Ερωτήσεις & απαντήσεις περί σκόπευσης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #145243

    .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #145244

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    giorgos_krhth στις #157871

    παιδια καλυσπερα……εχω καποιες ερωτησεις……2 χρονια τωρα κυνηγουσα με μονοκαννο…..και τα πηγαινα πολυ καλα….τωρα πηρα ενα πλαγιοκαννο baikal……δεν μπορω να σημαδεψω τιποτα……..μηπως μπορει να μου πει καποιος πως ακριβος συμαδευω με το πλαγιοκαννο???? πρεπει να βλεπω την καννη????…..η μονο την μοιρα μπροστα?????? σε ενα σταθερο στοχο ασ πουμε??? φιλε jason στη φοτο που εχεις με ενα οπλο που σημαδευεις ενα στοχο σημαδευεις σωστα????γιατι βλεπω οτι φαινεται η κανη……..με το θεμα κοντακι????? πως μπορω να δω αμα μου καθεται ενα οπλο????? πρεπει να βλεπω το θηραμα θαμπο ή την μιρα ????

    ευχαριστω και συγνωμη αμα σας κουραζω…..αλλα θελω σωστη απαντηση παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #157874

    Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα. Δεν σημαδεύουμε με το λειόκαννο, αλλά δείχνουμε. Αυτό σημαίνει ότι δεν κοιτάμε τα σκοπευτικά του όπλου, ή την μπίλλια ή τη ρίγα, αλλά εστιάζουμε και τα δύο μας μάτια ανοικτά στο στόχο και "αισθανόμαστε" τη ρίγα και το στόχαστρο του όπλου. Με τη λέξη αισθανόμαστε εννοώ ότι βλέπουμε μεν τη ρίγα αλλά δεν την κοιτάμε. Εννοείται ότι η κάννη είναι ορατή από τα μάτια μας, αφού είναι μπροστά στο πρόσωπό μας, αλλά ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ.

    Αφού λοιπόν το ξεκαθάρισα αυτό, αν διαβάσεις ότι πρέπει να βλέπεις "τόσο" ή "πολύ" ή "λίγο" ρίγα κλπ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να την κοιτάζεις, αλλά να είναι ορατή στην περιφερειακή σου όραση.

    Έχοντας λύσει και αυτό το θέμα, η απάντηση στο αν πρέπει να βλέπουμε παραπάνω ρίγα σε ένα πλαγιόκαννο απ' ότι σε ένα μονόκαννο ή σούπερ ποζέ ή καραμπίνα, είναι ΝΑΙ. Τα πλαγιόκαννα έχουν την τάση να στρέφονται προς τα κάτω κατά την εκπυρσοκρότηση και η τουφεκιά να πηγαίνει χαμηλότερα από εκεί που κοιτάμε. Και ιδίως σε σχετικά μακρύκανα όπλα. Γι αυτό πρέπει το μάτι να είναι πιο υπερυψωμένο σε σχέση με τη ρίγα από άλλους τύπους όπλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #158033

    Ο συλλογισμός σου είναι σωστός και έτσι ακριβώς συμβαίνει. Τώρα το γιατί το κάνουν έτσι οι εταιρείες, μου είναι άγνωστο. Πάντως προσωπικά με βολεύει περισσότερο να βλέπω λίγο ρίγα και το όπλο να ρίχνει εκεί που βλέπω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #158074

    Sorry φίλε μου, αλλά δεν κάθομαι να γράψω ολόκληρη διατριβή για τις ρίγες και τις παραλλαγές τους. Δεν είναι δα και κανένα σημαντικό θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #158087

    leo καμια παρεξηγηση αλλωστε ξερω οτι παντα εισαι προθυμος. με εχεις συμβουλεψει κ στο παρελθον.οσο για τα υπολοιπα παιδια ευχαριατω που μπηκατε στο κοπο να απαντησετε.απλα ηταν μια προταση για κατι που δεν εχει συζητηθει εδω πιστευω.αναγνωριζω παντως οτι ειναι δευτερευουσας σημασιας διοτι στο λειοκανο κυνηγετικο τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει το κοντακι.εχω ενα μπαικαλ μονοκανο χωρις ριγα κ ειτε ριχνω μ αυτο ειτε με το rizzini ειτε με τη benelli μου ειναι το ιδιο κ το αυτο.κοιταζω μονο στοχο κ τιποτα αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #158220

    Δάσκαλε,

    παίρνω χαρτόνι 1*1 το τοποθετώ στα 15m στο ύψος του πρέπει. Βάζω φουλ τσοκ, συγκεντρώνομαι στο στόχο, επωμίζω και ρίχνω σε 5 χαρτόνια.

    Εδώ χαλάει το πράμα. Η επώμισή μου πώς θα πρέπει να είναι; αργή και προσεκτική ή αυθόρμητη; Ρίχνω μόλις το κοντάκι κουμπώσει στο μάγουλο ή μόλις νίωσω έτοιμος (που μπορεί σημαίνει +2 sec + μικροδιορθώσεις που γίνονται κλπ); Έστω ότι τα 5 κέντρα των βολών μου δεν ακολουθούν μία συστηματική απόκλιση από το στόχο αλλά τυχαία, δηλ άλλη λίγο πάνω, άλλη λίγο δεξιά κλπ.Πότε θα πω ότι η επώμισή μου δεν είναι μεν σταθερή αλλά δεν τρέχει και τίποτα με δεδομένο ότι ρίχνω στα 15μέτρα; Όταν φεύγω π.χ μέχρι 5cm από το κέντρο;

    Ρωτάω για να εφαρμόσω στην ουρικά αυτό που με συμβούλεψες και να δω πού και αν θα κάτσει κάπου το κοντάκι με τη χρήση των φλαντζών και λίγο έξτρα χτένι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #158241

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #158243

    Ναι, δεν το διατύπωσα αρκετά καλά. Δεν εννοώ να σημαδέψει και να ευθυγραμμίσει το μάτι με τη ρίγα. Απλά να κάνει μία επώμιση με ρεαλιστικό τρόπο στον πίνακα ή σε έναν μακρινό στόχο χωρίς να κοιτάξει καθόλου τη ρίγα και το στόχαστρο, αλλά κοιτώντας το κέντρο του στόχου να ρίξει όταν αισθανθεί το στόχαστρο επάνω. Επειδή αυτό μπορεί να πάρει αρκετά παραπάνω από κάνα δυο δευτερόλεπτα, ενώ το στόχαστρο κάνει "οκτάρια" γύρω από το κέντρο, δεν μπορώ να το ονομάσω αυθόρμητο, αλλά τουλάχιστον το όπλο έχει ανέβει σωστά, όπως ανεβαίνει τουλάχιστον στο κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #158244

    Μάλλον θα εφαρμοστούν και οι δύο μέθοδοι, η 1η αν υπάρχει συστηματική απόκλιση από το κέντρο θα δείξει ότι το κοντάκι θέλει πείραγμα αν πάλι οι βολές είναι ότι να'ναι θα σημαίνει πως θα πρέπει να κάνω κάτι για να αποκτήσω σταθερή ή ψιλοσταθερή επώμιση και εκεί πάλι θα πρέπει να ζαλίσω το δάσκαλο.

    Με τη 2η μέθοδο απλά θα προσπαθήσω να μην το πολυχειραγωγήσω το θέμα και να βγει όσο πιο αυθόρμητα γίνεται.

    Το 1ο πράμα που θα γίνει είναι να μπει η κατάλληλη φλάντζα ώστε να κατεβεί το όπλο τελείως κάτω για να μη με μπατσίζει όποτε τουφεκάω και μετά να δω τί θα κάνω με το χτένι για να βλέπω το στόχο όπως πρέπει.

    Παρένθεση, παίζει ρόλο η μικρή απόσταση κοντακιού – κάννης σε σχέση με τη σφαλιάρα; Γιατί τη μετράω χοντρικά περίπου στα 3.1cm ενώ σε μια μπενέλι που έχω δανειστεί και κάθεται μια χαρά τη μετράω κάπου στα 3.5cm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #158246

    Παρένθεση, παίζει ρόλο η μικρή απόσταση κοντακιού – κάννης σε σχέση με τη σφαλιάρα; Γιατί τη μετράω χοντρικά περίπου στα 3.1cm ενώ σε μια μπενέλι που έχω δανειστεί και κάθεται μια χαρά τη μετράω κάπου στα 3.5cm

    Όχι Τάσο, δεν παίζει. Το μπάτσισμα είναι επειδή το πέλμα δεν έρχεται ολόκληρο σε επαφή με τον ώμο σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #158366

    Χτες επειδή η έξοδος ήταν άκαρπη,είπα να δοκιμάσω τα τσοκάκια μου.
    Μου διμιουργήθηκαν κάποιες απορίες:
    Λοιπόν,παίρνω χαρτί 1χ1 το τοποθετώ στα 37 μέτρα ακριβώς(είχα & μέτρο μαζί μου,για αποφυγή λαθών).
    Λοιπόν δοκιμή Νο1 τσοκ ic της brilley στην κάτω κάννη.Ζήτημα να πήγαν 20 σκάγια σε όλο το χαρτί & αυτά σκόρπια.Δοκιμή Νο2 το ic το browningμια από τα ίδια.Το δίνω στον πατερα μου να ρίξει,πήγαν λίγο καλύτερα τα σκάγια(όχι τρελά πραματα).Το λάθος μου ήταν που δεν το δοκίμασα στην πάνω κάννη

    Δοκιμή m brilley & browning(πάνω & κάτω κάνη):Απίστετη κατανομή & τα δύο(δεν ξέρω ποιο από τα δύο θα βάλω,μάλλον το brilley που έχει ελάχιστα καλύτερη κατανομή)

    Δοκιμή im brilley & browning(πάνω & κάτω κάννη) μια από τα ίδια(πολύ καλά).
    Μετά έριξα σε καμμια 10αριά πιατάκια με το ic (έσπασα τα 6)

    Δοκίμασα μετά πάλι στο χαρτί με την καραμπίνα & το ic brilley το οποίο <κεντάει>

    Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος να μου δώσει μια εξήγηση;
    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #158373

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #158426

    Δεν είναι το IC "άχρηστο κυνηγετικά", αλλά τα φυσίγγια που χρησιμοποιήθηκαν. Ένα καλό 8άρι 32 γραμμαρίων, έπρεπε να βάλει στον κύκλο των 76 εκατοστών (όχι σε όλο το χαρτόνι) περίπου 200 σκάγια. (400 σκάγια Χ 50%)

    Θεωρώ πιθανότερο το σκοπευτικό λάθος (κούνημα του όπλου), παρά τόσο κακή απόδοση του φυσιγγίου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων