ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #169348

    Θα έλεγα να τη στειρώσεις κιόλας ρωτώντας φυσικά κάποιον απολύτου εμπιστοσύνης κτηνίατρο γιατί και σε περίπτωση ψευδοκύησης μπορεί να αντιμετωπίσεις τα ίδια λόγω του ιστορικού.Πολλές φορές εξάλλου μετά από οίστρο οι σκύλες μπορεί να παράγουν λίγο γάλα όχι φυσικά σε τόσο έντονο βαθμό όσο στην ψευδοκύηση και να μην το πάρεις χαμπάρι ώστε να δώσεις αγωγή κι αυτό κάποια στιγμή να σου δημιουργήσει προβλήματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #169377

    ΑΥΤΟ ΕΝΟΩ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
    ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ Κ. ΓΙΑΝΝΗ

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #169380

    ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ Κ. ΓΙΑΝΝΗ

    Δεν ξέρω!!!
    Αν διαβάσεις στις περιπτώσεις που προανέφερα οι περισσότερες περιπτώσεις αποχρωματισμών είναι ατεκμηρίωτες (αν εξαιρέσουμε αυτές που είναι αποτέλεσμα ασθενειών). Για να βεβαιωθείς (όσο γίνεται) θα πρέπει να συνεκτιμήσεις και τους υπόλοιπους παράγοντες.
    Λυπάμαι, δεν ξέρω.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #311978

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Δεν ξέρω!!!
    Αν διαβάσεις στις περιπτώσεις που προανέφερα οι περισσότερες περιπτώσεις αποχρωματισμών είναι ατεκμηρίωτες (αν εξαιρέσουμε αυτές που είναι αποτέλεσμα ασθενειών). Για να βεβαιωθείς (όσο γίνεται) θα πρέπει να συνεκτιμήσεις και τους υπόλοιπους παράγοντες.
    Λυπάμαι, δεν ξέρω.
    Φιλικά [/font][/size]

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #169392

    το εχω ξαναδει σε αρκετες περιπτωσεις,αλλα μονο σε διχρωμα!!!και συνηθως οσο μεγαλωνει το σκυλι ανοιγει και αλλο!!ποσο χρονων ειναι το σκυλι στην φωτο;;;;
    ουτε εγω ξερω σιγουρα απο που προερχεται και για να πω την αληθεια ουτε θα εδινα και πολυ σημασια αν δεν ειναι θεμα υγειας,γιατι δεν με ενδιαφερουν οι αγωνες μορφολογιας!!!

    κ.Γιαννη ξερω τι θα σκεφτειτε,προσπαθουμε το καλυτερο!!αλλα πρωτα προσπαθω το καλυτερο στο κυνηγι και μετα στην ομορφια!!!

    αν εκανα μια υποθεση θα ελεγα οτι ειναι θεμα εκφυλισμου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #311894

    το εχω ξαναδει σε αρκετες περιπτωσεις,αλλα μονο σε διχρωμα!!!και συνηθως οσο μεγαλωνει το σκυλι ανοιγει και αλλο!!ποσο χρονων ειναι το σκυλι στην φωτο;;;;
    ουτε εγω ξερω σιγουρα απο που προερχεται και για να πω την αληθεια ουτε θα εδινα και πολυ σημασια αν δεν ειναι θεμα υγειας,γιατι δεν με ενδιαφερουν οι αγωνες μορφολογιας!!!

    κ.Γιαννη ξερω τι θα σκεφτειτε,προσπαθουμε το καλυτερο!!αλλα πρωτα προσπαθω το καλυτερο στο κυνηγι και μετα στην ομορφια!!!

    αν εκανα μια υποθεση θα ελεγα οτι ειναι θεμα εκφυλισμου!!!

    Δεν είμαι σίγουρος, αυτός που την πούλησε είπε 3 χρονών αλλά εγώ νομίζω πάνω από 5

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #311840

    Δεν είμαι σίγουρος, αυτός που την πούλησε είπε 3 χρονών αλλά εγώ νομίζω πάνω από 5

    Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις την ηλικία του σκύλου από το χρώμα της μύτης.Από θέμα υγείας αν μπεις στο youtube και δεις τα μισά δίχρωμα μπίγκλ έχουν τέτοια απόχρωση στη μύτη, οπότε δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #169881

    Να ρωτήσω κάτι (άλλο). Η σετερίνα μου είναι στις μέρες της και κάθε μεσημέρι, της 3 τελευταίες μέρες, που γυρνάω σπίτι βλέπω υπολείματα εμετού. Προέρχονται από το γεγονός ότι είναι στις μέρες της ή θα πρέπει να ανυσηχήσω. Μετά που την ταΐζω δεν ξανακάνει εμετό και από χθες φαίνεται σαν να ψιλοπονάει γιατί που και που κλαψουρίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε άποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #309894

    Να ρωτήσω κάτι (άλλο). Η σετερίνα μου είναι στις μέρες της και κάθε μεσημέρι, της 3 τελευταίες μέρες, που γυρνάω σπίτι βλέπω υπολείματα εμετού. Προέρχονται από το γεγονός ότι είναι στις μέρες της ή θα πρέπει να ανυσηχήσω. Μετά που την ταΐζω δεν ξανακάνει εμετό και από χθες φαίνεται σαν να ψιλοπονάει γιατί που και που κλαψουρίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε άποψη.

    Τελικά απ΄ότι μου είπε και ο κτηνίατρος είναι από το ότι ζητάει η μικρή. Πάντως το έκανε μόνο εκείνες τις 3 μέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #309867

    [size=2][b]Καλημερα σε ολους του φιλους!
    Εκ μερους ενος φιλου θα ηθελα να ρωτησω τις εμπειριες σας και τις γνωμες των κτηνιατρων σας σχετικα μετο θεμα της ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΙΑΣ.
    Εχει ανησυχησει ο φιλος γιατι η ακτινογραφια που εγινε στο σκυλο εδειξε μεγαλοκαρδια. Ο σκυλος ειναι μολις 16 μηνων.[/b][/size]

    ΤΑΚΑΡΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ ΕΙΧΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΒΗΧΑ?
    ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΗΝ ΤΟΝ ΖΟΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΥΓΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #170049

    Παιδια καλησπερα.Οπως ειχα σε προηγουμενο ποστ, η σκυλα μου καθυστερει να μπει στις μερες της αλλα θελω να παρω κουταβια.Ρωτησα τον κτηνιατρο και μου ανεφερε καποιο ενεσιμο σκευασμα,που μετα την χρηση του η σκυλα ερχεται.Εκεινος μου ειπε οτι,ειδικα για μια φορα,ειναι ακινδυνο.Εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #309789

    Παιδια καλησπερα.Οπως ειχα σε προηγουμενο ποστ, η σκυλα μου καθυστερει να μπει στις μερες της αλλα θελω να παρω κουταβια.Ρωτησα τον κτηνιατρο και μου ανεφερε καποιο ενεσιμο σκευασμα,που μετα την χρηση του η σκυλα ερχεται.Εκεινος μου ειπε οτι,ειδικα για μια φορα,ειναι ακινδυνο.Εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια?

    Kαλο ειναι να μην κανουμε τετοιες ενεσεις στα σκυλια,γενικα οποια ενεση η αλλο φαρμακο που επεμβαινει στον κυκλο
    τις σκυλας δεν κανει καλο,,οπως πχ αυτη η ενεση που λες να κανεις [η αυτη που κανουν για αποβαλει η σκυλα].. μακρια
    και οπου ακους να σου λενε οτι για μια φορα δεν κανει κακο,απλα ειναι σαν να σου λεει οτι κανει κακο
    λιγο υπομονη θελει η σκυλα σου φιλε μου και οχι ενεση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #309780

    [size=2][b]Καλημερα σε ολους του φιλους!
    Εκ μερους ενος φιλου θα ηθελα να ρωτησω τις εμπειριες σας και τις γνωμες των κτηνιατρων σας σχετικα μετο θεμα της ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΙΑΣ.
    Εχει ανησυχησει ο φιλος γιατι η ακτινογραφια που εγινε στο σκυλο εδειξε μεγαλοκαρδια. Ο σκυλος ειναι μολις 16 μηνων.[/b][/size]

    Τελικα βρεθηκε η παθηση του ζωου, δεν ηταν μεγαλοκαρδια οπως νομιζαν οι κτηνιατροι της περιοχης. Ο φιλος το πηγε στην Πανεπιστημιακη Κλινικη Καρδιτσας και βρεθηκε μια σπανια μορφη παραλυσης του λαρυγγα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #309772

    ΤΑΚΑΡΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΤΡΕΧΕ ΕΙΧΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΒΗΧΑ?
    ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΗΝ ΤΟΝ ΖΟΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΥΓΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ.

    Εντελώς πληροφοριακά, πως συγχέεται το υγρό στους πνεύμονες με την έντονη σωματική άσκηση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #309771

    [b]Τελικα βρεθηκε η παθηση του ζωου, δεν ηταν μεγαλοκαρδια οπως νομιζαν οι κτηνιατροι της περιοχης. Ο φιλος το πηγε στην Πανεπιστημιακη Κλινικη Καρδιτσας και βρεθηκε μια [color=”#FF0000″]σπανια μορφη παραλυσης του λαρυγγα[/color]….[/b]

    Τι είπες τώρα!!! Και τελικά Τάκη είναι ιάσιμο αυτό;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων