Ερωτήσεις & απαντήσεις περί σκόπευσης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #158664


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #158833

    http://www.youtube.com/watch?v=YLT-LrT-0Fc…mp;feature=fvwp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #158835

    Άνοιξα θέμα ε;Θα ξαναδοκιμάσω πάλι να ρίξω & θα μετρήσω πόσα σκάγια πήγαν & με τις 2 κάννες ,να δω μήπως παίζει & κάποιο λάθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    giorgos_krhth στις #159266

    παιδια να κανω μια ερωτηση????? εχω το δικανο το baikal …….σκεφτομαι να του βαλω μπροστα ενα στοχαστρο με την φοσφοριζε ινα…ενα μικρο….λετε να με βοηθησει στο σημαδι????/ γιατι οσοι εχουν αυτο το οπλο θα ξερουν οτι η μπιλια μπροστα ειναι πολυ μικρη και εκτος αυτο, οταν σημαδευω πανω σε ενα πευκο πχ δεν ξεχωριζει………προχθες κυνηγησα με μια beretta καραμπηνα με τετοιο στοχο και με βολευε πολυ…….ακουω γνωμες

    ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    giorgos_krhth στις #159267

    παιδια να κανω μια ερωτηση????? εχω το δικανο το baikal …….σκεφτομαι να του βαλω μπροστα ενα στοχαστρο με την φοσφοριζε ινα…ενα μικρο….λετε να με βοηθησει στο σημαδι????/ γιατι οσοι εχουν αυτο το οπλο θα ξερουν οτι η μπιλια μπροστα ειναι πολυ μικρη και εκτος αυτο, οταν σημαδευω πανω σε ενα πευκο πχ δεν ξεχωριζει………προχθες κυνηγησα με μια beretta καραμπηνα με τετοιο στοχο και με βολευε πολυ…….ακουω γνωμες

    ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #159350

    Φιλε μου θεωρητικα παντοτε, ενα σωστο pitch θα οδηγεισει την ανακρουση της ντουφεκιας ισοποσα πανω στον ωμο σου. Αν το picth εναι λαθος τοτε θα σου τραβηξει τις κανες ειτε επανω, μετα τη βολη, ειτε κατω. Ο πονος στο ζυγοματικο μπορει να προκαλειται απο αυτο.

    Η περιγραφη της ντουφεκιας σου παραπεμπει σε κοντακι που ριχνει 50/50 και πιο κατω….σαν λαγοντουφεκο δηλαδη, αλλα αυτη η αποκλιση απο το 60/40 που ειναι αποδεκτο για κυνηγι ας πουμε, δεν ξερω αν ωφειλεται στο pitch η στο τελικο μηκος. Πριν πειραξεις το pictch ησουν ενταξει? Μημπως αλλαξες πελμα?

    καλημερα και καλο μηνα!!!

    απο αποψη ευθυβολιας εννοωντας ακιδα -στοχος σε σταθερο στοχο ημουνα οκ. στο φτερο απλως κοιτουσα πιο ψηλα απο τη ριγα και δυσκολευομουνα…αλλαξε και το πελμα ναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #160321

    Να παραθέσω κι εγώ το αποτέλεσμα κάποιων βολών που έκανα σε χαρτόνι.

    1η μέθοδος (εφαρμογή δύο φορές): προσεκτική επώμιση και σκόπευση εκτός στόχου σε σταθερό σημείο – κίνηση όπλου προς το στόχο και πυροδότηση μόλις ο στόχος κλειδωθεί στο μάτι. Αποτέλεσμα καλό και στις 2 περιπτώσεις με ελάχιστη απόκλιση στο ύψος προς τα κάτω. Κάτι σαν 45-55 ας πούμε αλλά δεν μπλέκομαι παραπάνω με αυτό.

    2η μέθοδος (εφαρμογή τρεις φορές): αυθόρμητη επώμιση απευθείας στο στόχο. Συστηματική απόκλιση κέντρου τουφεκιάς αριστερά από το κέντρο του στόχου όχι πάντα στα ίδια εκατοστά αλλά ας πούμε κατά μέσο όρο 15cm το οποίο μου φάνηκε παρατραβηγμένο γιατί στα ορτύκια σε βολή στα 10-15m περίπου τα πουλιά έτρωγαν όλη τη ντουφεκιά και γίνονταν κομμάτια.

    Μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα; Παίζει ρόλο το ύψος του στόχου πού σκοπεύουμε κάθε φορά; Δηλαδή, κόβω το κεφάλι μου ότι αν βάλω στόχο χαμηλά στο έδαφος η βολή θα πάει κένντρο, όσο ψηλώνω μάλλον αποκλίνω λίγο προς τα αριστερά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #332173

    Συμφωνό με τον φίλτατο ναβαλ υπάρχει ένα μικρό αλλά μετα μπρίλευ στο μπραουνινγ με ινβεκτωρ το τσοκ το ιc είναι πάτος [color=”#FF0000″][b]σε αυτά τα μέτρα με την μπερετα URICA 2 με τα οπτιμα τσοκ 18,7 αυλό παιδες αλλό πράμα στα 40 μετρα με IC 9ΑΡΙΑ 32gr δέν περνάει σπουργίτη ,σε πίνακα 1χ1 [/b][/color] τώρα μένει να δοκιμάσω κάπια στιγμή και το GTS πού έχει invector plus και 18,7 αυλό να δούμε εάν έιναι όιδιες οί τουφεκιές.

    Να γιάσει το στόμα σου… :rolleyes: ! Πάνο τα βλέπεις;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #331963

    Να γιάσει το στόμα σου… :rolleyes: ! Πάνο τα βλέπεις;

    :D :D :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #164632

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ
    ΑΝ ΕΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙ (ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ)ΨΙΛΟΝΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?
    ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ¨¨¨ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΕΙΔΑΛΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ
    ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΝ BROWNING PHOENIX 66CM ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΟΧΙ ΤΗΝ TOPCOTE ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    gppapetr στις #323505

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ
    ΑΝ ΕΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙ (ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ)ΨΙΛΟΝΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?
    ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ¨¨¨ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΕΙΔΑΛΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ
    ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΝ BROWNING PHOENIX 66CM ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΟΧΙ ΤΗΝ TOPCOTE ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Φίλε μου κανονικά πρέπει να βλέπει λίγο ρίγα ,τώρα εάν έχει φλάντζές έχει καλώς μετά σε οπλουργό… :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #323486

    Φίλε μου κανονικά πρέπει να βλέπει λίγο ρίγα ,τώρα εάν έχει φλάντζές έχει καλώς μετά σε οπλουργό… :D

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ
    ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΛΑΝΤΖΕΣ
    ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗ ΛΙΓΟ Η ΚΑΝΝΗ
    ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #323485

    Φίλε μου κανονικά πρέπει να βλέπει λίγο ρίγα ,τώρα εάν έχει φλάντζές έχει καλώς μετά σε οπλουργό… :D

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ
    ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΛΑΝΤΖΕΣ
    ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗ ΛΙΓΟ Η ΚΑΝΝΗ
    ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #323476

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ
    ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΛΑΝΤΖΕΣ
    ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗ ΛΙΓΟ Η ΚΑΝΝΗ
    ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

    Προσοχή αν δεν εφάπτεται το κοντάκι με το σώμα του όπλου σε όλη την επιφάνεια είναι επικίνδυνο να σπάσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #323467

    Προσοχή αν δεν εφάπτεται το κοντάκι με το σώμα του όπλου σε όλη την επιφάνεια είναι επικίνδυνο να σπάσει.

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΑ ΣΩΣΤΑ
    ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΘΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΛΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΜΑΣ
    ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ
    ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΑΧΟΥΣ 3 ΧΙΛ.ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ ΓΙΑ ΦΛΑΝΤΖΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΕΠΤΥΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΣΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΞΥΡΙΖΟΝΤΑΣΤΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΧΑΡΤΟΚΟΦΤΗ
    ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ
    ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων