ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,521 έως 11,535 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457835

    Πασχαλη, με το παράδειγμα που εχω παραθέσει και που νομίζω ειναι σωστό, βρίσκουμε ακριβώς ποσα gr/in^2 αερίων(?), βγάζει η καθε πυριτιδα και βλέπουμε την διαφορά, σκέψου να βάλουμε και την D20SE στο παράδειγμα μου, που για να πιάσει αυτή τη ταχύτητα στα 24γρ., θέλει περίπου ~1,45γρ,..!!!
    Με την κάμερα, δεν μπορεις να προσδιορίσεις αριθμητικά το αποτελεσμα.

    Σήμ., Νομίζω οτι στην εξίσωση που έβαλα, κατι προστίθεται σε σχέση με την βαρύτητα, αλλά δεν… 🙂 πάραυτα νομίζω πως ειναι σταθερά, άρα η διαφορα παραμένει η ίδια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #457839

    παιδια καλησπερα.αποφασισα κι εγω ν ασχοληθω με την ιδιογομωση πιο πολυ για λογους αγαπης προς το κυνηγι και οτι αλλο αυτο περιλαμβανει κι επισης για να μη μου πουλαει ο καθενας οτι θελει. γι αρχη αγορασα το βιβλιο του χατζιωτη και αφου διαβασα μερικα πραγματα κατεληξα οτι σαν αρχαριος μαλλον θα ξεκινησω με Α1.πανω σ αυτο θα ηθελα ν ακουσω γνωμες και πιο εμπειρων στον χωρο αν και εχω τη βοηθεια ενος παλιου στον χωρο (victz)οσοι μπαινετε συχνα ισως να τον ξερετε.βασικα οσοι θελετε θα ηθελα να γραψετε τι συγκεντρωτηρες χρησ. και αν καποιος θελει ασ προτεινει και καποιο set up η ακομα και καποια αλλη πυριτιδα ισως.περισσοτερο κυνηγαω τσιχλες και τρυγονια με δικανο baikal 18,4.προσφατα μετα απο αρκετη ερευνα σε ελλαδα κι εξωτερικο παραγγειλα και τη μηχανη.mec sizemaster μαζι με ογκομετρικο απο αμερικη και ειμαι στην αναμονη για τη παραλαβη της.συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα το παθος ειναι παθος.σας ευχαριστω για την υπομονη σας και περιμενω ν ακουσω τις αποψεις σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #457841

    Προοδευτικοτητα της πυρίτιδας ειναι η ταχυτητα εναθσης της
    Η ταχυτητα εναυσης μετα απο μια ασταθεια που εμφανιζεται στην πυριτιδα κοντα στο σημειο εναυσης της απο το καψουλι σταθεροποιειται, και μεταφερεται στην υπολοιπη εντος του καλυκα με υπερηχητικη ταχυτητα !!!
    Κατι μεταξυ 3000 και 7000 m/s
    Και σιγουρα εκτος απο την πυριτιδα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν την προοδευτικοτιτα.

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #457843

    Με έχει βολέψει ο Gualandi 22mm για 1,60/32γρ με γρήγορο καψύλι (cx2000 και m688). Ο Giovanni 22 που είχα στην αρχή,είναι μαλακός και μου έκανε λακουβίτσα στο κλείσιμο. Ίσως είναι καλός για 1,70/32γρ με το μεσαίο m686. Μερικά post παλιότερα αναφέρθηκε και ο Gualandi 19 για το 1,70/32. Καλή αρχή! Και γώ με την εγγραφή μου στο forum κόλλησα το “μικρόβιο” της ιδιογόμωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    steliosgeo στις #457845

    RBR = Relative Burning Rate και ορίζεται ως:
    RBR = MV*D^2/PW
    MV= ταχύτητα στομιου σε fps
    D = διάμετρος οπλου σε inch
    PW= βάρος πυριτιδας σε grains

    παιδιά ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα και για τις απαντήσεις.αν και περισσότερο μπερδέυτηκα γιατί οι γνώμες διαφοποποιούντε.
    φίλε ανδρέα αυτούς τους τύπους που τους βρήκες ???
    ευχαριστώ πολύ !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457846

    Να καλοσορισω τον Στελιο και τον Ευριπιδη στον χορο της ιδιογομωσης οπου πολυ καλα κανανε και επιλεξανε να ασχολιθουν με το αντικειμενο:

    Στελιο η προοδευτικοτιτα ειναι το αποτελεσμα της καυσης της , σχετιζεται κυριος με την ταχυτητα καυσης και οχι τοσο τον παραγομενο ογκο αεριων .(ο παραγομενος ογκος καθοριζει την δοσολογια οπως με πολυ γλαφυρο τροπο ανελυσε ο Αντρεας)

    σε γενικες γραμες οι μικρης προοδευτικοτιτας πυριτιδες χ24, χ28 ειναι ταχικαυστες και το πραγομενο τους εργο αεριων ειναι βιαια ακαριεο (συνεργαζονται τελια με υψιλης ισχυως καψυλια )για τον λογο αυτο δεν δεχονται μεγαλα φορτια (πολα γραμαρια) αν τις βαλουμε γραμαρια πανω απο την ανοχη τους τοτε τα αερια δεν μπορουν να εκτονοθουν στο σωστο χρονο και ανεβαζουμε τα bar παρα πολυ τοσο οπου υπαρχει κυνδινος ριξης κανης.

    το ιδιο ισχυει και για τις μεσεας προοδευτικοτιτας χ30,χ32, χ34 αλλα με λιγο παραπανω ανοχη (συνεργαγονται με υψιλης και μεσης ισχιως καψυλια)

    στις προοδευτικες και στις υπερπροοδευτικες χ36 μεχρι και χ64γρ αντιστιχα η καυση τους εινα αργη ετσι ωστε να μπορουν να προοθησουν το μεγαλο φορτιο ομαλα χωρις να ανεβαζουμε τα bar.(συνεργαζονται συνιθως με χαμιλης ισχυως καψυλια) αντιθετος με τις ταχικαυστες αν τις χρισιμοποιησουμε σε γομωσεις μικροτερες των ενδιξεων τους τοτε λογου δισαναλογης αντιστασης φορτιου δεν καιγονται σωστα και διμιουργουν προβληματα . η χρηση προοδευτικων πυριτιδων σε χαμιλες γομοσεις εχουν παρατιριθει κατα καιρους στα μονοβολα ή και σε γομωσεις σκαγιων , αλλα με διαφορετικο τροπο απο το κανονικο , διλαδη αυξιση τις ποσοτιτας χριση υψιλης ισχυως καψιλιο μικροτερης χωριτικοτιτας καλυκα και αλλες τεχνικες η οποιες χριαζονται εμπειρια και γνωσεις .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    steliosgeo στις #457847

    παιδια καλησπερα.αποφασισα κι εγω ν ασχοληθω με την ιδιογομωση πιο πολυ για λογους αγαπης προς το κυνηγι και οτι αλλο αυτο περιλαμβανει κι επισης για να μη μου πουλαει ο καθενας οτι θελει. γι αρχη αγορασα το βιβλιο του χατζιωτη και αφου διαβασα μερικα πραγματα κατεληξα οτι σαν αρχαριος μαλλον θα ξεκινησω με Α1.πανω σ αυτο θα ηθελα ν ακουσω γνωμες και πιο εμπειρων στον χωρο αν και εχω τη βοηθεια ενος παλιου στον χωρο (victz)οσοι μπαινετε συχνα ισως να τον ξερετε.βασικα οσοι θελετε θα ηθελα να γραψετε τι συγκεντρωτηρες χρησ. και αν καποιος θελει ασ προτεινει και καποιο set up η ακομα και καποια αλλη πυριτιδα ισως.περισσοτερο κυνηγαω τσιχλες και τρυγονια με δικανο baikal 18,4.προσφατα μετα απο αρκετη ερευνα σε ελλαδα κι εξωτερικο παραγγειλα και τη μηχανη.mec sizemaster μαζι με ογκομετρικο απο αμερικη και ειμαι στην αναμονη για τη παραλαβη της.συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα το παθος ειναι παθος.σας ευχαριστω για την υπομονη σας και περιμενω ν ακουσω τις αποψεις σας

    ευριπίδη καλορίζικη η μηχανή με ασφαλή και πετυχημένα φυσίγγια! βρίσκομαστε μάλλον στο ίδιο επίπεδο ως προς την εμπειρία .εγώ πήρα την lee και έχω τις ίδιες απορίες .καλή συνέχεια !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    steliosgeo στις #457848

    Να καλοσορισω τον Στελιο και τον Ευριπιδη στον χορο της ιδιογομωσης οπου πολυ καλα κανανε και επιλεξανε να ασχολιθουν με το αντικειμενο:

    Στελιο η προοδευτικοτιτα ειναι το αποτελεσμα της καυσης της , σχετιζεται κυριος με την ταχυτητα καυσης και οχι τοσο τον παραγομενο ογκο αεριων .(ο παραγομενος ογκος καθοριζει την δοσολογια οπως με πολυ γλαφυρο τροπο ανελυσε ο Αντρεας)

    σε γενικες γραμες οι μικρης προοδευτικοτιτας πυριτιδες χ24, χ28 ειναι ταχικαυστες και το πραγομενο τους εργο αεριων ειναι βιαια ακαριεο (συνεργαζονται τελια με υψιλης ισχυως καψυλια )για τον λογο αυτο δεν δεχονται μεγαλα φορτια (πολα γραμαρια) αν τις βαλουμε γραμαρια πανω απο την ανοχη τους τοτε τα αερια δεν μπορουν να εκτονοθουν στο σωστο χρονο και ανεβαζουμε τα bar παρα πολυ τοσο οπου υπαρχει κυνδινος ριξης κανης.

    το ιδιο ισχυει και για τις μεσεας προοδευτικοτιτας χ30,χ32, χ34 αλλα με λιγο παραπανω ανοχη (συνεργαγονται με υψιλης και μεσης ισχιως καψυλια)

    στις προοδευτικες και στις υπερπροοδευτικες χ36 μεχρι και χ64γρ αντιστιχα η καυση τους εινα αργη ετσι ωστε να μπορουν να προοθησουν το μεγαλο φορτιο ομαλα χωρις να ανεβαζουμε τα bar.(συνεργαζονται συνιθως με χαμιλης ισχυως καψυλια) αντιθετος με τις ταχικαυστες αν τις χρισιμοποιησουμε σε γομωσεις μικροτερες των ενδιξεων τους τοτε λογου δισαναλογης αντιστασης φορτιου δεν καιγονται σωστα και διμιουργουν προβληματα . η χρηση προοδευτικων πυριτιδων σε χαμιλες γομοσεις εχουν παρατιριθει κατα καιρους στα μονοβολα ή και σε γομωσεις σκαγιων , αλλα με διαφορετικο τροπο απο το κανονικο , διλαδη αυξιση τις ποσοτιτας χριση υψιλης ισχυως καψιλιο μικροτερης χωριτικοτιτας καλυκα και αλλες τεχνικες η οποιες χριαζονται εμπειρια και γνωσεις .

    ευχαριστώ για το καλοσόρισμα και για την απάντηση !η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο επιφυλακτικός με την ιδιόγομωση ωσ προς την ασφάλεια και θέλω να καταλάβω τι κάνω και για τι το κάνω .
    έχω και άλλες απορίες αλλά και αυριο μέρα είναι ….

    φιλικά στέλιος !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457849

    Ευριπηδη καλοριζικη η μηχανη ειναι μια πολυ καλη και σοβαρη μηχανη αναγομωσης .
    Δεν εχω χρισιμποιησει ποτε μου την Α1 αλλα λογο οτι μιαζει αρκετα στον ογκο με την Jk6 πιστευω οτι θα σε βολεψουν συγκεντρωτηρες απο 17 χιλ μεχρι και 22χιλ αναλογα την δοση πυριτιδας την δοδη και το νουμερο σκαγιων αλλα και τον τυπο συγκεντρωτηρα .

    με το τελευτεο θελω να πω οτι καθε μαρκα συγκεντρωτηρας μπορει να εχουνε το ιδιο υψος αλλα στην πραξη να συμπεριφερονται διαφορετικα πχ, οπος ειπε ο Benetos ο gionani 22 παροτι μιαζει πολυ με τον gualandi22 λογο περισοτερου κενου χορου κατω απο την φουστα αγκαλιαζει την πυριτιδα και καθεται ποιο βαθια με αποτελεσμα να ειναι τουλαχιστον 1χιλ ποιο κατω τα σκαγια.

    ΥΓ. τον Βικτωρα να τον ακους ειναι καλος Μάγηστρος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457850

    Χαιρετώ και εγω την παρέα,
    Στέλιο, την εξίσωση για τον όγκο αερίων την εχω δει σε βιβλιο Αμερικανικο(Shotshells & Ballistics) νομίζω, ακομα όμως πιστεύω οτι κατι προστίθεται επιπλέον αλλα δεν βρήκα χρόνο να το ψάξω.
    Η ανάλυση του Λιούφκα, ειναι πολυ ορθή και συμφωνω μαζι του, γιαυτο θα επαναλάβω οτι πρεπει να ακολουθούμε τα στάνταρ της καθε πυριτιδας με ευλάβεια και μάλιστα ξεκινώντας ελάχιστα απο πιο χαμηλά και να μην σε τρομάζει η όλη διαδικασία. Όλοι μας έχουμε απορίες και πάντα θα έχουμε, ειναι λάθος να προσπαθούμε απο μόνοι μας να βγάλουμε άκρη, θα πρεπει να τις θέτουμε πάντα, είτε ειναι απλή,είτε ειναι περίπλοκη για να παίρνουμε γνώμες απο εμπειροτερους.

    Λιούφκα, πιστεύω οτι ο παραγόμενος όγκος αερίων ειναι άμεσα συνδεδεμένος με την ταχύτητα καύσης της εκάστοτε πυριτιδας, αφου όσο πιο μεγάλο όγκο παράγει στον δεδομένο χώρο gr/in^2, τοσο πιο γρήγορη ειναι. Βέβαια η σύγκριση θα πρεπει να γίνεται με σεταπ που εχουν την ίδια ταχύτητα στομιου, με τα ίδια υλικα κλεισμένα και στα ίδια βάρη, ασχέτως δοσολογίας πυριτιδας, αυτο όμως απο κάποιο σημείο και μετα υστερεί νομίζω, για αυτο και συνήθως γίνονται συγκρίσεις μεταξύ κοντινής προοδευτικότητας πυριτιδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457852

    δεν διαφονο Αντρεα ετσι ειναι , αλλα τονισα τον χρονο καυσης για να χαρακτιριστουν οι κατηγοριες προοδευτικοτιτας

    επιδη η καυση πυριτιδας ειναι εκρυκτικη υλη εχει να κανει με την εκτονοση των αεριων με οσο το δηνατω λιγοτερη καταπονιση λιγα bar

    1γραμαριο SV x24 θα αποδοσει χ αερια αλλα σε χρονο Α
    1 γραμαριο χ36 θα αποδοσει παλι χ αερια αλλα σε χρονο Ζ πολυ ποιο αργα

    συνεπος η sv θα πρεπει να εκτονοθει γριγορα (για να ΜΗΝ ανεβαση bar ) μικρη αντισταση φορτιου λιγες τριβες οποτε ελαφρια γομοση

    Η Χ36 εχει το περιθοριο να εκτονοθει με ποιο αργο ρηθμο οποτε μπορει να προοθυσει μεγαλο φορτιο με πολες τρυβες (στα ιδια ασφαλη bar)

    Ο τυπος που ανερτισες ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457853

    Γεγονός πως συμφωνούμε οτι, δεν διαφωνούμε… 🙂 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457854

    Ατε κοπέλια, καληνύχτα τζαι αύριο πωρνό-πωρνό έσει καθαριότητα στα βουνά με τον τζυνηετικό σύλλογο.. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457855

    Ευριπιδη εμεις θα τα πουμε απο κοντα αυριο στο σκοπευτηριο.
    Εν κατακλειδι παντως, θα σου προτεινα την Α1 ή την Aquila, για τα πρωτα φυσιγγια (οχι σκοπευτικα), κυριως γιατι οι μεγαλου ογκου πυριτιδες ειναι πιο ελαστικες στο θεμα του βαρους, απο μια διαβασικη μικρου ογκου πχ, που θελει πιο προσεκτικο ζυγισμα. Αυτο φυσικα δε σημαινει οτι ριχνουμε οτι ναναι.

    Μια αγαπημενη συνταγη ειναι με Α1, 1.6gr πυριτιδα, καψουλι 688, βυσμα Gualandi SG 22, 32 gr Νο8 και κλεισιμο αστερι 6 πτυχων σε ριγμενο καλυκα. Με αυτη ξεκινησα τις ιδιογομωτικες μου αναζητησεις οταν πρωτοπηρα τη MEC, και τη δοκιμασα και προπερσι με λιγη Α1 που ειχε ξεμεινει με τα ιδια καλα αποτελεσματα. Ο Χατζιωτης την προτεινε για δικανα που θελουν μαλακη γομωση, αλλα ειλικρινα δεν ειδα να υστερει ουτε το καλοκαιρι ουτε το χειμωνα στις τσιχλες.

    Οσο για το υψος των βυσματων, αυτο ποικιλει αναλογως το βαρος της γομωσης και τον ογκο της πυριτιδας. Μεγαλου ογκου οπως η Α1, η Αquila ή η JK6 και ισως και η παλια C7 παιζουν με βυσματα 21-22. Η ΜΒ και ολες που ειναι μικροτερου ογκου θελουν ψηλοτερα βυσματα, εγω βαζω Cheddite Aquila 24. Φυσικα μιλαω για βαρος γομωσης 32 γρ, μικροτερο βαρος, σημαινει ψηλοτερο βυσμα, ενω μεγαλυτερο βαρος χαμηλοτερο βυσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #457857

    καλημερα κυριοι.ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας και για το καλωσορισμα.τωρα πινω το καφεδακι μου και σιγα σιγα ετοιμαζομαι για συναντηση στο σκοπευτηριο με τον βικτωρα για περισσοτερες αναζητησεις.χαιρομαι γιατι τελικα βλεπω οτι ειμαστε αρκετοι με την ιδια τρελα.θα σας παρακολουθω με προσοχη και οταν θ αρχισουν τα πρωτα πειραματα θα σας αναφερω και τα πρωτα αποτελεσματα και στο ενδιαμεσο θα εκφρασω και οτι αλλες αποριες προκυψουν.μακαρι και σε αλλους τομεις αυτης της δυσμοιρης χωρας(πολιτικη π.χ)να υπηρχε η συνεργασια που υπαρχει μεταξυ μας.και παλι σας ευχαριστω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,521 έως 11,535 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων