ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,796 έως 6,810 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507329

    Τασο δεν πειραζει ρε φιλε  :good:  η βολτα μετραει περισσοτερο!  :yes:  υπομονη και θα φανουν στην ωρα τους! Εδω κατω παντως οι καλες ημερομηνιες ειναι μετα τις 15 του Σεμπτεβρη…… καλη συνεχεια φιλε!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #507330

    Καλησπέρα σε όλους,

    Κωπαίδα σήμερα 2 ώρες ένα ορτύκι, αρκετός κόσμος, λίγες ντουφεκιές.

    Γιάννης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507360

    Καλησπέρα σε όλους!

    Εγω έχω διαφορετική εικόνα από τον φίλο Giannis μιας και βρέθηκα στην Κωπαίδα το Σάββατο το πρωί.

    Από τις 7:30 μέχρι τις 9:30 κάθε 5 με 10 λεπτά…άκουγες τουφεκιά. Εμείς είχαμε…αρκετές συναντήσεις….και γενικά έγινε ωραίο κυνήγι.

    Νομίζω ότι το Σάββατο….ήταν μια καλή μέρα…τουλάχιστον στο κομμάτι της Κωπαίδας που επιλέξαμε να πάμε!

    Όντως ο κόσμος ήταν αρκετός…αλλά ήταν άνετα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507368

    Την Κυριακη καναμε κι εμεις την βολτητσα μας στην Κωπα’ι’δα……..!

    Κοσμο πολυ στο μερος που πηγαμε δεν ειχε ουτε πολες τουφεκιες πεσανε ……παρ όλα αυτά το καλαμπουρακι μας το καναμε , τα σκυλακιαμας τρεξανε αρκετα , δυο πουλακια που σηκωσα τα πηρα ……..κι ο μποναμάς της ημερας ηταν ένα τρυγονακι που το πηρα με τυχερο τροπο μαλιστα………!

    Σε γενικες γραμμες πουλια δεν εχει………….. τωρα αν καποιοι είναι λιγο ποιο τυχεροι ή καποιοι ποιο ατυχοι πιστευω ότι είναι θεμα περιοχης που κυνηγα ο καθ ενας ,………παντος σε γενικες γραμες οι καρπωσεις κειμενονται από μηδεν μεχρι τα 2-3 πουλια ο ποιο τυχερος ……………αυτο βλεπω κι απο αλλες παρεες που μιλαμε , τωρα με τα περασματα αν κατι θα αλλαξει κι κατα ποσο καιρος φερνει τα λαχανα καιρος τα παραπουλια…… :mail: ….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507369

    Ξεχασα να αναφερω ότι σηκωσα κι ένα ορτυκακι τοσο μικρο που ακομα τα φτερακια του ηταν ασχηματιστα ……….!

    Αυτά είναι από δευτερη ισως και από τριτη γεννα που λεμε………..!

    Δεν μου ειχε ξανα τυχη και το  εκανα πολύ γουστο ………..φυσικα και το αφησα να παει στη μαμα….. :yahoo: ….. του και επισης πηρα το σκυλακο μου και εφυγα από το σημειο γιατι αν το επαιρνε μυρουδια το φουκαριαρικο δεν θα προλαβενε να κανει κιχ από τα δοντια του….. :negative: …μιας και ηταν τοσο μικρο που με το ζορι πεταγε……..!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507373

    Δεν μου ειχε ξανα τυχη και το  εκανα πολύ γουστο ………..φυσικα και το αφησα να παει στη μαμα….. ….. του και επισης πηρα το σκυλακο μου και εφυγα από το σημειο γιατι αν το επαιρνε μυρουδια το φουκαριαρικο δεν θα προλαβενε να κανει κιχ από τα δοντια του….. …μιας και ηταν τοσο μικρο που με το ζορι πεταγε……..!

    +1000  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507565

    Επιδη τεχουμε και τα’ι’ζουμε σκυλάκια………………. δεν μας πρεπει τετοια εποχη να τρεχουμε για τρυγόνια……………! :yes:

    Το ακουσαν καποιοι ιεροσυλοι……….που πηγαν σημερα για τρυγόνια (ονόματα δεν λεμε υπολυψεις δεν θυγουμε )………….;;;;;; :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Εννοω καποιους που τρεχουν πισω από καποια γεροντάκια……….! B-)

    Παρολ΄αυτα καλα κανανε………….. αν και εκει φολα φαγανε……….. αλλα κι εγω σημερα ΦΟΛΑ φιλε .

    Η παρεα δεν ειχε ορεξη για κοπα’ι’δα κι ετσι κατεβηκα μια τσαρκα στα Λεγρενα………!

    Βεβαια όταν στις εξι το πρωι μεχρι να βαλω τα σκυλια από τα κουμάσια στο τρε’ι’λερ ειχα γινει μουσκεμα στον ιδρωτα λες και ηταν Ιούλιος μηνας δεν περιμενα κατι καλο ότι θα βρω αλλα ειπαμε τα’ι’ζουμε σκυλια και εχουμε χρεος απέναντι τους…………..! :yes:

    Οποτε καναμε την βολτιτσα μας (για να σφυγγουν και οι κωλοι …… :yahoo: ), πηραμε τον καθαρο μας αερα , ηπιαμε το καφεδακι μας , και εννεα η ωρα είμασταν πισω στο σπιτι……….!

    Αν πεσανε καμια δεκαρια τουφεκιες σε τρυγονια ηταν ζητημα………..!

    Καλη βδομαδα να εχουμε και προσοχη  ειδικα οι τρυγοναδες ………….η βδομαδα που ερχετε είναι πονηρη………….! :yes:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507567

    Μωρε το ακουσαν οι ιεροσυλοι…

    Εγω τους επρηξα να παμε Κωπαιδα αλλα….

    Τελος παντων , σημερα Κωπαιδα φιλαρακι σηκωσε 2 ορτυκια και τα πηρε…

    Διεκοψα το γραψιμο γιατι κανονισαμε αυριο για εξοχικο !!!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ….Αυριο ο μηνας εχει 4..

    Στις 4 και στις 7 παντα με δυτικους εμφανιζοντουσαν κατι πουλακια ( μιλαω για τρυγονια )

    Βασιλακη για ορτυκια πηγες ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507570

    To περιμενα να τσιμπισεις………χαχαχαχα :yahoo:

    Ναι ρε φιλε για κανα περασματιαρικο ………ειπα μηπως αλλα τιποτα! :negative:

    Είναι νωρις ακομα ……αλλα μεχρι το τελος της εβδομάδας που μπαινει κατι θα φανει πιστευω……….! :good:

    Το γαμωτο είναι να δροσισει και λιγο . :unsure:

    Ειδομεν. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507582

    Επιδη τεχουμε και τα’ι’ζουμε σκυλάκια………………. δεν μας πρεπει τετοια εποχη να τρεχουμε για τρυγόνια……………! :yes: Το ακουσαν καποιοι ιεροσυλοι……….που πηγαν σημερα για τρυγόνια (ονόματα δεν λεμε υπολυψεις δεν θυγουμε )………….;;;;;; :yahoo: :yahoo: :yahoo: Εννοω καποιους που τρεχουν πισω από καποια γεροντάκια……….! B-) Παρολ΄αυτα καλα κανανε………….. αν και εκει φολα φαγανε……….. αλλα κι εγω σημερα ΦΟΛΑ φιλε . Η παρεα δεν ειχε ορεξη για κοπα’ι’δα κι ετσι κατεβηκα μια τσαρκα στα Λεγρενα………! Βεβαια όταν στις εξι το πρωι μεχρι να βαλω τα σκυλια από τα κουμάσια στο τρε’ι’λερ ειχα γινει μουσκεμα στον ιδρωτα λες και ηταν Ιούλιος μηνας δεν περιμενα κατι καλο ότι θα βρω αλλα ειπαμε τα’ι’ζουμε σκυλια και εχουμε χρεος απέναντι τους…………..! :yes: Οποτε καναμε την βολτιτσα μας (για να σφυγγουν και οι κωλοι …… :yahoo: ), πηραμε τον καθαρο μας αερα , ηπιαμε το καφεδακι μας , και εννεα η ωρα είμασταν πισω στο σπιτι……….! Αν πεσανε καμια δεκαρια τουφεκιες σε τρυγονια ηταν ζητημα………..! Καλη βδομαδα να εχουμε και προσοχη ειδικα οι τρυγοναδες ………….η βδομαδα που ερχετε είναι πονηρη………….! :yes:

    Καλημέρα…

    Στα ίδια μέρη που πήγες….πήγα και εγώ. Την ίδια φόλα φάγαμε…και μάλιστα την έφαγα και την Κυριακή.

    Έχω όμως αμφιβολίες ότι οι τουφεκίες ήταν σε τριγώνια. Κάτι μου λέει ότι οι καρακάξες της περιοχής και ίσως καμία 18ούρα πλήρωσαν τα σπασμένα.

    Λυπάμαι όμως πολύ…που είδα “συναδέλφους” απροκάλυπτα να κυνηγούν λαγό! Μάλιστα έιχαν και το θράσος να λένε ότι έχουν κάνει από την έναρξη 3 λαγούς μέχρι τώρα.

    Ήμουν ένα βήμα από το να πάρω τηλέφωνο δασαρχείο και θηροφυλακή. Ίσως…μακακία μου που δεν το έκανα.

    Δεν θα βάλουν μυαλό ποτέ ορισμένοι!! Δυστηχώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #507590

    ποιοι να βαλουνε μυαλο;εδω πολλοι πιανοντε για λαθροθυρια και του χρονου βγαζουν αδεια κανονικα :unsure:

    δεν υπαρχη δικαιοσυνη στην ελλαδα,ποσες υποθεσεις παραγραφτηκαν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507591

    Καλησπερα σε ολους..

    Κωπαιδα σημερα…

    3ωρο κυνηγι σε 4 τριφυλλια 1 χερσο και μια μπαμπακια χορταριασμενη…

    Απολογισμος 3 σηκωματα…1 στο γιλεκο

    Το ενα μονο του δεν δεχτηκε φερμα…με το που παει να πεσει η bianca σε φερμα πεταχτηκε….ημουνα πολυ πολυ μακρια….ειδα που πηγε, πηγα μπας και το ξαναβρουμε ….τιποτα

    Τα αλλα δυο ηταν ζευγαρι τα οποια ουτε και αυτα δεχτηκαν φερμα και σηκωθηκαν …τουφεκισα το ενα γιατι παλι ημουνα καπως μακρια και το πηρα με την δευτερη τουφεκια με το IM στην κατω εχω IC..

    Γενικα τιποτα απο τουφεκιες , ελαχιστος κοσμος , πολυ ζεστη , πολυ σκονη και χωμα , ξεραιλα , ψιλοταλαιπωρια ,  γιαυτο γραφω τετοια ωρα , γυρισα 12.30 καθαρισα τα σκυλια απο την μιση χλωριδα της Κωπαιδας που την φερανε χαρουμενα πανω τους πισω στο σπιτι…εκανα μια βουτια στην θαλασσα , φαι και υπνο…τωρα καφεδακι και παω τον Αρη κτηνιατρο γιατι κουτσαινει το μπροστα δεξια και του εχει πρηστει πανω απο την πατουσα…

    Αντε να δουμε..

    Τρυγονια-γεροντια  1-0…

    Τα λεμε μετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507760

    Kαλησπερα σε ολους…

    Κωπαιδα σημερα…

    3,5 ωρες σε 4 τριφυλλια και 1 χερσο…

    2 ορτυκια σηκωσα…

    1 με τα ποδια, που δεν το τουφεκισα για να το βρουν τα σκυλια αλλα ματαια..

    1 φερμαριστο ουτε και αυτο..

    Αρκετοι ορτυκαδες ( εκει που ημουνα ) ελαχιστα πραγματα..

    Στην ευρυτερη περιοχη του κτεο-πετρινου πολυς κοσμος για τρυγονια…τιποτα..

    Να ειμαστε καλα αυριο παλι..

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507763

    Δεν πειραζει Τασουλη….εις αυριον τα σπουδαια……!!!

     

    Βολτουλα αυριο Κοπαιδα …..τα λεμε λοιπον αυριο. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507764

    Μην ενοχλουμε και τα παιδια που κυνηγουν τρυγονια. .. .. !

    Πλακιτσα κανω ……προς αποφυγη παρεξηγησεων…..!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,796 έως 6,810 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων