ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #119344

    Δεν είναι έτσι αγαπητέ Λεωνίδα, ο νόμος λέει άλλα.
    ΄΄Απαγορεύεται γενικά η δημοσίευση υλικού του οποίου κάποιος τρίτος έχει τα πνευματικά δικαιώματα, ακόμη και όταν τα διανέμει δωρεάν.΄΄

    Ειδικότερα

    Προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων του φωτογράφου σύμφωνα με το νόμο 2121/93

    Ο νόμος 2121/93 Περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμός φύλλου 25/τεύχος Α'/4-3-93 ρητά κατοχυρώνει το φωτογραφικό copyright τόσο μέσα από τις γενικές διατάξεις του άρθρου 2 "Περί αντικειμένου του δικαιώματος", του άρθρου 3 "Περί περιουσιακού δικαιώματος" και του άρθρου 4 "Περι ηθικού δικαιώματος" αλλά και ειδικότερες διατάξεις με αποκορύφωμα το άρθρο 38 που αναφέρεται αποκλειστικά στα δικαιώματα των φωτογράφων.
    Oι φωτογραφίες προστατεύονται ως αυτοτελή έργα που εκφράζονται με ορισμένη μορφή. Στα χέρια του δημιουργού – φωτογράφου προσφέρεται ένα πλέγμα διατάξεων που τον κατοχυρώνουν απόλυτα. Ανήκει πλέον στη δική του πρωτοβουλία πώς θα μεθοδεύσει την προστασία και τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων του εφόσον παραβιασθούν.
    .

    Nόμος 2121/93

    Άρθρο 1
    Πνευματική Ιδιοκτησία

    1. Οι πνευματικοί δημιουργοί, με τη δημιουργία του έργου, αποκτούν πάνω σ' αυτό πνευματική ιδιοκτησία, που περιλαμβάνει, ως αποκλειστικά και απόλυτα δικαιώματα, το δικαίωμα της εκμετάλλευσης του έργου (περιουσιακό δικαίωμα) και το δικαίωμα προστασίας του προσωπικού τους δεσμού προς αυτό (ηθικό δικαίωμα).

    2. Τα δικαιώματα αυτά περιλαμβάνουν τις εξουσίες, που προβλέπονται στα άρθρα 3 και 4 του παρόντος νόμου.

    Άρθρο 2
    Αντικείμενο του δικαιώματος

    1. Ως έργο νοείται καθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα λόγου, τέχνης ή επιστήμης, που εκφράζεται με οποιαδήποτε μορφή, ιδίως τα γραπτά ή προφορικά κείμενα, οι μουσικές συνθέσεις, με κείμενο ή χωρίς, τα θεατρικά έργα, με μουσική ή χωρίς, οι χορογραφίες και οι παντομίμες, τα οπτιακουστικά έργα, τα έργα των εικαστικών τεχνών, στα οποία περιλαμβάνονται τα σχέδια, τα έργα ζωγραφικής και γλυπτικής, τα χαρακτικά έργα και οι λιθογραφίες, τα αρχιτεκτονικά έργα, οι φωτογραφίες, τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών, οι εικονογραφήσεις, οι χάρτες, τα τρισδιάστατα έργα που αναφέρονται στη γεωγραφία, την τοπογραφία, την αρχιτεκτονική ή την επιστήμη.
    …………………………………
    5. Η προστασία του παρόντος νόμου δεν εκτείνεται σε επίσημα κείμενα με τα οποία εκφράζεται η άσκηση πολιτειακής αρμοδιότητας και ιδίως σε νομοθετικά, διοικητικά ή δικαστικά κείμενα, καθώς και στις εκράσεις της λαϊκής παράδοσης, στις ειδήσεις και στα απλά γεγονότα ή στοιχεία.

    Άρθρο 3
    Το περιουσιακό δικαίωμα

    1. Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στο δημιουργό ιδίως την εξουσία να επιτρέπει ή να απαγορεύει: α) την εγγραφή και την αναπαραγωγή του έργου με κάθε μέσο, όπως μηχανικά, φωτοχημικά ή ηλεκτρονικά μέσα β) τη μετάφραση του έργου γ) τη διασκευή, την προσαρμογή ή άλλες μετατροπές του έργου δ) τη θέση σε κυκλοφορία του πρωτότυπου ή αντιτύπων του έργου με μεταβίβαση της κυριότητας, με εκμίσθωση ή με δημόσιο δανεισμό, καθώς και την επιβολή περιοριστικών όρων στη μεταβίβαση, την εκμίσθωση ή το δημόσιο δανεισμό, ιδίως σε ό,τι αφορά τη χρήση των αντιτύπων ε) την παρουσίαση του έργου στο κοινό στ) τη δημόσια εκτέλεση του έργου ζ) τη μετάδοση ή αναμετάδοση του έργου στο κοινό με τη ραδιοφωνία και την τηλεόραση, με ηλεκτρομαγνητικά κύματα ή με καλώδια ή με άλλους υλικούς αγωγούς ή με οποιανδήποτε άλλο τρόπο, παραλλήλως προς την επιφάνεια της γης ή μέσω δορυφόρων η) την εισαγωγή αντιτύπων του έργου, που παρήχθησαν στο εξωτερικό χωρίς τη συναίνεση του δημιουργού ή, εφόσον πρόκειται για εισαγωγή από χώρες εκτός της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, που το δικαίωμα της εισαγωγής αντιτύπων στην Ελλάδα είχε συμβατικά διατηρηθεί από το δημιουργό.

    2. Δημόσια θεωρείται κάθε χρήση ή εκτέλεση ή παρουσίαση του έργου, που κάνει το έργο προσιτό σε κύκλο προσώπων ευρύτερο από το στενό κύκλο της οικογένειας και το άμεσο κοινωνικό περιβάλλον, ανεξαρτήτως από το αν τα πρόσωπα αυτού του ευρύτερου κύκλου βρίσκονται στον ίδιο ή σε διαφορετικούς χώρους.

    Άρθρο 4
    Το ηθικό δικαίωμα

    1. Το ηθικό δικαιώμα δίνει στο δημιουργό ιδίως τις εξουσίες: α) της απόφασης για το χρόνο, τον τόπο και τον τρόπο κατά τους οποίους το έργο θα γίνει προσιτό στο κοινό (δημοσίευση) β) της αναγνώρισης της πατρότητάς του πάνω στο έργο και ειδικότερα την εξουσία να απαιτεί, στο μέτρο του δυνατού, τη μνεία του ονόματός του στα αντίτυπα του έργου του και σε κάθε δημόσια χρήση του έργου του ή, αντίθετα, να κρατάει την ανωνυμία του ή να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο γ) της απαγόρευσης κάθε παραμόρφωσης, περικοπής ή άλλης τροποποίησης του έργου του, καθώς και κάθε προσβολής του δημιουργού οφειλόμενης στις συνθήκες παρουσίασης του έργου στο κοινό δ) της προσπέλασης στο έργο του, έστω και αν το περιουσικό δικαίωμα στο έργο ή η κυριότητα στον υλικό φορέα του έργου ανήκει σε άλλον, οπότε η προσπέλαση πρέπει να πραγματοποιείται κατά τρόπο που προκαλεί τη μικρότερη δυνατή ενόχληση στο δικαιούχο ε) προκειμένου περί έργων λόγου ή επιστήμης, της υπαναχώρησης από συμβάσεις μεταβίβασης του περιουσιακού δικαιώματος ή εκμετάλλευσής του εφόσον αυτό είναι αναγκαίο για την προστασία της προσωπικότητάς του εξαιτίας μεταβολής στις πεποιθήσεις του ή στις περιστάσεις και με καταβολή αποζημίωσης στον αντισυμβαλλόμενο για τη θετική του ζημιά.

    Και το σημαντικότερο
    [/size]

    Άρθρο 38
    Δικαιώματα φωτογράφων

    1. Η μεταβίβαση του περιουσιακού δικαιώματος ή η σύμβαση και η άδεια εκμετάλλευσης, που αφορούν δημοσίευση φωτογραφίας σε εφημερίδα ή περιοδικό ή άλλο μέσο μαζικής ενημέρωσης, καλύπτει, εφόσον δεν υπάρχει αντίθετη συμφωνία, τη δημοσίευση της φωτογραφίας στη συγκεκριμένη εφημερίδα ή το συγκεκριμένο περιοδικό ή το συγκεκριμένο μέσο μαζικής ενημέρωσης, στο οποίο αναφερόταν η μεταβίβαση ή η σύμβαση και η άδεια εκμετάλλευσης, καθώς και τη διατήρησή της στο αρχείο τους. Για κάθε δημοσίευση μετά την πρώτη, οφείλεται το μισό της τρέχουσας αμοιβής. Η δημοσίευση φωτογραφίας από αρχείο εφημερίδας ή περιοδικού ή άλλου μέσου μαζικής ενημέρωσης, που έχει μεταβιβασθεί δεν επιτρέπεται χωρίς την αναφορά του τίτλου της εφημερίδας ή του περιοδικού ή του ονόματος του μέσου μαζικής ενημέρωσης, στο αρχείο των οποίων έχει περιέλθει αρχικά με νόμιμο τρόπο η φωτογραφία.

    Εφόσον για τη δημοσίευση φωτογραφίας παραχωρείται το πρωτότυπο της φωτογραφικής αποτύπωσης, η παραχώρηση αυτή, αν δεν υπάρχει αντίθετη συμφωνία, αφορά μόνο τη χρήση του πρωτοτύπου που πρέπει να επιστρέφεται στο φωτογράφο μετά την πραγματοποίηση της χρήσης για την πρώτη δημοσίευση.

    3. Ο φωτογράφος διατηρεί το δικαίωμα αναζήτησης και επιστροφής των φωτογραφιών του, που δεν έχουν δημοσιευτεί, σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα μετά την παρέλευση τριμήνου από τη σύμβαση ή την άδεια εκμετάλλευσης προς τη συγκεκριμένη εφημερίδα ή το συγκεκριμένο περιοδικό ή άλλο μέσο μαζικής ενημέρωσης.

    4. Σε κάθε δημοσίευση φωτογραφίας, πρέπει να αναφέρεται το όνομα του φωτογράφου. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση μεταβίβασης αρχείου εφημερίδας ή περιοδικού ή άλλου μέσου μαζικής ενημέρωσης.

    5. Ο ιδιοκτήτης εφημερίδας ή περιοδικού δεν μπορει να εκδίδει βιβλία ή λευκώματα και να πραγματοποιεί εκθέσεις χρησιμοποιώντας ως υλικό φωτογραφίες του μισθωτού φωτογράφου χωρίς την άδειά του. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση δανεισμού.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #119502

    Αγαπητε Leo.

    Με αφορμη τα λεγομενα σου στο (ειμαστε αξιοι της μοιρας μας) ηθελα να κανω την αξης παρατηρηση:
    Μηπως ειναι καλυτερα ,(οταν εσυ κρινεις), να διαγραφεις τα <προβληματικα κατ' εσε>λεγομενα, και ΟΧΙ να κλειδωνεις ολο το θεμα;
    Κατα πρωτον δεν σου φταινε ολοι, ή το θεμα, και κατα δευτερον ,οταν καποιος θελει να στησει καυγα, μπορει να το κανει και αργοτερα σε οποιο αλλο θεμα.
    Ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119503

    Δηλαδή δεν είναι ικανά τα μέλη να κρατούν ένα επίπεδο, πρέπει να υπάρχει ο μπάτσος πάνω απ' τα κεφάλια όλων… ΟΚ, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ρόλο.

    Το κλείδωμα το πρότεινα επειδή προφανώς το ίδιο το θέμα ευνοεί τις κόντρες. Εφ' όσον δεν χάνουμε το όριο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εννοείται.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #119513

    παιδια μην ξεχνατε οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε φιλοξενουμενοι εδω!!!

    οταν σε φιλοξενει καποιος <παιζεις> με τους κανονες που οριζει ο νοικοκυρης και οχι εμεις με τους δικους μας!!!

    ετσι απλα!!

    παντα φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #357977

    [u]παιδια μην ξεχνατε οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε φιλοξενουμενοι εδω!!!

    [/u]οταν σε φιλοξενει καποιος <παιζεις> με τους κανονες που οριζει ο νοικοκυρης και οχι εμεις με τους δικους μας!!!

    ετσι απλα!!

    παντα φιλικα

    Μάνο, το εκλαμβάνω σαν μία ευγενική μπηχτή. Δεν έχεις άδικο, δεν είμαστε αλάνθαστοι. Ίσως κι εγώ να έχω τις σκοτούρες μου και να μην αντιδρώ πάντα με τον ενδεδειγμένο τρόπο. Αλλά ούτε δικό μου είναι το μαγαζί. Κι εγώ φιλοξενούμενος είμαι. Απλά ο νοικοκύρης μου 'χει πει "έχε κι εσύ το νου σου όταν λείπω".

    Θέλω να 'μαστε όλοι αγαπημένοι και να περνάμε όμορφα. Αν προσπαθήσει ο καθένας να ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει και να διορθώνει από μόνος του κάποια μηνύματα, οι συντονιστές θα είναι αχρείαστοι, αυτό είναι βέβαιο. Οι έντονες συζητήσεις και οι διαφωνίες δεν είναι κακές. Οι προσβολές όμως είναι απαράδεκτες και θα διαγράφονται άμεσα. Σ' αυτό είμαι κάθετος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #357981

    Μάνο, το εκλαμβάνω σαν μία ευγενική μπηχτή. Δεν έχεις άδικο, δεν είμαστε αλάνθαστοι. Ίσως κι εγώ να έχω τις σκοτούρες μου και να μην αντιδρώ πάντα με τον ενδεδειγμένο τρόπο. Αλλά ούτε δικό μου είναι το μαγαζί. Κι εγώ φιλοξενούμενος είμαι. Απλά ο νοικοκύρης μου 'χει πει "έχε κι εσύ το νου σου όταν λείπω".

    Θέλω να 'μαστε όλοι αγαπημένοι και να περνάμε όμορφα. Αν προσπαθήσει ο καθένας να ξαναδιαβάζει αυτά που γράφει και να διορθώνει από μόνος του κάποια μηνύματα, οι συντονιστές θα είναι αχρείαστοι, αυτό είναι βέβαιο. Οι έντονες συζητήσεις και οι διαφωνίες δεν είναι κακές. Οι προσβολές όμως είναι απαράδεκτες και θα διαγράφονται άμεσα. Σ' αυτό είμαι κάθετος.

    όλα τα φόρουμ χρειάζονται κάποιον για γρήγορα κόψε-ράψε. Όσο για τις προσβολές συμφωνώ μαζί σου, δεν έχουν χώρο σε ένα φόρουμ σαν αυτό.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #119523

    φιλε Leo το μηνυμα μου τον μονο που δεν αφορουσε εισαι εσυ!!!!
    να ξερεις οτι εχω το θαρρος γνωμης και αν αφορουσε εσενα θα απυθυνομουν απευθείας σε σενα!!

    Διαβαζα τα πιο πανω μηνυματα που προσωπικα τα θεωρω <παρατραγουδα της Μπανιας>και διεκρινα ξανα μια αντιπαλοτητα!!
    ειμαστε μια μικρη κοινωνια το e-artemis με τα καλα μας και τα ασχημα μας!!!
    δυστυχως φιλε μου χρειαζομαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να υπαρχει και καποιος που να τραβαει και λιγο τα χαλιναρια!!!!ειναι η ρατσα του ελληνα αυτη!!!

    ετσι απλα και παντα φιλικα!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #119618

    θελω να κανω μια προταση στον διαχειριστη αλλα και στους συντονιστες.

    να υπαρξει με καποιο τροπο υποχρεωτικα να γραφετε στο προφιλ του καθε μελους ο τοπος του, η ηλικια του,την ημερα γενθλιων του,κλ.π.
    δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απορρητα προσωπικα δεδομενα.
    αλλα,
    και στους επισκεπτες και σε οποιοδηποτε αλλο να μην μπορει να μπαινει και να βλεπει τουλαχιστον το προφιλ του καθε μελους και τα μηνυματα του,
    αλλα μονο αποκλειστικα τα μελη

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #120508

    ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ
    ΤΟΥ GWEFF110.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ

    ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #120509

    τι θελει να μας πει ο ποιητης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #358864

    [u]θελω να κανω μια προταση στον διαχειριστη αλλα και στους συντονιστες.
    [/u]
    να υπαρξει με καποιο τροπο υποχρεωτικα να γραφετε στο προφιλ του καθε μελους ο τοπος του, η ηλικια του,την ημερα γενθλιων του,κλ.π.
    δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απορρητα προσωπικα δεδομενα.
    αλλα,
    και στους επισκεπτες και σε οποιοδηποτε αλλο να μην μπορει να μπαινει και να βλεπει τουλαχιστον το προφιλ του καθε μελους και τα μηνυματα του,
    [u]αλλα μονο αποκλειστικα τα μελη[/u]

    [font=”Comic Sans MS”]Λεο,συμφωνω και γω με τον Μανο.Δεν εχει σημασια να ειμαστε απροσωποι και δε βλεπω το λογο.Το να μην γραψεις εσυ την ημερομηνια γεννησης σου το καταλαβαινω.Εισαι και μεγαλος,αλλα εμεις γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε!!!
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #358867

    εδώ την γράφω εγώ, που είμαι και μεγαλύτερος. βκ :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #120529

    Συμφωνώ. Δεν είμαι βέβαιος όμως αν έχουμε το δικαίωμα να το απαιτούμε. Ευτυχώς ή δυστυχώς, ο καθένας μπορεί να επιλέξει τον βαθμό "έκθεσης" των στοιχείων του σε μία διαδικτυακή κοινωνία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358890

    ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ
    ΤΟΥ GWEFF110.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ

    ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ

    OK Μάνο, μόλις τελείωσα τη φασίνα! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #358904

    Παντως μην πατατε σε λινκς που βαζουν διαφορα ξενογλωσσα μυνηματα γιατι εχουν ιους,εγω την πατησα μια φορα και αναγκαστηκα σε φορματ αφου ουτε αντι-virus ουτε ο τεχνικος τα καταφερε να με επαναφερει διαγραφοντας τον ιο. :P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων