Ταξίδι στην Αγγλία (φωτορεπορτάζ)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #119908

    Άλλα ήθη, άλλα έθιμα, άλλη νοοτροπία. Λεωνίδα σταμάτα να βάζεις φωτό, παίζεις με τα νεύρα μας. βκ Άνδρος
    ΥΓ. και έμεις έχουμε πράσινο στην Ελλάδα. Μόνο που το έχουμε ακούρευτο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358277

    Τι να λέμε βρε Κώστα μου. Όταν οι Άγγλοι ήταν στην αναγέννηση και ζούσαν την βιομηχανική επανάσταση εμείς είχαμε τον τούρκικο μεσαίωνα! Και όταν οι Άγγλοι ήταν μια παγκόσμια αυτοκρατορία και είχαν παντού αποικίες εμείς είμασταν και είμαστε ψωροκώσταινα…..Πως να τους φθάσουμε.Θέλει πολύ δουλειά και αλλαγή νοοτροπίας…..

    Κι όταν οι Άγγλοι ζούσαν σε σπηλιές, εμείς είχαμε τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Ιπποκράτη… Κάπου στη μέση το χάσαμε το τραίνο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    stamatakisdim στις #358278

    Κατ αρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου να ακολουθήσεις αυτόν τον κύκλο σπουδών .
    Κατά δεύτερον συγχαρητήρια για την επιτυχία σου να περάσεις επιτυχώς την πρώτη εξέταση (όχι ότι αμφιβάλαμε ποτέ για εσένα) .
    :( Το « ζήλια ψώρα» γιατί μας το κάνεις ; :huh:
    :P Παίζεις με τα νεύρα μας ; :angry:

    Πραγματικά είναι εξαιρετικοί χώροι απίστευτο φυσικό κάλος .
    Επίσης είναι μια απόδειξη ότι σκοποβολή και άγρια φύση μπορούν ( και πρέπει ) να συμβαδίζουν χωρίς πρόβλημα (κάτι που οι δικοί μας δεν μπορούν να καταλάβουν )
    Τα παπιά που τα ταΐζουν και έχουν φωλιάσει είναι πιστεύω η πιο όμορφη φωτογραφία σου . :rolleyes:
    Ελπίζω να τα πούμε από κοντά σύντομα για να μάθω και ανατριχιαστικές λεπτομέρειες του ταξιδιού σου . ;)

    Και πάλι συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και για την εμπειρία που απέκτησες και (όπως πάντα ) μοιράζεσαι απλόχερα με όλους μας .

    :D KEEP WALKING :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119910

    Αυτό που κάνει την διαφορά κύριοι, είναι αυτό ακριβώς που λείπει από εμάς. Οι Άγγλοι έχουν σεβασμό. Σέβονται τον συνάνθρωπο, το περιβάλλον, τους χώρους που βρίσκονται, το επάγγελμά τους, σέβονται γενικώς, δεν αδιαφορούν. Δεν λένε, "ωχ αδερφέ, εγώ θα κάνω την διαφορά;". Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την δική του συμπεριφορά και προσπαθούν να είναι σωστοί σε όλα τους. Πουθενά μία γόπα από τσιγάρο, ούτε ένα χαρτάκι, ούτε ένα παρατημένο ποτήρι, ούτε ένας κάλυκας, τίποτα απολύτως! Και δεν είναι κρυόκωλοι όπως θέλουμε να πιστεύουμε. Είναι ανοιχτόκαρδοι και κοινωνικοί, χαμογελαστοί και ευγενέστατοι. Όχι φτιαχτά, αληθινά. Οι Έλληνες υποτίθεται ότι είμαστε έξω καρδιά και άσσοι της διασκέδασης, αλλά τελικά χαβαλέ κάνουμε μόνο με τα φιλαράκια μας. Στον δρόμο όλοι σκυφτοί και σκυθρωποί είμαστε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119911

    Και να συμπληρώσω στο προηγούμενο πως μου έκανε εντύπωση το πόσο ακομπλεξάριστοι είναι. Όταν σηκώθηκα να μου απονείμουν το πτυχίο μου, σηκώθηκαν όλοι οι συμαθητές μου όρθιοι και με χειροκρότησαν παρατεταμένα. Κόκκαλο εγώ, κοκκίνισα, δεν ήξερα τι να πω. Τότε γύρισε ο αρχιπροπονητής και μου είπε απλά "μην τους παρεξηγείς, το θεωρούμε όλοι μεγάλη μας τιμή που ήρθες από την άλλη άκρη της Ευρώπης να παρακολουθήσεις το σεμινάριο. Είναι λογική η έκπληξή μας." Τι να πω ρε παιδιά, με σκλάβωσαν οι άνθρωποι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #119913

    Καλημέρα,
    Ρε φίλε, γιατί θες να μας τρελαίνεις; Άσε μας στην ησυχία μας στον μικρόκοσμο μας.

    Σοβαρά τώρα … πες μας την κατάσταση, το πρόγραμμα, πήγες με τουφέκι; Χωρίς; Διαδικασίες, αεροδρόμια κ.λ.π

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά να δούμε τι κάνουν οι άνθρωποι και τι γίνετε στην ψωροκώσταινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119914

    Όχι, ούτε όπλο, ούτε τίποτα. Όπλο δικό μου, μου ζητούν να έχω τον Σεπτέμβριο, που θα πάω για το τρίτο και τελευταίο μέρος της σχολής. Αν και έχουν προβλέψει για όλα. Τα μεγάλα σκοπευτήρια έχουν "Exemption Approval Certification", που σημαίνει ότι μπορούν υπ' ευθύνη τους να δανείσουν όπλο σε οποιονδήποτε δεν έχει ούτε όπλο ούτε "shotgun certificate", κάτι σαν την άδεια κατοχής δλδ. Θα κοιτάξω να την βολέψω έτσι, γιατί δεν είναι απλό να πηγαινοέρχομαι κουβαλώντας το όπλο στα αεροδρόμια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358281

    Όχι, ούτε όπλο, ούτε τίποτα. Όπλο δικό μου, μου ζητούν να έχω τον Σεπτέμβριο, που θα πάω για το τρίτο και τελευταίο μέρος της σχολής. Αν και έχουν προβλέψει για όλα. Τα μεγάλα σκοπευτήρια έχουν "Exemption Approval Certification", που σημαίνει ότι μπορούν υπ' ευθύνη τους να δανείσουν όπλο σε οποιονδήποτε δεν έχει ούτε όπλο ούτε "shotgun certificate", κάτι σαν την άδεια κατοχής δλδ. Θα κοιτάξω να την βολέψω έτσι, γιατί δεν είναι απλό να πηγαινοέρχομαι κουβαλώντας το όπλο στα αεροδρόμια.

    leo, αν παντως θελησεις να παρεις δικο σου οπλο, η διαδικασια ειναι ανυπαρκτη!!
    Ειναι το ιδιο απλο με τις αποσκευες. Στο λεω γιατι το εχω περασει οχι και λιγες φορες.
    Μαλιστα αρχες Σεπτεβρη ταξειδευω για Ουγγαρια με πλωρη το αγαπημενο σου θηραμα! :rolleyes:
    Βασικος σκοπος να τις τρομαξω για να σου κατεβουν πιο γρηγορα :P
    Και βεβαια οι φωτογραφισεις απαγορευονται :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119921

    Λοιπόν, για όποιον θέλει να έρθει για παρέα. Φεύγουμε Τρίτη 7 Ιουλίου, ώρα 12:35 για Λονδίνο (Gatwick airport) με Easy Jet (€100) και από εκεί με τραίνο για Uttoxeter (€10). Μας παραλαμβάνει η ξενοδόχος από τον σταθμό και μας πάει στην πανσιόν στο Doveridge (€35). Το πρωί αγγλικό πρωινό και όλη την μέρα την περνάμε στο σκοπευτήριο. Εγώ σεμινάριο και όποιος έρθει μαζί, ας κάνει ότι θέλει (προφανώς θα λιώσει στο ρίξιμο). Επιστροφή στην πανσιόν, μάσα στην τοπική pub και ύπνο. Την άλλη μέρα πρωινό, καμμιά βολτίτσα και τραίνο για Λονδίνο (€10). Πτήση για Αθήνα με Easy Jet από Luton airport (€90) στις 14:55 και άφιξη στο Ελ. Βενιζέλος στις 20:35 τοπική.

    Αυτό είναι το πρόγραμμα. Όλα μαζί, βία €300. Θα επικοινωνήσω και με το σκοπευτήριο αύριο να ρωτήσω αν μπορεί όποιος έρθει μαζί να ρίξει στο σκοπευτήριο με δανεικό όπλο, και με τι κόστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119922

    Έστειλα e-mail με τις ερωτήσεις και αναμένω απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #119923

    To κόστος είναι 10 λίρες η ενοικίαση του όπλου, 27 λίρες οι 100 δίσκοι english sporting και 14 λίρες τα φυσίγγια. Παραμένει να ξεκαθαριστεί τι έγγραφα θα πρέπει να έχουμε στα χέρια μας όμως…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358297

    Η προταση σου και μονο αξιεπαινη, και αξια συνχαρητηριων.
    Μπραβω leo σου βγαζω το καπελο,……. κι ας με λοξοκοιτας!!!!! :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358298

    Δεν σε λοξοκοίταξα… Έχει πιαστεί ο σβέρκος μου και θα σου φάνηκε! :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #358299

    Το μονοπάτι προς την ευτυχία :rolleyes:

    [url=”http://www.imageshack.gr/view.php?file=b62ko9ilwlilfxw6imr7.jpg”][img]http://www.imageshack.gr/files/b62ko9ilwlilfxw6imr7.jpg[/img][/url]

    [font=”Comic Sans MS”]Το δικο μας!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358301

    e-quiz: Οι δύο παραπάνω φωτογραφίες είναι φαινομενικά πανομοιότυπες. Κι όμως, με πιο προσεκτικό κοίταγμα, ίσως μπορέσετε να βρείτε διαφορές. Συνολικά 12 διαφορές κρύβονται στις 2 εικόνες. Ποιος είναι ικανός να τις βρει; :rolleyes: :( :P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων