ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,796 έως 9,810 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #410922

    Δημητρης Benelli wrote:

    aris_kalamata wrote:
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΒ32 ΣΤΑ 34 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ? Η ΑΨΟΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ) ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ …

    Aρη , τι ακριβως θελεις να φτιαξεις ? επανω τι εριξες ? την 36 ?

    ΤΗΝ 36ΑΡΑ ΕΡΙΞΑ ΕΠΑΝΩ ΣΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ SETUP ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ…ΜΕΤΑ ΤΑ 40-45 ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ…ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΗ… ΣΤΗΝ 32ΑΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΨΙΛΑ ΣΚΑΓΙΑ… ΜΕ ΚΡΥΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ 5ΑΡΙΑ ΚΑΙ 6ΑΡΙΑ… ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΑ 33,5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΜΕ 4ΑΡΙΑ, ΠΗΡΑ 300 ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ CX2000 OΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 615… ΜΕ ΤΟ 615 ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ… ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΜΑΖΕΨΩ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ… ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ… ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΜΙΑΣ Κ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ?

    ξερεις οτι οι πυριτιδες της BP , ειναι η αδυναμια μου , μπορω να γραψω παρα πολλα , αλλα δεν εχει νοημα , απλα θα σου προτεινω κατι , μετα τα 40 μ , τα πραγματα δυσκολευουν πολυ , δικη μου γνωμη να ψαχτεις σε υπερπροοδευτικες πυριτιδες με μικρο φορτιο σκαγια ,  κοντρα δοση δηλαδη  ,  αλλωστε αν θυμαμαι καλα κατι παρομοιο με αυτο που σου προτεινω ριχνει και η παρεα σου


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #410965

    πριν τοποθετηθω επι του θεματος θαθελα να πω πρωτα δυο πραγματα

    τα 35- 36 μετρα ειναι ο συνηθης και μεγιστος αριθμος μετρων που διαβαζουμε δοκιμες τοσο κατανομων συγκεντρωσεων και φυσικα διατρησεων.

    συνηθες ειναι ενα καλο φυσιγγιο με ενα τσοκαρισμα 2 η φουλ  αν στοχος μας ειναι η μεγιστη δυνατη συγκεντρωση να θεωρηθει παρα πολυ καλο αν η ποσοστωση του κυμανθει καπου στο 70 -78%…

    αυτο τι σημαινει???

    σημαινει πως αναλογως του πληθους των σκαγιων ως προς το μεγεθος του θηραματος μας δινει αν και εφοσον στοχευσαμε καλλα και η διατρητικη ικανοτητα του φυσιγγιου σ αυτα τα μετρα ειναι καλλη…

    σε ενα μεγαλο βαθμο να εχουμε καρπωση..καταβολη θηραματος η στοχου

    για παραδειγμα ενα 9αρι με 32 γραμ με ενα τετοιο ποσοστο καταβαλει την τσιχλα κατα 99% αν συναντηθει μαζι της.

    αν ομως το ιδιο φυσιγγιο με τα ιδα βλητικα στατιστηκα ηταν 6αρι με στοχο την τσιχλα  μαλλον μπορει ναχαμε πιθανοτητα 50% για καταβολη… οχι γιατι το φυσιγγιο θαταν λαθος…παλι την ιδια ποσοσστωση θα ειχε ,,και κινητικη ενεργεια σαφως ανωτερη απο τα 9αρια

    αλλα  τι??? \λεω λοιον πως αυτη η πτωση της πιθανοτητας καταβολης θα οφειλοταν στοο τι η ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΔΕΝ ΘΑΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΟΣΟ ΤΟΥ 9ΑΡΙΟΥ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕς ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΕΝΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ.

     οταν λοιπον βαζουμε στοχο μελετης τα 45 μ μπορει να ακουγετε απλο .. ( μοιαζει και με τον αριθμο 35,,,) αλλα στην ουισα αυτη η διαφορα 10 μετρων ειναι ενα σοβαροτατο ποσοστο …ειναι ενα 30% χοντρα χοντρα παραπανω απο το 35μ

     εδω λοιπον τα πραγματα αλλαζουν…

    αν λοιπον το ιδιο φυσιγγιο που τα παγενε καλλα στα 35 το μελετησουμε βλητικα στα 45 50…θα δουμε πως τα ποσοστσα του 75% που εδινε θα πεσει σημαντικα.. μπορει να παει και στο 50..60%…απο το 75

    ακομα και αν λοιπον πουμε ..θεωρησουμε εστω,, πως η κινητικη μας ενεργεια παραμενει επαρκης…η πιθανοτητα καταβολης ως προς την πρωτη περιπτωση θα ελλατωθει σημαντικα διοτι  θα εχει πεσει η ποσοστωση  απο το 75 στο 60 λεω εγω %.

    για να παμε τωρα στο θεμα του φιλου εδω

    οταν το ζητουμενο ειναι τα 45μ και σκαγια τα 4αρια…κατα μια γενικη ομολογια η κινητκη ενεργεια των σκαγιων αυτων σ αυτα τα μετρα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ…αλλα τι να την κανουμε απο μονη της αν η τουφεκια στα μετρα αυτα ,,πεφτει στο 50 60%

    ενα τετοιο φυσιγγιο 33 γρμ 4αρι εχει περιπου 200 σκαγια… αν εχουμε ποσοστωση 60% στα 45μ εχουμε μολις 120 σκαγια με πιθανοτητα συναντησης με το θηραμα…ναι μεν εχουμε κινητικη ενεργ να φαν και οι κοττες αλλα κουτσαινουμε σε επαρκεια σε πικνοτητα κατανομης

    εδω πρεεπει να αναζητησουμε την λυση

    και καπου εδω αρχιζει το κεφαλαιο ΜΕΛΕΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΒΛΗΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

    παμε λοιπον ενα παραδειγμα

    σεναριο πρωτο θελουμε ντε και καλλα το φυσιγγιο ναναι 33 γρμ

    θεοροντας οτι το 4αρι μας δινει πακτολο κινητικης που μπορει και να μη την χρειαζομαστε .. μεγαλωνουμε τον αριθμο του σκαγιου στο 5 ,,καλητερα στο 6,,,

    εκει ενδεχετε ναι μεν να πεσουμε σε μια κινητικη ενεργεια χαμηλοτερη αλλα ακομα επαρκη..αλλα να εχουμε ανεβασει των αριθμο σκαγιων αισθητα… δηλ τα 120 που ειχε το 4αρι να παει στο 160 σκαγια…

    σεναριο δευτερο θελουμε και το 33 να κρατησουμε ..αλλα και το 4αρι

    οκ..τοτε  μαλλον ΧΑΜΗΛΟΝΟΥΜΕ την γομωση  οσο αφορα την ταχυτητα την επιθετικοτητα.. φροντιζουμε για καλα πολυ καλα σκαγια… ποιοτηκο τροπο ενφραξης΄΄

    ναι  ΄μενδεχετε να πεσουμε σε κινητικη ενεργεια δηλ απο 300 σελληδες να παμε στις 230…αλλα να ειναι επαρκεσταση σαν ενεργεια καταβοληςγια το θηραμα που το ζηταμε,,..αλλα απο την αλλη  να εχουμε καταφερει να ανεβασουμε την ποσοστωση  με τους χειρισμους αυτους ,,και το 60 να εχει παει στα 75… και το 120 4αρια να παει στο 140-150  4αρια

    παρ αυτα αν  ακομα και το 140,,,150 .. 4αρια ,παραμενουν οριακα φτωχα σαν πικνοτητα για το θηραμα που κυνηγαμε

    τοτε αλλαζουμε ταυτοτητα φυσιγγιου και παμε στα 36 ..38 η και 40 γρμ στο 4αρι

    τροποι υπαρχουν για ολα σχεδον τα ζητηματα

    αλλα θελει μελετη γνωση εκτιμηση βλητικων δεδομενων και λυσεις μεσα απο απλες λογικες σκεψεις σαν αυτες που σας παραθετω τωρα.

    ( οι αριθμοι και τα π0σοστα που αναφερθηκα ειναι στο περιπου,,,κοντα ομως αρκετα στις μεσες συνηθεις μετρησεις και σκοπο ειχαν να σχηματοποιησουν το προβλημα που αναλυσα ,,παρα να πληροφορησουν για ακριβιες λογιστικης ταξης )

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #410984

    ουτε η αυξηση γραμμαριων , ουτε η μειωση  διαμετρου στα σκαγια και κατα  συνεπεια η αυξηση του συνολου τους , ουτε και  η μειωση των αρχικων ταχυτητων ειναι η λυση ωστε να πετυχουμε ιδανικη πυκνοτητα βολης , για τις βολες στα 45-50 μ , το μυστικο ειναι ενα και μοναδικο , η ΕΚΚΙΝΗΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #410986

    ουτε η αυξηση γραμμαριων , ουτε η μειωση διαμετρου στα σκαγια και κατα συνεπεια η αυξηση του συνολου τους , ουτε και η μειωση των αρχικων ταχυτητων ειναι η λυση ωστε να πετυχουμε ιδανικη πυκνοτητα βολης , για τις βολες στα 45-50 μ , το μυστικο ειναι ενα και μοναδικο , η ΕΚΚΙΝΗΣΗ

     

    δλδ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #410991

    ουτε η αυξηση γραμμαριων , ουτε η μειωση διαμετρου στα σκαγια και κατα συνεπεια η αυξηση του συνολου τους , ουτε και η μειωση των αρχικων ταχυτητων ειναι η λυση ωστε να πετυχουμε ιδανικη πυκνοτητα βολης , για τις βολες στα 45-50 μ , το μυστικο ειναι ενα και μοναδικο , η ΕΚΚΙΝΗΣΗ

     να προσθεσω και το ξεματιασμα απο Σμυρνια ανυπαντρη… αλλα και η απενερογοποιηση του μηχανησμου ABS ,, σε συνδιασμο με γομα μαλακου ελαστικου

     ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ       το πως τα συνδιαζουμε…

                                                                                                    ΑΜ ΠΩΣ,,, ΠΟΥΛΛΛΙ ΜΟΥ????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #411005

    Δημητρης Benelli wrote:
    ουτε η αυξηση γραμμαριων , ουτε η μειωση διαμετρου στα σκαγια και κατα συνεπεια η αυξηση του συνολου τους , ουτε και η μειωση των αρχικων ταχυτητων ειναι η λυση ωστε να πετυχουμε ιδανικη πυκνοτητα βολης , για τις βολες στα 45-50 μ , το μυστικο ειναι ενα και μοναδικο , η ΕΚΚΙΝΗΣΗ

    να προσθεσω και το ξεματιασμα απο Σμυρνια ανυπαντρη… αλλα και η απενερογοποιηση του μηχανησμου ABS ,, σε συνδιασμο με γομα μαλακου ελαστικου ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ το πως τα συνδιαζουμε… ΑΜ ΠΩΣ,,, ΠΟΥΛΛΛΙ ΜΟΥ????????

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    http://youtu.be/4dz3Mg1jyM4 σοβαροτης μηδεν………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411011

                                                                     εκινηση  D 1,6 / nitro magnum

                                                                              santa barbara

                              http://www.youtube.com/watch?v=MEitJheFERs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #411065

    ΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΠΕΡΑΝΕ ΣΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ, ΔΩΣΜΟΥ ΕΝΑ 7ΑΡΑΚΙ Κ ΑΣΕ ΜΕ ΕΚΕΙ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ…ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ… ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ, ΕΚΕΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ…

    ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ…ΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ Κ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ, ΑΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ… ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ Κ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, Κ ΤΟ ΚΑΝΩ…ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΑΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΩ Κ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ… Κ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ Κ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΟΥ Κ ΕΝΙΣΧΥΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ…  ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΝΕΟΙ  ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ…

    ΔΗΜΗΤΡΗ, ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ, ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ…ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ  ΝΑ ΣΦΙΞΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΨΑΧΝΩ, ΑΠΛΑ Ο ΝΟΤΙΑΣ Κ Η ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗ ΔΟΚΙΜΗ… ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΣΕΝΑ, ΕΚΕΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ…

    ΜΑΡΚΟ, ΩΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ…ΝΑΙ ΤΟ 4ΑΡΙ ΣΤΑ 33,5 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΥΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ…ΕΝΑ 5 Η ΕΝΑ 6 ΘΑ ΗΤΑΝΚΑΛΥΤΕΡΟ…ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ 6 ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΧΕΔΟΝ 7 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ…ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ Κ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ…ΔΥΣΤΥΧΩΣ…

    Η ΔΟΚΙΜΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 40-45 ΜΕΤΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ Κ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ…ΕΚΤΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΩΡΑΙΩΝ ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΩΝ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΟΠΛΩΝ Κ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ…

    ΕΣΤΗΣΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΑ 36 ΚΑΙ ΣΤΑ 38 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ…ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΙΧΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΑ 45 ΜΕΤΡΑ, ΤΟΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΓΕ ΠΑΠΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 2-3 ΣΚΑΓΙΑ, ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ”ΩΡΑΙΟΙ” ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΟΟΟΟΟΟΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ…Κ ΦΤΟΥ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ…

    ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΠΑΛΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Η 32ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ, ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ Κ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΜΕ ΚΟΠΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ 😉 ) Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411080

    φιλε Αρη το θεμα μεγεθους των σκαγιων ειναι ενα θεμα.

    προσωπικα σε καθε σκαγι που θα αγορασω αδιαφορο τι λεει το χαρτι.. μετραω διαμετρο και το βαρος ανα γραμμαριο σε πληθος σκαγιων…και μετα τα βαζω σε αλλο δοχειο του οποιου το καπακι αναγραφει διαμετρο σκαγιου και αριθμο σκαγιων ανα γραμμαριο.. το τι εγραφε η συσκευασια που ειχε το κουτι κατα την αγορα …απλα παει στον καλαθο αχρηστων ως αδιαφορο.,

    θα σου ελεγα την ατρακτο να την θεωρεις μεγα δωρο!!!! μεγαλο θα σου ελεγα… και ειδικα στο βαλτοκυνηγο

    ειμαι ενας κυνηγος που εχω περεσει αμετρητες μερες στο βαλτο…( αρχισα καπου στο 19 82 να κυνηγαω στο δελτα…)

    ειδικα στις ακραιες βολες ειναι προτιμοτερο να εχω μια μεγαλου μηκους ατρακτο…που θα φροντισω να περασει ολη μπροστα απο το πουλι… μια σωστη( συνηθως ειναι μεγαλη προσκοπευση) αν καταφερει να βρισκετε ας πουμε η κεφαλη αυτη της ατρακτου 40 ,,50 εκατοστα μπροστα απο το κεφαλι του παπιου ενδεχετε να θελει και αρκετα παραπανω αναλογα το φυσιγγιο την γομωση…… οτι και να γινει…αυτη η παρελαση σκαγιων καπου θα το συναντισει 3-4 φορες..δηλ 3-4 σκαγια θα το βρουν

    ..αυτο κατα μια πιθανοτητα 80..90% θα το καταβαλει!!!!

     τωρα τα περι ατρακτου ειναι ενα αβυσαλεο θεμα που οσοι το επικαλουνται… και η ατρακτος και ετσι και αλλιως …

    επι της ουσιας  δεν μπορουν και να θελουν να γνωριζουν το μικος της!!!!  ουτε πως μεταβαλετε..( γιατι εχει αρκετες 10αδες πιθανα μικη  αναλογα την γομωση τα σκαγια  το τσοκ την αποσταση απο την καννη που θα μετριθει…. κλπ κλπ…πολλα κλπ…)

    κατα την γνωμη μου θεωρησε την υπαρκτη!!! ( τωρα το ποσο ειναι σε μικος …αν υπαρχει καποιος που πιστευει πως γνωριζει,, ας μας πει με ποιο τροπο την μετραει να το κανουμε και εμεις..και να μπορουμε να λεμε,,, να αυτη ειναι τοσο σε σχεση με αυτη την ατρακτο..αρα ειναι μεγαλητερη,,,,,,,καλα κρασια…και συγνωμη για την λεξη,,,.) 

    κατα την γνωμη μου… με λογια απλα,,, βαλτην να περασει μπροστα απο το παπι… θα εχεις καταβολη.!!

    αυτο που ειναι ενα μεγαλο ζητουμενο ε ναι ο τροπος σκοπευσης!!!!

    οπως λεςκαι εσυ ,,ειναι μια βολη ακραια.. σε μετρα.. σε ενα ακραιο περιβαλον… με τα ποδια στο νερο,,, με μετρια ανεση  στην κινηση του σωματος..και αλλα πολλα.

     για ενα διαστημα χρονια πριν.. εριχνα πιατακια με χειροκινητη μηχανη στα 40 ,,45,,50 ακομα μετρα,,,,, σε τραβερσα ,, με φοντο ενα μεγαλο χωματινο τοιχο..οπου εβλεπα το ποσο μπρος η πισω ηταν οι βολες..μου…

    ειναι ενα μεγαλο σχολειο!!!! και το συνηστω σε καθε επιδοξο κυνηγο τετοιων αποστασεων

    αυτες οι βολες δεν μαθαινονται στον βαλτο… καλο και σοφο ειναι να εχουμε μια εστω προσομοιαστικη εκπαιδευση- πειρα..πριν το εφαρμοσουμε σε παπια…το κερδος θα ειναι μεγαλο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #411082

    οταν λεω 40- 50 εκατοστα μπροστα,,,μη παρερμηνευθει οτι χρειαζετε 40 εκ προσκοπευση….θελω να πω ,,αυτη η αποσταση νοητα να υπαρχει μεταξυ θηραματος και κεφαλης ατρακτου λιγο πριν την συναντηση διασταυρωση πορειων  τους..

    . προσκοπευση,,,αυτη που σκοπευτικα χρειαζομαστε,,ειναι……. παρα μα παρα πολυ παραπανω απο αυτα τα πενιχρα 40 εκ,……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #411091

    ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ…ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΟΛΛΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΑ Κ ΑΥΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΣ…

    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΤΡΑΚΤΟ (ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ) ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ… ΔΥΣΤΥΧΩΣ… ΘΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΧΡΕΑΙΣΤΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΝΟ ΠΑΠΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ Κ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΒΟΥΤΗΞΕΙ Κ ΧΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΙΑ ΔΙΠΛΑ… ΕΧΩ ΔΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΑΣ Κ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ 1-1,5 ΜΕΤΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ 1-1,5 ΜΕΤΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ…ΤΟΥ ΡΙΧΝΕΙΣ ΔΥΟ,ΤΡΙΑ ΦΥΣΙΓΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ, ΤΟ ΠΑΠΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΕΡΝΑ ΑΝΑΜΕΣΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ…Κ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΑ ΦΥΙΓΓΙΑ ΠΟΥ Η ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΕΡΑΝΕΝ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ…ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΜΑΖΕΨΕΙΣ…

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ, Κ ΣΕ ΣΕΝΑ Κ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ…

    Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΒΟΗΘΑ ΕΝΑΝ ΚΥΝΗΓΟ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΧΟ, ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ  ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ…

    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ…Ο ΒΑΛΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΕΤΑΙ, ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ…ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Κ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ… ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΧΩ 3 ΣΚΑΓΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΠΟΥΛΙΑ ΛΟΓΩ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑΣ ΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΣΚΑΓΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ…

    ΝΑΙ, ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΥΣΗ…

    Η ΙΔΕΑ ΜΕ ΤΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΟΙΧΟ  ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ… 😉 ΘΑ ΠΡΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #411099

    Εάν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, ο χωμάτινος τοίχος είναι αναξιόπιστος. Τη στιγμή που το μάτι “πιάνει” την πρόσκρουση της τουφεκιάς, ο δίσκος θα είναι πάντα πιο μπροστά, με αποτέλεσμα η εντύπωση που δίνεται να είναι ότι η τουφεκιά είναι πίσω. Στο σκοπευτήριο, όποτε έχουμε βολές σε δίσκους που τερματίζουν στο χώμα (π.χ. λαγός), όλοι νομίζουν ότι μένουν πίσω και προσθέτουν διαρκώς προσκόπευση για να διορθώσουν. Ύστερα από έναν τριπλασιασμό ή τετραπλασιασμό της προσκόπευσης, θα δουν την τουφεκιά τους επιτέλους μπροστά από το δίσκο και θα αρχίσουν πάλι να μειώνουν για να βρουν την ακριβή προσκόπευση, αλλά μάταια.

    Τη λύση την είχα πει πριν κάποιες μέρες. Μάθετε τον “χρόνο σκαγιών” ανά απόσταση. Ή αν έχετε πρόσβαση σε σκοπευτήριο και κάποιον πολύ έμπειρο σκοπευτή, πείτε του να σας πει πού ρίχνετε. Αν και είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν να δουν τις τουφεκιές στον αέρα, και απειροελάχιστοι αυτοί που μπορούν να δουν τις τουφεκιές ταυτόχρονα με τα λάθη της σκόπευσης.

    Λαμαρίνα και τουφεκιές λοιπόν, στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν, και προσπάθεια ακουστικής εμπέδωσης του χρόνου σκαγιών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #411100

    σε αυτο που λεει ο αρης για τις οριακες βολες στα παπια το επαθα φετος και συμπερασμα δεν εχω βγαλει ακομα εγω ειχα κατεβασει κατι πουλια με μηδενικα με ν 4-5-6-δεν κατεβαιναν τα πουλια το ειχα συζητησει αυτο με τον μαρκο και μου ειπε οτι ηταν λαθος και μαλλον δεν τουφεκαγα καλα ,αλλα ακομα συμπερασμα δεν εχω βγαλει ,θελει πολυ πυκνη κατανομη η θελει τελικα χονδρο σκαγι και δυναμη για τα 45συν μετρα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #411105

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ… ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΠΕΡΝΑΓΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ?

    ΣΤΑΘΗ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΜΕ 6ΑΡΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΑΠΟ ΨΗΛΑ…ΟΙ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ”ΑΝΟΡΘΟΞΕΣ”…ΕΧΩ ΔΕΙ Κ 4ΑΡΙΑ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΑΡΑΜΑ Κ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ 100 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΜΕ 2-3 ΣΚΑΓΙΑ ΕΠΝΑΩ ΤΟΥ… ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ…ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ Κ ΜΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ…ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ… ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ…

    ΑΝΤΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #411107

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΙΑΤΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ… ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ? ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΠΕΡΝΑΓΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ?

     

    ΣΤΑΘΗ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΜΕ 6ΑΡΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΑΠΟ ΨΗΛΑ…ΟΙ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ »ΑΝΟΡΘΟΞΕΣ»…ΕΧΩ ΔΕΙ Κ 4ΑΡΙΑ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΑΡΑΜΑ Κ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ 100 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΜΕ 2-3 ΣΚΑΓΙΑ ΕΠΝΑΩ ΤΟΥ… ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ…ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ Κ ΜΙΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ…ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ… ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ…

    ΑΝΤΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ…

    Ακόμα και 1 εκατοστό κοντά να περνάει, ισχύει αυτό που έγραψα.

    Όσον αφορά τα φυσίγγια, το κυριότερο συστατικό τηςεπιτυχίας για μένα στις μακρινές αποστάσεις είναι τα σκληρά σκάγια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,796 έως 9,810 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων