ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ – ΒΑΓ.ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414114

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΟΥ ΟΠΛΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ,Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΠΛΟ ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #414116

    Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για νέο κοντάκι; Πας στον μάστορα με το όπλο σου και σου παίρνει τα σωστά μέτρα και ξεκινά τη δουλειά; Τα μέτρα τα παίρνει με το δικό σου όπλο με το παλιό κοντάκι; Πόσο περίπου κοστίζει αυτή η δουλειά; Ρωτάω γιατί είμαι άσχετος με τη διαδικασία νέου κοντακίου. Θα χαιρόμουν αν κάποιος περιέγραφε την όλη διαδικασία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414120

    Παιρνεις τηλ. τον μαστορα.

    Τον ενημερωνεις γιατι οπλο ενδειαφερεσε για κοντακι και ποια η χρηση του,κυνηγετικη.σποπευτικη,και τα δυο μαζι;;

    Αφου τα συζητησετε και λυθουν οι οποιες απορειες,κλεινεις ραντεβου και ξεκινας με το οπλο παραμασκαλα.

    Με το που φτανεις,ξεκινα η “ιερα εξεταση”,μετα καφε,παντα.

    Σου παιρνει τα μετρα,ενα καρο μετρισεις σου κανει,και μετα σου λεει απλα:στο καλο τα λεμε το απογευμα.

    Και το απογευμα,ξαναπηγαινεις,σε καλιμπραρει στο καινουργιο σου “παιχνιδακι”,σε τσεκαρει και εισαι ετοιμος για το ταξιδακι της επισροφης με το νεο σου αποκτημα πλεον μαζι σου.

    Απλα πραγματα,δεν θελει κοπο,θελει τροπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414122

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΝΤΑΚΙ (ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ) ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414125

    Παιδια μην μπερδευεστε.

    Οι μετρισεις γινονται πανω σας με μετρο,χερια ,παλαμες ,δαχτυλα,λαιμος κλπ.

    Μιλαμε για καινουργιο κοντακι,ποιος ο λογος να κανει μετρισεις βαση του παλιου;;

    παρε μια ιδεα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414126

    ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #414127

    Παιρνεις τηλ. τον μαστορα.

     

    Τον ενημερωνεις γιατι οπλο ενδειαφερεσε για κοντακι και ποια η χρηση του,κυνηγετικη.σποπευτικη,και τα δυο μαζι;;

    Αφου τα συζητησετε και λυθουν οι οποιες απορειες,κλεινεις ραντεβου και ξεκινας με το οπλο παραμασκαλα.

    Με το που φτανεις,ξεκινα η «ιερα εξεταση»,μετα καφε,παντα.

    Σου παιρνει τα μετρα,ενα καρο μετρισεις σου κανει,και μετα σου λεει απλα:στο καλο τα λεμε το απογευμα.

    Και το απογευμα,ξαναπηγαινεις,σε καλιμπραρει στο καινουργιο σου «παιχνιδακι»,σε τσεκαρει και εισαι ετοιμος για το ταξιδακι της επισροφης με το νεο σου αποκτημα πλεον μαζι σου.

    Απλα πραγματα,δεν θελει κοπο,θελει τροπο.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Αν κανεις δεν σε μισει,τοτε κατι κανεις λαθος”.

    Περίπου για τι ποσό μιλάμε για μια καραμπίνα;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414135

    Περίπου για τι ποσό μιλάμε για μια καραμπίνα;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Σε ερώτηση που ειχα κάνει παλιότερα σε δύο μαστόρους (όχι αυτόν του θέματος) μου είχαν πει 250€ για καραμπίνα και 400€ για δίκαννο. Μαθαίνω όμως ότι έχουν ρίξει λίγο νερό στο κρασί τους τελευταία. Τώρα για κάτι 650ρια που ακούω, δεν παίζει με τίποτα… !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414136

    250€ για καραμπίνα

    ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ, ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #414138

    Ρε παιδιά δηλαδή για μια καραμπίνα πόσο περίπου βγαίνει μαζί με το ξύλο και την εργασία;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414141

    Ρε παιδιά δηλαδή για μια καραμπίνα πόσο περίπου βγαίνει μαζί με το ξύλο και την εργασία;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Το τηλ του Βαγγελη είναι … 6973776289 .. θα σας λυθεί κάθε απορία περί τιμών και ποιοτήτων ξύλου καρυδιάς .. το σίγουρο ότι η τιμές είναι ανάλογα το είδος του όπλου που θέλετε να κάνετε και τι κοντάκι .. κυνηγητικό σε δίκαννο  σκοπευτικό σε δίκαννο καραμπίνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414142

    Εγώ θα τα πω όπως τα ξέρω για να έχω την συνείδηση μου καθαρή..

    Το να φτιαχτεί ένα κοντάκι εκ νέου δεν είναι εύκολο θέμα… ΘΕΛΕΙ  Γνώσεις και Μάλιστα παρα πολλές και καλές…. Δεν είναι άντε επειδή μας πήραν τα οποια μετρά βουρ για τον Χ κοντακα και φτιάχνοντας το νέο μας κοντάκι τέλειωσαν τα όποια προβλήματα που είχαμε στο παρελθόν.

    Ας υποθέσουμε ότι αυτός που πάει να φτιάξει ένα καινούριο κοντάκι θα πρέπει να έχει τουλάχιστον σταθερότατοι επωμιση και για αρκετό χρονικό διάστημα ΠΡΙΝ πάει στο οποιοδήποτε κοντακα  .. θα πρέπει να είναι τουλάχιστον σχολαστικότατος με τις οποιες τεχνικές λεπτομέρειες  ΠΡΙΝ πάει στον οποιοδήποτε κοντακα.Χ2. θα πρέπει να έχει ξεδιαλύνει μέσα του ότι αυτό που κάνει είναι παραπάνω από καλό με απώτερο σκοπό το καλύτερο… θα πρέπει να έχει σκιαγραφήσει στο μυαλό του το τι ζήτα από το νέο του κοντάκι αλλά και το πώς θέλει να είναι αυτό σχηματικά.. θα πρέπει να έχει απομυθοποίηση τα όποια μετρά και τα στάνταρ αυτόν …αυτό προκύπτει από το κλειδί του όλου θέματος που δεν είναι τίποτε άλλο από την επωμιση και τον σωστό τρόπο διεξαγωγής της …. ΜΠΟΡΕΙ να φαίνετε αλλά και να ακούγεται ότι ο Χ άνθρωπος έχει αυτά τα μετρα,, αλλά σας πληροφορώ ότι τα μετρά φτιάχνονται με ακρίβεια εν καιρό και μετά από πολύ δουλεια θα έλεγα ότι σταδιακά ξετυλίγετε το όλο κουβάρι τον οποιον αποριών που υπάρχουν και πολύ πριν αποφασίσουμε να φτιάξουμε ένα νέο κοντάκι.

    Το κακό δεν είναι να πας να φτιάξεις ένα νέο κοντάκι το κακό είναι να νομίζεις ότι ξέρεις το πώς πρέπει να είναι ένα κοντάκι για τα δικάσου μετρα και σταθμά. ΟΤΑΝ έχεις μέσα σου ένα καρο απορίες καλό είναι να μην πας καθόλου… Σε ένα νέο κοντάκι δεν υπάρχει νομίζω … υπάρχει το ακριβώς  ΤΟ ακριβώς πηγάσει από τις οποίες γνώσεις διαθέτεις τι χρονική στιγμή που θα πας να το φτιάξεις το νέο σου κοντάκι .

    ΑΝ όλα έχουν πάει κατ ευχή το αμέσως επόμενο δεν είναι τίποτε άλλο από την δουλεια με το νέο σας απόκτημα ………. Όταν λέω δουλεια εννοώ δουλεια… δεν μπορείτε να φανταστείτε το ποσό δουλεια θέλει μετά για να το χαρείτε αλλά και να πείτε ότι το όλο εγχείρημα δεν πήγε στραφεί… καλή επιτυχία σε όποιον αποφασίσει να πάει πολλά βήματα παραπέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #414156

    Ρε παιδιά δηλαδή για μια καραμπίνα πόσο περίπου βγαίνει μαζί με το ξύλο και την εργασία;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Για την BENELLI εμενα μου ειπε 300 ευρω εργασια και ξυλο ο ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ και για να βοηθησω λιγο την συζητηση μετρα για καραμπινα ζητανε 120 με 150 ευρω πανω κατω το οποιο ομως ευκολα παει τα 200 + αν αλλαξεις και ενα pad μαζι με την εργασια και δεν μιλαω για pad beretta η  pacmayer γιατι εκει αστα να πανε γι αυτο επιμενω την επομενη αγορα που θα κανω οπλου θα ειναι χωρις ξυλα γιατι πλεον εχω απαιτηση να πιανει τοπο και το τελευταιο ευρω μου σε αυτο που αγαπαω και νομιζω οτι αυτο ειναι δικαιωμα μου η μηπως κανω λαθος ??????

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414157

    Chris-Kaz wrote:
    Ρε παιδιά δηλαδή για μια καραμπίνα πόσο περίπου βγαίνει μαζί με το ξύλο και την εργασία; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Για την BENELLI εμενα μου ειπε 300 ευρω εργασια και ξυλο ο ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ και για να βοηθησω λιγο την συζητηση μετρα για καραμπινα ζητανε 120 με 150 ευρω πανω κατω το οποιο ομως ευκολα παει τα 200 + αν αλλαξεις και ενα pad μαζι με την εργασια και δεν μιλαω για pad beretta η pacmayer γιατι εκει αστα να πανε γι αυτο επιμενω την επομενη αγορα που θα κανω οπλου θα ειναι χωρις ξυλα γιατι πλεον εχω απαιτηση να πιανει τοπο και το τελευταιο ευρω μου σε αυτο που αγαπαω και νομιζω οτι αυτο ειναι δικαιωμα μου η μηπως κανω λαθος ??????

    Για καραμπίνα σου είπε 300€ εργασία + την αξία του ξύλου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414158

    Εγώ θα τα πω όπως τα ξέρω για να έχω την συνείδηση μου καθαρή.. Το να φτιαχτεί ένα κοντάκι εκ νέου δεν είναι εύκολο θέμα… ΘΕΛΕΙ Γνώσεις και Μάλιστα παρα πολλές και καλές…. Δεν είναι άντε επειδή μας πήραν τα οποια μετρά βουρ για τον Χ κοντακα και φτιάχνοντας το νέο μας κοντάκι τέλειωσαν τα όποια προβλήματα που είχαμε στο παρελθόν. Ας υποθέσουμε ότι αυτός που πάει να φτιάξει ένα καινούριο κοντάκι θα πρέπει να έχει τουλάχιστον σταθερότατοι επωμιση και για αρκετό χρονικό διάστημα ΠΡΙΝ πάει στο οποιοδήποτε κοντακα .. θα πρέπει να είναι τουλάχιστον σχολαστικότατος με τις οποιες τεχνικές λεπτομέρειες ΠΡΙΝ πάει στον οποιοδήποτε κοντακα.Χ2. θα πρέπει να έχει ξεδιαλύνει μέσα του ότι αυτό που κάνει είναι παραπάνω από καλό με απώτερο σκοπό το καλύτερο… θα πρέπει να έχει σκιαγραφήσει στο μυαλό του το τι ζήτα από το νέο του κοντάκι αλλά και το πώς θέλει να είναι αυτό σχηματικά.. θα πρέπει να έχει απομυθοποίηση τα όποια μετρά και τα στάνταρ αυτόν …αυτό προκύπτει από το κλειδί του όλου θέματος που δεν είναι τίποτε άλλο από την επωμιση και τον σωστό τρόπο διεξαγωγής της …. ΜΠΟΡΕΙ να φαίνετε αλλά και να ακούγεται ότι ο Χ άνθρωπος έχει αυτά τα μετρα,, αλλά σας πληροφορώ ότι τα μετρά φτιάχνονται με ακρίβεια εν καιρό και μετά από πολύ δουλεια θα έλεγα ότι σταδιακά ξετυλίγετε το όλο κουβάρι τον οποιον αποριών που υπάρχουν και πολύ πριν αποφασίσουμε να φτιάξουμε ένα νέο κοντάκι. Το κακό δεν είναι να πας να φτιάξεις ένα νέο κοντάκι το κακό είναι να νομίζεις ότι ξέρεις το πώς πρέπει να είναι ένα κοντάκι για τα δικάσου μετρα και σταθμά. ΟΤΑΝ έχεις μέσα σου ένα καρο απορίες καλό είναι να μην πας καθόλου… Σε ένα νέο κοντάκι δεν υπάρχει νομίζω … υπάρχει το ακριβώς ΤΟ ακριβώς πηγάσει από τις οποίες γνώσεις διαθέτεις τι χρονική στιγμή που θα πας να το φτιάξεις το νέο σου κοντάκι . ΑΝ όλα έχουν πάει κατ ευχή το αμέσως επόμενο δεν είναι τίποτε άλλο από την δουλεια με το νέο σας απόκτημα ………. Όταν λέω δουλεια εννοώ δουλεια… δεν μπορείτε να φανταστείτε το ποσό δουλεια θέλει μετά για να το χαρείτε αλλά και να πείτε ότι το όλο εγχείρημα δεν πήγε στραφεί… καλή επιτυχία σε όποιον αποφασίσει να πάει πολλά βήματα παραπέρα.

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Επειδη θεωρω οτι η απαντηση σου εχει πολυ ζουμι, θα πω τι συμβαινει με μενα. Μιλαω για μενα προσωπικα παντα, μπορει βεβαια οτι γραφω να αντικατοπτριζει την κατασταση και καποιου αλλου.

    Το οπλο που εχω ειναι sporting αλλα οι κλισεις ειναι αναποδες καθως επωμιζω απο αριστερα. Με το καιρο (και προφανεστατα με λαθος τροπο) εμαθα να επωμιζω και να ριχνω με καποιες σχετικες επιτυχιες, και το ολο θεμα θα ειχε μεινει εκει αν περσι δεν ανεβαινα στο σκοπευτηριο. Εχοντας και το μικροβιο της ιδιογομωσης, ανακαλυψα το τελειο μερος για δοκιμες και πειραματα, κανοντας κατι που τελικα μου αρεσει. Ομως το ποσο μου αρεσει ειναι πολυ συγκεκριμενο. Μου αρεσει να πηγαινω με φιλους και να περναω καλα, να ριχνουμε κανοντας καλαμπουρι και βλεποντας λαθη να προσπαθω να τα διορθωνω. Σαφως και με ενδιαφερει το αποτελεσμα, και το παλευω, αλλα δεν εχω βλεψεις για παραπανω απο το να βελτιωνομαι για το κυνηγι, και τα πιατακια με τη παρεα.  Οποτε η ερωτηση μου ειναι συγκεκριμενη. Θελω να μπορω να φτιαξω ενα κοντακι στα μετρα μου, αριστερο, για να βελτιωσω τις επιδοσεις και το πως επωμιζω στο σκοπευτηριο, και φυσικα στο κυνηγι. Για το σκοπευτηριο παντα με γνωμονα τη χρηση που αναφερα παραπανω.

    Κατανοω οτι τσαμπα δεν υπαρχει, οτι θελει δουλεια και χρημα, αλλα αναρωτιεμαι ποσο πρεπει να ασχοληθω, και με ποια σειρα, ωστε να αποκτησω ενα οπλο που να ειναι σωστο πανω μου. Σαφως και δεν θα γινω σκοπευταρας, και δεν εχω τετοια επιδιωξη, φτιαχνοντας ενα κοντακι.

    Ελπιζω να εγινε αντιληπτο το σκεπτικο μου. Ξερεις οτι σεβομαι την αποψη σου, αλλα θεωρω οτι οι αναγκες μου (ή ετσι πιστευω τουλαχιστον) ειναι πολυ πιο κατω προς το παρον, απο αυτο που περιγραφεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων