ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 646 έως 660 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #312874

    Πότε είναι η καλύτερη εποχή για γενικές εξετάσεις και έλεγχο για διάφορες ασθένειες; Ρωτάω γιατί τις κάνω συνήθως τέτοια εποχή μέχρι αρχές Απρίλη.

    Οκτωμβρη-Νοεμβρη, 2-3 μηνες μετα το καλοκαιρι, αν καποιος σκυλος προσβληθει απο λεισμανια να προλαβει να ανιχνευτει
    Και επισης προληπτικα την ανοιξη, Απριλη-Μαιο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #312549

    Οκτωμβρη-Νοεμβρη, 2-3 μηνες μετα το καλοκαιρι, αν καποιος σκυλος προσβληθει απο λεισμανια να προλαβει να ανιχνευτει
    Και επισης προληπτικα την ανοιξη, Απριλη-Μαιο

    Επειδή η μικρή ετοιμάζεται να ζητήσει θα πρέπει να περιμένω να περάσει κάποιος καιρός μόλις ξεαδιαθετήσει και να τις κάνω τις εξετάσεις;

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #169182

    Αναλογα τις εξετασεις. Καλαζαρ,ερλυχια κτλ δεν υπαρχει κανενα θεμα. Και γενικες το ιδιο κατα την αποψη μου, ερυθρα,λευκα,αιματοκριτης,νεφρα συκωτι κτλ ιδια παραμενουν.
    Παντως συνηθιζονται να γινονται εξετασεις τελη Απριλη-Μαιο και μετα Οκτωμβρη-Νομεβρη. Δηλαδη πριν και μετα το καλοκαιρι, που ειναι η πιο επικυνδινη εποχη.
    Εκτος και αν σου εχει δωσει σημαδια οτι πρεπει να της κανεις εξετασεις νωριτερα(ευκολη κοπωση,ανορεξια κτλ). Αλλιως δε βλεπω το λογο να βιαζεσαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #312543

    Αναλογα τις εξετασεις. Καλαζαρ,ερλυχια κτλ δεν υπαρχει κανενα θεμα. Και γενικες το ιδιο κατα την αποψη μου, ερυθρα,λευκα,αιματοκριτης,νεφρα συκωτι κτλ ιδια παραμενουν.
    Παντως συνηθιζονται να γινονται εξετασεις τελη Απριλη-Μαιο και μετα Οκτωμβρη-Νομεβρη. Δηλαδη πριν και μετα το καλοκαιρι, που ειναι η πιο επικυνδινη εποχη.
    Εκτος και αν σου εχει δωσει σημαδια οτι πρεπει να της κανεις εξετασεις νωριτερα(ευκολη κοπωση,ανορεξια κτλ). Αλλιως δε βλεπω το λογο να βιαζεσαι.

    Δεν έχω δει κάτι ανυσηχητικό, απλά πάντοτε τις έκανα μετά το κλείσιμο μαζί με τα εμβόλια. Αλλά αφού είναι καλύτερα αργότερα θα περιμένω. Ευχαριστώ και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #169187

    το θεμα εχει μεταφερθει σε νεο τοπικ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #312507

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Παναγιώτη αυτή είναι άλλη περίπτωση, το κουτάβι αυτό έχει "μερικό αποχρωματισμό". Αν βρω λίγο χρόνο θα σου γράψω τις κατηγορίες των αποχρωματισμών (ελλείψεις χρωστικής).
    Στο κουτάβι αυτό μπορεί (μεγαλώνοντας) να εξαφανιστούν τα ανοιχτόχρωμα στίγματα ή να μην είναι τόσο έντονα. Είναι σύνηθες σε εργασιακές γραμμές ορισμένων φυλών όπως τα Σπρίνγκερς (60-65%) αλλά σε εκθέσεις μορφολογίας απορρίπτονται. Ακόμη χειρότερη κατάσταση είναι όταν συνυπάρχει μερικός αποχρωματισμός στις άκρες των βλεφάρων.
    Φιλικά[/font][/size]

    κ.Γιαννη περιμενω !!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #312470

    κ.Γιαννη περιμενω !!!!!!!

    [font=”Comic Sans MS”]Έχεις δίκιο, είχα ξεχάσει την υπόσχεσή μου, είναι βλέπεις από τα βαρετά (θεωρητικά) θέματα. Θα κάτσω να τα γράψω, ίσως σήμερα που το έχει στρώσει λίγο, έχω ανάψει και το τζάκι…[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #169233

    ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΚΡΟΡΡΙΝΙΟΥ

    Τις περισσότερες φορές είναι κληρονομικό είτε γιατί προϋπήρχε στους προγόνους είτε από εκφυλιστικές τάσεις της χρωστικής λόγω προσφάτων κλειστών ενδογαμικών αναπαραγωγών. Άλλες φορές προέρχεται από αλλεργικές δερματίτιδες, πληγές ή είναι ένα σύνδρομο γνωστής ή συνήθως άγνωστης αιτιολογίας. Υπάρχει ο αποχρωματισμός που διαβαθμίζεται ανάλογα με το ποσοστό έλλειψης της μελανίνης (από μαύρο σε σοκολατί – καστανό -καφέ κλπ) με κορύφωμα τον πλήρη (ολικό) αποχρωματισμό όπου λόγω ανυπαρξίας χρωστικής το ακρορρίνιο είναι ροζ ή υπόλευκο. Τέλος διακρίνουμε τον μερικό αποχρωματισμό που εκδηλώνεται με έλλειψη χρωστικής κατά τόπους (βούλες) πάνω στο ακρορρίνιο ενώ το υπόλοιπο μπορεί να είναι φυσιολογικό. Σύνηθες στα εργασιακά Αγγλικά Σπάνιελς και των Σέττερς συμπεριλαμβανομένων.

    Χωρίς να υπάρχουν σαφείς επιστημονικές αναφορές αλλά εικασίες εκφυλισμού, όπως έγραψα παραπάνω, κάποιοι σκύλοι χάνουν την χρωστική του ακρορρινίου τους που σε νεαρή ηλικία ήταν μαύρη και όσο γερνούν μπορεί να γίνει σοκολατί ή καφέ έως, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις πλήρους αποχρωματισμού, ροζ ή υπόλευκη. Ονομάζεται Dudley nose. Δεν είναι επικίνδυνο, δηλαδή δεν είναι καθρέπτης μιας ασθένειας και δεν υπάρχει στην βιβλιογραφία σχετική θεραπεία. Εμφανίζεται συνήθως στις φυλές των Ντομπερμαν Πίντσερς, Αφγκαν, Κανίς, Λευκών Γερμανικών Ποιμενικών και Σάμογιεντ

    Άλλη περίπτωση παροδικού αποχρωματισμού είναι αυτή που αποκαλείται "μύτη χιονιού" ή "μύτη χειμώνα". Πρόκειται για μία εποχική διακύμανση στο χρώμα του ακρορρινίου, ανοιχτότερο το χειμώνα και πιο σκούρο το καλοκαίρι κυρίως στα Χάσκις στα Γκόλτεν και Λάμπραντορ ριτρίβερς και στα Μπερνίζ. Όσοι ασχολούνται με τις εκθέσεις έχουν δοκιμάσει βιταμίνες Β, D και Ε και φωτόλουτρα με λάμπες ηλιοθεραπείας, σε μερικούς υπήρξε βελτίωση αλλά τίποτα δεν είναι τεκμηριωμένο.

    Κάποιοι σκύλοι που πάσχουν από υποθυρεοειδισμό παθαίνουν αποχρωματισμό ακρορρινίου. Εκ των θεραπευθέντων άλλοι επανέρχονται στο πρότερο χρώμα ενώ άλλοι παραμένουν στον αποχρωματισμό. Δεν έχω βρει τους λόγους και δεν ξέρω τα ποσοστά.
    Πιθανόν να συνδέεται με την Λεύκη που και αυτή προκαλεί αποχρωματισμό. Η Λεύκη όμως επιδρά και στο χρώμα του τριχώματος.

    Δερματίτιδα εξ επαφής μπορεί να προκαλέσει απώλεια της χρωστικής ουσίας στη μύτη. Μερικά σκυλιά είναι ευαίσθητα (αλλεργικά) στις πλαστικές ύλες που χρησιμοποιούνται στα μπολ που τρώνε ή σε καουτσουκένια σκεύη και παιχνίδια. Περιέχουν p-benzylhydroquinone, χημική ουσία που απορροφάται από το δέρμα και εμποδίζει τη σύνθεση της μελανίνης, της ουσίας που παράγει σκούρο χρώμα στο δέρμα. Οι σκύλοι αυτοί συνήθως έχουν πρόβλημα και στα χείλη τους. Χρησιμοποιήστε ανοξείδωτα μπόλ και πάρτε τους τα καουτσούκ. Άλλη δερματίτιδα μπορεί να προέλθει από συνεχή ερεθισμό του ακρορρινίου όταν από συνήθεια ή στρες τρίβεται σε επιφάνειες ή στο χώμα.
    Αποτέλεσμα της απώλειας χρωστικής μπορεί να δημιουργήσει έγκαυμα του ήλιου, σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιούμε αντηλιακά με μεγάλο δείκτη προστασίας και ένα ιδικό σκεύασμα υδροκορτιζόνης.

    Σκυλιά με Δισκοειδή Λύκο, Ερυθηματώδη Λύκο και Ρhemphigus έχουν απώλεια της χρωστικής του ακρορρινίου, όχι όλα αλλά αρκετά. Συνήθως έχουν και φουσκαλίτσες γύρω από το ακρορρίνιο από τα βλέφαρα ή την ράχη της μύτης, αυτό θα πρέπει να σας οδηγήσει στον κτηνίατρο.

    Άλλη περίπτωση αποχρωματισμού είναι ο καρκίνος του δέρματος ο οποίος συνοδεύεται και από άλλες ενδείξεις (ρωγμές, αιμορραγίες κ.α.) που θα σας κάνουν να αποταθείτε στον κτηνίατρο.

    Παναγιώτη πιστεύω να σε βοήθησα
    Φιλικά
    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #312404

    Ευχαριστω πολυ!!!!!!! δηλαδη,εμενα που καποια γεννηθηκαν σαν την φωτο με το κουταβι δεν θα πρεπει να ανησυχω,για θεμα υγειας!!
    επισης να σας ξαναστειλω τα πιστοποιητικα για να μου πειτε τις χωρες προελευσης;;;γιατι μαλλον το ειχατε ξεχασει γιατι εκεινη την εποχη ειχατε σπασει και το ποδι!! :D δεν υπαρχει καποιο σαιτ που να γραφει ποια αρχικα αντιπροσωπευει καθε χωρα;;;;

    βιβλιο ποτε θα βγαλετε;;;;;!!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #312384

    Ευχαριστω πολυ!!!!!!! δηλαδη,εμενα που καποια γεννηθηκαν σαν την φωτο με το κουταβι δεν θα πρεπει να ανησυχω,για θεμα υγειας!!
    επισης να σας ξαναστειλω τα πιστοποιητικα για να μου πειτε τις χωρες προελευσης;;;γιατι μαλλον το ειχατε ξεχασει γιατι εκεινη την εποχη ειχατε σπασει και το ποδι!! :D δεν υπαρχει καποιο σαιτ που να γραφει ποια αρχικα αντιπροσωπευει καθε χωρα;;;;

    βιβλιο ποτε θα βγαλετε;;;;;!!!! :D

    [font=”Comic Sans MS”]Δεν τα είχα ξεχάσει, αλλά μου τα είχες στείλει σε ένα πρόγραμμα που δεν μπορούσα να τα δω καθαρά. Όσα αναγνώρισα ήταν εξ Αμερικής δηλαδή σχεδόν όλα. Δεν γνωρίζω σχετικό σάιτ μόνο από εμπειρία.
    Παναγιώτη το να ξαναγράψω κάτι που έχω ήδη δουλέψει μου είναι πολύ δυσάρεστο, θα έλεγα αποκρουστικό. Ατυχώς έχω χάσει τα 3/4 και διέσωσα το1/4, αν ήταν αντίστροφα ίσως το ξαναεπιχειρούσα. Γνωρίζω ακόμη πως το βιβλίο αυτό δεν θα είχε πέραση γιατί ο Έλληνας κυνηγός δεν πολυενδιαφέρεται για την προετοιμασία του σκύλου του, προτιμά τα "έτοιμα".[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #312299

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Δεν τα είχα ξεχάσει, αλλά μου τα είχες στείλει σε ένα πρόγραμμα που δεν μπορούσα να τα δω καθαρά. Όσα αναγνώρισα ήταν εξ Αμερικής δηλαδή σχεδόν όλα. Δεν γνωρίζω σχετικό σάιτ μόνο από εμπειρία.
    Παναγιώτη το να ξαναγράψω κάτι που έχω ήδη δουλέψει μου είναι πολύ δυσάρεστο, θα έλεγα αποκρουστικό. Ατυχώς έχω χάσει τα 3/4 και διέσωσα το1/4, αν ήταν αντίστροφα ίσως το ξαναεπιχειρούσα. Γνωρίζω ακόμη πως το βιβλίο αυτό δεν θα είχε πέραση γιατί ο Έλληνας κυνηγός δεν πολυενδιαφέρεται για την προετοιμασία του σκύλου του, προτιμά τα "έτοιμα".[/font][/size]

    επειδη νομιζω οτι εχω καταλαβει την φιλοσοφια σας και το σκεπτικο σας,δεν νομιζω ετσι κι αλλιως να γραφατε κατι επειδη θα πουλησει πολυ!!!ξερω οτι θα ασχολιοσασταν ωρες και θα κανατε οτι καλυτερο μπορουσατε, εστω και για τους ελαχιστους που θελουν να μαθουν!!
    εξαλλου ενα βιβλιο μενει για παντα και δεν εχει παρον μονο μελλον!!!και ενω μπορει τωρα να μην εχει καμια περαση,σε καμποσα χρονια να το ξεφυλλιζουν τα εγγονια μας που να σκεφτονται αλλιως!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #169323

    και ενω μπορει τωρα να μην εχει καμια περαση,σε καμποσα χρονια να το ξεφυλλιζουν τα εγγονια μας που να σκεφτονται αλλιως!!!

    Με κατεβασμένο το κεφάλι από ενοχή παραδέχομαι πως έχεις δίκιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    giorgosap στις #169334

    Πρόσφατα γεννησε η σκυλα μου (setter 5,5 ετων) για πρωτη φορά και εκανε 14 απο τα οποια τα 8 βγηκαν ζωντανα. Την πεμτη μερα ειχε αναμεσα απο τους μαστους εσωτερικα εναν ογκο ο οποιος εξωτερικα ειχε μαζεψει ποιον σε διαφορα μικρα σημεια.Την πηγα αμμεσα στο κτηνιατρο και μου ειπε οτι η σκυλα ειχε μαστητιδα και οτι αυτο επρεπε να αφαιρεθει και μαζι με αυτο και 1-2 μαστοι. ΔΥΣΤΗΧΩΣ χωρις δευτερη σκεψη του ειπα ενταξει και ετσι και εγινε.Τωρα εχουν αφαιρεθει 2 μαστοι η σκυλα ειναι καλα και απο τα κουταβια μετα απο περιπετειες που δε μπορει να φανταστει κανενας και απο 4 αναδοχες μητερες εχουν μεινει τα 2. Αυτο που με απασχολει ειναι το εξης.Εχει ακουσει ξανα καποιος για αναλογη επεμβαση?? Ηταν αναγκαια?? Βεβαια μιλαμε θεωρητικα ενω ο γιατρος ειχε "εικονα" του θεματος. Δευτερον μου ειπε να μην την ξανα ζευγαρωσω τη σκυλα γιατι θα κανει το ιδιο παλι, ισχυει κατι τετοιο? Δεν ψαχνω να βγαλω την δικη μου γνωματευση αλλα κυριως αυτο που θελω ειναι να τονισω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ να περνουμε τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #312095

    Πρόσφατα γεννησε η σκυλα μου (setter 5,5 ετων) για πρωτη φορά και εκανε 14 απο τα οποια τα 8 βγηκαν ζωντανα. Την πεμτη μερα ειχε αναμεσα απο τους μαστους εσωτερικα εναν ογκο ο οποιος εξωτερικα ειχε μαζεψει ποιον σε διαφορα μικρα σημεια.Την πηγα αμμεσα στο κτηνιατρο και μου ειπε οτι η σκυλα ειχε μαστητιδα και οτι αυτο επρεπε να αφαιρεθει και μαζι με αυτο και 1-2 μαστοι. ΔΥΣΤΗΧΩΣ χωρις δευτερη σκεψη του ειπα ενταξει και ετσι και εγινε.Τωρα εχουν αφαιρεθει 2 μαστοι η σκυλα ειναι καλα και απο τα κουταβια μετα απο περιπετειες που δε μπορει να φανταστει κανενας και απο 4 αναδοχες μητερες εχουν μεινει τα 2. Αυτο που με απασχολει ειναι το εξης.Εχει ακουσει ξανα καποιος για αναλογη επεμβαση?? Ηταν αναγκαια?? Βεβαια μιλαμε θεωρητικα ενω ο γιατρος ειχε "εικονα" του θεματος. Δευτερον μου ειπε να μην την ξανα ζευγαρωσω τη σκυλα γιατι θα κανει το ιδιο παλι, ισχυει κατι τετοιο? Δεν ψαχνω να βγαλω την δικη μου γνωματευση αλλα κυριως αυτο που θελω ειναι να τονισω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ να περνουμε τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη…
    [img]http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.663a123267.jpg[/img]

    Φιλε μου χωρις να εχω αποψη και γνωση οσο αφορα το θεμα που ρωτησες,θα ηθελα να σου πω κατι…

    Οπως θα επαιρνες 2η και 3η γνωμη απο αλλους γιατρους για μια επεμβαση που ισως χρειαζοσουν εσυ ή καποιος δικος σου(υποθετικα).Ετσι πρεπει να παιρνεις και για τα σκυλακια σου!!Μονο σε καλο θα σου βγαινε…

    Τωρα καποιος θα σου απαντησει που γνωριζει πραγματα,αλλα τι να το κανεις??Και εσυ στεναχωρηθηκες…και σου εφυγαν καποια λεφτα αλλα και η σκυλιτσα περασε ενα χειρουργειο ενω τα περισσοτερα κουταβια χαθηκαν…

    Καλο θα ειναι να ρωτας πριν γινει οτι εγινε…

    Φιλικα Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #169341

    Συμφωνώ με τον Δημήτρη η δεύτερη γνώμη πρέπει είναι ανώτερης βαθμίδας, από πιο εξειδικευμένο ή πιο έμπειρο γιατρό. Ότι και να σου πούμε θα είναι βασισμένο στις προσωπικές μας εμπειρίες που όπως καταλαβαίνεις μπορεί να είναι παντελώς άσχετες με την περίπτωση της σκύλας σου. Βλέπω λογική την συμβουλή του να μην την ξαναζευγαρώσεις.
    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 646 έως 660 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων