Η ψυχολογια στην σκοποβολη

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35610

    Το αγχος επιδρα αρνητικα στην σκοποβολη οπως και στην ζωη μας παιδια!

    Στην σκοποβολη οταν υπαρχει αγχος εισαι σφιγμενος με αποτελεσμα οι κινησεις σου να ειναι πιο αποτομες και φυσικα νομιζω οτι χανεται η τεχνικη!

    Αυθορμητα λειτουργουμε οταν το μυαλο μας ειναι αδειο οπως ειπε και ο Κωστας,μονο που οταν βρισκομαστε σε κατασταση αγχους ο εγκεφαλος δεν δινει τις ακριβεις πληροφοριες στους μυες και ετσι χανεται η τεχνικη και γρηγορη κινηση που χρειαζεται για να σπασουμε τον δισκο!

    Η πρεσσα του αγωνα ειναι κομματι του αγχους που πραγματικα πολλους τους βελτιωνει,τους περισσοτερους ομως τους καιει!!!!

    Γιωργος 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35619


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DUCKHUNTER στίς 07 Aπρίλιος 2004


    Αυθορμητα λειτουργουμε οταν το μυαλο μας ειναι αδειο

    Γιωργος 


    [/indent]

    Λειτουργούμε αυθόρμητα σημαίνει ότι το σώμα παίρνει εντολές από τον εγκέφαλο, αλλά υπό το καθεστώς του υποσυνείδητου, μία κατάσταση κατά την οποία, οι κινήσεις είναι άμεσες, χαλαρές και αρμονικές. Όταν το μυαλό είναι άδειο, απαλλαγμένο από συνειδητές εντολές, το σώμα μέσω της μυικής μνήμης που έχει αποκτήσει από την προπόνηση, αντιδράει σωστά και χωρίς χρονοκαθυστέρηση.

    Αντιθέτως, όταν θέλουμε να επιβάλλουμε στο σώμα μας τις κινήσεις που πρέπει να κάνει, ο εγκέφαλος στέλνει εντολές, αφού πρώτα τις ελέγξουμε συνειδητά, επομένως χάνεται πολύτιμος χρόνος αντίδρασης.

    Σκεφτείτε το παράδειγμα με τον πεζό που πετάγεται ξαφνικά μπροστά στο αυτοκίνητο μας. Ενώ υποσυνείδητα, χωρίς σκέψη, έχουμε πολλές ελπίδες να κάνουμε όλες τις σωστές κινήσεις και να τον σώσουμε, αν σκεφτούμε όμως π.χ., “ωχ ένας πεζός, θα τον πατήσω, καλύτερα να πατήσω φρένο, να στρίψω το τιμόνι κλπ.”, τότε τον φάγαμε τον άνθρωπο!…

    Ο διδάσκαλος του Ζεν, Daisetz T. Suzuki, είχε πει: “Ο άνθρωπος είναι ένα ον που σκέφτεται, όμως όλα τα μεγάλα του έργα πραγματοποιούνται όταν δεν υπολογίζει, ούτε σκέφτεται. Πρέπει να ξαναβρεί την παιδικότητα ύστερα από μακροχρόνια εξάσκηση στην τέχνη της απώλεις του εγώ”

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35620

    φΦιλοι μου καλοι καλοι μου φιλοι γεια σας.Η αποκτηση καλης ψυχολογιας ερχεται με τους πολλους αγωνες.Μπορει εγω σε προπονηση να εχω αριστα αποτελεσματα αλλα σε ενα αγωνα ειτε επισημο ειτε για καλαμπουρι τρεμω σαν να μου περνανε 7,5 χιλιαδες βολτ.Ποτε δεν το ξεπερασα.Στην τελευταια μου επισκεψη στο σκοπευτηριο μαζι σας σε καθε πουλα που επαιζα,  εκει που τα πηγαινα πολυ καλα και αρχιζα να λεω απο μεσα μου οτι δεν προκειται να χασω αλλο πιατο ή εαν δεν χασω αλλα πιατα θα εχω το ταδε ή το δεινα σκορ τοτε εχανα 2-3-4 πιατα στην σειρα  και κατα ποντιζομουνα.Πρεπει παντα να αποβαλλουμε οποιεσδηποτε αλλες σκεψεις ,να μην σκεφτομαστε το αποτελεσμα αλλα μονο το πιατο που θα ντουφεκισουμε.

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35651


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 07 Aπρίλιος 2004


    Πρεπει παντα να αποβαλλουμε οποιεσδηποτε αλλες σκεψεις ,να μην σκεφτομαστε το αποτελεσμα αλλα μονο το πιατο που θα ντουφεκισουμε.


    [/indent]

    Ολο το ζουμί και της δικής μου ψυχολογίας είναι σε αυτά τα λόγια του Μιχάλη. Προσωπικά δεν σκέφτομαι το αποτέλεσμα, ούτε στο κυνήγι ( αρκεί που είμαι σε εξόρμηση ). Ομως όπως και να το κάνουμε λόγω δουλειάς , ίσως το μυαλό μου δεν αποβάλλει τις σκέψεις που με κυνηγάνε.

    Το μυστικό όλο είναι να σκέφτεσαι μόνο το πιάτο. Σωστό.

    Θα πω κάτι που με παίδευε 3 χρόνια. Μεχρι το 1998 που στη δουλειά μου ήμουν ένας απλός, χαλαρός, νέος εργαζόμενος. Ναι μεν πολύ δουλειά αλλά όχι ευθήνες. Μερχι και τότε το ποσοστό ευστοχίας μου σε τρυγώνια ήταν για μένα πάνω από ικανοποιητικό ( λέω τρυγώνια γιατί συνδιάζονται με διακοπές ).

    Από το 1999 (σύμπτωση λίγο πρίν το σεισμό της Αθήνας) που πήρα την πρώτη μου διευθηντική θέση, έπαθα ένα μπλακ ουτ στο κυνήγι αυτό. Κάποιες στιγμές δεν τα ντουφεκούσα γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα αστοχήσω… αν είναι δυνατόν.

    Το κουβέντιασα το θέμα με έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι και στην Συνομοσπονδία μας μέλος. Προσπάθησε να μου περάσει την άποψη την ώρα που πάω για αυτό το κυνήγι να μην σκέφτομαι τίποτα άλλο.

    Πράγματι μετά από εσωτερική πάλη με τον εαυτό μου και πολλή προσπάθεια, σε διακοπές στα ΚΥΘΗΡΑ το 2002 και απόλυτη ηρεμία κατάφερα να ξαναβρώ το ευατό μου. Ευτηχώς γιατί είχα απαγοητευτεί 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35707

    Θα πω απλα αυτο που λενε ολοι οι προπονητες παιδια.

    Για να θεωρηθει καποιος σκοπευτης πρεπει για τουλαχιστον ΠΕΝΤΕ χρονια να κανει συστηματικη προπονηση με προπονητη φυσικα και να εχει συμμετασχει σε οσο πιο πολλους αγωνες γινετε!!!!!

    Πρεπει να μας γινει ρουτινα ολη η διαδικασια απο την στιγμη που μπαινουμε στο τερεν μεχρι την στιγμη που τελειωνει η πουλα!

    Δεν πρεπει να σκεφτομαστε τιποτα αρνητικο πχ(γιατι χασαμε τον δισκο τι καναμε λαθος) αλλα παντα θετικα πχ(σε εφαγα-σε εκαψα)!

    Πριν την σειρα μας ενα καλο κολπο ειναι να φανταστουμε την εικονα απο ενα καλο σπασιμο του δισκου που θα ριξουμε και μπαινοντας στον βατηρα αυτη να ειναι η τελευταια εικονα που υπαρχει στο μυαλο μας!!!!!

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #335227

    •  

      [font=” Symbol; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 12.0pt”]·   [/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 12.0pt”]Εγώ έζησα αυτό που αποκαλείτε κακή ψυχολογία, και μάλιστα ήταν παρόντες, ο Γιώργος, και ο Μάκης. Σαν να έπιανα όπλο στα χέρια μου, πρώτη φορά. Μάταια ο Γιώργος μου έδινε συμβουλές, εκεί εγώ σαν κούτσουρο, ο Μάκης να μου λέει καλά τα πάς, βαράς ντουμπλέδες, κι εγώ μέσα μου να βράζω, είχα την εντύπωση ότι όλοι όσοι ήταν εκεί παρακολουθούσαν εμένα, και ο μόνος λόγος που δεν με είχαν “κράξει”, ήταν, ότι ήμουν παρέα με γνωστά άτομα.[/font]

      [font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA”]Αλήθεια πότε θα ξανάπαμε ρε παιδιά; Πλάκα είχε(α;)[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35951

    Σταυρο

    εμεις εχουμε αρχισει να προπονουμαστε λογω αγωνων και μαλιστα χτες ημασταν Μαλακασα μαζι με τον Λεο και τον Μακη!

    Για να καταλαβετε ποσο μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια στην σκοποβολη θα αναφερθω σε δυο παραδειγματα!

    Ριχνω skeet εδω και περιπου τρια χρονια και μπορω να πω οτι ριχνω αρκετα καλα και γρηγορα!

    Οταν πρωτοξεκινησα εσπαγα με λαθος τροπο το pull μονο στον 5 βατηρα!Απο τοτε και μεχρι σημερα ολοι οσοι με ξερουν θα σας πουν οτι το μοναδικο προβλημα που μεχρι τωρα δεν εχω ξεπερασει και που με χαλαει στην κυριολεξια ειναι το 5 pull!!!!!!Παρα πολλες αλλαγες απο τον Λοβερδο διαφορετικες τεχνικες και ομως κατα καιρους κολλημα τρελο με το πενταρι!Με χαλαει παρα πολυ αυτο το πιατο και ειναι το μοναδικο που πολλες φορες δεν ξερω που ειμαι τι κανω!

    Ο Λοβερδος εχει να το λεει οτι δεν ειναι δυνατον να γινεται αυτο κι ομως εγω το κανω!

    Σε καποια συζητηση που ειχα με εναν μεγαλο σκοπευτη τον κ.Κανακιδη μου ειπε”βλεπεις τα ασπρα μου μαλλια γινανε απο το αγχος και την τσαντιλα που εχω με το 5 pull που τοσα χρονια με ταλαιπωρει”!

    Το δευτερο παραδειγμα ειναι ο φιλος μου ο Μακης χτες!

    Τον παρατηρουσαμε και ο Λεο και εγω και ειδαμε οτι για πρωτη φορα χτες εδιχνε παρα πολυ αγχωμενος προσπαθωντας να κανει καποια πραγματα σωστα που του ειπε ο Λοβερδος και ειχε σαν αποτελεσμα να ειναι τοσο πολυ σφιγμενος που μεχρι και το προσωπο του εκανε συσπασεις!!Καλως ηρθες φιλε Μακη σε αυτο που εμεις λεμε πρεσσα της αγωνιστικης σκοποβολης!!!!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35955

    Σκέφτομαι να ανοίξω νέο θέμα με τίτλο: “High five blues”. Ή μήπως θα χρειαστεί νέα ενότητα;

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #36024

    Το θέμα της κακής ψυχολογίας ή μάλλον του άγχους του δικού μου το έχω θίξει σχεδόν από την αρχή.

    Διαβάζοντας αυτά που γράφει ο Σταύρος θα έλεγα ότι είναι και θέμα της ηλικίας μας. Αν και αασχολούμαι με όλπα & κυνήγι από τα 15 μου, αυτό που έζησα στην Μαλακάσα με γύρισε πίσω στην εξεταστική περίοδο που έζησα νεώτερος.

    Οταν διάβασα από τον Μακη ότι δεν είναι καθόλου αγχωμένος , τότε μου επιβεβαίωσε το θέμα ότι λίγο μεγάλοι ασχολούμαστε με αυτό το θέμα και γιαυτό μας συμβαίνουν όλλα αυτά.

    Ομως τα δύο τρία τελευταία μηνύμτα των Λεωνίδα και Γιώργου επιβαιβαιώνουν ότι τελικά αυτό ισχύει σε όλους ακόμα και στον Μάκη.

    Καλωήρθες Μάκη μου στο κλάμπ μας 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36061

    Αντωνη μου το αθλημα ειναι δυσκολο και θελει υπομονη και κοπο για να φτασεις σε ενα επιπεδο αξιοπρεπες!!

    Απλα οταν πρωτοξεκιναμε το skeet και σπαμε μερικα πιατα νομιζουμε οτι το εχουμε μαθει!Ολα τα παιδια που πρωτοριχνουνε δεν εχουν παρα την κυνηγετικη παιδεια και προσπαθουν να σπασουνε τα πιατα με αυτο το τροπο!

    Οταν ομως μπαινουνε στην αγωνιστικη σκοποβολη τοτε τα πραγματα αλλαζουν!Ξεκινανε να δουλευουν τεχνικη-χρονους και τα πραγματα αυτοματως δυσκολευουν!Βεβαια σιγα σιγα βελτιωνονται αλλα θελει χρονο και κοπο συστηματικη προπονηση με την βοηθεια προπονητη.Ξεκιναμε με ανοιχτο μυαλο και ξεχνωντας οτι ξεραμε μεχρι τοτε ακουμε παιρνουμε εικονες και προσπαθουμε!

    Και βεβαια αρχιζει η πρεσσα το αγχος και το σφιξιμο καθε φορα που βγαινει το δισκακι!

    Νομιζουμε οτι ο δισκος παει με χιλια βαζουμε απιστευτες προσκοπευσεις και παλι νομιζουμε οτι δεν τον προλαβαινουμε!

    Υπομονη φιλοι μου χρειαζεται και κουραγιο

    Γιωργος

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων