ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    panos_patra29 στις #351120

    ENFANHSTHKANE KAI STHN AXAIA PIRANE TO SOSTO LEOFORIO ANTE PALI TA KATAFERE O ARHS :angry:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #109880

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ,2 ΑΤΟΜΑ 3 ΣΚΥΛΙΑ,ΟΥΤΕ ΦΤΕΡΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Bredas στις #109904

    Πολλά ορτύικια χθες και προχθές στη Ναύπακτο.3 άτομα 28 οτρύκια σε λιγότερο από 2 ώρες.Τα είδα με τα μάτια μου όταν επέστρεψαν Αθήνα.
    Άκουσα και για πολύ περισσότερα στη Φθιώτιδα (κοντά στο Μώλο μου είπαν) αλλά δυσκολέυομαι να το πιστέψω… σαν άπιστος Θωμάς που είμαι!!
    Αν έμαθε κανείς κάτι ας το επιβεβαιώσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    716
    KERMEN στις #351147

    Πολλά ορτύικια χθες και προχθές στη Ναύπακτο.3 άτομα 28 οτρύκια σε λιγότερο από 2 ώρες.Τα είδα με τα μάτια μου όταν επέστρεψαν Αθήνα.
    Άκουσα και για πολύ περισσότερα στη Φθιώτιδα (κοντά στο Μώλο μου είπαν) αλλά δυσκολέυομαι να το πιστέψω… σαν άπιστος Θωμάς που είμαι!!
    Αν έμαθε κανείς κάτι ας το επιβεβαιώσει.

    ΕΧΕΤΕ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ……..& ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ & ΣΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ……
    ΑΠΟ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΡΦΩΝ ΟΝΤΩΣ ΠΡΙΝ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΙΤΟΛ/ΝΙΑΣ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    ΜΙΧΑΛΗΣ EPANIEL BRETON στις #110022

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤ/ΝΙΑ 11 ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΣΕ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΗΚΩΜΑΤΑ. ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ 11 ΣΕ 13 ΣΗΚΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΡΕΛΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110026

    Γεια σας συναδελφοι! Ειμαι νεο μελος και λατρης των ορτυκιων. Το κακο με τα μαγνητοφωνα δεν εχει τελος, οπου και να πας σε ολη την Ελλαδα γεινετε χαμος. Στην Κομοτηνη (γυρισα την Κυριακη) ολοι οι "μουλσουμανοι" και οχι μονο εχουν γεμιση τον τοπο. Το ιδιο συμβενη και στην Σαλαμηνα που κατοικω μονημα, ολοι οι υπολοιποι σπαμε τα ποδια μας για 2-3 ορτυκια και οι γνωστοι – αγνωστοι βαρανε τρελα νουμερα για την περιοχη! ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    ntemarosaek στις #110027

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΟΥΤΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΟΥΤΕ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΣΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΦΕΤΟΣ ΟΥΤΕ ΠΑΝΕ ΚΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ.ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ο ΧΑΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ……ΔΕΝ ΣΥΓΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110102

    Γεια σου και σε σενα! Για να ασχολιθεις με κατι πρεπει να το αγαπας και σαν επαγγελμα και σαν ασχολια οι κυριοι που πληρωνουμε (οι περισσοτεροι) το κανουν μονο για να περνουν τον μισθο. Απο τους συναδελφους μας δυστυχως πολυ λιγοι αγαπανε το ορτυκι και σε κατι που αγαπας δεν του κανεις κακο!!! Οσοι λοιπον απο εμας θελουμε να υπαρχει και αυριο καλο ειναι να προσπαθουμε παντα και ας κανουν καποιοι το παγωνι. Διαβασα σε καποιο κυνηγετικο εντυπο οτι η ΕΕ μελετα την απαγορευση του (ορτυκι) διοτι παρατηρησαν ελατωση του αριθμου τους, οποτε για εμας τους σκυλαδες το κυνηγι θα αρχιζει οταν ξεκινα η περδικα – μπεκατσα, αραγε τους αρεσει αυτο .ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    ntemarosaek στις #110111

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ( ΚΑΙ ΕΓΩ)ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΦΟΥ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΔΩ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ(ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ????ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ??ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ 3-3 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?(ΤΑ ΛΕΩ ΧΥΜΑ??ΚΑΚΟ?Ε???)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    amarkou στις #351251

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ( ΚΑΙ ΕΓΩ)ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΦΟΥ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΔΩ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ(ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ????ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ??ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ 3-3 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?(ΤΑ ΛΕΩ ΧΥΜΑ??ΚΑΚΟ?Ε???)

    Δυστυχώς φίλε μου και στατιστικά να το δείς είναι αδύνατο στα πάνω απο 7500 μέλη του φόρουμ να μην υπάρχουν και αρκετοί κασετοφωνάδες….!!! :angry: όσοι το νομίζουν αυτο νομίζω ότι εθελοτυφλούν :rolleyes: . Δεν είναι σωστό να κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλό μας. Ακόμα και εμείς που κυνηγάμε νόμιμα πολλές φορές χωρίς να το θέλουμε γινόμαστε ηθικοί αυτουργοι κυνηγώντας σε μέρη που νωρίτερα είχαν βάλει μηχανάκι. Εγω φέτος μόλις έβγαλα την πρώτη μου άδεια και απο αυτα που έχω ακούσει …απορώ πως μπορεί κάποιος να πιάσει το όριο χωρίς μηχανάκι (αμμεσα η έμμεσα).
    και για να μην ξεχνιώμαστε όπως έχει χιλιοειπωθεί το Ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι!!!!!!! και στην Ελλάδα των προέδρων που μένουμε δυστηχώς θα πρέπει να κόψουμε πολλά κεφάλια.
    Σας ευχομαι Καλά κυνήγια χωρίς νότες :P

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110139

    ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ.ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #110145

    Καλησπέρα φίλοι κυνηγοί πρώτον θα πρέπει να σταματήσουμε να αποκαλούμε κυνηγούς τα άτομα που θηρεύουνε με κασετόφωνα ομοιώματα και παγίδες. Είναι εγκληματίες απέναντι στη φύση και κλεφτές απέναντι σε εμάς τους κυνηγούς που περιμένουμε από τα σκυλιά μας η τον καιρό να βοηθήσει να καρπωθούμε κυνήγι. Δεύτερον αν δεν τους αποκόψουμε εμείς κανένα όργανο κρατικό η ιδιωτικό δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν τους ενδιαφέρει το θέμα . τρίτον για το ορτύκι το συζητάνε από πέρση να το κόψουνε αλλά μόνο στην Ελλάδα στα Βαλκάνια που είναι και οι περισσότερες ρεζέρβες δεν κόβετε τίποτα τα ταξιδιωτικά γραφεία θα πεινάσουνε το χειμώνα η μήπως τα δήθεν DVD που δίνουνε δωρεάν σε εφημερίδες τα δίνουνε έτσι έχουνε σκοπό . όποιος θέλει για να τελειώσω ας κοιτάξει της ανησυχίες μας και αν θέλει ας απαντήσει σε ένα θέμα που έχουμε άνοιξη ( ανακοινώσει στα μέλη ) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110150

    Kαλησπερα! Ναβαχο σε γενικες γραμμεςθα συμφωνισω μαζι σου, τα μαγνητοφωνα δεν εχουν θεση καθολου, αλλα για τα ομοιοματα σε ορισμενα κυνηγια θα επρεπε να ειναι και υποχρεοτικα,πχ, στα υδροβια και στης φασσες, για λιγοτερα χαμενα τραυματισμενα πουλια. ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Οσο για τα dvd μπορει να αποσκοπουν καπου ομως ειναι ενα ΩΡΑΙΟ διαλημα στην κυνηγετικη μας πεινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110153

    amarkou,κατ-αρχην συνχαριτηρια και καλη αρχη, καλοσορισες στους "αρωστους". Τον παλιο καλο καιρο δηλ μεχρι πριν 5-6 χρονια στα περασματα επιανες το οριο πολυ ευκολα και πολυ συχνα, οταν αρχησαν να παιζουν πολυ τα μαγνητοφωνα χαλασαν τα πραγματα για τους πολλους και τα βαρανε λιγοι. Φετος παντως ειναι καλη χρονια για τα ορτυκια παροτι αρχησε πολυ ασχημα στα ντοπιαρικα. Στην Κομοτινη που παω καθε χρονο εδω και 28 χρονια ειχε να κανει τοσα και καλα περασματα περισσοτερο απο 6-7 χρονια. Και παλη καλη αρχη και πανω απο ολα ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    ntemarosaek στις #110158

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΜΑ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΕΡΟΣ……………

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων