Setter Dill Spin

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #117008

    Euxaristo paidia gia tis sumboule sas kai to ektoimo to endiaferon sas.Pisteuo auto pou prepei na ginei tora afou to koutabi einai 8 minon xreiazetai koinonikopoiisi oste siga siga na ftiakso mia sxesi empistosinis me to koutabi oste na mporo na to bgalo ston kunigotopo.Xreiazetai kai olli tin basiski ekpedeusi gia na akouei stis aples entoles oste na min ginei ena atithaso skuli.an kai i empeiria mou den einai kai polu megali giati exo ena setter 10 xronon kai to pira apo 1 minon kai to ekpedeusa monos mou, pisteuo tha ta katafero kai se sunergasis me ton Spinokia tha mporeso na ''bgalo'' ena polu kalo skulo.Sas euxaristo kai suntoma tha exete ta prota nea mou!


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #117011

    ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΡΓΟΥΝ .ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΤΑΝ ΕΦΘΑΣΕ 10 ΜΗΝΩΝ.ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ 13 ΜΗΝΩΝ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ .ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,Ο ΚΟΕ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΗ ΟΤΙ Η ΓΕΝΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ?Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΝ ΗΝΑ ΞΕΠΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #356221

    Euxaristo paidia gia tis sumboule sas kai to ektoimo to endiaferon sas.Pisteuo auto pou prepei na ginei tora afou to koutabi einai 8 minon xreiazetai koinonikopoiisi oste siga siga na ftiakso mia sxesi empistosinis me to koutabi oste na mporo na to bgalo ston kunigotopo.Xreiazetai kai olli tin basiski ekpedeusi gia na akouei stis aples entoles oste na min ginei ena atithaso skuli.an kai i empeiria mou den einai kai polu megali giati exo ena setter 10 xronon kai to pira apo 1 minon kai to ekpedeusa monos mou, pisteuo tha ta katafero kai se sunergasis me ton Spinokia tha mporeso na ''bgalo'' ena polu kalo skulo.Sas euxaristo kai suntoma tha exete ta prota nea mou!

    Εύχομαι καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου και καλά ξεμπερδέματα, αλλά γράψε Ελληνικά ρε φιλαράκι, τα greeklish εκτός του ότι είναι απαίσια, μου βγάζουν και τα μάτια να τα διαβάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #117017

    DILL SPIN= ΕΞΑΙΡΕΤΟΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΙ ΣΚΥΛΟΙ.

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ,ΣΥΖΗΤΏΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #117020

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΓΡΑΜΜΗ DILL-SPIN EINAI AΠO TIS ΠΙΟ ΠΑΛΙΕΣ Κ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ
    ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.ΑΙΛΟΥΡΟΗΔΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ,ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΘΕΑΜΑ ΚΤΛ.
    ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΚΥΝΟΤΡΟΦΟ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Η ΚΟΛΗΤΟΣ ΤΟΥ Η ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ.ΣΤΡΕΨΕ Κ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ
    ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΙΣΩΣ ΓΕΝΝΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ Κ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΙΓΟΥΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #169528

    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω απο τον κ. Σπινόκια ενα ξεκινημένο σεττεράκι δυο χρονών, είδα το σκυλί μου άρεσε, θέλω κάποιες γνώμες ή συμβουλές. Χρειάζεται κάτι να προσέξω; Απο αυτά που διάβασα απο τα post και τα λόγια που έχω ακούσει είναι τίμιος εκτροφεάς λένε. Κάθε άποψη και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    φιλικά Γιάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #311404

    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω απο τον κ. Σπινόκια ενα ξεκινημένο σεττεράκι δυο χρονών, είδα το σκυλί μου άρεσε, θέλω κάποιες γνώμες ή συμβουλές. Χρειάζεται κάτι να προσέξω; Απο αυτά που διάβασα απο τα post και τα λόγια που έχω ακούσει είναι τίμιος εκτροφεάς λένε. Κάθε άποψη και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    φιλικά Γιάννης.

    Εγώ έχω ένα αρσενικό από τον Σπινόκια που γεννήθηκε το 1999. Είναι καταπληκτικό σκυλί. Το έχω μάλιστα διασταυρώσει 4 φορές και όλα τα κουτάβια βγήκαν καλά. Τα αίματα Dill Spin είναι εγγύηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #311394

    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω απο τον κ. Σπινόκια ενα ξεκινημένο σεττεράκι δυο χρονών, είδα το σκυλί μου άρεσε, θέλω κάποιες γνώμες ή συμβουλές. Χρειάζεται κάτι να προσέξω; Απο αυτά που διάβασα απο τα post και τα λόγια που έχω ακούσει είναι τίμιος εκτροφεάς λένε. Κάθε άποψη και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    φιλικά Γιάννης.

    Φιλε μου εχω ενα σεττερ dil spin ειναι4 χρονων. Για μενα σιγουρα μπορεις να βρεις και καλυτερα αιματα,σιγουρα μπορει να βρεις και χειροτερα.
    Αλλο ενα σιγουρο ειναι οτι αυτα τα αιματα εχουν πολυ παθος για κυνηγι αλλα και πολυ ξεροκεφαλια
    Σαν συμβουλη οχι μονο για τον Σπινοκια αλλα για ολους τους εκτροφεις ελενξε τα βασικα για μενα(για σενα μπορει να ειναι και περισσοτερα) ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ-ΑΠΟΡΤ-ΦΕΡΜΑ-ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311299

    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω απο τον κ. Σπινόκια ενα ξεκινημένο σεττεράκι δυο χρονών, είδα το σκυλί μου άρεσε, θέλω κάποιες γνώμες ή συμβουλές. Χρειάζεται κάτι να προσέξω; Απο αυτά που διάβασα απο τα post και τα λόγια που έχω ακούσει είναι τίμιος εκτροφεάς λένε. Κάθε άποψη και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    φιλικά Γιάννης.

    Κοίταξε το σκυλί εφόσον είναι 2 χρονών δεν θα πρέπει να έχεις την απαίτηση μόνο να βγαίνει έξω και να τρέχει. Θα πρέπει να το δεις και επί του θηράματος. Φυσικά έλεγξε την κροτοφοβία και το απόρτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #311224

    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω απο τον κ. Σπινόκια ενα ξεκινημένο σεττεράκι δυο χρονών, είδα το σκυλί μου άρεσε, θέλω κάποιες γνώμες ή συμβουλές. Χρειάζεται κάτι να προσέξω; Απο αυτά που διάβασα απο τα post και τα λόγια που έχω ακούσει είναι τίμιος εκτροφεάς λένε. Κάθε άποψη και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    φιλικά Γιάννης.

    2 χρονων σκυλι…φιλε να το δεις πανω σε αγριο θυραμα και οχι στημενο περιστερι. 2 χρονων εχεις μια καλη εικονα του σκυλου, δεν ειναι κουταβι να ψωνισεις λαχειο, οποτε μεγαλυτερη σημασια εχει τι θα δεις εσυ και οχι τοσο πολυ αν ειναι του Σπινοκια.

    ΥΓ: Ποσο παει το μαλλι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #169645

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το σκυλί το έβγαλε έξω, έβαλε δυο περιστέρια να το δω πως φερμάρει(νομίζω πως και άλλοι εκτροφείς με τα περιστέρια κάνουνε και αυτοί επίδειξη), έκανε ωραίες φέρμες
    έτσι όπως το είδα. Το ένα περιστέρι που ντουφέκισε το σκυλί δεν έδειξε καν καμιά ενόχληση. Τα ανοίγματα θα έλεγα πως είναι μεσαίας έρευνας όπως μου έιπε και ο ίδιος. Στο θέμα απόρτ έκανε αλλά όχι και πολύ εύκολα. Μου έιπε πως θέλει το σκυλί εξόδους και οτι έχει προοπτικές. Επειδή όταν ακούς πολλά κεράσια κρατάς μικρό καλάθι θα το δώ πάλι το σκυλί πριν το πάρω. Να του ζητούσα να το δώ επι το έργον σε ορτύκι;

    Θα μου στοιχίσει δυο χιλιάδες ευρώ. Και δεν θα ήθελα να την (πατήσω). Απο τους εκτροφείς σέττερ έχω ακούσει για τον Σπινόκια καλά λόγια. Αν ξέρετε κανέναν άλλο έμπιστο εκτροφέα θα το εκτιμούσα να μου πείτε.

    φιλικά Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #169646

    Εγω φιλε αν εδινα 2 χιλιαρικα θα ηθελα να το εβλεπα τουλαχιστον στο Σχιστο να δω τι κανει με τις περδικες. Πως παταει τη πετρα,τι ευκολια εχει στα πιο πυκνα, ποσο γρηγορα θα κουραστει, και πως χειριζεται το θυραμα.

    Κατα την αποψη μου, με λιγοτερα απο 2 χιλιαρικα αυτη τη στιγμη με τη κριση που υπαρχει, παιρνεις σκυλια που κυνηγανε μπεκατσα,ορτυκι και εχουν εμπειριες πολλες πανω σαυτο το θυραμα. Βεβαια αυτο προυποθετει καλες γνωριμιες και πολυ ψαξιμο απο σενα, να βλεπεις διαφορετικα σκυλια και να ξερεις τι βλεπεις.
    Λογικο ειναι ο επαγγελματιας να πουλαει σε τιμες επαγγελματια αφου αυτη ειναι η δουλεια του, για να ειναι βιωσιμη, και ο απλος κυνηγος να πουλαει αρκετα πιο φθηνα.

    Οπως και να εχει εσυ αποφασιζεις, οποιο ζωντανο θεωρεις πιο αξιολογο επενδυσε τα χρηματα σου σε αυτο.

    ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι να κανεις εξετασεις(και να υπογραψεις και συμφωνιτικο αν χρειαστει) γενικες,καλαζαρ,ερλυχια,κτλ. Μη δωσεις 2 χηνες και απο κανα 3μηνο εχει το σκυλι προβλημα. Εχουν συμβει αυτα γιαυτο μη το αμελησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #311219

    φιλε θα συμφωνησω με τον δημητρη και τον alexntz, το σκυλι ειναι 2 χρονων δεν θεωρειται κουταβι, αυτα που μας ειπες με το περιστερι και το ετσι και ετσι απορτ το κανει ενα σκυλι 7-8 μηνων, απο 24αρων μηνων σκυλι περιμενεις πολλα περισοτερα θα σου πω και εγω αυτο που λεει ο φιλος οτι με 2 χιλιρικα παιρνεις ποιο ετοιμο σκυλι, για να μην παρεξηγηθω ο ανθρωπος εχει πολυ αξιολογα σκυλια,αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται λιγο στιμπημενη η τιμη, αποψη μου να το δοκιμασεις σε αγριο εκει θα δειξει τι αξιζει, ειναι αρσενικο η θυληκο φιλε? φιλικα αλαξανδρος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311214

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το σκυλί το έβγαλε έξω, έβαλε δυο περιστέρια να το δω πως φερμάρει(νομίζω πως και άλλοι εκτροφείς με τα περιστέρια κάνουνε και αυτοί επίδειξη), έκανε ωραίες φέρμες
    έτσι όπως το είδα. Το ένα περιστέρι που ντουφέκισε το σκυλί δεν έδειξε καν καμιά ενόχληση. Τα ανοίγματα θα έλεγα πως είναι μεσαίας έρευνας όπως μου έιπε και ο ίδιος. Στο θέμα απόρτ έκανε αλλά όχι και πολύ εύκολα. Μου έιπε πως θέλει το σκυλί εξόδους και οτι έχει προοπτικές. Επειδή όταν ακούς πολλά κεράσια κρατάς μικρά καλάθι θα το δώ πάλι το σκυλί πριν το πάρω. Να του ζητούσα να το δώ επι το έργον σε ορτύκι;

    Θα μου στοιχίσει δυο χιλιάδες ευρώ. Και δεν θα ήθελα να την (πατήσω). Απο τους εκτροφείς σέττερ έχω ακούσει για τον Σπινόκια καλά λόγια. Αν ξέρετε κανέναν άλλο έμπιστο εκτροφέα θα το εκτιμούσα να μου πείτε.

    φιλικά Γιάννης

    Αντικειμενικά το ποσό για 2 χρονών σκυλί από επαγγελματία δεν είναι υπερβολικά. Αλλά το θέμα είναι και το σκυλί να μην είναι μόνο 2 χρονών και τίποτ΄άλλο. Δηλαδή κάποιο άλλο σκυλί σε αυτήν την ηλικία έχει κυνηγήσει κανονικά 1 ολόκληρη σεζόν οπότε έχει πάρει κάποιες εμπειρίες (ανάλογες με το πόσες φορές βγήκε). Για εμένα μην μείνεις στην επαφή με το περιστέρι γιατί το κόλπο είναι γνωστό πλέον. Δηλαδή πάνε πάντα σε συγκεκριμένα χωράφια και βάζουν τα περιστέρια, οπότε το σκυλί ξέρει τι πρέπει να κάνει αμέσως. Το περιστέρι όμως μυρίζει πολύ περισσότερο από το ορτύκι, πολλές φορές δε το σκυλί παίρνει τον ντορό του εκπαιδευτή και βρίσκει αμέσως το περιστέρι! Ακόμα και στο απόρτ, το απόρτ με περιστέρι είναι πολύ πιο εύκολο από το άγριο θήραμα. Εδώ όμως θα πρέπει να διευκρινήσεις αν στην επαναφορά (απόρτ) δυσκολεύτηκε στο να το δαγκώσει ή στο να σας το φέρει. Γιατί αν ισχύει το 2ο είναι θέμα εκπαίδευσης. Κλείνοντας θέλω να σου πω ότι για εμένα θα πρέπει να δεις τον σκύλο και σε άγριο θήραμα ή τουλάχιστον με 1 ιταλικό.

    Να τονίσω ότι προσωπικά δεν ξέρω ούτε τον εκτροφέα που αναφέρεις αλλά ούτε το αν είναι ή όχι καλές οι γραμμές αίματος που διαθέτει και αναπαράγει.

    ΥΓ. Αν θες να σου προτείνω και κάποιον άλλον εκτροφέα πες μου να σου στείλω πμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #311208

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το σκυλί το έβγαλε έξω, έβαλε δυο περιστέρια να το δω πως φερμάρει(νομίζω πως και άλλοι εκτροφείς με τα περιστέρια κάνουνε και αυτοί επίδειξη), έκανε ωραίες φέρμες
    έτσι όπως το είδα. Το ένα περιστέρι που ντουφέκισε το σκυλί δεν έδειξε καν καμιά ενόχληση. Τα ανοίγματα θα έλεγα πως είναι μεσαίας έρευνας όπως μου έιπε και ο ίδιος. Στο θέμα απόρτ έκανε αλλά όχι και πολύ εύκολα. Μου έιπε πως θέλει το σκυλί εξόδους και οτι έχει προοπτικές. Επειδή όταν ακούς πολλά κεράσια κρατάς μικρό καλάθι θα το δώ πάλι το σκυλί πριν το πάρω. Να του ζητούσα να το δώ επι το έργον σε ορτύκι;

    Θα μου στοιχίσει δυο χιλιάδες ευρώ. Και δεν θα ήθελα να την (πατήσω). Απο τους εκτροφείς σέττερ έχω ακούσει για τον Σπινόκια καλά λόγια. Αν ξέρετε κανέναν άλλο έμπιστο εκτροφέα θα το εκτιμούσα να μου πείτε.

    φιλικά Γιάννης

    Είναι πολλά τα λεφτά για ένα σκυλί 2 ετών χωρίς καθόλου εμπειρίες στο άγριο θήραμα.
    Με ττόσα λεφτά μπορείς να βρείς έτοιμο με κυνηγετική εμπειρία…ψάξου και μην πας στην πρώτη επιλογή που βρίσκεις….
    Δεν αμφισβητώ ότι ο κ. Σπινόκιας έχει καλά σκυλιά και καλά αίματα
    αλλά όχι και να εκμεταλευόμαστε τις αγαθές προθέσεις κάποιων!!
    Επειδή οι καιροί είναι πολύ δύσκολοί και δεν κυκλοφορεί εύκολα χρήμα στην αγορά
    σου προτείνω να κάνεις παζαρια αν επιμένεις να πάρεις το συγκεκριμένο σκυλί.

    Εφάρμοσε το ψάξε – άκου και μετά αγόρασε και δεν θα χάσεις….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων