Έπνιξε δύο σκυλιά επειδή δάγκωσαν τα πρόβατά του

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #117728

    Σωστός ο sector.

    Αν ήμουν κτηνοτρόφος θα εξέταζα την παρακάτω λύση.
    https://www.garden4less.co.uk/ultrasonic-dog-repeller.asp


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #356795

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Συμφωνώ με τον φίλο Karma
    Και προσοχή στα κοπάδια που ΕΧΟΥΝ τσομπανόσκυλα, ενίοτε είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνα….
    [/font][/color]

    Καλημερα και Χριστος Ανεστη,

    θα συμφωνησω και εγω με τον karma και GMAS… Oντως ειναι πολυ λυπηρο να χασει κανεις το σκυλι του, αλλα και ο αγροτης προστατευει την περιουσια του. Σε πολλες χωρες (Μ. Βρεταννια, Ν. Αφρικη, Αμερικη, Ν. Ζηλανδια κλπ) ο νομος ειναι καθαρος:
    – εαν ο σκυλος βρεθει να επιτιθετε σε ζωα κτηνοτροφων, ο κτηνοτροφος εχει το δικαιωμα να τα πυροβολησει/σκοτωσει ΚΑΙ να απαιτησει αποζημιωση απο τον ιδιοκτητη του σκυλιου.
    Σε αυτη την περιπτωση το λαθος βρισκεται με τους κυνηγους, που δεν εκπαιδευσαν τα σκυλια τους να μην ενοχλουν τα αιγοπροβατα. Οσο και να εξοργισθουν, το δικιο ειναι με τον κτηνοτροφο…
    Σημειωτεον δε, οτι
    – δεν επιτρεπεται η φονευση σκυλων εαν αυτοι δεν ενοχλουν τα ζωα
    – επιτρεπεται η φονευση της γατας ανεξαρτητως του εαν ενοχλει ζωα η οχι, με μονη εξαιρεση το αν η γατα φοραει λουρακι.
    – Ο νομος θα σε κρατησει υπευθυνο για τις πραξεις του σκυλου, αλλα δεν θα αποδωσει ευθυνες στον ιδιοκτητη της γατας.

    Φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #117733

    εγω ξερω οτι οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερει .Ο καθε ιδιοκτητης ειναι υπευθυνος για τα σκυλια του και ο καθε κτηνοτροφος για τα ζωα του και οι δυο εχουν να κανουν με περιουσιες και με ζωες ειτε σκυλος ειτε προβατο ιδια αξια εχουν και μονο αμα βρεθουμε στην θεση τους θα καταλαβουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #356796

    ειτε σκυλος ειτε προβατο ιδια αξια εχουν και μονο αμα βρεθουμε στην θεση τους θα καταλαβουμε

    Αυτο δεν περιμενα να το ακουσω απο κυνηγο ( ο αγων τους κυνας ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #117738

    τι δεν περιμενες να ακουσεις καρμα,μηπως θες να μου πεις οτι ο σκυλος εχει περισσοτερη αξια εισαι λαθος ,για τον κυνηγο ναι αλλα για τον κτηνοτροφο εχουν τα προβατα του και οπως ειπα δεν ξερουμε τις συνθηκες που μπορει να εχει γινει ενα τετοιο συμβαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #356798

    τι δεν περιμενες να ακουσεις καρμα,μηπως θες να μου πεις οτι ο σκυλος εχει περισσοτερη αξια εισαι λαθος ,για τον κυνηγο ναι αλλα για τον κτηνοτροφο εχουν τα προβατα του και οπως ειπα δεν ξερουμε τις συνθηκες που μπορει να εχει γινει ενα τετοιο συμβαν

    Αν ειχες μεγαλωσες ποτε σκυλι δε θα λεγες οτι αξιζει οσο το προβατο που σκοπο εχεις να το αρμεξεις και να το σφαξεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #117741

    αν ειχες και εσυ προβατα ισως να μην ελεγες το ιδιο ,και αυτος το ιδιο να νιωθει γιατι με αυτα πρεπει να ζησει την οικογενεια του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #356801

    Αυτο δεν περιμενα να το ακουσω απο κυνηγο ( ο αγων τους κυνας ).

    μάλλον ξεχνάς πως οι περισσότεροι Έλληνες δεν είναι κυνηγοί αλλά θηρευτές. Αν ήταν κυνηγοί (κατά το κύων+άγων) τότε δεν θα διάβαζες για σκυλιά που κάνουν του κεφαλιού τους….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #117789

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!ΕΛΕΟΣ!ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΣΚΟΥΣ!!!ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΣΚΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙΑΣΤΕΙ.ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ,ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ Ο ΒΟΣΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΑΖΩΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ.ΣΚΟΥΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    GiannisP. στις #117956

    Θα σας γράψω μια αληθινή ιστορία (4ων ετών περίπου), που δεν έχει σχέση με κυνηγούς και κτηνοτρόφους.

    Στην εξοχική κατοικία των γονιών μου, είχαμε ένα αρσενικό λυκόσκυλο (3 ετών) και ένα θυληκό μολοσσό (8 μηνών, αλλά μέγεθος μεγαλύτερο του λύκου). Κάθε μέρα περνούσαν και περνάνε πρόβατα έξω απ'το σπίτι και ο λύκος πάντα σήκωνε τα αυτιά του και ενίοτε γαύγιζε, ποτέ όμως δεν όρμηξε στα κάγκελα, ούτε προς τα τσοπανόσκυλα. Έχουμε και έναν γείτονα, που τότε είχε ένα ημίαιμο πιτ-μπουλ, το περνούσε κάθε μέρα απ'το σπίτι μας και έλεγε στον σκύλο του "όρμα", "πάνω τους" και γελούσε αφού τα δικά μας μόνο γαύγιζαν και ήταν μέσα στην αυλή.

    Μια μέρα, έιχαμε μάστορες στον κήπο και ξέχασαν την πόρτα ανοικτή και τα σκυλιά βγήκαν στο δρόμο. Αφού έτρεξαν (σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων γειτόνων) προς την παραλία, ξαναγύρισαν στο σπίτι αλλά πήγαν προς το σπίτι του γείτονα με το πιτ-μπουλ. Αυτός είχε μια κατσίκα δεμένη με σκοινί ΕΞΩ απ'την αυλή του, καμιά 10αριά κότες ΕΞΩ απ'την αυλή του και ανοιχτή την πόρτα του σπιτιού του. Το λυκόσκυλο έπνιξε μία κότα, άρπαξε τον σκύλο του και τον σκότωσε και άρπαξε και μια δεύτερη κότα (η μολοσσίνα παρακολουθούσε, δεν είχε πειράξει τίποτα και κανέναν) και τότε βγήκε ο γείτονας με το δίκανο και σκότωσε και το λυκόσκυλο και τη μολοσσίνα.

    Ποιά είναι η θέση μου; Του αδερφού μου και του πατέρα μου, που μεγαλώνουμε σκυλιά από κουτάβια μέχρι τα βαθιά τους γεράματα.

    Γύρισε και είπε στον πατέρα μου, "φοβήθηκα για την κατσίκα και ότι μου έφαγαν 2 κότες και τον σκύλο" (η κατσίκα ανέγγιχτη, οι κότες και ο σκύλος ελεύθερα στο δρόμο, ο ίδιος συνταξιουχος λαλάκας). Τί έπρεπε να κάνει ο πατέρας μου; Τυχερός ήταν, που έλειπα στο εξωτερικό τόσο εγώ, όσο και ο αδερφός μου.

    Τα σκυλιά μου (και εκείνα και αυτά που έχουμε τώρα, 6 στο σύνολο), ακούνε πυροβολισμό και κρύβονται, και εκείνος ο καταραμένος τα σκότωσε εν ψυχρώ! Δεν είναι αδικία;;;;;

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων