Επιλογη μηκους καννης.Help

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 94 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #358495

    [font=”Verdana”]Φίλε μου επωμισε 3 όπλα με 61-66 -71 cm και δες πως "σου έρχονται" και φυσικά πως "ζυγίζουν".
    Κάτι μου λέει πως μετά θα διαλέξεις 66 ή 61 cm :rolleyes:

    Έχετε υπόψη σας πως τα 61 cm κάννης ενός αυτογεμούς παρουσιάζουν το ίδιο μήκος σκοπευτικής ευθείας με ένα δίκαννο 71+++ cm!!!
    Ξεχάσατε την βάση (μπάσκουλα) της καραμπίνας η οποία συνεισφέρει αρκετά στην σκοπευτική ευθεία!!!! :( [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    dargo στις #358499

    Φιλοι μου σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ και πραγματικα η ανταποκριση σας ειναι εντυπωσιακη..
    Επελεξα την 66 γιατι μου καθεται πολυ καλυτερα και το οπλο το εφερα ηδη στα μετρα μου..
    Φοβερη αισθηση το καινουργιο παντως :rolleyes: .Το βαρος της sx3 ειναι πολυ ικανοποιητικο και περιτο να σας πω
    οτι εχω τρελαθει στις επωμισεις απο εχθες το απογευμα!!!!!!!!Ειμαι μονιμα ετσι :( :P :angry: :huh: ;)
    Αντε και καλες τουφεκιες σε ολους μας με την καινουργια σεζον και με συνεση παιδια.Η υπερβολη δεεν
    δειχνει το ποσο καλοι ειμαστε σε οτιδηποτε και αν κανουμε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #120109

    Kαλοριζικη φιλε! Καλα κυνηγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #120110

    kala ksepoupouliasmata tora!!!!!!!!!!!!!kala kunigia na xeis me agapi kai sebasmo se auo pou leme tradicional kunigi…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #358502

    Φιλοι μου σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ και πραγματικα η ανταποκριση σας ειναι εντυπωσιακη..
    Επελεξα την 66 γιατι μου καθεται πολυ καλυτερα και το οπλο το εφερα ηδη στα μετρα μου..
    Φοβερη αισθηση το καινουργιο παντως :rolleyes: .Το βαρος της sx3 ειναι πολυ ικανοποιητικο και περιτο να σας πω
    οτι εχω τρελαθει στις επωμισεις απο εχθες το απογευμα!!!!!!!!Ειμαι μονιμα ετσι :( :P :angry: :huh: ;)
    Αντε και καλες τουφεκιες σε ολους μας με την καινουργια σεζον και με συνεση παιδια.Η υπερβολη δεεν
    δειχνει το ποσο καλοι ειμαστε σε οτιδηποτε και αν κανουμε .

    Μπραβο φιλε μου καλα κυνηγια σου ευχομαι με το καινουργιο σου οπλο :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    cazador στις #358505

    Φιλοι μου σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ και πραγματικα η ανταποκριση σας ειναι εντυπωσιακη..
    Επελεξα την 66 γιατι μου καθεται πολυ καλυτερα και το οπλο το εφερα ηδη στα μετρα μου..
    Φοβερη αισθηση το καινουργιο παντως :rolleyes: .Το βαρος της sx3 ειναι πολυ ικανοποιητικο και περιτο να σας πω
    οτι εχω τρελαθει στις επωμισεις απο εχθες το απογευμα!!!!!!!!Ειμαι μονιμα ετσι :( :P :angry: :huh: ;)
    Αντε και καλες τουφεκιες σε ολους μας με την καινουργια σεζον και με συνεση παιδια.Η υπερβολη δεεν
    δειχνει το ποσο καλοι ειμαστε σε οτιδηποτε και αν κανουμε .

    Τελικά κατάληξες καπου στην μεση ετσι μειναμε ολοι ευχαριστημενοι :D
    Καλα κυνήγια φίλε μου καλοριζικο!!!!!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #358507

    Για να εχει καταλήξει ο συνάδελφος[b] ΜΑΝΟΣ[/b] σε κάννη [b]52 πόντους[/b] θα εχει πειραματιστεί με τοσες κάννες που θα του εχουν φτάσει για ολη την εγκατάσταση υδρευσεως του :(
    Εμένα πάντως κάτι σε περίστροφο μου κάνουν οι[b] 52 πόντο[/b]ι :P
    Ρε λέτε ν'αρχίσουμε να κόβουμε τις κάννες μας και να πάρουμε θήκες ποδιού αλα ΡΙΝΓΚΟ???? :rolleyes:

    φιλε μου κατι 76αρες κατι 72αρες κατι 71ενα κατι 66αρες ,ναι σιγουρα τις εκανα συμπληρωμα στο δικτυο υδρευσεως μου γιατι αντεχουν και σε πολλα bar!!!!!
    εχετε κολλησει στις μακριες καννες λετε και θα γεμισουμε μπροσθογεμη οπλα!!καριοφυλλια!!
    τωρα αν οι 52 ποντοι μιαζουν για περιστροφο? που ξερεις με τα χρονια μπορει να κυνηγαμε με περιστροφα…….
    οι μακριες καννες καταλοιπο που μας αφησαν οι παππουδες μας!!!
    και τελειωνω ολα αποδεικνυονται στον πινακα!!ειμαι διατεθειμενος να κανουμε οποια δοκιμη θελετε!!!και ναστε σιγουροι οτι θα αγορασετε σιγουρα ενα σιδηροπριονο!!!και θα τρεχετε στον οπλουργο σας για τσοκακια!!

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΙΜΑΤΑ!
    μην ξεχασεις τα τσοκ MIDAS ειναι φανταστικα!!αλλωστε η ιδια εταιρεια τα κατασκευαζει η FN
    (συγνωμη κυριοι συντονιστες που βγηκαμε εκτος topic)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    cazador στις #358508

    φιλε μου κατι 76αρες κατι 72αρες κατι 71ενα κατι 66αρες ,ναι σιγουρα τις εκανα συμπληρωμα στο δικτυο υδρευσεως μου γιατι αντεχουν και σε πολλα bar!!!!!
    εχετε κολλησει στις μακριες καννες λετε και θα γεμισουμε μπροσθογεμη οπλα!!καριοφυλλια!!
    τωρα αν οι 52 ποντοι μιαζουν για περιστροφο? που ξερεις με τα χρονια μπορει να κυνηγαμε με περιστροφα…….
    οι μακριες καννες καταλοιπο που μας αφησαν οι παππουδες μας!!!
    και τελειωνω ολα αποδεικνυονται στον πινακα!!ειμαι διατεθειμενος να κανουμε οποια δοκιμη θελετε!!!και ναστε σιγουροι οτι θα αγορασετε σιγουρα ενα σιδηροπριονο!!!και θα τρεχετε στον οπλουργο σας για τσοκακια!!

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΙΜΑΤΑ!
    μην ξεχασεις τα τσοκ MIDAS ειναι φανταστικα!!αλλωστε η ιδια εταιρεια τα κατασκευαζει η FN
    (συγνωμη κυριοι συντονιστες που βγηκαμε εκτος topic)

    Φίλε ΜΑΝΟΣ οτι βολεύει τον καθένα μας διαπίστωσες οτι σου κάνει τέλος εμας μας περισεύει.
    Εχω ενα παράδειγμα ομως σε μια δοκιμή που ειχαμε κάνει….
    2 BERETTES η μια 61 και η αλλη 71 πόντους.
    3 αστρα και οι δυο σε σταθερό στοχο στα 40 βηματα με το ιδιο φυσιγγι παντα η διαφορα ηταν μεγαλη υπερ της 71.
    Και αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν τα πολλα διπλα σκαγια που ειχε ο στοχος απο την 71cm

    Υ.Γ Ξεχασα να πω οτι η 61 ηταν με τσοκ ενω η 71 ειχε σταθερο τσοκαρισμα αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #120127

    Καλορίζικο το όπλο σου φίλε. Το SX3 είναι μία πολύ καλή επιλογή και οι 66 πόντοι ιδανικοί για γενικό κυνήγι. Όσο για την κόντρα "ποιο είναι καλύτερο, το κοντό ή το μακρύτερο", επιτρέψτε μου να μην συμμετέχω. Είναι υποκειμενικά τα γούστα και για αυτό υπάρχουν τόσες επιλογές. Όμως όταν μία εταιρεία προσφέρει 66 ή 71 με ρίγα και 61 με σκοπευτικά slug, αυτές είναι επιλογές που έχουν προκύψει ύστερα από στατιστικές δεκαετιών και θεωρούνται κλασσικές και ασφαλείς λύσεις για παραγωγή. Από εκεί και πέρα, ο μερακλής που ψάχνει κάτι το εξεζητημένο, θα χρειαστεί απλά να ψάξει περισσότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #358528

    Φίλε[b] ΜΑΝΟΣ[/b] οτι βολεύει τον καθένα μας διαπίστωσες οτι σου κάνει τέλος εμας μας περισεύει.
    Εχω ενα παράδειγμα ομως σε μια δοκιμή που ειχαμε κάνει….
    2 BERETTES η μια[b] 61[/b] και η αλλη[b] 71[/b] πόντους.
    3 αστρα και οι δυο σε σταθερό στοχο στα 40 βηματα με το ιδιο φυσιγγι παντα η [color=”#FF0000″]διαφορα[/color] ηταν μεγαλη υπερ της 71.
    Και αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν τα πολλα[b] [color=”#FF0000″]διπλα σκαγια[/color][/b] που ειχε ο στοχος απο την 71cm

    Υ.Γ Ξεχασα να πω οτι η [b]61[/b] ηταν με τσοκ ενω η [b]71[/b] [color=”#FF0000″]ειχε σταθερο τσοκαρισμα αν αυτο παιζει καποιο ρολο.[/color]


    Φίλε μου δεν μας είπες ποια "διαφορά"; διάτρηση; συγκέντρωση; κατανομή;
    και με ποιο σύστημα έγινε η δοκιμή;
    "διπλά σκάγια" τι εννοείς; κολλημένα δίπλα-δίπλα;

    Υ.Γ. αν παίζει ρόλο; τώρα πρέπει να σου απαντήσει ο Χρήστος κανονικά :rolleyes: αλλά να υποθέσω ότι τα εναλλασσόμενα ήταν mobilchoke; :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #120133

    Μανο νομιζω υπερβαλεις οταν λες οτι οι μακριες καννες δεν χρειαζονται.Νομιζω σε αυτο σε επιρεαζει το γεγονος οτι τουφεκας με ρεμινγκτον που ειναι βαρια τουφεκια και ετσι εχεις καλυτερο χειρισμο του οπλου στις τραβερσες και γενικα στην παρακολουθηση του στοχου.Αν μιλαμε ομως για πιο ελαφρια οπλα νομιζω οτι η μακρυτερη καννη επιβαλεται για γενικο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    cazador στις #358530

    [color=”#8B0000″]
    Φίλε μου δεν μας είπες ποια "διαφορά"; διάτρηση; συγκέντρωση; κατανομή;
    και με ποιο σύστημα έγινε η δοκιμή;
    "διπλά σκάγια" τι εννοείς; κολλημένα δίπλα-δίπλα;

    Υ.Γ. αν παίζει ρόλο; τώρα πρέπει να σου απαντήσει ο Χρήστος κανονικά :rolleyes: αλλά να υποθέσω ότι τα εναλλασσόμενα ήταν mobilchoke; :P [/color]

    Ναι φίλε prowler r μιλάω για την συγκέντρωση,και για τα διπλά σκάγια ΝΑΙ αυτά που ειναι δίπλα-δίπλα. Οι παλαιότεροι τα ελεγαν (οδηγους)
    Δεν κατάλαβα τι θες να πεις για το σύστημα της δοκιμής???
    Απο τσοκάκια δεν εχω ιδέα κυνηγαω απο το 1987 με αδεια εχω 4 οπλα και όλα ειναι με σταθερό τσοκάρισμα :(

    Υ.Γ Τα οπλα της δοκιμής ηταν μiα Βeretta stonecoat 61cm και μια Beretta 1200F 71cm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #120141

    71 cm καννη δινει εως και 12% μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα Vo καθολου αμελητεο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #120142

    …και μεγαλυτερη ταχυτητα σημαινει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια Εκ=1/2 mu2

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358538

    71 cm καννη δινει εως και 12% μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα Vo καθολου αμελητεο.

    Μπορώ να έχω παρακαλώ την πηγή απ' όπου το διάβασες αυτό;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 94 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων