Αντιβαλλιστικά γυαλιά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #122305

    euxaristoume polu leo sigoura voithises.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    dines στις #122321

    Τα σκουρα τζαμια ειναι για συνθηκες ηλιου ενω τα κιτρινα για συννεφια/χειμωνα κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #122325

    Καλημέρα,

    πολύ χρήσιμος οδηγός για τους διάφορους χρωματισμούς των φακών εδώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #360502

    …………………Είναι πολλοί αυτοί που ισχυρίζονται ότι το κίτρινο τους βοηθάει να βλέπουν καλύτερα και στο κυνήγι, σούρουπο και ξημέρωμα. Προσωπικά το θεωρώ αδύνατον. Όσο σκοτεινιάζει, τόσο με χαλάει οποιοδήποτε χρώμα στο φακό.

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Από προσωπική εμπειρία: κίτρινος [b]ειδικός [/b]φακός βοηθούσε σε συνθήκες κακού φωτισμού (σκοτεινό δάσος). Το προσπέκτ ανάφερε ότι ήταν ακριβώς γι' αυτή την δουλειά :P [/font][/color]

    ………………………. Οι δύο σκούροι φακοί, ένας γκρι και ένας γκρι "καθρεφτέ", είναι πάνω κάτω πανομοιότυποι. Ο σκέτος γκρίζος "κρυώνει" πολύ τα χρώματα όμως.[color=”#FF0000″] Ο καθρεφτέ μου μοιάζει λίγο πιο ζεστός. Αυτά φοράω εγώ στο κυνήγι.
    [/color]

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Δεν ντρέπεσαι μπρε …… λαθροθήρα; Αποκαλύφτηκες! φοράς καθρεπτέ για να 'ρχονται να ………. γυαλίζονται τα π@π@κι@!!!!! :blink:

    πλάκα -πλάκα δεν σε παίρνουν χαμπάρι από μακρυά;;;;;; :blink:

    χμμμ …. μάλλον καθρεπτίζεται το περιβάλλον και λειτουργούν σαν παραλλαγή…. :blink:[/font][/color]

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #122328

    Συμφωνώ με τον Leo ότι όλα τα γυαλιά που πωλούνται στα κυνηγετικά καταστήματα είναι πιστοποιημένα. Η αμερικάνικη προδιαγραφή πιστοποίησης είναι η ΑΝΖΙ-87, την οποία όλα πληρούν (επώνυμες και μη μάρκες) ψάξτε το προσπέκτους που υπάρχει στη θήκη τους. Πραγματικά παιδιά είναι απαραίτητα για τις συνθήκες που διεξάγεται το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα. Εάν δεν τα φορούσε φίλος μου πρόπερσι στη Μάνη θα είχε χάσει το αριστερό του μάτι. Προσωπικά χρησιμοποιώ δυό ζευγάρια γυαλιά γιατί μου τη σπάει να κάθομαι να αλλάζω φακούς στον κυνηγότοπο, ένα κίτρινο για το πρωί και ένα καφέ για αργότερα (σε συνθήκες ηλιοφάνειας). Αν κάποιος δεν βολεύεται με το κίτρινο χρώμα του συνιστώ το διαφανές. Σε συνθήκες ηλιοφάνειας πάντως μην χρησιμοποιείτε γυαλιά με μαύρους ή πολύ σκούρους φακούς ή ακόμα χειρότερα καθρέφτη, αλλά κάτι πιό διαφανές (π.χ. καφέ ή μπρονζέ) για να μην αλλοιώνεται η οπτική εικόνα του τοπίου και να μπορείτε να διακρίνετε πιό εύκολα τις λεπτομέρειες. Πολύ σημαντικό είναι η εφαρμογή. Όταν τα δοκιμάζετε προσέξτε κυρίως να σας καλύπτουν όλη την κοιλότητα του ματιού και να αγκαλιάζουν το πρόσωπο, ώστε να μην κινδυνεύετε από σκάγια που έρχονται από τα πλάγια. Επί πλέον προσέξτε το επιρίνιο καθώς όλες οι μύτες δεν είναι ίδιες και μπορεί εκεί που κάθονται τα γυαλιά να σας εμποδίζουν στην ανανπνοή. Προσωπικά προτιμώ τα ίσια μπράτσα από αυτά που πιάνουν πίσω από τ' αυτιά που αργά ή γρήγορα θα σας κουράσουν ή μπορεί να σας πληγιάσουν. Όσοι χρησιμοποιούν γυαλιά οράσεως αν δεν θέλουν να φτίαξουν ειδικά γυαλιά για το σκοπό αυτό, καλό είναι να πάρουν προστατευτικά γυαλιά που φοριούνται από πάνω τους ή κάποια που μπορούν να προσαρμόσουν φακούς οράσεως εσωτερικά. Η πρώτη λύση είναι πιό απλή. Ψάξτε το.
    Κώστας
    Υ.Γ Και για όσους δεν το ξέρουν υπάρχουν στο Cabella' s γυαλιά με φακούς παραλλαγής βάλτου και δάσους ώστε να μη μείνει ούτε παπί ούτε φάσσα. Το πρόβλημα όμως σύμφωνα με τους απογοητευμένους αγοραστές δεν είναι να μη σε δεί το πουλί αλλά να μπορέσεις να το δείς εσύ μέσα από τη μεμβράνη που έχουν προσαρμόσει. LEO πέτα τους καθρέφτες και κάνε τεστ τώρα!!!! Γυαλιά παραλλαγής

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122330

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    συμφωνω απολυτα φιλε Κωστα με τα γραφομενα σου

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122331

    και συμπληρωνω .
    ποσες φορες οταν ειμαστε στο πυκνο δεν κινδυνεψαμε να βγαλουμε τα ματια μας απο διαφορα κλαδια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #122332

    Μάνο είδες το link στο post μου??

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122333

    και βεβαια το ειδα αλλα τα εχω παρει απο τον cabella ετσι για περιεργεια περισσοτερο.

    εγω χρησιμοποιω της remington(κουστουμι με ολα τα αλλα)σε κιτρινο και πορτοκαλοκοκκινο φακο.(εχω δυο ζευγαρια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #122336

    Παιδιά επειδή κι εγώ πέρσι σε κυνήγι τσίχλας.. παραλίγο να φάω σκάγια στο πρόσωπο…αγόρασα γυαλιά πριν κανά μήνα…για μένα και τον πατέρα μου.
    Αγόρασα τα Bobster… είναι Αμερικάνικα… η συγκεκριμένη εταιρεία προμηθεύει και τους αμερικάνους πεζοναύτες… Λοιπόν, πακέτο με σκελετό και 3 διαφορετικούς φακούς… (διάφανος, πορτοκαλί και σκούρος-για ήλιο) κόστισαν 37 ευρώ.
    Στην αρχή, λόγω χαμηλού κόστους νόμησα ότι δεν θα είχαν την απαραίτητη αντοχή… αλλά μετά είδα ότι έχουν τυπωμένες πάνω τις ενδήξεις που πιστοποιούν την αντοχή τους.
    Στην έναρξη τα φορούσα συνέχεια σε τρυγόνι-ορτύκι με το σκούρο φακό και ήταν μια χαρά.. έτσι κι αλλιώς σχεδόν πάντα φορούσα γυαλιά ηλίου και δεν με ενόχλησαν.

    Υ.Γ. βλέπω σιγά σιγά και αρχίζουμε να κατανοούμε κάποια μέτρα ασφαλείας σαν έλληνες κυνηγοί… άντε μπας και πείσουμε και κανέναν ακόμη… να μην φοράει την παραλλαγή στα ορτύκια.. γιατί μερικοί μερικοί θέλουν τάξιμο για να φορέσουν ένα πορτοκαλι γιλεκάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #122347

    Παιδια τα γυαλια που λετε …..δεχονται φακους μυοπιας?/?…..και αυτο ποσο πιο ψηλα βγαζει την τιμη…..?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122348

    αυτα φιλε μου δεν δεχονται γυαλια μυωπιας.

    αλλα αν ρωτησεις θα μαθεις οτι το λιγοτερο για καλο σκελετο αντοχης και τα γυαλια οργανικα θελεις το λιγοτερο πανω απο 450 ευρωπουλα.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122349

    και συμπληρωνω οτι δεν θαχουν την ιδια εφαρμογη στο προσωπο
    διοτι οι κρυσταλλινοι και οργανικοι φακοι δεν δεχονται καμπυλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    Jimmy στις #360517

    Παιδιά επειδή κι εγώ πέρσι σε κυνήγι τσίχλας.. παραλίγο να φάω σκάγια στο πρόσωπο…αγόρασα γυαλιά πριν κανά μήνα…για μένα και τον πατέρα μου.
    Αγόρασα τα Bobster… είναι Αμερικάνικα… η συγκεκριμένη εταιρεία προμηθεύει και τους αμερικάνους πεζοναύτες… Λοιπόν, πακέτο με σκελετό και 3 διαφορετικούς φακούς… (διάφανος, πορτοκαλί και σκούρος-για ήλιο) κόστισαν 37 ευρώ.
    Στην αρχή, λόγω χαμηλού κόστους νόμησα ότι δεν θα είχαν την απαραίτητη αντοχή… αλλά μετά είδα ότι έχουν τυπωμένες πάνω τις ενδήξεις που πιστοποιούν την αντοχή τους.
    Στην έναρξη τα φορούσα συνέχεια σε τρυγόνι-ορτύκι με το σκούρο φακό και ήταν μια χαρά.. έτσι κι αλλιώς σχεδόν πάντα φορούσα γυαλιά ηλίου και δεν με ενόχλησαν.

    Υ.Γ. βλέπω σιγά σιγά και αρχίζουμε να κατανοούμε κάποια μέτρα ασφαλείας σαν έλληνες κυνηγοί… άντε μπας και πείσουμε και κανέναν ακόμη… να μην φοράει την παραλλαγή στα ορτύκια.. γιατί μερικοί μερικοί θέλουν τάξιμο για να φορέσουν ένα πορτοκαλι γιλεκάκι.

    ΦΙΛΕ GEORGEPAP ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΕΤΟΙΩΝ ΓΥΑΛΙΩΝ, ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΗΔΗ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #122355

    Φίλε Jimmy τα γυαλιά τα πείρα από το AssosSport που είναι στο σταυρό της Αγίας Παρασκευής… και επειδή πείρα δύο ζευγάρια, μου έκανε και μικρή εκπτωσούλα..
    Τα είχα βρεί και σε άλλο κατάστημα των Αθηνών αλλά τα είχανε πιο ακριβά.

    Όσο για τον φίλο..που λέει πιο πάνω για τέτοια γυαλία με φακούς μειωπίας κ.λ.π… έχω να πω το εξής….
    Έχω κι εγω μειωπεία.. και το είχα ψάξει το θέμα… Με όσους εμπόρους κυνηγετικών ειδών μίλησα δεν έβγαλα άκρη… Μετά.. μίλησα με τον οπτικό μου.. που ο άνθρωπος όντως το κατείχε το ζήτημα και μου είπε το εξής.. Μπορούν να φτιαχνούν άθραυστα γυαλιά μειωπίας… αλλά πρώτον χρειάζονται βασιλικά έξοδα και δεύτερον … αν έχεις προσέξει τα γυαλιά αυτά που είναι για να προστατεύουν το μάτι έχουν πολύ μεγάλους φακούς και αρκετά μεγάλες καμπύλες… οι καμπύλες αυτές δεν επιτρέπουν την κατασκευή φακών με κάτοπτρο που θα βοηθάει στην αντιμετώπιση της μειωπίας…. Δηλαδή μπορεί να φτιαχτεί άθραυστο γυαλί μειωπίας αλλά δεν θα είναι τοσο μεγάλο.. ώστε να προστατεύει ολοκληρωτικά το μάτι σου απο πλάγιες βολές κ.λ.π..(θα είναι λίγο μεγαλύτερα από τα καθημερινα γυαλιά μειωπίας σου).
    Έτσι, η καλύτερη λύση είναι οι φακοί επαφής… εγώ τους φοράω εδώ και 3 χρόνια και στο κυνήγι με βολεύουν αφάνταστα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων