ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,201 έως 10,215 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #423439

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΕΤΡΟ, ΕΓΩ ΟΣΑ BITURBO ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΝ NOBELSPOT GT 21…

    Για το νέο Biturbo 38 δεν ξέρω, αλλά για το κλασικό Biturbo 36 μπορώ να επιβεβαιώσω, από πολύ πρόσφατη εξέταση, ότι έχει τον συγκεντρωτήρα GT-21.

    Έτσι «για την ιστορία», πριν λίγες μέρες ένας φίλος που ρίχνει αποκλειστικά Biturbo 36 Νο 6 (σε λαγό, πέρδικα & φάσα) με Benelli και τσοκ LM, μου έφερε καμιά 10αριά και μου ζήτησε … να τα «σφάξω» και με τα υλικά να του γεμίσω μερικά σε 32 γρ. για να τα δοκιμάσει με ένα παλιό δίκαννο Simson που απόκτησε πρόσφατα. (Είναι φανατικός του νο 6, και μάλιστα είχε υπολογίσει ότι η διαφορά από τα 32 στα 36 γρ. είναι μόλις 30 σκάγια).  😀

    Αφού του εξήγησα ότι το μπαρούτι του Biturbo δεν κάνει για 32 γρ. του έφτιαξα μερικά με Α1 που έτυχε να έχω. Μάλιστα έκανα μερικές παραλλαγές, με καψούλια 688 και Cx2000, και με διάφορους συγκεντρωτήρες: Με GT-21 που έβγαλα από τα Biturbo, καθώς και με Gualandi SG-22 και Giovanni 22 που είχα διαθέσιμους.

    Την περασμένη Τετάρτη στο σκοπευτήριο έριξε μερικά σε χαρτόνια με το δικαννάκι αυτό, και απ’ ότι φάνηκε, την καλύτερη τουφεκιά έδωσε το φυσίγγι με Cx2000 και Giovani 22, ενώ τη «χειρότερη» αυτό με το 688 και τον GT-21. Εννοείται ότι το αναφέρω σαν απλή ένδειξη, κι όχι σαν συμπέρασμα! 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #423446

    Ειναι συγκεντρωτικο το Βιτουρμπο 36?δε τωχω δει στο πινακα,τη λεει αυτος ο συγκεντωτηρας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #423457

    Ειναι συγκεντρωτικο το Βιτουρμπο 36?δε τωχω δει στο πινακα,τη λεει αυτος ο συγκεντωτηρας?

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ΣΑΡΑΝΤΟ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΤURBO ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΑΠΙΟΦΑΣΣΟΦΥΣΙΓΓΟ…ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΟΙ ΟΡΙΑΚΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ…ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΗ Μ2 ΚΑΙ ΤΣΟΚ BRILEY IM ΚΑΙ ΣΚΑΓΙΑ 6ΑΡΙΑ…

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟ ΔΥΕΤΙΑΣ,ΜΕ ΦΕΤΕΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΚΙΜΗ…

    ΤΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ GT TON ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η LAMBRO ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΣ, ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ( ΕΓΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ Κ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΟΥ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΛΙΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ…

    [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    sky fall στις #423468

    Ta BITURBO36 apektisan tin fimi tous epi LAMBROU.Eixa bri mexri 2.10-36. Tora then ta exo se ektimisi .PANTA PROSOPIKH EKTIMISI…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #423470

    Aρη τα 35 μετρα δε τα πολυ δουλευω σε δοκιμες, γιατι ενω η συγκεντρωση στα 45 μετρα ειναι διαφορετικη,στα 35 μετρα η διαφορα θα ειναι πολυ μικρη,εχω παρατηρηση οτι στα 35 μετρα ενω στο κυκλο 30 ιντσων μπορει να εχεις την ιδια συγκεντρωση,τα κεντρα ειναι διαφορετικα,δηλαδη ενα τσοκακι  που βγαζει πραγματικα φουλ τσοκ τουφεκια, μπορει να εχει την ιδια συγκεντρωση,αλλα σε ενα τετραγωνο 24χ24 εκ. θα εχει περισσοτερα σκαγια απο ενα τσοκακι καθαροαιμο 2 αστρα.Αυτο δεν συμβαινει ποτε στα 45 μετρα,αν εχεις μια φουλ τσοκ π.χ τουφεκια θα εχεις και ενα συγκεκριμενο αριθμο σκαγιων,και στη κορα της τουφεκιας αλλα και στο κυκλο των 30 ιντσων,κατι που  δεν συμβαινει στα 35 μετρα.Θα ελεγα οτι η τουφεκια δεν εχει ανοιξει αρκετα,μιλαω παντα για τσοκ που γνωριζω τη κανουν.Δυστυχως δεν καταλαβαινω μια τουφεκια αν ειναι σωστη οπτικα,χωρις να μετρησω τα σκαγια,χαχαχαχα,παντως αν αυτη η τουφεκια εχει 15% τουλαχιστον μεσα σε ενα τετραγωνο 24χ24εκ. εισαι οκ για 2 αστρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #423674

    Ιδία συγκέντρωση με διαφορετικά κέντρα σημαίνει  ότι η κατανομή που το  κέντρο της έχει μετακινηθεί έχει αυξήσει την συγκέντρωση  της κατά πολλά άστρα παραπάνω  γιατί κατανέμει τον ίδιο αριθμό σκαγιών σε μικρότερο χώρο ………………….

    Άλλο πράγμα  ότι η ιδία κατανομή που έχει μετακινηθεί ( αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η μετακινημένη  κατανομή να παρουσιάζει μικρότερη συγκέντρωση στα όρια του χαρτιου 1Χ1 ) και άλλο πράγμα ιδία συγκέντρωση με μετακινημένα κέντρα ….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #423705

    πριν τρεις περιπου μηνες ειχα κανει αυτην την ερωτηση αλλα κανεις δεν απαντησε , αλλα χθες διαβασα σε καποιο φορουμ για ενα πολυ καλο φυσιγγι που εφτιαξε ενας φιλος με 500 περιπου μ/δ στο 1,5 μ αρχικες , με σκαγια ν 3 , θα τολμησω να γραψω οτι μπορουμε να επιτυχουμε πολυ μεγαλυτερες αρχικες ταχυτητες απο 550 μ/δ . , και μιλαμε παντα για σκαγια , εχει λοιπον ασχοληθει καποιος με αναμιξη πυριτιδων σε αναλογια η στρωσεις ?

    Εσύ το χαβά σου! Επιμένεις να με μπριζώνεις! 😯

    Ας γράψω λοιπόν, έτσι για τον διάλογο. 🙂

    Κατά καιρούς έχουν γίνει δοκιμές από διάφορους ιδιογομωτές αλλά και εταιρείες για ανάμειξη διαφορετικών τύπων πυρίτιδων προσδοκώντας κάποια καλύτερα βλητικά αποτελέσματα.

    Οι δοκιμές όμως πέραν κάποιων περιπτώσεων που πέτυχαν αρκετά μεγάλες ταχύτητες δεν ήταν ενθαρρυντικές για να μπουν στη μαζική παραγωγή ή για να τις υιοθετίσουν κάποιοι ιδιογομωτές στο συνταγολόγιό τους και γρήγορα τις εγκατέλειψαν.

    Γνωρίζοντας τις ιδιότητες των διαφόρων τύπων κυνηγετικής πυρίτιδας βλέπουμε ότι ολόκληρη η γκάμα τους όσον αφορά τα βάρη που καλούνται να προωθήσουν, ανεξαρτήτως προέλευσης, τύπου ή μάρκας αλληλοκαλύπτεται.

    Τι εννοώ.

    Ότι εκεί που τελειώνει π.χ. η ισχύς προώθησης μιας πυρίτιδας των 32 γρ έχει ήδη αρχίσει η ισχύς μιας άλλης των 34 κ.λ.π.

    Για να γίνει πιό κατανοητό θα σας πω πως αν π.χ. η ΜΒ32 μπορεί να προωθήσει με ασφάλεια μέχρι 34 γρ σκάγια έχει ήδη μπει με αυτό το βάρος στην γκάμα της ΜΒ36 όπου και αυτή μπορεί να ξεκινήσει λίγο πριν το 34 και να ξεπεράσει το 36 ή ακόμα και το 38 μπαίνοντας με τη σειρά της στην γκάμα γομώσεων της επόμενης κ.λ.π. κ.λ.π.

    Πέρα απ’ αυτό όταν “ερχεται” μια πυρίτιδα στη χώρα μας περνάει πέραν των άλλων κι απ’ το χημείο του κράτους.
    Ο λόγος είναι ότι αυτή η αλληλοκάλυψη που ανέφερα ισχύει πέραν των άλλων χημικών στοιχείων – ιδιοτήτων ΚΑΙ για το βάρος ανά λίτρο.
    π.χ. η Α1 που η εταιρεία την δίνει για 32 γρ προώθηση έχει 540 +- 20 γρ/λίτρο ενώ η Α1SP που την δίνει για 36 γρ προώθηση είναι στα 560 +-20 γρ/λίτρο. Βλέποντας και αυτό το παράδειγμα μπορούμε να καταλάβουμε ότι οι δύο παραπάνω πυρίτιδες που έχουν την ίδια σχεδόν χημική σύσταση, χρώμα και μέγεθος εκτός του ότι μπορούν εύκολα να μπερδευτούν υπάρχει και η περίπτωση να κοπούν από το χημείο αν μεταβληθεί στο LOT το +-20 κατά μία και μόνο μονάδα και να επαναβαπτιστούν για την προώθησή τους στην αγορά, κάτι που έχει γίνει ήδη στο παρελθόν από εισαγωγέα αλά και από κατασκευαστή φυσιγγίων.

    Το να χρησιμοποιήσουμε ένα μείγμα διαφορετικών πυρίτιδων είτε σε στρώσεις είτε στο “μπλέντερ” ανακατεμένες δεν έχει να μας δώσει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη θα πάρουμε από κάθε μια μεμονωμένη. Αλλά και να μας δώσει κάτι, είναι τρομακτικά δύσκολο να το επαναλαμβάνουμε συνέχεια καθώς σαν ιδιογομωτές αν λαμβάνουμε υπ’ όψιν τη διαφορά στο LOT μιας πυρίτιδας για τις δοκιμές μας εδώ έχουμε να αντιμετωπίσουμε μεγαλύτερες διαφορές καθώς χρησιμοποιούμε δύο τουλάχιστον διαφορετικές πυρίτιδες.

    Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που εγκαλύφθηκε σαν ιδέα από τις εταιρείες εκτός αν δεν κάνω λάθος της whinchester που εξακολουθεί να βγάζει έναν τύπο φυσιγγίου με μείξη πυρίτιδας.

    Αν τώρα είσαι λάτρης των υψηλών ταχυτήτων (με ότι αυτό συνεπάγεται) αντί να προβείς σε τέτοια ακραία λύση αμφιβόλου αποτελέσματος και σταθερότητας μπορείς να χρησιμοποιήσεις π.χ. μια πυρίτιδα των 38 γρ προώθησης στο κατώτατο όριό της που ίσως να είναι ακόμα και τα 30 γραμμάρια για το 12άρι.

    Σαν παράδειγμα σου αναφέρω ότι η Sipe που ουσιαστικά η εταιρεία τη δίνει για γομώσεις από 32 έως 36 γραμμάρια αν το ψάξεις και την κατεβάσεις στα 30 ή ακόμα στα 28 γρ βγάζει αρκετά υψηλές ταχύτητες για τους fun του είδους.
    Σηκώνει να γράψω πάρα πολά ακόμα αλλά ίσως γίνει βαρετό.

    Και για να σε καλύψω στην ερώτησή σου σου λέω πως ναι έχω κάνει κάποιες δοκιμές κατά καιρούς αλλά δεν πέτυχα ποτέ σταθερό αποτέλεσμα στο πέρασμα των ετών παρόλο που η δοσολογία ήταν πάντα η ίδια, για τους λόγους που προανέφερα και για να έχω το κεφάλι μου σίγουρα το εγκατέλειψα σαν ιδέα.

    Μπορεί όμως να βρεί εφαρμογή αυτή η μείξη σε διαμετρήματα κάτω του 28 απλά γιατί “σηκώνουν” πολύ περισσότερα bar πίεσης αρκεί να φροντίσει κάποιος για αγορά μεγάλης ποσότητας πυρίτιδας και γνωρίζω κάποιον που το κάνει χρόνια τώρα σε 36άρι.

    Μήτσο γράψε μας τώρα κι εσύ με τι την ανακάτεψε τη sipe ο φίλος σου κι αν δε βαρεθώ ίσως σου πω γιατί οι περισσότερες τέτοιου είδους δοκιμές στο 12άρι γίνονται με sipe και κάτι άλλο. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #423716

    Δημητρης Benelli wrote:
    πριν τρεις περιπου μηνες ειχα κανει αυτην την ερωτηση αλλα κανεις δεν απαντησε , αλλα χθες διαβασα σε καποιο φορουμ για ενα πολυ καλο φυσιγγι που εφτιαξε ενας φιλος με 500 περιπου μ/δ στο 1,5 μ αρχικες , με σκαγια ν 3 , θα τολμησω να γραψω οτι μπορουμε να επιτυχουμε πολυ μεγαλυτερες αρχικες ταχυτητες απο 550 μ/δ . , και μιλαμε παντα για σκαγια , εχει λοιπον ασχοληθει καποιος με αναμιξη πυριτιδων σε αναλογια η στρωσεις ?

    Εσύ το χαβά σου! Επιμένεις να με μπριζώνεις! Ας γράψω λοιπόν, έτσι για τον διάλογο. Κατά καιρούς έχουν γίνει δοκιμές από διάφορους ιδιογομωτές αλλά και εταιρείες για ανάμειξη διαφορετικών τύπων πυρίτιδων προσδοκώντας κάποια καλύτερα βλητικά αποτελέσματα. Οι δοκιμές όμως πέραν κάποιων περιπτώσεων που πέτυχαν αρκετά μεγάλες ταχύτητες δεν ήταν ενθαρρυντικές για να μπουν στη μαζική παραγωγή ή για να τις υιοθετίσουν κάποιοι ιδιογομωτές στο συνταγολόγιό τους και γρήγορα τις εγκατέλειψαν. Γνωρίζοντας τις ιδιότητες των διαφόρων τύπων κυνηγετικής πυρίτιδας βλέπουμε ότι ολόκληρη η γκάμα τους όσον αφορά τα βάρη που καλούνται να προωθήσουν, ανεξαρτήτως προέλευσης, τύπου ή μάρκας αλληλοκαλύπτεται. Τι εννοώ. Ότι εκεί που τελειώνει π.χ. η ισχύς προώθησης μιας πυρίτιδας των 32 γρ έχει ήδη αρχίσει η ισχύς μιας άλλης των 34 κ.λ.π. Για να γίνει πιό κατανοητό θα σας πω πως αν π.χ. η ΜΒ32 μπορεί να προωθήσει με ασφάλεια μέχρι 34 γρ σκάγια έχει ήδη μπει με αυτό το βάρος στην γκάμα της ΜΒ36 όπου και αυτή μπορεί να ξεκινήσει λίγο πριν το 34 και να ξεπεράσει το 36 ή ακόμα και το 38 μπαίνοντας με τη σειρά της στην γκάμα γομώσεων της επόμενης κ.λ.π. κ.λ.π. Πέρα απ” αυτό όταν «ερχεται» μια πυρίτιδα στη χώρα μας περνάει πέραν των άλλων κι απ” το χημείο του κράτους.
    Ο λόγος είναι ότι αυτή η αλληλοκάλυψη που ανέφερα ισχύει πέραν των άλλων χημικών στοιχείων – ιδιοτήτων ΚΑΙ για το βάρος ανά λίτρο.
    π.χ. η Α1 που η εταιρεία την δίνει για 32 γρ προώθηση έχει 540 +- 20 γρ/λίτρο ενώ η Α1SP που την δίνει για 36 γρ προώθηση είναι στα 560 +-20 γρ/λίτρο. Βλέποντας και αυτό το παράδειγμα μπορούμε να καταλάβουμε ότι οι δύο παραπάνω πυρίτιδες που έχουν την ίδια σχεδόν χημική σύσταση, χρώμα και μέγεθος εκτός του ότι μπορούν εύκολα να μπερδευτούν υπάρχει και η περίπτωση να κοπούν από το χημείο αν μεταβληθεί στο LOT το +-20 κατά μία και μόνο μονάδα και να επαναβαπτιστούν για την προώθησή τους στην αγορά, κάτι που έχει γίνει ήδη στο παρελθόν από εισαγωγέα αλά και από κατασκευαστή φυσιγγίων. Το να χρησιμοποιήσουμε ένα μείγμα διαφορετικών πυρίτιδων είτε σε στρώσεις είτε στο «μπλέντερ» ανακατεμένες δεν έχει να μας δώσει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη θα πάρουμε από κάθε μια μεμονωμένη. Αλλά και να μας δώσει κάτι, είναι τρομακτικά δύσκολο να το επαναλαμβάνουμε συνέχεια καθώς σαν ιδιογομωτές αν λαμβάνουμε υπ” όψιν τη διαφορά στο LOT μιας πυρίτιδας για τις δοκιμές μας εδώ έχουμε να αντιμετωπίσουμε μεγαλύτερες διαφορές καθώς χρησιμοποιούμε δύο τουλάχιστον διαφορετικές πυρίτιδες. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που εγκαλύφθηκε σαν ιδέα από τις εταιρείες εκτός αν δεν κάνω λάθος της whinchester που εξακολουθεί να βγάζει έναν τύπο φυσιγγίου με μείξη πυρίτιδας. Αν τώρα είσαι λάτρης των υψηλών ταχυτήτων (με ότι αυτό συνεπάγεται) αντί να προβείς σε τέτοια ακραία λύση αμφιβόλου αποτελέσματος και σταθερότητας μπορείς να χρησιμοποιήσεις π.χ. μια πυρίτιδα των 38 γρ προώθησης στο κατώτατο όριό της που ίσως να είναι ακόμα και τα 30 γραμμάρια για το 12άρι. Σαν παράδειγμα σου αναφέρω ότι η Sipe που ουσιαστικά η εταιρεία τη δίνει για γομώσεις από 32 έως 36 γραμμάρια αν το ψάξεις και την κατεβάσεις στα 30 ή ακόμα στα 28 γρ βγάζει αρκετά υψηλές ταχύτητες για τους fun του είδους.
    Σηκώνει να γράψω πάρα πολά ακόμα αλλά ίσως γίνει βαρετό. Και για να σε καλύψω στην ερώτησή σου σου λέω πως ναι έχω κάνει κάποιες δοκιμές κατά καιρούς αλλά δεν πέτυχα ποτέ σταθερό αποτέλεσμα στο πέρασμα των ετών παρόλο που η δοσολογία ήταν πάντα η ίδια, για τους λόγους που προανέφερα και για να έχω το κεφάλι μου σίγουρα το εγκατέλειψα σαν ιδέα. Μπορεί όμως να βρεί εφαρμογή αυτή η μείξη σε διαμετρήματα κάτω του 28 απλά γιατί «σηκώνουν» πολύ περισσότερα bar πίεσης αρκεί να φροντίσει κάποιος για αγορά μεγάλης ποσότητας πυρίτιδας και γνωρίζω κάποιον που το κάνει χρόνια τώρα σε 36άρι. Μήτσο γράψε μας τώρα κι εσύ με τι την ανακάτεψε τη sipe ο φίλος σου κι αν δε βαρεθώ ίσως σου πω γιατί οι περισσότερες τέτοιου είδους δοκιμές στο 12άρι γίνονται με sipe και κάτι άλλο.

    δεν ξερω Κωστα τι ανακατεψε ο φιλος και αν πραγματικα εβγαλε αυτην την ταχυτητα που λεει , αυτο που ξερω εγω και το εχω δει με τα δικα μου ματια ειναι 550 μ/δ στο 1,5 μ με 36 γρ σκαγια , 3,7 χιλ διαμετρου , η αναμιξη εγινε απο εμενα με δυο πυριτιδες διαφορετικης προοδευτικοτητας σε καλυκα 76 χιλ και σε στρωσεις και με ανισοποση αναλογια , το αποτελεσμα βγηκε μετα απο παρα πολλες δοκιμες και φυσικα με πολλα μετρα ασφαλειας σε ειδικο χωρο σε σκοπευτηριο , αλλα το αποτελεσμα πραγματικα με αφησε αφωνο , αξιζε  τον κοπο , φυσικα μιλαμε για τρομακτικη δυναμη και φυσιγγι προορισμενο για παρα πολυ κρυο και μεγαλα πουλια , δεν θελω να γραψω μεγαλα λογια  αλλα υπολογιζω οτι εχει ανετα  70  μ δραστικο βεληνεκες με πραγματικα τρομακτικα σκοτωματα , και μην το ξεχασω , SIPE ???? εχω να την πιασω στα χερια μου τρια χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #423725

    η αναμιξη εγινε απο εμενα με δυο πυριτιδες διαφορετικης προοδευτικοτητας

    Δημήτρη μάλλον θα πάει μακριά η βαλίτσα αν συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα.

    Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενά σου γιατί ξέρω πως γίνονται τέτοια πράματα αλλά!!!!!

    Πριν κάμποσες μέρες γράφαμε αν θυμάμαι καλά για εκρήξεις κάννης και είχα ξαναγράψει τους λόγους που γίνεται.

    Αν λοιπόν έβαλες 2 διαφορετικής προοδευτικότητας σε στρώσεις έβαλες ελάχιστη ποσότητα από την μια και περισσότερο από την άλλη για να σου δώσει την επιτάχυνση για να πιάσεις αυτό το νούμερο.

    Σου είπα ότι ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν ρισκάρω γιατί αν η καύση δεν γίνει εντός θαλάμης ή έστω στα πρώτα 20 εκατοστά τουλάχιστον θα μου σκάσει το όπλο. 

    Και μη μου πεις ότι το benelli δεν έχει ανάγκη.

    Τέτοιες δοκιμές έχουν γίνει αρκετές σε συνθήκες εργαστηρίου απόλυτα ελεγχόμενες και μέχρι να βρουν τη σωστή αναλογία είδαν κι έπαθαν. Απλά χωρίς να θέλω να σε προσβάλω εσύ ή ήσουν κολόφαρδος ή σου έτυχε.

    Θα έλεγα να παίξεις περισσότερο με τάπες και κυάθια και ξέχνα τα 70 μέτρα. Ούτως η άλλως η ενέργεια που έχει το 3άρι ή το 4άρι στα 45 μέτρα είναι όση έχει το 6άρι ή το 7άρι αντίστοιχα στα 20 μέτρα. Κάπως έτσι πάει αναλογικά σχεδόν στα 50, 60, 70 και ούτω καθ’ εξής. Αλλά ας πούμε πως τελικά το κάνεις. Τι ποσοστό συγκέντρωσης θα έχεις στα 70 μέτρα ώστε να έχεις το 4απλό τραύμα που απαιτείται για να καταβάλεις ένα πράσινο όταν η γόμωση των 36 γραμμαρίων έχει κάτι λιγότερο από 180 σκάγια?

    Εκτός αν δε θέλεις καθαρά σκοτώματα όπως έχεις πει πολλές φορές στο παρελθόν ή ……….. βασίζεσαι στην τύχη που στην τελική δεν το πιστεύω απλά γιατί ……..σε ξέρω 😉

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να προμηθευτώ υποηχητική πυρίτιδα για να κάνω τεστ διάτρησης με αρχικές κάτω από 330 και να το βάλω για να δεις διαφορές. Ίσως μόνο έτσι αναθεωρήσουν πολλοί από μας το ότι μόνο τα γρήγορα σκάγια σκοτώνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423961

    ρε παιδια καμια γομοση με C-3000  αστερι  με συγκεντρωτηρα  και  ρελιαστο παραδοσιακο με ταπα και χαρτονακι η τζαμακι μπωρειτε να μου πειτε  νομηζω  ο βικτορας ξερει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #423967

    C-3000 εννοεις την G3000?

    Aν ναι

    Γεμισε 1.56γρ, 31 γρ σκαγια, βυσμα 24αρι και καψουλι cx2000. Αυτο ομως για πλαστικο καλυκα και πλαστικο βυσμα. Χαρτινο ή παραδοσιακη βυσματωση δεν εχω δοκιμασει με αυτην.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #423990

    C-3000 εννοεις την G3000? Aν ναι Γεμισε 1.56γρ, 31 γρ σκαγια, βυσμα 24αρι και καψουλι cx2000. Αυτο ομως για πλαστικο καλυκα και πλαστικο βυσμα. Χαρτινο ή παραδοσιακη βυσματωση δεν εχω δοκιμασει με αυτην.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    ναι αυτη  G3000 γραψε σε παρακαλω λεπτομεριες πχ καλοκαιρι χειμωνα υψος καλυκα 65 η 70 και κλεισημω αστερι  η ρελι στα ποσα 58μμ  εαν βαλω 1,55 με 31 θα εχω διαφορα εχω την μηχανηκη ζυγαρια rex και ζυγηζω ενα ενα φυσιγγι για μεγαλητερη ακρηβια   και κατι αλλο το καψουλι cx 2000  εχει την υδια ισχυς με το 616

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #423998

    Tη γομωση αυτη την εριχνα στην εναρξη, και την ειχα δωσει και σε ενα φιλο, που και κεινος ειχε αρκετα καλα αποτελεσματα στα τρυγονια. Προφανως θα δουλευει και στα μπασιματα, αλλα και τις καλες μερες του χειμωνα, απλα εγω τοτε ριχνω μονο με την ΜΒ-32

    Η γομωση ειναι σε καλυκα 70αρη, καινουριο και κλεισιμο αστερι 6αρι. Το υψος του κλεισμενου φυσιγγιου εβγαινε γυρω στα 57.7

    Για τα καψουλια δεν ξερω. Καποια σκοπευτικα που γεμιζω τωρα, διαφοροιποιω τη δοση απο το 1.25 στο 1.27 περιπου για το 616, χωρις ομως να εχω δει τρομερες διαφορες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #424192

    Σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο, Θα ήθελα τη γνώμη σας για ποια είναι καλύτερη και πιο ποιοτική μηχανή μεταξύ της νέας Colvini Trio Evo (http://www.colvini.com/evo.php) και της Gaep V-S 500 (http://www.gaep.net/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=56) ή αν γνωρίζετε άλλους καυασκευαστές παρόμοιων και ίδιας δυναμικότητας μηχανές. ευχαριστώ εκ των προτέρων Βασίλης

    Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

      Βλεπω οτι πολλες ερωτησης μενουν αναπαντητες  και εμενα με ενδιαφερη αυτη η ερωτηση   μεταξη Gaep    h colvini     h  kortini ποια μηχανη ειναι καλυτερη καποιος φιλος εγραψε kortini αλλα δεν αναλυσε ποια κανει ποιο ποιοτικο κλεισημω και σταθερο καθε φορα που ρελιαζουμε το φυσιγγιο θα εχει παντα την ιδια πιεση στο κλεισημω η θα ειναι οπως  το χειροκινητο ρελιασμα που σχεδον ποτε δεν μπωρουμε να κεισουμε ολα τα φυσιγγια με την ιδια πιεση  με αποτελεσμα να εχουμε φυσιγγια ανομια χωρης βλητηκη και οπτικη σταθεροτητα  ποιος αλοστε ο λογος να φιαχνουμε φυσιγγια εαν ειναι ανομια οπως τα ετημα για να λεμε μονο οτι ρηχνουμε τα δικα μας φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #424215

    vebarbar wrote:
    Σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο, Θα ήθελα τη γνώμη σας για ποια είναι καλύτερη και πιο ποιοτική μηχανή μεταξύ της νέας Colvini Trio Evo (http://www.colvini.com/evo.php) και της Gaep V-S 500 (http://www.gaep.net/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=56) ή αν γνωρίζετε άλλους καυασκευαστές παρόμοιων και ίδιας δυναμικότητας μηχανές. ευχαριστώ εκ των προτέρων Βασίλης Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Βλεπω οτι πολλες ερωτησης μενουν αναπαντητες και εμενα με ενδιαφερη αυτη η ερωτηση μεταξη Gaep h colvini h kortini ποια μηχανη ειναι καλυτερη καποιος φιλος εγραψε kortini αλλα δεν αναλυσε ποια κανει ποιο ποιοτικο κλεισημω και σταθερο καθε φορα που ρελιαζουμε το φυσιγγιο θα εχει παντα την ιδια πιεση στο κλεισημω η θα ειναι οπως το χειροκινητο ρελιασμα που σχεδον ποτε δεν μπωρουμε να κεισουμε ολα τα φυσιγγια με την ιδια πιεση με αποτελεσμα να εχουμε φυσιγγια ανομια χωρης βλητηκη και οπτικη σταθεροτητα ποιος αλοστε ο λογος να φιαχνουμε φυσιγγια εαν ειναι ανομια οπως τα ετημα για να λεμε μονο οτι ρηχνουμε τα δικα μας φυσιγγια

     

    φιλε μου η cortini είναι καλύτερη από τις άλλες 2 που λες χωρίς να τις έχω δοκιμάσει βεβαια αλλα έχω ακούσει για αυτές. την cortini την είχα είναι παρα πολύ καλή μηχανή και στο κλείσιμο και στο κόψιμο σε ακρίβεια σε σύκριση με τις άλλες. άμα θέλεις κάτι καλύτερο ακόμα από την cortini και πιο γρήγορο πας εδώ. http://www.youtube.com/watch?v=aTXfhWywE8U

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,201 έως 10,215 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων