Ερωτήσεις & απαντήσεις περί σκόπευσης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #164653

    Αυτό που θα κάνετε θα αλλάξει το pitch του όπλου και δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να διορθώσεις ένα όπλο που ψηλοτουφεκάει, ΑΝ ψηλοτουφεκάει. Σε σταθερό στόχο το ρίξατε για να επιβεβαιώσετε ότι ρίχνει ψηλά; Η επώμιση είναι σωστή; Η στάση του σώματος; Είναι πολλά που παίζουν ρόλο και όσο κι αν ακούγονται σπασικλίδικα, είναι σημαντικό να γίνει σωστή διάγνωση πριν δοθεί θεραπεία.

    Αν σε βγάλει ο δρόμος στο Σχιστό καμμιά μέρα, πολύ ευχαρίστως να το δω το όπλο και να σου πω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #323420

    Αυτό που θα κάνετε θα αλλάξει το pitch του όπλου και δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να διορθώσεις ένα όπλο που ψηλοτουφεκάει, ΑΝ ψηλοτουφεκάει. Σε σταθερό στόχο το ρίξατε για να επιβεβαιώσετε ότι ρίχνει ψηλά; Η επώμιση είναι σωστή; Η στάση του σώματος; Είναι πολλά που παίζουν ρόλο και όσο κι αν ακούγονται σπασικλίδικα, είναι σημαντικό να γίνει σωστή διάγνωση πριν δοθεί θεραπεία.

    Αν σε βγάλει ο δρόμος στο Σχιστό καμμιά μέρα, πολύ ευχαρίστως να το δω το όπλο και να σου πω.

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ
    ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΧΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΓΡΗΓΟΡΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ
    ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΔΩΡΟ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΡΙΧΝΕ ΜΕ ΜΙΑ Α 303
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ
    ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ SPORTING ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ Η ΕΣΤΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟ SKEET ΡΙΧΝΩ ΕΓΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΟΥ
    ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΤΑΙ (Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ)
    ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ?
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΘΕΣΗ SKEET ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ
    ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ (Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #323418

    Αυτό που θα κάνετε θα αλλάξει το pitch του όπλου και δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να διορθώσεις ένα όπλο που ψηλοτουφεκάει, ΑΝ ψηλοτουφεκάει. Σε σταθερό στόχο το ρίξατε για να επιβεβαιώσετε ότι ρίχνει ψηλά; Η επώμιση είναι σωστή; Η στάση του σώματος; Είναι πολλά που παίζουν ρόλο και όσο κι αν ακούγονται σπασικλίδικα, είναι σημαντικό να γίνει σωστή διάγνωση πριν δοθεί θεραπεία.

    Αν σε βγάλει ο δρόμος στο Σχιστό καμμιά μέρα, πολύ ευχαρίστως να το δω το όπλο και να σου πω.

    Λεωνίδα να σε ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία. Το "pitch" έχει κάποια σχέση με το "drop" ή το "drop" είναι κάτι άλλο;
    Διαβάζοντας το εγχειρίδιο της 391, αναφέρει ότι τα μέρη που καθορίζουν το "drop" και το "cast" είναι τα δύο έξαρτήματα που συνοδευουν το όπλο:

    1) Receiver stock spacer (προφανώς πρόκειται για την γνωστή μας φλάντζα)
    2) Stock metal plate (μια μεταλική πλάκα)

    Και τα δύο εξαρτήματα είναι σχεδιασμένα να παρέχουν δύο διαφορετικά είδη drop και cast ανάλογα με το πως θα τοποθετηθούν.

    Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω, αφορά το "drop" (αφού το cast το έχεις εξηγήσει).
    Έχω παρατηρήσει στο δικό μου όπλο, μετά από πολλές δοκιμές, αργές και γρήγορες επωμίσεις, πως για να μου "έρθει" τέλεια, πρέπει να ανεβάσω λίγο το κοντάκι κατά την επώμιση με αποτέλεσμα η πάνω γωνία του κοντακιού (πέλματος) να προεξέχει ελάχιστα από τον ώμο μου. Ξέρω πως αυτό είναι λάθος στην επώμιση και πως θα πρέπει να ταιριάζει το πέλμα του κοντακιού ολόκληρο στον ώμο. Δεδομένου ότι το θέμα του cast το έχω λύσει με "πρεσάρισμα" (χωρίς την χρήση φλαντζών), θεωρείς ότι το παραπάνω θα μπορούσε να λυθεί με την αλλαγή του "drop"?.
    Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι αλλά φαντάζομαι πως αν γινόταν να μεγαλώσει λίγο η κλίση όσον αφορά το πάνω-κάτω, θα μου ερχόταν τέλεια, χωρίς να χρειαζεται να κατεβάζω πολύ το κεφάλι πάνω στο κοντάκι ή από την άλλη να ανεβάζω το κοντάκι σε σχέση με τον ώμο μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #164675

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΤΑΙ (Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ)
    ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ?
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΘΕΣΗ SKEET ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

    Δεν εννοούσα αυτό. Στο σκοπευτήριο έχουμε την "πολυτέλεια" να βάλουμε το σώμα μας στη θέση που πρέπει να έχει όταν κάνουμε την επώμιση, όπως πολύ σωστά ξέρεις, ενώ στο κυνήγι είμαστε πιο "χύμα". Λόγω ιδιότητας, καθημερινά βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα πώς πρέπει να είναι το σώμα τους όταν επωμίζουν το όπλο τους. Εσύ αφού ασχολείσαι με skeet δεν είσαι ένας από αυτούς. Εννοείται φυσικά πως και στο κυνήγι, την ώρα που ανεβαίνει το όπλο στον ώμο, το σώμα αναλαμβάνει υποσυνείδητα τη "θέση ετοιμότητας", ώστε το όπλο να κουμπώσει εκεί που πρέπει και το σώμα να κινηθεί σωστά προς το στόχο.

    ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ

    Όσον αφορά το πείραγμα στο pitch, δεν υπονοώ ότι θα γίνει μόνιμη ζημιά στο όπλο. Απλά, αν ψηλοτουφεκάει πράγματι, το πιθανότερο είναι να μη λυθεί το πρόβλημα με το pitch. Ίσως το όπλο να είναι μια χαρά και ο φίλος σου να ξεκολλάει το μάγουλο από το κοντάκι. Ίσως να θέλει ψήλωμα από τις εφαρμογές. Ίσως και να είναι και το pitch. Πολλά τα ίσως. Αυτό εννοώ.

    Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω από κοντά, αλλά είσαι μακριά, δυστυχώς.

    Ενημερώστε μας πάντως αν λύθηκε το πρόβλημα με το pitch.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #323417

    Λεωνίδα να σε ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία. Το "pitch" έχει κάποια σχέση με το "drop" ή το "drop" είναι κάτι άλλο;
    Διαβάζοντας το εγχειρίδιο της 391, αναφέρει ότι τα μέρη που καθορίζουν το "drop" και το "cast" είναι τα δύο έξαρτήματα που συνοδευουν το όπλο:

    1) Receiver stock spacer (προφανώς πρόκειται για την γνωστή μας φλάντζα)
    2) Stock metal plate (μια μεταλική πλάκα)

    Και τα δύο εξαρτήματα είναι σχεδιασμένα να παρέχουν δύο διαφορετικά είδη drop και cast ανάλογα με το πως θα τοποθετηθούν.

    [url=”http://img24.imageshack.us/i/stockdrop26cast.jpg/”][img]http://img24.imageshack.us/img24/7233/stockdrop26cast.jpg[/img][/url]

    Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω, αφορά το "drop" (αφού το cast το έχεις εξηγήσει).
    Έχω παρατηρήσει στο δικό μου όπλο, μετά από πολλές δοκιμές, αργές και γρήγορες επωμίσεις, πως για να μου "έρθει" τέλεια, πρέπει να ανεβάσω λίγο το κοντάκι κατά την επώμιση με αποτέλεσμα η πάνω γωνία του κοντακιού (πέλματος) να προεξέχει ελάχιστα από τον ώμο μου. Ξέρω πως αυτό είναι λάθος στην επώμιση και πως θα πρέπει να ταιριάζει το πέλμα του κοντακιού ολόκληρο στον ώμο. Δεδομένου ότι το θέμα του cast το έχω λύσει με "πρεσάρισμα" (χωρίς την χρήση φλαντζών), θεωρείς ότι το παραπάνω θα μπορούσε να λυθεί με την αλλαγή του "drop"?.
    Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι αλλά φαντάζομαι πως αν γινόταν να μεγαλώσει λίγο η κλίση όσον αφορά το [u]πάνω-κάτω[/u], θα μου ερχόταν τέλεια, χωρίς να χρειαζεται να κατεβάζω πολύ το κεφάλι πάνω στο κοντάκι ή από την άλλη να ανεβάζω το κοντάκι σε σχέση με τον ώμο μου.

    Γιώργο, εσύ είναι κλασικό παράδειγμα ανθρώπου που χρειάζεται κοντάκι τύπου monte carlo, ώστε με το πέλμα σωστά στον ώμο, το κοντάκι να ακουμπάει σωστά στο μάγουλο χωρίς υπερβολικό σκύψιμο του κεφαλιού. Είσαι και δυο μέτρα τρομάρα σου, πώς να σου κάτσει εργοστασιακό κοντάκι; Αυτά είναι για τον "mister average", με ύψος 1,78 και βάρος 75 κιλά.

    Τώρα, αν θα λυθεί το θέμα αλλάζοντας την φλάντζα, όχι δεν θα λυθεί. Μπορεί να βελτιωθεί πάντως. Δοκίμασέ το και βλέπεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #164678

    Λεωνίδα να σε ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία. Το "pitch" έχει κάποια σχέση με το "drop" ή το "drop" είναι κάτι άλλο;

    Αυτό δεν το απάντησα. Όχι, δεν έχουν σχέση. Το drop είναι το ύψος στο χτένι, το pitch είναι η γωνία του πέλματος. Απλά, αλλάζοντας φλάντζα στην καραμπίνα, αλλάζουν και οι δύο μετρήσεις και στην περίπτωση του όπλου σου, ακόμα και το cast.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #323412

    Αυτό δεν το απάντησα. Όχι, δεν έχουν σχέση. Το drop είναι το ύψος στο χτένι, το pitch είναι η γωνία του πέλματος. Απλά, αλλάζοντας φλάντζα στην καραμπίνα, αλλάζουν και οι δύο μετρήσεις και στην περίπτωση του όπλου σου, ακόμα και το cast.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια που βρήκα παπά όμως, να κάνω άλλη μία :D. Στο τουφέκι μου (ξέρεις, αυτό το μαύρο) υπάρχει τρόπος με την παρέμβαση κάποιου οπλουργού να μεγαλώσει η πάνω-κάτω κλίση, χωρίς την χρησιμοποίηση της φλάντζας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #323410

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια που βρήκα παπά όμως, να κάνω άλλη μία :D . Στο τουφέκι μου (ξέρεις, αυτό το μαύρο) υπάρχει τρόπος με την παρέμβαση κάποιου οπλουργού να μεγαλώσει η πάνω-κάτω κλίση, χωρίς την χρησιμοποίηση της φλάντζας;

    Απ' ότι ξέρω, το συνθετικό κοντάκι μπορεί να στραβώσει με πρέσσα, αλλά γενικώς σε καραμπίνες δεν είθισται. Μπορείς να κάνεις επιπλέον επεμβάσεις και από τις εφαρμογές βάσης – κοντακιού. Αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις, δεν γίνεται. Εσύ χρειάζεσαι ψήλωμα στο χτένι, χωρίς να ψηλώσει όμως και το πέλμα. Ουσιαστικά χρειάζεσαι μία προσθήκη στο χτένι ώστε να γίνει τύπου monte carlo όπως σου έγραψα και πιο πριν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #323408

    Απ' ότι ξέρω, το συνθετικό κοντάκι μπορεί να στραβώσει με πρέσσα, αλλά γενικώς σε καραμπίνες δεν είθισται. Μπορείς να κάνεις επιπλέον επεμβάσεις και από τις εφαρμογές βάσης – κοντακιού. Αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις, δεν γίνεται. Εσύ χρειάζεσαι ψήλωμα στο χτένι, χωρίς να ψηλώσει όμως και το πέλμα. Ουσιαστικά χρειάζεσαι μία προσθήκη στο χτένι ώστε να γίνει τύπου monte carlo όπως σου έγραψα και πιο πριν.

    Κατι τετοιο δηλαδη?

    http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatc…roduct_id=30543

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #323407

    Κατι τετοιο δηλαδη?

    [url=”http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30543″]http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatc…roduct_id=30543[/url]

    Ναι, ίσως θα μπορούσε να δουλέψει κάτι τέτοιο. Πρώτα βάζεις την πιο χαμηλή φλάντζα για να κατέβει το πέλμα όσο το δυνατόν πιο χαμηλά και ύστερα πειραματίζεσαι με πρόσθετα στο χτένι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #164687

    Αυτό έχω κάνει και εγώ στην benelli.
    Κακάσχημο είναι, με την μονωτική ταινία, αλλά δουλεύει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #164688

    Μια ερώτηση κατα κύριο λόγο στον Λεωνίδα, αλλά και σε όποιον ξέρει να απαντήσει φυσικά.Λεωνίδα αναφέρομαι σε σενα γιατι ως δάσκαλος, δε θα χρειαστεί να σου εξηγήσω και πολλά.Απλά θέλω να διαβάσεις το παρακάτω και να μου πεις αν είναι λάθος ή όχι….

    Η παρέκκλιση «προς τα έξω» (cast-off) είναι φανερή όταν παρατηρήσουμε την ευθεία της σκοπευτικής γραμμής στη ρίγα του όπλου, να προεκτείνεται νοητά πάνω από την ράχη του κοντακίου κι εκείνο να δείχνει ότι βγαίνει προς τα αριστερά. Αντιθέτως η «προς τα μέσα» (cast-on) παρέκκλιση είναι όταν βλέπουμε το κοντάκι να βγαίνει προς τα δεξιά. Εννοείται βέβαια ότι η παρατήρηση της νοητής προέκτασης της σκοπευτικής γραμμής γίνεται με το όπλο κλειστό, αν πρόκειται για δίκαννο, με τις κάννες στραμμένες προς το στήθος μας

    Πες μου πρώτα αν είναι σωστό ή όχι και μετά την απάντηση θα σου πω και την ένστασή μου….Διαβασέ το όμως προσεκτικά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #323406

    Μια ερώτηση κατα κύριο λόγο στον Λεωνίδα, αλλά και σε όποιον ξέρει να απαντήσει φυσικά.Λεωνίδα αναφέρομαι σε σενα γιατι ως δάσκαλος, δε θα χρειαστεί να σου εξηγήσω και πολλά.Απλά θέλω να διαβάσεις το παρακάτω και να μου πεις αν είναι λάθος ή όχι….

    Η παρέκκλιση «προς τα έξω» (cast-off) είναι φανερή όταν παρατηρήσουμε την ευθεία της σκοπευτικής γραμμής στη ρίγα του όπλου, να προεκτείνεται νοητά πάνω από την ράχη του κοντακίου κι εκείνο να δείχνει ότι βγαίνει προς τα αριστερά. Αντιθέτως η «προς τα μέσα» (cast-on) παρέκκλιση είναι όταν βλέπουμε το κοντάκι να βγαίνει προς τα δεξιά. Εννοείται βέβαια ότι η παρατήρηση της νοητής προέκτασης της σκοπευτικής γραμμής γίνεται με το όπλο κλειστό, αν πρόκειται για δίκαννο, με τις κάννες στραμμένες προς το στήθος μας

    Πες μου πρώτα αν είναι σωστό ή όχι και μετά την απάντηση θα σου πω και την ένστασή μου….Διαβασέ το όμως προσεκτικά….

    Ναι, είναι σωστό, αν σκεφτείς ότι κοιτάμε το όπλο από το στόμιο προς το κοντάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #323405

    Ναι, είναι σωστό, αν σκεφτείς ότι κοιτάμε το όπλο από το στόμιο προς το κοντάκι.

    Λοιπόν.Έχω την εξής ένσταση και μάλλον τελικά μου φαίνεται θα αναθεωρήσω για τις γνώσεις μου σχετικά με τις παρεκλίσεις.
    Έχουμε και λέμε.
    Αν κοιτάμε το όπλο με τις κάννες στραμένες προς τα εμάς, και έχοντας το όπλο cast off, εγώ πίστευα οτι το κοντάκι πρέπει να προεξέχει προς τα δεξιά….Και αυτό γιατι?
    Ας το δούμε ανάποδα που είναι ποιο κατανοητό.
    Έστω λοιπόν οτι οι κάννες κοιτάνε προς τα μπρος και όχι προς τα εμας. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του άρθρου λοιπόν, όπως και τα δικά σου, εφόσον το όπλο έχει cast off, και έστω οτι ευθυγραμίζουμε το κοντάκι με το μάτι μας, οι κάννες πρέπει να προεξέχουν προς τα…….δεξια….Σωστά????Έτσι όμως, αν τελικά επωμίσουμε, η προέκταση της ρίγας δεν ευθυγραμίζεται με το αριστερό ματι………. :D?????????????
    Έτσι δεν είναι ή κάπου κάνω λάθος???
    Παραθέτω και μια πολύυυυυυυυυ πρόχειρη φώτο για να γίνω κατανοητός.Ελπίζω να καταλάβεις

    Η φώτο δεξιά, είναι αυτή που οι κάννες είναι προς τα εμάς.Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το κοντάκι προεξέχη προς τα αριστερά.Σωστά???
    Αν γυρίσουμε το όπλο τώρα κανονικά, βλέπουμε στην ουσιά την εικόνα αριστερά, και γίνεται αυτό που σου είπα.Η προέκταση της ρίγας ευθυγραμίζεται με το αριστερό ματι και όχι μετο δεξί.Αυτό δεν είναι λάθος???
    Πωωω με βγήκαν τα χέρια.Είμαι και σε λάπτοπ…. :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #323404

    Λοιπόν.Έχω την εξής ένσταση και μάλλον τελικά μου φαίνεται θα αναθεωρήσω για τις γνώσεις μου σχετικά με τις παρεκλίσεις.
    Έχουμε και λέμε.
    Αν κοιτάμε το όπλο με τις κάννες στραμένες προς τα εμάς, και έχοντας το όπλο cast off, εγώ πίστευα οτι το κοντάκι πρέπει να προεξέχει προς τα δεξιά….Και αυτό γιατι?
    Ας το δούμε ανάποδα που είναι ποιο κατανοητό.
    Έστω λοιπόν οτι οι κάννες κοιτάνε προς τα μπρος και όχι προς τα εμας. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του άρθρου λοιπόν, όπως και τα δικά σου, εφόσον το όπλο έχει cast off, και έστω οτι ευθυγραμίζουμε το κοντάκι με το μάτι μας, οι κάννες πρέπει να προεξέχουν προς τα…….δεξια….Σωστά????Έτσι όμως, αν τελικά επωμίσουμε, η προέκταση της ρίγας δεν ευθυγραμίζεται με το αριστερό ματι………. :D ?????????????
    Έτσι δεν είναι ή κάπου κάνω λάθος???
    Παραθέτω και μια πολύυυυυυυυυ πρόχειρη φώτο για να γίνω κατανοητός.Ελπίζω να καταλάβεις

    [img]http://img259.imageshack.us/img259/8726/67898538.jpg[/img]

    Η φώτο δεξιά, είναι αυτή που οι κάννες είναι προς τα εμάς.Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το κοντάκι προεξέχη προς τα αριστερά.Σωστά???
    Αν γυρίσουμε το όπλο τώρα κανονικά, βλέπουμε στην ουσιά την εικόνα αριστερά, και γίνεται αυτό που σου είπα.Η προέκταση της ρίγας ευθυγραμίζεται με το αριστερό ματι και όχι μετο δεξί.Αυτό δεν είναι λάθος???
    Πωωω με βγήκαν τα χέρια.Είμαι και σε λάπτοπ…. :P

    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Αν σταθείς σε έναν καθρέπτη και πιέσεις με τα δάκτυλα σου το μάγουλό σου οριζόντια προς τη μύτη σου ακριβώς κάτω από το ζυγωματικό, θα δεις ότι το δάκτυλό σου θα πλησιάσει την ευθεία του ματιού, αλλά θα θέλει άλλο λίγο για να το φτάσει. Αυτό το "άλλο λίγο" είναι που εξασφαλίζει το cast στα κοντάκια.

    Αυτό που περιγράφεις εσύ, συμβαίνει σε κοντάκια τύπου "cross over" που είναι σχεδιασμένα να επωμίζονται από την αντίθετη μεριά από αυτήν του κυρίαρχου ματιού.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων