ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,266 έως 11,280 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456455

    Aν θες να φτιαχνεις φυσιγγια χωρις να δωσεις πολλα πολλα, μεχρι να δεις αν η ασχολια σε ενδιαφερει, μπορεις ανετα να το κανεις με με ρελιαστρα χειρος. Αν παραβλεψεις οτι η διαδικασια ειναι πιο χρονοβορα και κουραστικη, το τελικο αποτελεσμα ειναι εξισου καλο με το να φτιαξεις φυσιγγια με αστεροειδες, και να τα ρελιασεις επειτα σε δραπανο. Μιλαω για απλο ρελιαστο φυσιγγι παντα.

    Σε καθε περιπτωση θα χρειαστεις ζυγαρια ακριβειας, για να εισαι σιγουρος στις δοσεις που γεμιζεις.

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με πυριτιδα μεγαλου ογκου, Α1 ή Αquila και μετα βλεπεις πως θα σου παει. Δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο αλλες, και καλιστα μπορει να μη χρειαστει να τις αλλαξεις ποτε, απλα οι μεγαλου ογκου πυριτιδες ειναι πιο ευκολοδουλευτες για εναν αρχαριο – χωρις φυσικα να στερουνται αποτελεσματικοτητας.

    Καλη αρχη, και οτι χρειαζεται, μη διστασεις να ρωτησεις.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Ακριβώς έτσι ξεκίνησα και γώ με Α1 με την χειροκίνηρη του Λανάρα και μετά έβαλα το στροφείο ρελιάσματος σε δράπανο πάγκου. Κανένα πρόβλημα ασφαλείας αν ρυθμίσεις το στόπ του δραπανου να σταματάει στο επιθυμητό ύψος και κατεβάζεις τον λεβιέ σε κάθε φυσίγγι με τον ίδιο τρόπο και χρόνο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456466

    Πασχαλη παρε μια ζυγαρια και ενα στροφειο απο τον λαναρα για αστερι το ατσαλινο με την ποντα.
    και βαλτο σε δραπανο. Ειναι μια σχετικα οικονομικη λυση και πολυ αξιοπιστη.
    Εγω πεοσωπικα δουλευω κατα κορων ζυγαρια την lee για αλλαγες καψυλιων καγια χαραγματα πατιμα και ρελιαζω σε δραπανο με χαμιλες στροφες οπου το ρυθμιζω για τα υψη.
    Εχω και μια χειρος παγκου αλλα εκι η την χροσιμοποιω μονο οταν θελω σε συρογγυλο κλυσιμο με χαρτινο καλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456473

    Πασχαλη πες μου ακρυβος τι εξοπλισμο εχεις και θα σου πω τι θα κανεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #456474

    Παιδιά νέος στον χώρο της ιδιογωμοσης είμαι κολησα το μικρόβιο αυτό όταν είδα με τα μάτια μου και δεν το πίστευα στον σκοπευτικό όμιλο που είμαι ένας πολύ καλός μάστορας πέτυχε συνταγή για .410 μονοβολο (Brenneke)να είναι μεγαλύτερης διατρητικής ικανότητας από ένα 7,62 ή .308 . Τώρα εγώ από εργαλεία δεν έχω τίποτα ακόμα σας είπα την γνώμη μου δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 100-170 ευρώ για τα μηχανήματα ,έτσι θέλω για αρχή να δω πως τα πάω και αν μου αρέσει που το πιστεύω πάντα με γνώμονα την ασφάλεια και την δική μου και των γύρων μου θέλω κατά κύριο λόγο να γεμίζω από 32γρ μέχρι 36-37 για λαγό και φάσσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456492

    Θα χριαστης μια ζυγαρια ακριβιας με υποδιερεση εκατοστο του γραμαριου 0,00 μια οικονομικη δεν ψεπερνα τα 40€
    Αν θες να κλεινεις αστερι προτινω ως οικονομικη λυση την χειροκινητη του λαναρα αυτη που εχει καψουλοτη,αποκαψουλοτη, μαχερακι χαραξης, και ρελιαστιρη, κοστος δεν ειμαι σηγουρος αλλα δεν νομιζω να ξεπερνα τα 130€.

    http://www.e-iolan.gr/index.php/en/products/machines-menu/product/4-

    Η μηχανη αυτη κλεινει και παραδοσιακο στρογγυλο με τζαμακι.
    Θα κανεις την δουλεια σου τελια και οικονομικα σε οτι βαρος θες και οτι υψος θες μιας και η μηχανη ρυθμιζεται .
    Το μιονεκτιμα ειναι οτι δεν εχει ογκομετρικα ,απλα δουλευεις ζυγαρια.
    Με αυτα τα δυο θα εισαι καλιμενος για παντα αν δεν σε ενδιαφερει η ο χρονος και ο κοπος τα κρατας για παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456493

    Αργοτερα αν θες περνεις και τα ογκομετρικα του λαναρα και εισαι οκ.

    `η αλλιος πας σε αλλες μηχανες και τροπους που στο συνολο θα σου ανεβασουνε το κοστος

    Πχ. Μια ζυγαρια με την lee με απλο τριπανη και βαση θες 40+100+60+30=230€

    Ποιο ακρυβα θα σου βγει με την επιλογη μιας mec.
    ή αν παρεις σταθερο δραπανο κολονατο ξεκιναει απο 120€

    Σου προτινα τον ποιο οικονομικο τροπο σε σχεση με της δυνατοτιτες που σου δεινει .( ξεκαψουλιασμα – καψουλιασμα – κλεισιμο με αστερι – κλεισιμο στρογγυλο – ρελιασμα – ρυθμιση υψους μαχεριου και τελικου ρελιασματος.)

    επιλεγεις και πρατεις οπως εσυ νομηζεις καλυτερα και βεβαια συμφωνα με το πορτοφολι σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456571

    Nα κανω μια ερωτηση,ποια ειναι προτιμοτερη για παρασκευει φυσσιγγιων στο χερι εντελως η ΛΗ η του Λαναρα,μιλαμε για καλυκα και 76 εκ.,και να χαραζει και καινουργιους καλυκες,τα ογκομετρικα δεν με ενδιαφερουν.Μου ειπαν οτι εχει προβλημα να κλεινει χαμηλα του λαναρα ειναι αληθεια,και αν μπορω να το διωρθωσω αυτο,αργοτερα με προσωπικη δουλεια,εφ οσον εχω καποιες τεχνικες γνωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456577

    Σαραντο η lee ειναι κυριος για αναγομωση αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα και σε νεο καλυκα,επισεις ειναι μονο για καλυκες 70 εκτος και αν κανεις πατεντα stop για τους 76 .

    Η λαναρα αυτη με τον αποκαψουλοτη ειναι σαν συνολο εργασιων καλητερη απο την lee ,οπως ειπα και στο προιγουμενο μνμ.
    βγαζει~βαζει καψιλια ,χαραζει αστερι ,παταει και ρελιαζει ταυτοχρονα ,ρυθμιζονταο τα υψη ,υπαρχει δυνατοτητα να αλλαχτουν στροφιο και μαχερι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456580

    Σαραντο η lee ειναι κυριος για αναγομωση αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα και σε νεο καλυκα,επισεις ειναι μονο για καλυκες 70 εκτος και αν κανεις πατεντα stop για τους 76 .

    Η λαναρα αυτη με τον αποκαψουλοτη ειναι σαν συνολο εργασιων καλητερη απο την lee ,οπως ειπα και στο προιγουμενο μνμ.<br>
    βγαζει~βαζει καψιλια ,χαραζει αστερι ,παταει και ρελιαζει ταυτοχρονα ,ρυθμιζονταο τα υψη ,υπαρχει δυνατοτητα να αλλαχτουν στροφιο και μαχερι.

    Ευχαρηστω για την απαντησει,η ΛηΙΙ την διαφημιζει και για 76αρι καλυκα,αλλα προτιμω του Λαναρα αν θα εχω τα ιδια αποτελεσματα,γιατι προτιμω της αγορες χερι με χερι,γιατι να παραγγειλω,ασε που φενεται και πιο στιβαρη,μιας και τα ογκομετρικα δεν με ενδιαφερουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456581

    Αν οταν ξεκινισα τα εβλεπα τα πραγματα σοφοτερα θα επερνα του λαναρα, αλλα πειρα την lee και τριπανι με βαση χωρις βεβαια αυτο να συμενει οτι εκανα κακη αγορα η καθε μια εχει τα υπερ και τα κατα,
    Απλα τωρα με ποιο εμπειρο ματι και δεδομενο οτι θα ζυγιζω με την ζυγαρια και δεν θα με απασχολουσε η καθυστερση και ο επιπλεων κοπος θα προτιμουσα του λαναρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456582

    Αν οταν ξεκινισα τα εβλεπα τα πραγματα σοφοτερα θα επερνα του λαναρα, αλλα πειρα την lee και τριπανι με βαση χωρις βεβαια αυτο να συμενει οτι εκανα κακη αγορα η καθε μια εχει τα υπερ και τα κατα,<br>
    Απλα τωρα με ποιο εμπειρο ματι και δεδομενο οτι θα ζυγιζω με την ζυγαρια και δεν θα με απασχολουσε η καθυστερση και ο επιπλεων κοπος θα προτιμουσα του λαναρα

    Ετσι και εγω με ενδιαφερει ενα ενα στο χερι,και βλεπω οτι μπορω να κανω πολλες μετατροπες στου Λαναρα αμα χρειαστει,για αυτο θα τη προτιμησω,ευχαριστω και παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #456586

    Οταν λες οτι δεν κλεινει χαμηλα τι ενοης;;
    Δεν μπορει να κλεισει αστερι σε καλυκες 65 η δεν ρελιαζει πχ στα 56,χιλ.;;
    Δεν την δουλεψα ποτε μου και δεν ξερω λεπτομεριρες τις λυτουργιας της

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    benn στις #456588

    παιδιά γεια σας και από έμενα Όντος η μηχανή του λαναρά δεν ρελιάζει χαμηλά όπως είναι από το εργοστάσιο γιατί η βίδα του στοπ είναι μεγάλη και βρίσκει στο παγκο.το πρόβλημα λύνετε με την αλλαγή της βίδας με μια πιο κοντη άμα θέλουμε και πόλη χαμηλά τοποθετούμε την μηχανή στην Άκρη του πάγκου για να μην βρίσκει ο μοχλός στον παγκο.τα έχω κάνει αυτά και είμαι πόλη ευχαριστημένος με την μηχανή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george στις #456590

    εχω του λαναρα εχω και δραπανο παγκου αλλα μ αρεσει το κλεισιμο της lee ποιο γρηγορη δουλεια τουλαχιστον τα σκαγια τα ριχνει αρκετα καλα αλλα και τις μονοβασικες γ αυτο ειναι μεσα στα σχεδια μαζι με το εξτρα ογκομετρικο που δουλευει ακομα καλυτερα τις μονοβασικες για τα υπολοιπα ζυγαρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #456610

    εχω του λαναρα εχω και δραπανο παγκου αλλα μ αρεσει το κλεισιμο της lee ποιο γρηγορη δουλεια τουλαχιστον τα σκαγια τα ριχνει αρκετα καλα αλλα και τις μονοβασικες γ αυτο ειναι μεσα στα σχεδια μαζι με το εξτρα ογκομετρικο που δουλευει ακομα καλυτερα τις μονοβασικες για τα υπολοιπα ζυγαρια

    Γιωργο στη ποιοτητα του κλεισιματος εχουν διαφορα?Αυτο με ενδιαφερει βασικα,ο φιλος ο Μπενν λεει οτι βρισκει στο παγκο γιαυτο δεν κατεβαινει,αυτα ειναι προβληματα που λυνονται,αλλα το κλεισιμο ειναι ενα θεμα,τι λες εσυ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,266 έως 11,280 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων