πρόβλημα και έκανα να φύγω με το φίλο μου επιτέθηκε το σκυλί ξανά με αποτέλεσμα να τουφεκίσω και το σκύλο αλλά και τον ιδιοκτήτη του .

    Αποτέλεσμα ο σκύλος νεκρός επιτόπου και με τραύματα στα κάτω άκρα ο κυνηγός και πρώην ιδιοκτήτης του.

    Στο δικαστήριο αποζημιώθηκα με τρία εκατομμύρια δραχμές τότε και δωδεκάμηνη φυλάκιση με εξαγορά ο ιδιοκτήτης του σκύλου.

    Ούτε ζήτησα λεφτά ποτέ ούτε τα πήρα και από τον αντίδικο.

    Παρόλο που αγαπάω τα σκυλιά μου έχει μίνι φοφια με την συγκεκριμένη ράτσα αυτό δεν αποζημιώνετε ποτέ και με τίποτα.

    Άρα όποιος έχει σκύλο να τον προσέχει και να σέβεται και τον συνάνθρωπο του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #354930

    Με το φίλο Μάνο εν μέρη δε σύμφωνο όμως διότι ούτε εσύ κατάλαβες ότι [b]βγάζει το ψωμί του ο άνθρωπος από αυτά τα ζώα που έχει[/b] ………είσαι και εσύ αγράμματος και ντουγανι δηλ..?(φιλικά το λέω πάντα έτσι δεν λέω ότι είσαι αγράμματος απλώς εννοώ ότι σε αυτό έκανες λάθος δε προσπαθώ να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου..μην παρεξηγηθώ..) φυσικά όμως αυτό που σου είπα σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την πράξη του βοσκού ο άνθρωπος ήταν το λιγότερο ηλίθιος και εγκληματίας … :P

    Αυτή είναι μια παράμετρος την οποία δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Για το παραπάνω περιστατικό δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Μπορεί να ήταν πειραγμένος στο μυαλό ο βοσκός. Από την άλλη, μπορεί να ήταν τρελαμένος και αγανακτισμένος.

    Τους καταλαβαίνω λιγουλάκι τους αγρότες, έχω κάνει τον αγρότη στα νειάτα μου. Δεν είναι και ότι καλύτερο να σου ρημάζουν ότι έχεις φτιάξει.

    Λέτε ότι οι κυνηγοί προσφέρθηκαν να πληρώσουν την προβατίνα. Αν ήταν η 15η φορά που κυνηγετικός σκύλος του τραυμάτισε/σκότωσε προβατίνα τότε λίγο τον νοιάζει η αποζημίωση. Τον ενδιαφέρει πρωτίστως να μην υπάρξει 16η.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    Simis Jr στις #115474

    Εγω συμφωνω με τον FARAO…Ενταξει κ ο τσοπανης εχει το δικιο τ αλλα κ οι κυνηγοι…Τωρα ομως το να προσπαθουμε να βγαλουμε τον εναν ή τους αλλους αθωους δεν θα ωφελησει πουθενα..
    Ολοι τους εχουν μεριδιο ευθυνης για το συμβαν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #115507

    Στη προκειμένη περίπτωση πιστεύω ότι φταίνε και οι δύο. Δεν αφήνουμε τα σκυλιά μας να ενοχλούν και να ζημιώνουν τους άλλους . Μη ξεχνάμε ότι είναι ζώα και δεν έχουν την λογική του ανθρώπου , όσο καλά και αν είναι εκπαιδευμένα . Βεβαίως κατακριτέα είναι και η πράξη του τσοπάνου . Δεν μπορούμε να πούμε ότι η προβατίνα έκανε 80 € όπως αναφέρθηκε και το σκυλί είναι μοναδικό και κοστίζει περισσότερο. Η περιουσία του καθενός είναι προσωπική υπόθεση και πρέπει να είναι σεβαστή . Βεβαίως εφόσον η υπόθεση πήγε στη δικαιοσύνη τα Δικαστήρια θα αποφασίσουν.
    Το περασμένο Σαββατοκύριακο στο χωριό μου , κάποιο πουλόσκυλο ενός ξένου κυνηγού έπνιξε 3 κότες . Ο ιδιοκτήτης του δε , έδειξε πλήρη αδιαφορία . Εχω δει ο ίδιος κατά καιρούς , άλλους συναδέλφους να πηγαίνουν με τα τζιπ μέσα σε καλλιεργημένες εκτάσεις , άλλους να κλέβουν σταφύλια , σύκα , ελιές , πεπόνια , ροδάκινα κ.λπ. Μεμονομένες περιπτώσεις , αλλά υπαρκτές που δυσφημούν τους κυνηγούς. Η οποιαδήποτε περιουσία του άλλου πρέπει να είναι σεβαστή. Δεν πιστεύω να ανέχεται κάποιος από εμάς να ‘’εισέλθει από το παράθυρο ένας ξένος στο σπίτι του , έστω και να πάρει ένα ποτήρι νερό’’ .
    Οι άνθρωποι της υπαίθρου δεν είναι κακοί , αλλά έχουν διαφορετική κουλτούρα από τους αστούς . Αν τους πλησιάσετε και τους μιλήσετε ήρεμα και όμορφα , θα βγείτε πάντα κερδισμένοι.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση , αν βρεθείτε σε μια ‘’δυσάρεστη κατάσταση’’ , δείξτε ψυχραιμία και διπλωματία. Μη ξεχνάτε ότι πριν από μερικούς μήνες , κάποιοι συνάδελφοί μας έχασαν την ζωή τους γιατί πάτησαν το τρυφύλλι κάποιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #115544

    Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να μπαίνει στο χωράφι του άλλου, είτε έχει περίφραξη είτε όχι. Αν σου πει σου απαγορεύω να μπεις είσαι υποχρεωμένος να συμμορφωθείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #115871

    Κανενας δεν εχει δικαιωμα να πειραξει σκυλί.Αν καποιος ευθύνεται σίγουρα δεν είναι τα σκυλιά!!!
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή …..και ζημιά αν κάνουν φίλε rethimno01 τοτε ας πληρωναν οι ιδιοκτητες τις ζημιές.

    Δε μπορώ να φανταστώ αν τύχαινε κάτι τέτοιο σε μένα τι θα γινόταν…πέραν της περιουσιακης αξίας κάθε σκύλου υπαρχει και η αγαπη που για μένα εχει μεγαλυτερη σημασία….το σκυλι ειναι συντροφος και φίλος….οχι ενα απλό ζώο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #355367

    Κανενας δεν εχει δικαιωμα να πειραξει σκυλί.Αν καποιος ευθύνεται σίγουρα δεν είναι τα σκυλιά!!!
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή …..και ζημιά αν κάνουν φίλε rethimno01 τοτε ας πληρωναν οι ιδιοκτητες τις ζημιές.

    Δε μπορώ να φανταστώ αν τύχαινε κάτι τέτοιο σε μένα τι θα γινόταν…πέραν της περιουσιακης αξίας κάθε σκύλου υπαρχει και η αγαπη που για μένα εχει μεγαλυτερη σημασία….το σκυλι ειναι συντροφος και φίλος….οχι ενα απλό ζώο…

    :angry: :D :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #355368

    Κανενας δεν εχει δικαιωμα να πειραξει σκυλί.Αν καποιος ευθύνεται σίγουρα δεν είναι τα σκυλιά!!!
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή …..και ζημιά αν κάνουν φίλε rethimno01 τοτε ας πληρωναν οι ιδιοκτητες τις ζημιές.

    Δε μπορώ να φανταστώ αν τύχαινε κάτι τέτοιο σε μένα τι θα γινόταν…πέραν της περιουσιακης αξίας κάθε σκύλου υπαρχει και η αγαπη που για μένα εχει μεγαλυτερη σημασία….το σκυλι ειναι συντροφος και φίλος….οχι ενα απλό ζώο…

    :angry: :D :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Χρήστος Π στις #116581

    Αρχικά θα ήθελα να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που ορισμένοι μπορούν και βλέπουν πέρα από την ιδιότητα τους ως κυνηγοί και αντί να πάρουν αυτομάτως το μέρος των κυνηγών, αναλύουν την περίπτωση με αντικειμενικά κριτήρια.

    Karma : "…είναι απαραίτητη στον κύκλο βασικής εκπαίδευσης η κοινωνικοποίηση του σκυλιού και η εξοικείωση του με τα πάσης φύσεως αιγοπρόβατα και λοιπά ζώα που θα συναντήσει στις εξόδους του , πράγμα που και το ίδιο θα προφυλάξει και εμάς θα γλυτώσει από περιπέτειες…"

    NAΒAXO : "….Απαράδεκτοι είναι και οι κυνηγοί απ' ότι διάβασα στο δημοσίευμα που λέει ότι όταν δεν βρίσκανε τα σκυλιά τους ξέρανε που να ψάξουνε. Τα σκυλιά που δαγκώνουνε δεν πρέπει να βγαίνουνε σε βουνό από κανένα…."

    rethimno01 : "….Αν ήταν η 15η φορά που κυνηγετικός σκύλος του τραυμάτισε/σκότωσε προβατίνα τότε λίγο τον νοιάζει η αποζημίωση. Τον ενδιαφέρει πρωτίστως να μην υπάρξει 16η…."

    benellicrio : "…Δεν μπορεί να φεύγουν τα σκυλιά ανεξέλεγκτα, να μπαίνουν σε σπίτια να κάνουν ζημιές, επιθέσεις κλπ….."

    GMAS : "…άσε δε που ενώ κάποιοι ξερόυν ότι τα σκυλιά τους χτυπάνε πρόβατα πάνε και τα αμολάνε κοντά σε στάνες….από ότι υποθέτω για να τα αναζητήσουν στη στάνη του εν λόγω κτηνοτρόφου μάλλον το ήξεραν ότι πάνε και σε οικόσιτα τα σκυλιά τους…."

    Θέλω να φέρω και κάποια αλλά πράγματα στην προσοχή σας.

    Γνωρίζω προσωπικά τον κτηνοτρόφο. Βασικά δεν είναι κτηνοτρόφος. Δεν τρώγει καν κρέας. Τα πρόβατα τα έχει για παρέα. Δεν κατεβαίνει στο Βόλο (από το Σπήλιο) πάνω από μια μέρα για να μην μείνουν μονά τους, και αφρόντιστα, τα πρόβατα. Το κάθε πρόβατο (από τα 7-8) έχει το όνομα του.

    Το άρθρο στη zougla.gr είναι ψευδές. Όχι μονό σκοτωθήκαν πρόβατα, αλλά δεν ήταν και η πρώτη φορά. Και οι κυνηγοί ήξεραν πολύ καλά και ότι είχε ξανασυμβεί και ότι αν κυνηγούσαν εκεί κοντά θα ξανασυνέβαινε.

    Αυτά σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνουν ότι συμφωνώ με το πνιγμό των σκυλιών. Προσωπικά θα τα κλειδωνά κάπου, και αφού 'ταλαιπωρούσα' λίγο τους κυνηγούς θα τους τα έδινα με ρητή προειδοποίηση ότι δεν θα το άφηνα να ξανασυμβεί.

    Αλλά όπως οι κυνηγοί, έτσι και ο φίλος μου έχασε κάτι που αγαπούσε, για δεύτερη φορά. Είμαι βέβαιος ότι έκανε αυτή την πράξη μέσα στην απόγνωση και την αγανάκτηση του, και ότι είδε τα συγκεκριμένα σκυλιά σαν πραγματικά επικίνδυνα και τα αφεντικά τους σαν ανεύθυνα. Ξερώ επίσης ότι θα του πάρει καιρό να ξεχάσει το κλάμα των σκυλιών.

    Κλείνοντας, θα ήθελα να τονίσω ποσό σημαντικό είναι να μην πιστεύουμε αυτομάτως ότι διαβάζουμε (ιδιαιτέρα στον τύπο, αλλά και το δικό μου post δεν μπορεί να εξαιρεθεί) και να χρησιμοποιούμε αντικειμενική σκέψη, αμεροληψία και δικαιοσύνη.

    Με την ελπίδα ότι το δίκαιο θα λάμψει και θα το μάθουμε όλοι, παραθέτω μερικά ακόμα πολύ σημαντικά και σχετικά σχόλια σας:

    GMAS : "…νομίζω με κουβέντα και σεβασμό στους ντόπιους όλα γίνονται…..εμείς σαν παρέα όπου πάμε έχουμε φίλους τους τσοπάνηδες…..τους ρωτάμε πριν αμολήσουμε…και το αποτέλεσμα της συνεργασίας είναι εμφανές….."

    alexandros100 : "….Η οποιαδήποτε περιουσία του άλλου πρέπει να είναι σεβαστή…"

    karma : "….Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν έλεγαν οι Αρχαίοι….."

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #355893

    Αρχικά θα ήθελα να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που ορισμένοι μπορούν και βλέπουν πέρα από την ιδιότητα τους ως κυνηγοί και αντί να πάρουν αυτομάτως το μέρος των κυνηγών, αναλύουν την περίπτωση με αντικειμενικά κριτήρια.
    Karma : "…είναι απαραίτητη στον κύκλο βασικής εκπαίδευσης η κοινωνικοποίηση του σκυλιού και η εξοικείωση του με τα πάσης φύσεως αιγοπρόβατα και λοιπά ζώα που θα συναντήσει στις εξόδους του , πράγμα που και το ίδιο θα προφυλάξει και εμάς θα γλυτώσει από περιπέτειες…"
    NAΒAXO : "….Απαράδεκτοι είναι και οι κυνηγοί απ' ότι διάβασα στο δημοσίευμα που λέει ότι όταν δεν βρίσκανε τα σκυλιά τους ξέρανε που να ψάξουνε. Τα σκυλιά που δαγκώνουνε δεν πρέπει να βγαίνουνε σε βουνό από κανένα…."
    rethimno01 : "….Αν ήταν η 15η φορά που κυνηγετικός σκύλος του τραυμάτισε/σκότωσε προβατίνα τότε λίγο τον νοιάζει η αποζημίωση. Τον ενδιαφέρει πρωτίστως να μην υπάρξει 16η…."
    benellicrio : "…Δεν μπορεί να φεύγουν τα σκυλιά ανεξέλεγκτα, να μπαίνουν σε σπίτια να κάνουν ζημιές, επιθέσεις κλπ….."
    GMAS : "…άσε δε που ενώ κάποιοι ξερόυν ότι τα σκυλιά τους χτυπάνε πρόβατα πάνε και τα αμολάνε κοντά σε στάνες….από ότι υποθέτω για να τα αναζητήσουν στη στάνη του εν λόγω κτηνοτρόφου μάλλον το ήξεραν ότι πάνε και σε οικόσιτα τα σκυλιά τους…."

    [font=”Comic Sans MS”]Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω, σαφώς και είναι απαράδεκτοι οι κυνηγοί που τα σκυλιά τους προκαλούν ζημιές και τα αφήνουν ανεξέλεγκτα, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την πλήρωσαν οι κυνηγοί αλλά τα σκυλιά τους που κατ' εμέ έχουν και το ακαταλόγιστο. Άλλωστε το σκυλί σου και το παιδί σου όπως το μάθεις, λέει ο σοφός λαός.
    Όμως:
    [/font]

    Γνωρίζω προσωπικά τον κτηνοτρόφο. Βασικά δεν είναι κτηνοτρόφος. Δεν τρώγει καν κρέας. Τα πρόβατα τα έχει για παρέα. Δεν κατεβαίνει στο Βόλο (από το Σπήλιο) πάνω από μια μέρα για να μην μείνουν μονά τους, και αφρόντιστα, τα πρόβατα. Το κάθε πρόβατο (από τα 7-8) έχει το όνομα του.
    Το άρθρο στη zougla.gr είναι ψευδές. Όχι μονό σκοτωθήκαν πρόβατα, αλλά δεν ήταν και η πρώτη φορά. Και οι κυνηγοί ήξεραν πολύ καλά και ότι είχε ξανασυμβεί και ότι αν κυνηγούσαν εκεί κοντά θα ξανασυνέβαινε.
    Αυτά σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνουν ότι συμφωνώ με το πνιγμό των σκυλιών. Προσωπικά θα τα κλειδωνά κάπου, και αφού 'ταλαιπωρούσα' λίγο τους κυνηγούς θα τους τα έδινα με ρητή προειδοποίηση ότι δεν θα το άφηνα να ξανασυμβεί.
    Αλλά όπως οι κυνηγοί, έτσι και ο φίλος μου έχασε κάτι που αγαπούσε, για δεύτερη φορά. Είμαι βέβαιος ότι έκανε αυτή την πράξη μέσα στην απόγνωση και την αγανάκτηση του, και ότι είδε τα συγκεκριμένα σκυλιά σαν πραγματικά επικίνδυνα και τα αφεντικά τους σαν ανεύθυνα. Ξερώ επίσης ότι θα του πάρει καιρό να ξεχάσει το κλάμα των σκυλιών.
    Κλείνοντας, θα ήθελα να τονίσω ποσό σημαντικό είναι να μην πιστεύουμε αυτομάτως ότι διαβάζουμε (ιδιαιτέρα στον τύπο, αλλά και το δικό μου post δεν μπορεί να εξαιρεθεί) και να χρησιμοποιούμε αντικειμενική σκέψη, αμεροληψία και δικαιοσύνη.

    [font=”Comic Sans MS”]Αν τα παραπάνω τα αναφέρεις για να μας πείσεις ότι ο βοσκός ήταν φιλόζωος εμένα προσωπικά δεν με πείθεις με τίποτα, τα πρόβατα τα αγάπαγε αλλά έπνιξε τα σκυλιά? Θα το δικαιολογούσα απόλυτα αν ξέσπαγε στους ιδιοκτήτες τους (πάντα εντός των ορίων) όχι όμως και στα ζώα. Συμφωνώ ότι τα αφεντικά τους είναι ανεύθυνα, γιατί όμως ξέσπασε στα άφταιγα και όχι στους φταίχτες.
    Από πότε δικαιώνετε η αυτοδικία? Αν είναι κάθε φορά που ψάχνουμε το δίκιο μας να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας μόνο γιατί έχουμε δίκιο, όχι μόνο θα μας γράφει η zougla αλλά θα γίνουμε ζούγκλα.
    Φίλε μου τον γνωστό σου τον θεωρώ παντελώς απαράδεκτο (πιο απαράδεκτο και από τους ανεύθυνους που βγάζουν στο βουνό σκυλιά δημόσιους κίνδυνους) και του εύχομαι με πλήρη την επίγνωση αυτού που λέω, να μην ξεχάσει ποτέ το κλάμα των σκυλιών, ούτε και το βράδυ στον ύπνο του.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #355914

    Αρχικά θα ήθελα να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που ορισμένοι μπορούν και βλέπουν πέρα από την ιδιότητα τους ως κυνηγοί και αντί να πάρουν αυτομάτως το μέρος των κυνηγών, αναλύουν την περίπτωση με αντικειμενικά κριτήρια.

    Karma : "…είναι απαραίτητη στον κύκλο βασικής εκπαίδευσης η κοινωνικοποίηση του σκυλιού και η εξοικείωση του με τα πάσης φύσεως αιγοπρόβατα και λοιπά ζώα που θα συναντήσει στις εξόδους του , πράγμα που και το ίδιο θα προφυλάξει και εμάς θα γλυτώσει από περιπέτειες…"

    NAΒAXO : "….Απαράδεκτοι είναι και οι κυνηγοί απ' ότι διάβασα στο δημοσίευμα που λέει ότι όταν δεν βρίσκανε τα σκυλιά τους ξέρανε που να ψάξουνε. Τα σκυλιά που δαγκώνουνε δεν πρέπει να βγαίνουνε σε βουνό από κανένα…."

    rethimno01 : "….Αν ήταν η 15η φορά που κυνηγετικός σκύλος του τραυμάτισε/σκότωσε προβατίνα τότε λίγο τον νοιάζει η αποζημίωση. Τον ενδιαφέρει πρωτίστως να μην υπάρξει 16η…."

    benellicrio : "…Δεν μπορεί να φεύγουν τα σκυλιά ανεξέλεγκτα, να μπαίνουν σε σπίτια να κάνουν ζημιές, επιθέσεις κλπ….."

    GMAS : "…άσε δε που ενώ κάποιοι ξερόυν ότι τα σκυλιά τους χτυπάνε πρόβατα πάνε και τα αμολάνε κοντά σε στάνες….από ότι υποθέτω για να τα αναζητήσουν στη στάνη του εν λόγω κτηνοτρόφου μάλλον το ήξεραν ότι πάνε και σε οικόσιτα τα σκυλιά τους…."

    Θέλω να φέρω και κάποια αλλά πράγματα στην προσοχή σας.

    Γνωρίζω προσωπικά τον κτηνοτρόφο. Βασικά δεν είναι κτηνοτρόφος. Δεν τρώγει καν κρέας. Τα πρόβατα τα έχει για παρέα. Δεν κατεβαίνει στο Βόλο (από το Σπήλιο) πάνω από μια μέρα για να μην μείνουν μονά τους, και αφρόντιστα, τα πρόβατα. Το κάθε πρόβατο (από τα 7-8) έχει το όνομα του.

    Το άρθρο στη zougla.gr είναι ψευδές. Όχι μονό σκοτωθήκαν πρόβατα, αλλά δεν ήταν και η πρώτη φορά. Και οι κυνηγοί ήξεραν πολύ καλά και ότι είχε ξανασυμβεί και ότι αν κυνηγούσαν εκεί κοντά θα ξανασυνέβαινε.

    Αυτά σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνουν ότι συμφωνώ με το πνιγμό των σκυλιών. Προσωπικά θα τα κλειδωνά κάπου, και αφού 'ταλαιπωρούσα' λίγο τους κυνηγούς θα τους τα έδινα με ρητή προειδοποίηση ότι δεν θα το άφηνα να ξανασυμβεί.

    Αλλά όπως οι κυνηγοί, έτσι και ο φίλος μου έχασε κάτι που αγαπούσε, για δεύτερη φορά. Είμαι βέβαιος ότι έκανε αυτή την πράξη μέσα στην απόγνωση και την αγανάκτηση του, και ότι είδε τα συγκεκριμένα σκυλιά σαν πραγματικά επικίνδυνα και τα αφεντικά τους σαν ανεύθυνα. Ξερώ επίσης ότι θα του πάρει καιρό να ξεχάσει το κλάμα των σκυλιών.

    Κλείνοντας, θα ήθελα να τονίσω ποσό σημαντικό είναι να μην πιστεύουμε αυτομάτως ότι διαβάζουμε (ιδιαιτέρα στον τύπο, αλλά και το δικό μου post δεν μπορεί να εξαιρεθεί) και να χρησιμοποιούμε αντικειμενική σκέψη, αμεροληψία και δικαιοσύνη.

    Με την ελπίδα ότι το δίκαιο θα λάμψει και θα το μάθουμε όλοι, παραθέτω μερικά ακόμα πολύ σημαντικά και σχετικά σχόλια σας:

    GMAS : "…νομίζω με κουβέντα και σεβασμό στους ντόπιους όλα γίνονται…..εμείς σαν παρέα όπου πάμε έχουμε φίλους τους τσοπάνηδες…..τους ρωτάμε πριν αμολήσουμε…και το αποτέλεσμα της συνεργασίας είναι εμφανές….."

    alexandros100 : "….Η οποιαδήποτε περιουσία του άλλου πρέπει να είναι σεβαστή…"

    karma : "….Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν έλεγαν οι Αρχαίοι….."

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Φίλε Χρήστο αρχικά μας λες να μη πιστεύουμε ότι διαβάζουμε ….επομένως γιατί να πιστέψουμε τα λεγόμενά σου!!
    Ο φίλος σου είναι πολύ φιλόζωος …φάνηκε και από την αντίδραση του…που να μην ήταν κιόλασ δηλαδη…

    Οι κυνηγοι για μενα φταίνε για 2 πράματα…πρώτον επειδή τους έφυγαν τα σκυλιά και δεύτερον γιατί δε τον έκαναν μαύρο στο ξύλο!!!!

    Τα σκυλια αν κανουν ζημιά ο ιδιοκτήτης πληρώνει και με το παραπάνω τη ζημιά … τι πράγματα είναι αυτα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    204
    benellicrio στις #355919

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΕ Η ΚΟΥΦΑΛΑ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!! :PΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #355926

    Αρχικά θα ήθελα να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που ορισμένοι μπορούν και βλέπουν πέρα από την ιδιότητα τους ως κυνηγοί και αντί να πάρουν αυτομάτως το μέρος των κυνηγών, αναλύουν την περίπτωση με αντικειμενικά κριτήρια.

    Θέλω να φέρω και κάποια αλλά πράγματα στην προσοχή σας.

    Γνωρίζω προσωπικά τον κτηνοτρόφο. Βασικά δεν είναι κτηνοτρόφος. Δεν τρώγει καν κρέας. Τα πρόβατα τα έχει για παρέα. Δεν κατεβαίνει στο Βόλο (από το Σπήλιο) πάνω από μια μέρα για να μην μείνουν μονά τους, και αφρόντιστα, τα πρόβατα. Το κάθε πρόβατο (από τα 7-8) έχει το όνομα του.


    Με την ελπίδα ότι το δίκαιο θα λάμψει και θα το μάθουμε όλοι


    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Αν ο κτηνοτροφος ηταν ζωοφιλος , οπως μας λεει ο ανωτερω αυτοκλητος υπερασπιστης του , ΔΕΝ θα επνιγε κανενα σκυλι.
    Ο μονος λογος που πρεπει – και πιστευω το κανουμε ολοι – να ειμαστε ψυχραιμοι και να στεκομαστε στο υψος μας ειναι για να ΜΗΝ επαναληφθουν τετοια φαινομενα οσο περνα απ το χερι μας.Πες ομως οτι συνεβει και βλεπεις το σκυλι σου – που για ΚΑΘΕ κυνηγο και για τους επαγγελματιες πιστευω ειναι σαν παιδι του , μπροστα σου νεκρο…
    Τι να δικαιολογησεις , το φονια ? Ενα προβατο η μια κατσικα ειναι το κρεας που θα σφαξεις και το γαλα που σου δινει , ΠΛΗΡΩΣ αποτιμημενο και τη ζημια υποχρεουται να την πληρωσει καθε κυνηγος και αν καποιος το αρνηθηκε τον καταγγελεις.
    Τα σκυλια μας ομως ΔΕΝ αποτιμουνται γιατι ειναι προσωπικοτητες και συντροφοι.Αυτο επρεπε να το ξερει ο σφαγεας τους και να δωσει τοπο στην οργη.
    Ειλικρινα αν το ειχε κανει σε μενα θα το ειχε μετανιωσει πολυ πικρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #116621

    Τά ζώα δέν φέρουν ποτέ ευθύνη.Οι άνθρωποι την φέρουν πάντα στο ακέραιο !!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων