ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,811 έως 6,825 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507789

    H σημερινη κυνηγετικη εξορμηση για κυνηγι εξεληχτικε σε ενα θαυμασιο εκπαιδευτικο για τα σκυλια μας ……………!

    Αυτο το καταφεραμε αφου βρηκαμε μια αγραναπαυση αρκετα μεγαλη η οποια τελικα αποδειχτηκε παιδικη χαρα ορτυκιων……….!

    Σηκωσαμε περιπου 5 με 6 διαφορετικα ορτυκακια τα οποια κανανε ενα εξαιρετικο εκπαιδευτικο στα σκυλια αφου για να τα ξεσηκωσουν μεσα απο την ψηλη βλαστηση επρεπε να παιδευτουν καμποση ωρα μιας και πηγαινε το ποδαρομα συνεφο…… :yahoo: …….!

    Εννοειται βεβαια οτι δεν σηκωσαμε οπλο απεναντι σε βρεφη και πιστευω οτι τετειες κινησεις ειναι και η απαντηση προς τους πολεμιους του κυνηγιου που λενε οτι οι κυνηγοι πυροβολουν οτι πεταει………….!

    Τελικα καρποθηκαμε το ενα απο τα δυο μεγαλα που σηκωσαμε μιας και το δευτερο δεν το τουφεκισαμε μιας και σηκωθηκε μακρια απο τα σκυλια και δεν το ξανα σηκωσαμε………….!

    Τουφεκιες πεσανε μεσα στον καμπο αλλα λιγες……………..!

    Αυτα απο την παρεα μας …………..καλη εβδομαδα να εχουμε εν αναμονη μιας αλαγης του καιρου που θα φερει κανα περασματιαρικο να γελασει λιγο το χειλακι μας………!

    Καλο βραδυ σε ολους…….!  :bye:

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #507946

    Πολύ μεγαλο περασμα ορτυκιών χθες του Σταυρου στη Λεσβο μας την πενταμορφη…. :good: …..!

    Όχι παντου όμως……… B-) ………αλλα σε αρκετα μερη…….!

    Οσοι πιστοι και αργόσχολοι τυχανε περασανε καλα ………καλα περασανε και οσοι το μαθανε και πηγανε σε δευτερο χερι……….. :yes: ……….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Huntigo στις #507951

    Καλημερα. Και Λαυρεωτικη χθες κατι εμφανιστηκε. 2-3 πουλακια μεσο ορο καθε κυνηγος. Οχι πολλα πραγματα αλλα απο το τιποτα κατι ειναι. Σημερα στην ιδια περιοχη ακουσα το πολυ 15 τουφεκιες απο συνολο 25-30 αυτοκινητα που ειδα, αρα τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507952

    Καλημερα. Και Λαυρεωτικη χθες κατι εμφανιστηκε. 2-3 πουλακια μεσο ορο καθε κυνηγος. Οχι πολλα πραγματα αλλα απο το τιποτα κατι ειναι. Σημερα στην ιδια περιοχη ακουσα το πολυ 15 τουφεκιες απο συνολο 25-30 αυτοκινητα που ειδα, αρα τιποτα

    Λαυρεωτική 2-3 πουλάκια μέσο όρο κάθε κυνηγός???? :wacko:

    Και εγώ που κυνηγούσα??

    Σήμερα κυνηγούσα στην Λαυρεωτική πάλι…. όπου μπορείς να ακούσεις τις τουφεκιές από τον Χάρακα…τα Λεγραινά τα Μεγάλα Πεύκα κτλ κτλ…..άκουσα 50 τουφεκιές….είχε 200 άτομα το λιγότερο και πάνω από 100 αυτοκίνητα.

    Μόνο στο σημείο που έκατσα εγώ στη Τριανταφυλλία πάνω από το Θυμάρι είχε 15 ΙΧ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #507953

    Καλημερα. Και Λαυρεωτικη χθες κατι εμφανιστηκε. 2-3 πουλακια μεσο ορο καθε κυνηγος. Οχι πολλα πραγματα αλλα απο το τιποτα κατι ειναι. Σημερα στην ιδια περιοχη ακουσα το πολυ 15 τουφεκιες απο συνολο 25-30 αυτοκινητα που ειδα, αρα τιποτα

    Λαυρεωτική 2-3 πουλάκια μέσο όρο κάθε κυνηγός???? :wacko: Και εγώ που κυνηγούσα?? Σήμερα κυνηγούσα στην Λαυρεωτική πάλι…. όπου μπορείς να ακούσεις τις τουφεκιές από τον Χάρακα…τα Λεγραινά τα Μεγάλα Πεύκα κτλ κτλ…..άκουσα 50 τουφεκιές….είχε 200 άτομα το λιγότερο και πάνω από 100 αυτοκίνητα. Μόνο στο σημείο που έκατσα εγώ στη Τριανταφυλλία πάνω από το Θυμάρι είχε 15 ΙΧ.

    εσύ μάλλον θα κυνηγούσες πολύ πιο μακρυά απο εκεί που κελάηδαγαν τα μηχανάκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #507956

    Καλημερα. Και Λαυρεωτικη χθες κατι εμφανιστηκε. 2-3 πουλακια μεσο ορο καθε κυνηγος. Οχι πολλα πραγματα αλλα απο το τιποτα κατι ειναι. Σημερα στην ιδια περιοχη ακουσα το πολυ 15 τουφεκιες απο συνολο 25-30 αυτοκινητα που ειδα, αρα τιποτα

    Λαυρεωτική 2-3 πουλάκια μέσο όρο κάθε κυνηγός???? :wacko: Και εγώ που κυνηγούσα?? Σήμερα κυνηγούσα στην Λαυρεωτική πάλι…. όπου μπορείς να ακούσεις τις τουφεκιές από τον Χάρακα…τα Λεγραινά τα Μεγάλα Πεύκα κτλ κτλ…..άκουσα 50 τουφεκιές….είχε 200 άτομα το λιγότερο και πάνω από 100 αυτοκίνητα. Μόνο στο σημείο που έκατσα εγώ στη Τριανταφυλλία πάνω από το Θυμάρι είχε 15 ΙΧ.

    εσύ μάλλον θα κυνηγούσες πολύ πιο μακρυά απο εκεί που κελάηδαγαν τα μηχανάκια.

    Έστω!!

    Θα άκουγα όμως τις τουφεκιές!! Εκτός βέβαια αν όλοι τους ήταν σκοπευτές της Εθνικής…αλα Κορακάκη….και τα έπαιρναν μονοτουφεκιά και με σιγαστήρα!

    Μέσος όρος ανα κυνηγό 2 με 3 σημαίνει ότι ο καλύτερος έκανε 4 – 6 ορτύκια και ο χειρότερος…0 -1!!

    :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #507984

    καλημερα πρωτη φορα γραφω φετοσ καλη σαιζον λοιπον.ανταποκριση απο χαρακα σημερα .κατι λιγα εδω και εκει επεσαν καμια 30αρια τουφεκιες απο 2 εως 0 η καρπωση.προσωπικα μπορεσα και πηρα 2 σε 2μιση ωρεσ πορεια.το αξιοσημειοτο ειναι οτι σηκωσα τα πουλια εκει απ που ειχαν περασει 20 κυνηγοι και 40 σκυλια.συμπερασμα παιδια ψαχτε το μεροσ πιο αργα.η κωπαιδα σε 2 εξοδουσ μου εδωσε αλλα 7 ορτυκια.αυριο παλι.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #507985

    Μπραβο λεβεντη μου! ….. και στα ταιρια τους  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #507986

    Χαρακα ηθελα κ εγω να κατεβω πρωτη φορα για φετος

    Αλλλα οι γυναικες μου ειχαν αλλα σχεδια κ δεν τους χαλασα το χατηρι ναναι καλα κ εχει ο θεος

    Αυριο ισως την κανω για χαρακα την βενζινη λυπαμε ομως :scratch:

    Τζιμπριλ

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #507987

    ευχαριστω αχιλλεα επισησ καλα να τα πας.λαμπρο δε κανουμε χατηρια στα περασματα απ το μεσημερι και μετα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #507990

    Kαλησπερα σε ολους…

    Κωπαιδα σημερα…

    Απο 7 εως 11.15 αλλαξα 2 περιοχες εψαξα 5 μπαμπακιες με μουχρα και 2 σταριες..

    Αποτελεσμα 6 σηκωματα 4 στο γιλεκο…

    Στα καλοπαιδα που για 20 λεπτα τουφεκαγαν ανελεητα σε 1 τριφυλλι και φυγανε σαν τον Σουμαχερ ….απλως να πω οτι κατεθεσα εκει που πρεπει, φωτογραφια της πινακιδας και εδωσα και καταθεση….ελπιζω κατι να γινει..

    Ο θηροφυλακας κατα τις 8-8.30 μαλλον ειχε ξενυχτησει και το ειχε απενεργοποιημενο…!!!!!!!!!!

    Αυτα για σημερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #507991

    Μπράβο Τασο. Τα έχουν μοστράρει ήδη στο facebook και περιμένουν like και σχόλια ζήλιας και θαυμασμού από άλλα λιγουρια. Ελπίζω να μην πάει στράφι η ενέργεια σου και κάποιοι να κάνουν τη δουλειά για την οποία πληρώνονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #507992

    ευχαριστω αχιλλεα επισησ καλα να τα πας.λαμπρο δε κανουμε χατηρια στα περασματα απ το μεσημερι και μετα……

    Καλε μου φιλε ειναι και τρεις τι να κανω πρεπει να λεμε και κανα ναι .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #508017

    Κοπα’ι’δα παλι σημερα βολτα με το φιλαρακι το Νασο……………!

    Στο σημειο που κυνηγισαμε λιγοι κυνηγοι αλλα λιγα ποια και τα πουλια ……….αμα δεν κανει ποια περασμα δεν λεει……..!

    Τελος παντον σηκωσαμε μεχρι τις 10και μιση τέσσερα πουλια και κρατισαμε τα δυο από τα τρια που τουφεκισαμε…….!

    Το κακο είναι ότι σε καποιο σημειο μαλλον ειχε παιξει ο τερλεγκας το βραδυ γιατι ειχαν πεσει αρκετες τουφεκιες και στην επιστροφη με παιρνει ενας φιλος και μου λεει ……..τα εμαθα κοπα’ι’δα τα καψατε ………….!

    Το διαολοστηλα κλασικα………… κι επισεις εμαθα ότι μαλλον ειχε τον νταλαρα και στον Πατροκλο …………….!

    Δυστηχος καποιοι δεν βαζουν μυαλο με τιποτα……….ρε ο πουστης ο ελληναρας μονο από βουρδουλα καταλαβενει…………………….!

    Το γαμωτο είναι ότι ο Νασος μου εβαλε φυτίλια σημερα μιας και μου εφερε να δοκιμασω μια DUCA MONTEFELTRO αριστερη (τουφεκαω αριστερα ) και δεν σας κρυβω ότι  επαθα την πλακα μου με το εν λογο οπλακι ………..γιατι είναι και πολύ ελαφρυ το ατιμο…….! :good:

    Ρε μπαμ και κατω σας λεω δυο φορες που τουφεκισα……. με την επομιση ηταν το πουλι μπουκα…………..μπαμ και κατω……….! :good:

    Αααααχχχχχ ρε Θαναση τι μου κανες………! :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #508019

    Τασο δεν θελουν φιλε καταγκελεια …………..γ@μ…σι θελουν τα κολοπαιδα.

    Τα’ι’ζουμε σκυλια (αυτή τη στιγμη εχω 5 σκυλια ) και κλεβουν………… γιατι κλοπη είναι αυτό που κανουν οι πονηρακιδες τα πουλια…….!

    Ρε ουστ από δω …….αλιταρια .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,811 έως 6,825 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων