Επιλογη μηκους καννης.Help

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 94 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #358673

    Συμφωνω για το νουμερο των σκαγιων αλλωστε για μεγαλυτερα θηραματα (πχ γαλοπουλες) οι Αμερικανοι χρησημοποιουν βαριες γομωσεις με πολυ σφιχτα τσοκ για να εχουν αποτελεσμα μακρυα.Σιγουρα ενα χοντροτερο σκαγι εχει αρκετη ενεργεια ακομα και στα 60 μετρα… :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358674

    leo οσον αφορα τις αποστασεις και ειδικα οσον αφορα θηραματα οπως η τσιχλα συμφωνω μαζι σου και θα ελεγα ειναι αυτες οι τουφεκιες που θελεις να βγαζεις περισσοτερο απ ολες τις αλλες και σου προσφερουν ιδιαιτερη ικανοποιηση…
    για το διαγραμμα της ταχυτητας συναρτησει του χρονου μεσα στην καννη και την αυξηση της μεχρι το τελος της καννης, τι εχεις να πεις?
    Βεβαια δεν αυξανεται με τον ρυθμο που αυξανεται μεχρι τους 45 ποντους αλλα…αυξανεται.

    Έχουν γίνει ειδικές μελέτες που έχουν αποδείξει ότι κάπου στα 90 εκατοστά λειόκαννης κάννης, οι ταχύτητα της γόμωσης σταματάει να αυξάνεται και αρχίζει να μειώνεται όσο εξακολουθούμε να προσθέτουμε μήκος. Κι εγώ συμπαθώ πολύ τις μακριές κάννες (κυνηγάω εκλεκτά θηράματα καρτεριού με αλληλεπίθετο 81 εκ.) αλλά δεν μπορώ να μην λάβω υπ' όψη μου ότι άλλο η φονικότητα του συγκεκριμένου όπλου κι άλλο η ευχρηστία του. Προσωπικές μου δοκιμές έχουν δείξει ότι η αύξηση της αρχικής ταχύτητας με το συγκεκριμένο όπλο είναι 5% σε σχέση με μία κοντόκαννη καραμπίνα αερίων. Κάποιοι θα πουν ότι αυτή η διαφορά είναι αμελητέα, κάποιοι πιστεύουν ότι προσφέρει πλεονέκτημα. Ίσως ισχύουν και τα δύο. Πάλι, πρέπει ο χρήστης να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τι είναι αυτό που είναι διατεθειμένος να θυσιάσει ώστε να κερδίσει κάτι άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358675

    Λεο, μηπως ,λεω μηπως με τα 60 μετρα ησουν λιγο υπερβολικος;;;;;;;;
    Οταν αναφερομαστε σε μετρα, δεν πρεπει να εννοουμε το< τυρος>;;;;;;;; και οχι την μεγιστη αποσταση, που κατα τυχη μπορει να βαλει ενα πουλι;;;;
    Ας Αφησουμε την τσιχλα,γιατι στα 60……………
    Πες μου ενα θηραμα;;;;;;;; βαλτο στα 60 μετρα, με τα φυσιγγια που ξερεις, και πες μου……..
    Στις 10 βολες, σε ακινητο τον στοχο…….ποσες φορες θα το παρεις;;;;;;;;;
    Γιατι αν ειναι αρκετες, πρεπει να συνεννοηθουμε ταχιστα να αλλαξω οπλο και φυσιγγια χωρις καθυστερηση :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358676

    Λεο, μηπως ,λεω μηπως με τα 60 μετρα ησουν λιγο υπερβολικος;;;;;;;;
    Οταν αναφερομαστε σε μετρα, δεν πρεπει να εννοουμε το< τυρος>;;;;;;;; και οχι την μεγιστη αποσταση, που κατα τυχη μπορει να βαλει ενα πουλι;;;;
    Ας Αφησουμε την τσιχλα,γιατι στα 60……………
    Πες μου ενα θηραμα;;;;;;;; βαλτο στα 60 μετρα, με τα φυσιγγια που ξερεις, και πες μου……..
    Στις 10 βολες, σε ακινητο τον στοχο…….ποσες φορες θα το παρεις;;;;;;;;;
    Γιατι αν ειναι αρκετες, πρεπει να συνεννοηθουμε ταχιστα να αλλαξω οπλο και φυσιγγια χωρις καθυστερηση :P

    Το όπλο δεν φταίει τίποτα Σωτήρη. Τα φυσίγγια ευθύνονται κατά κύριο λόγο για την απόδοση του λειόκαννου. Και υπάρχουν φυσίγγια που στα 60 μέτρα μπορούν να βάλουν ικανό αριθμό σκαγιών με ικανή κινητική ενέργεια σε κινούμενο στόχο. Μόνο που μιλάμε για μπαμ και ευρώπουλο, στην καλύτερη περίπτωση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #120316

    Νίκο, περιμένω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358679

    Το όπλο δεν φταίει τίποτα Σωτήρη. Τα φυσίγγια ευθύνονται κατά κύριο λόγο για την απόδοση του λειόκαννου. Και υπάρχουν φυσίγγια που στα 60 μέτρα μπορούν να βάλουν ικανό αριθμό σκαγιών με ικανή κινητική ενέργεια σε κινούμενο στόχο. Μόνο που μιλάμε για μπαμ και ευρώπουλο, στην καλύτερη περίπτωση…

    Να το δεχτω,!!!!!!!! :P
    Δωσε κατι για παπι ας πουμε, σε 70mm, σε π.μ(μην νομισει κανεις οτι……….)
    Να κανω καμια δοκιμουλα!!!!!!!!! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #120318

    Δηλαδή, μία γόμωση που αναπτύσσει 380 μ/δ αρχική ταχύτητα σε μία κάννη 51 εκατοστών, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, θα αναπτύξει Vo 425 μ/δ σε μία κάννη 71 εκατοστών. Λυπάμαι, αλλά αυτό δεν στέκει. Μπορείς να διαβάσεις βιβλία κορυφαίων βλητικών ή έστω να κάνεις δοκιμές μόνος σου, απαραίτητα με χρήση ειδικού χρονογράφου.

    Οχι 425 δεν θα φτασει αλλα ειναι σιγουρο οτι αυξανεται οπως φαινεται απο τα διαγραμματα τα οποια αν και για ραβδωτο το οποιο ειπα και εγω ισχυουν και για το λειοκαννο αφου οι μπαρουτες ειναι ιδιες…μπορω να σου δωσω και τις μπαρουτες που εχουν χρησιμοποιηθει στις μετρησεις αυτες.

    Αν και ειναι αυτονοητο αν γνωριζεις λιγο μηχανικη, μεταφορα ενεργειας απο την ωση των καυσαεριων και…
    Δεν υπαρχει στο ελαχιστο δοση ειρωνειας σε αυτο το μηνυμα.

    Οταν επεμβαινει ο Μανος και στην συνεχεια επικαλειται εσενα να μου δωσεις την απαντηση αυτο δεν μου αρεσει και δεν θα το εκανα ποτε.
    συντονιστα leo ξερω οτι γνωριζεις αριστα μπορω να πω το θεμα του λειοκανου και της βλητικης αλλα και της διατρησης την μεγιστη αποσταση που μπορει να καταβληθει ενα θηραμα,αλλα και τι αποστασεις μπορουμε να παρουμε θηραμα με τα συγχρονα φυσιγγια!!
    ΓΡΑΨΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ!! (κυνηγοι)
    ετσι για να γινει το πατερ ημων του καθενος μας!!

    ΓΡΑΨΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ!! (κυνηγοι)
    ετσι για να γινει το πατερ ημων του καθενος μας!!
    Αυτο για καποιον που δεν εχετε κυνηγησει ποτε μαζι και δεν τον ξερεις αποτελει ειρωνια σιγουρα και προσπαθει να σε προσβαλει χωρις να ξερω και εγω τον λογο.

    Δεν ειναι θεμα βλητικης…ειναι θεμα μηχανικης.
    Ουτε αυτο το μηνυμα εχει καμια δοση ειρωνιας ενω εχω αρχισει στο προηγουμενο μηνυμα να παραθετω links

    …ενω ο Μανος συνεχιζει ΕΚΤΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ με το μηνυμα
    εσυ οταν κυνηγας βαζεις στο μυαλο σου την μηχανικη και υστερα ντουφεκας?
    καλη η θεωρια φιλε μου αλλα η πραξη και η εμπειρια ειναι αυτη που τελικα θα μετρησει στην καταλληλη στιγμη!!
    οι παλιοι κυνηγοι ειχαν γνωση μηχανικης?αυτα που γραφεις φιλε ειναι πολυ ωραια !!αλλα ελα να τα εφαρμοσεις στο κυνηγι την ωρα που σε αιφνιαδιαζει το θηραμα(να δουμε που θα παει η μηχανικη)
    τι σχεση εχει το πως κυνηγαω εγω…τι σκεφτομαι και τι οχι, ποσα χρονια στο κυνηγι ειναι η εμπειρια του καθενος μας? ξερεις καλα και εσυ και ο Μανος οτι την στιγμη του Μπαμ μονο η εικονα της προσκοπευσης υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    2η και 3η ειρωνια προς το προσωπο μου

    Και ενω προσπαθω να φερω τα στοιχεια αποχωρει χωρις να εχει πει επι της ουσιας και επιχειρηματολογωντας τιποτα.
    Φυσικο ειναι στην αποχωρηση του να απαντησω αφου δεν ειχε σκοπο να απαντησει με επιχειρηματα.

    Στα διαγραμματα δεν υπαρχει καμια απαντηση αρα…
    1…ή εχω δικιο
    2…ή δεν εχει πει επιχειρηματολογωντας τιποτα και περιμενει εσυ να απαντησεις για αυτον

    Οσον αφορα τα διαγραμματα για τα ραβδωτα σε ποιο σημειο βρισκεις οτι δεν ισχυουν για τα λειοκαννα?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #358680

    Να το δεχτω,!!!!!!!! :P
    Δωσε κατι για παπι ας πουμε, σε 70mm, σε π.μ(μην νομισει κανεις οτι……….)
    Να κανω καμια δοκιμουλα!!!!!!!!! :P

    φιλε sector εγω θελω να μην μεινω μονο στο πμ αλλα να σου στειλω ενα κουτι για παππι οπως ειπες να το δοκιμασεις
    με προσωπικο μηνυμα γραψε μου διευθυνση σου και ενα κουτι νομιζω το ΚΤΕΛ θα το παραλαβει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358682

    Δηλαδή, μία γόμωση που αναπτύσσει 380 μ/δ αρχική ταχύτητα σε μία κάννη 51 εκατοστών, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, θα αναπτύξει Vo 425 μ/δ σε μία κάννη 71 εκατοστών. Λυπάμαι, αλλά αυτό δεν στέκει. Μπορείς να διαβάσεις βιβλία κορυφαίων βλητικών ή έστω να κάνεις δοκιμές μόνος σου, απαραίτητα με χρήση ειδικού χρονογράφου.

    Οχι 425 δεν θα φτασει αλλα ειναι σιγουρο οτι αυξανεται οπως φαινεται απο τα διαγραμματα τα οποια αν και για ραβδωτο το οποιο ειπα και εγω ισχυουν και για το λειοκαννο αφου οι μπαρουτες ειναι ιδιες…μπορω να σου δωσω και τις μπαρουτες που εχουν χρησιμοποιηθει στις μετρησεις αυτες.

    Αν και ειναι αυτονοητο αν γνωριζεις λιγο μηχανικη, μεταφορα ενεργειας απο την ωση των καυσαεριων και…
    Δεν υπαρχει στο ελαχιστο δοση ειρωνειας σε αυτο το μηνυμα.

    Οταν επεμβαινει ο Μανος και στην συνεχεια επικαλειται εσενα να μου δωσεις την απαντηση αυτο δεν μου αρεσει και δεν θα το εκανα ποτε.
    συντονιστα leo ξερω οτι γνωριζεις αριστα μπορω να πω το θεμα του λειοκανου και της βλητικης αλλα και της διατρησης την μεγιστη αποσταση που μπορει να καταβληθει ενα θηραμα,αλλα και τι αποστασεις μπορουμε να παρουμε θηραμα με τα συγχρονα φυσιγγια!!
    ΓΡΑΨΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ!! (κυνηγοι)
    ετσι για να γινει το πατερ ημων του καθενος μας!!

    ΓΡΑΨΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ!! (κυνηγοι)
    ετσι για να γινει το πατερ ημων του καθενος μας!!
    Αυτο για καποιον που δεν εχετε κυνηγησει ποτε μαζι και δεν τον ξερεις αποτελει ειρωνια σιγουρα και προσπαθει να σε προσβαλει χωρις να ξερω και εγω τον λογο.

    Δεν ειναι θεμα βλητικης…ειναι θεμα μηχανικης.
    Ουτε αυτο το μηνυμα εχει καμια δοση ειρωνιας ενω εχω αρχισει στο προηγουμενο μηνυμα να παραθετω links

    …ενω ο Μανος συνεχιζει ΕΚΤΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ με το μηνυμα
    εσυ οταν κυνηγας βαζεις στο μυαλο σου την μηχανικη και υστερα ντουφεκας?
    καλη η θεωρια φιλε μου αλλα η πραξη και η εμπειρια ειναι αυτη που τελικα θα μετρησει στην καταλληλη στιγμη!!
    οι παλιοι κυνηγοι ειχαν γνωση μηχανικης?αυτα που γραφεις φιλε ειναι πολυ ωραια !!αλλα ελα να τα εφαρμοσεις στο κυνηγι την ωρα που σε αιφνιαδιαζει το θηραμα(να δουμε που θα παει η μηχανικη)
    τι σχεση εχει το πως κυνηγαω εγω…τι σκεφτομαι και τι οχι, ποσα χρονια στο κυνηγι ειναι η εμπειρια του καθενος μας? ξερεις καλα και εσυ και ο Μανος οτι την στιγμη του Μπαμ μονο η εικονα της προσκοπευσης υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    2η και 3η ειρωνια προς το προσωπο μου

    Και ενω προσπαθω να φερω τα στοιχεια αποχωρει χωρις να εχει πει επι της ουσιας και επιχειρηματολογωντας τιποτα.
    Φυσικο ειναι στην αποχωρηση του να απαντησω αφου δεν ειχε σκοπο να απαντησει με επιχειρηματα.

    Στα διαγραμματα δεν υπαρχει καμια απαντηση αρα…
    1…ή εχω δικιο
    2…ή δεν εχει πει επιχειρηματολογωντας τιποτα και περιμενει εσυ να απαντησεις για αυτον

    Οσον αφορα τα διαγραμματα για τα ραβδωτα σε ποιο σημειο βρισκεις οτι δεν ισχυουν για τα λειοκαννα?

    Επειδή δεν έχω καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, θα σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις πολύ προσεκτικά όλα όσα γράφτηκαν και να αναθεωρήσεις. Ο Μάνος δεν έχει προσβάλλει ποτέ του κανέναν. Απάντησε με την εμπειρία του, η οποία δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κανένα νόμο της μηχανικής. Και έχει δίκιο. Προσωπικά, θεωρώ ότι του οφείλεις μία συγγνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358683

    Να το δεχτω,!!!!!!!! :P
    Δωσε κατι για παπι ας πουμε, σε 70mm, σε π.μ(μην νομισει κανεις οτι……….)
    Να κανω καμια δοκιμουλα!!!!!!!!! :P

    Ναι, καλά… Δε πα να νομίζουν ότι θέλουν…

    Remington Nitro Magnum 2 3/4 1 1/2 oz No 4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #358684

    Προσωπικές μου δοκιμές έχουν δείξει ότι η αύξηση της αρχικής ταχύτητας με το συγκεκριμένο όπλο είναι 5% σε σχέση με μία κοντόκαννη καραμπίνα αερίων.

    Εδω ερχεσαι και απαντας σε αυτο για το οποιο γινεται τοσος λογος ολες αυτες τις μερες
    Ισως το 12% να ηταν παρα πολυ για εσενα…
    …ισως ομως και το 5% να ειναι λιγο παρακατω για εμενα
    μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση
    Παντος αυτο που απο την αρχη προσπαθω να πω και απαντας τωρα ειναι οτι υπαρχει αυξηση της αρχικης ταχυτητας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358685

    φιλε sector εγω θελω να μην μεινω μονο στο πμ αλλα να σου στειλω ενα κουτι για παππι οπως ειπες να το δοκιμασεις
    με προσωπικο μηνυμα γραψε μου διευθυνση σου και ενα κουτι νομιζω το ΚΤΕΛ θα το παραλαβει

    Ε!!!!!!!!τωρα τι να πω……..με σκλαβωνεις Σαλονικιε!!!!!!!!!!!
    Να υποθεσω, οτι ριχνεις τα ιδια μετον Λεο…ετσι;;;;;;;;;; :P
    Θα σου στειλω π.μ :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358698

    Ναι, καλά… Δε πα να νομίζουν ότι θέλουν…

    Remington Nitro Magnum 2 3/4 1 1/2 oz No 4

    ΛΕΟ ……..πολυ χοντρο δεν ειναι το 4αρι;;;;;
    Μονο πρασινα βαρας;;;;;;;; :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #358708

    Ααα, σήμερα δεν με πάει καλά… :P Ρε Λεό, πολλά δεν είναι τα 60; Ρε Λεό, χοντρά δεν είναι τα 4άρια; :P

    Υπέθεσα ότι όταν γράφεις "παπιά" εννοείς τα καθαρά. Έχεις δίκιο, για μιρκότερα παπιά, το αντίστοιχο 6άρι είναι φαρμάκι. Και μην ξεχνάμε ότι σε χιλιοστά είναι 3,25 και 2,75 αντίστοιχα, άρα είναι πιο κοντά στα δικά μας Νο 3 και Νο 5.

    Μάνο, λύσε μας την απορία: Το ίδιο φυσίγγι λέμε; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #358709

    Ααα, σήμερα δεν με πάει καλά… :P Ρε Λεό, πολλά δεν είναι τα 60; Ρε Λεό, χοντρά δεν είναι τα 4άρια; :D

    Υπέθεσα ότι όταν γράφεις "παπιά" εννοείς τα καθαρά. Έχεις δίκιο, για μιρκότερα παπιά, το αντίστοιχο 6άρι είναι φαρμάκι. Και μην ξεχνάμε ότι σε χιλιοστά είναι 3,25 και 2,75 αντίστοιχα, άρα είναι πιο κοντά στα δικά μας Νο 3 και Νο 5.

    Μάνο, λύσε μας την απορία: Το ίδιο φυσίγγι λέμε; :D

    Μην του πεις…….μην του πεις να σκασει………..γιατι ολο ρωταει……… :P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 94 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων