Easter Stories

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #35852

     

     Υπόψη ότι τα παραπάνω μου τα λένε συγγενείς, φίλοι, γνωστοί  μου κ.λ.π από το Λευκοχώρι κοινώς Ρεκούνι-είμαι εκεί γαμπρός- μιάς και υπήρχε από παλιά ένας ιδιότυπος ανταγωνισμός μαζί τους στην μαστοριά και στο ότι ήθελαν οι Λαγκαδινοί να τους εντάξουν στο Δήμο τους…

     ’ποψη αυθεντική … αλλά και τα σχόλια μιάς γιαγιάς 90 ετών που ρωτάει πότε θα ψηφίσουν για τοπικούς άρχοντες, ακούγοντας σχετική συζήτηση: “βρέ γιαγιά, τώρα με τον Καποδίστρια, μας πήραν οι Λαγκαδινοί και θα ψηφίσουμε για Δήμαρχο Λαγκαδινό… και όχι Ρεκουνιώτη… άκου δώ να σου πώ μαϊκοοοο (τοπικός ιδιωματισμός για προσφιλή πρόσωπα),δεν ξέρω τι  κάνει αυτούνος, πούθε ρώτησε ; ποιός του είπε να μας πάει “φερτούς” στα Λαγκάδια ; άμα θέλει να πάει μόνος του εκεί και να φτιάξει και σπίτι άμα του αρέσει και να μείνει εκεί… πούθε ήρθε αυτούνος να μας αναστατώσει τώρα και να ψηφίζουμε τους ξενομερίτες ; στα Λαγκάδια έμενε  αυτούνος ο “Σατανάς” ή αλλούθε ;;…!!!! ”


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #35853


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από tsamis στίς 13 Aπρίλιος 2004


    και εκεί που κάνω να κατεβάσω τη σούβλα πιο χαμηλά πρόβλημα με τη μέση – τράβηγμα (το έχω χρονια)απο εκείνη την ώρα και μετά ακίνητος στην καρέκλα. Μου τα έφερναν όλα στα χέρια.

    Κατά τις 2 αρχίσαμε το αρνί το οποίο τελείωσε στις 6. Έμεινε το κεφάλι και τα κόκκαλα.

    Αντε ρε και του χρόνου ή την Πρωτομαγιά?


    [/indent]

    ΤΩΡΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ  ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ……

    ΤΙ ΛΕΤΕ….. ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ????ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΕΤΣΙ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #35856

    Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΔΗΓΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ  ΔΡΟΜΩΝ

    ΑΘΗΝΑ—->ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ …ΜΕΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7ΩΡΕΣ ΚΑΙ 10 ΛΕΠΤΑ(10ΠΜ-5,10ΜΜ)

    ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ—->ΑΘΗΝΑ  ΔΕΥΤΕΡΑ 6ΩΡΕΣ ΚΑΙ 30 ΛΕΠΤΑ(10ΠΜ-4,30ΜΜ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #35859


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEOD στίς 13 Aπρίλιος 2004


     

    Δημήτρη είσαι “ΛΑΓΚΑΔΙΝΟΣ” ως προς την καταγωγή; δηλαδή από κεί που έπεσε ο Επιτάφιος στον πάνω μαχαλά και έφτασε στον κάτω ; από κεί που λένε για όσους είναι ανυποχώρητοι και άκαμπτοι ” θα χτυπήσεις το κεφάλι σου στ΄αγκωνάρι του Ανδρικόπουλου…” ;


    [/indent]ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΚΕΙ ΕΩΣ ΤΑ 20 ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 37 .ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΟΠΩΣ Τ,ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ .ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΚΟΥΝΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΛΑΓΚΑΔΙΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΙΠΟΛΗ.ΕΧΩ ΕΔΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΚΟΥΝΙ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #35861

     

       Προς  τον Θοδωρή

     Με “του Δάρα” όπου έγινε η πασχαλινή ιεροτελεστία έχεις σχέση καταγωγής ;; όσο για την μέση σου περαστικά και το θετικό είναι ότι ναι μεν “πιάνεσαι” αλλά τα άλλα βασικά όργανα χέρια , στόμα κ.λ.π λειτούργησαν ευτυχώς κανονικά τέτοια μέρα πούτανε !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #35863

     

    Πώ, πώ καρφώματα Δημήτρη… ειδικά αυτό για την “Τσίπολη”, θίγεις πολύ

    ευαίσθητα προσωπικά “ρεκουνιώτικα δεδομένα…”,  το τι έζησα όταν

    κατέβαινα δεν περιγράφεται στο θέμα του Καποδίστρια -προ και μετά…-

    επιθεώρηση έγραφες, αφού η θυμοσοφία,η οργή,ο τοπικισμός σε συνάρτηση

    με παλιά βιώματα έδιναν ΤΡΟΜΕΡΟ ΥΛΙΚΟ….

     Ποιόν συγκεκεριμένα ξέρεις Λευκοχωρίτη  ;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #35866

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΣΧΟΛΑΜΕ

    ΔΕΣ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ !!

    ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .

     

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #335215

    Φίλε Γιάννη

    Στο Δάρα γεννήθηκα και έφυγα πριν από 2 χρόνια για Τρίπολη (λόγω γαμου) με μια 2ετη (1989-1991) απουσία στην Αθήνα απ’ οπου έφυγα τρέχοντας.

    Το πρώτο στήσιμο της ηλεκτρονικής Αρτέμιδας έγινε στο μπαλκόνι στο χωριό με θέα το λόφο του Αϊλιά και απέναντι το Μαίναλο

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #35887


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEOD στίς 13 Aπρίλιος 2004


     

       Επειδή όλοι το ρίχνουν συνήθως στο φαγητό και παρατάνε τα εργαλεία και τα διάφορα αξεσουάρ ψησίματος με τα λίπη κ.λ.π καλό είναι αυτά να καθαρίζονται άμεσα και να “ξύνονται” προσεκτικά πριν στεγνώσουν και κολλήσουν τα λίπη, να περνιώνται δε ειδικά οι σούβλες λάδι, αν δεν είναι μάλιστα ανοξείδωτες και να φυλάσσονται καθαρές …και ας  είναι αχρείαστες…!!!  

     


    ΕΜΕΙΣ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ THEO ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΛΙΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΜΕΣΩΣ

    ΑΛΩΣΤΕ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ

     

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35902

    Γειάς σας φίλοι Γορτύνιοι και Γορτυνόγαμπροι. Δεν είναι κρίμα να κοροϊδευόμαστε αναμεταξύ μας, όταν μας κοροϊδεύουν όλοι οι υπόλοιποι για το λλλ και το σσσσ μας;

    Εξάλλου, αν πέσει ο επιτάφιος στην επάνω γειτονιά στα Λαγκάδια, δεν θα σταματήσει στην κάτω. Θα σταματήσει όταν φτάσει στο ρέμα!!!

    Να είσαστε καλά.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #35914

     

      Τριαντάφυλλε, βαλτός είσαι και σύ μου φαίνεται και είσαι και πολύ παραστατικός για την …ομοιοκαταληξία των λέξεων, αλλά ο Επιτάφιος όντως σταμάτησε στον κάτω μαχαλά στα Λαγκάδια…λένε οι κακές γλώσσες …και δεν μαρτυράνε αν κατάφεραν και τον πρόλαβαν τελικά για να μην  φτάσει στο ρέμα !!!!

      Είσαι και σύ Γορτύνιος ή μου φαίνεται ;;; εξάλλου η μεταξή ντόπιων και ντόπιων γαμπρών …ανάδειξη τοπικών χαρακτηριστικών και …ιδιωμάτων αλλά και όσων φαντάζουν σαν ανέκδοτα …αλλά έχουν συμβεί ως γεγονότα, είναι κυριολεκτικά αλατοπίπερο που φτιάχνουν αξέχαστες καταστάσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35916

    Είμαι Αρκάς φίλε Γιάννη, αλλά όχι Γορτύνιος. Είμαι από την άλλη άκρη της Αρκαδίας, τα Βούρβουρα Κυνουρίας και μάλιστα σύνορα με Λακωνία. Και από τέτοιες  αλατοπιπεράτες ιστορίες έχουμε και εμείς πολλές. Εξάλλου ο δικός μας επιτάφιος δεν πρόκειτε να φύγει, γιατί τον γυρίζουμε γύρω από την εκκλησία!!!

    Τέρμα η πλάκα.

    Ήμουν περίπου οκτώ χρόνια στην Αθήνα (σπουδές 1993-2001) και όταν βρήκα δουλειά στην Τρίπολη έφυγα τρέχοντας, όπως και ο κ. Συντονιστής μας. Την Αρκαδία την γύρισα τα τελευταία χρόνια και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Χαίρομαι όταν την περπατάω και όταν βλέπω καινούριες γωνιές της. Εξάλλου ΕΤ ΙΝ ARCADIA EGO. Kαι εγώ στην Αρκαδία γεννήθηκα. Και είμαι περήφανος για αυτό φίλοι μου.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #35917

    δεν ενοχλουνται οι Λαγκαδινοι απο την ιστορια τους φιλε τριανταφυλλε!!!ξερεις τι εμπειρια ειναι να μπαινεις στο σπιτι σου απο κεντρικη εισοδο σε ισογειο και να βγαινεις απευθειας στο μπαλκονι και να εισαι στον τριτο ;;;;;;;;; με διακοσια μετρα γκρεμο μπροστα σου!!!!

     

     

     

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #35930

    ΓΙΑΝΝΗ (THEOD)  ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΗ ΤΟΝ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΡΕΚΟΥΝΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΚΟΥΛΗ ΤΟΥ ΡΗΓΑ .ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων