Αντιβαλλιστικά γυαλιά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #360518

    Ελα παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.

    Εψαξα το θεμα με τους φακους……δοκιμασα 4 φορες διαφορετικες μαρκες μα δεν τους δεχετε το ματι μου με τιποτα

    Εφτιαξα ενα ζευγαρι κανονικα μυοπιας τα οποια φοραω με λουρακι ωστε να βρισκονται παντα ψηλα στο ματι αλλιως δεν μπορω να τουφεκισω. Μια φορα ξεχασα το λουρακι σπιτι και εχανα τις τσιχλες μπρος τα ματια μου.( το ματι δεν μπορει να εστιασει διοτι οταν κλειδωνει το ζυγωματικο βλεεπεις μισο μεσα και μισο εξω απ το φακο)

    Η ΠΛΑΚΑ ΟΛΗ….ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΚΟ……………..οταν πηγα για αγορα……2 επιλογες εχεις.Η θα φερω εδω το οπλο να επωμισω να δω πως καθονται ειτε θα τα παρω σπιτι και θα ερθω ξανα πισω……δεν χρειαζετε να πω ποιαν διαλεξε φυσικα:P))

    Οποταν επειδη 450 Ευρω δεν μπορω να δωσω για γυαλια(και να μπορουσα παλι τοσα δεν δινω- με τοσα περνω κουταβι) …….ας ελπισουμε οτι δε νθα μας ερθει καμια κατακουτελλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #360519

    Εφτιαξα ενα ζευγαρι κανονικα μυοπιας τα οποια φοραω με λουρακι ωστε να βρισκονται παντα ψηλα στο ματι αλλιως δεν μπορω να τουφεκισω. Μια φορα ξεχασα το λουρακι σπιτι και εχανα τις τσιχλες μπρος τα ματια μου.( το ματι δεν μπορει να εστιασει διοτι οταν κλειδωνει το ζυγωματικο βλεεπεις μισο μεσα και μισο εξω απ το φακο)

    Ουτε εγω μπορω τους φακους και να ντουφεκισω χωρις γυαλια δεν βλεπω.
    Η λυση ειναι γυαλια χωρις σκελετο,ωστε να μην βλεπεις το περιγραμμα.Και πρεπει να μην σου πεφτουν καθολου.
    Για ρωτα σε οπτικαδικο αν γινετε να σου βαλουν φακους απο γυαλι ηλιου και μυοπιας μαζι,δεν νομιζω να παει τοσο πολυ

    Δεν ξερω αν θα αντεξουν ντουφεκια ομως…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #360520

    Ουτε εγω μπορω τους φακους και να ντουφεκισω χωρις γυαλια δεν βλεπω.
    Η λυση ειναι γυαλια χωρις σκελετο,ωστε να μην βλεπεις το περιγραμμα.Και πρεπει να μην σου πεφτουν καθολου.
    Για ρωτα σε οπτικαδικο αν γινετε να σου βαλουν φακους απο γυαλι ηλιου και μυοπιας μαζι,δεν νομιζω να παει τοσο πολυ

    Δεν ξερω αν θα αντεξουν ντουφεκια ομως…

    Την λύση που προτείνεις κατάλληλη για οδήγηση, βόλτα κτλ ακολουθώ και εγώ αλλά στο κυνήγι, παρότι δεν έχω άλλη λύση δεν αισθάνομαι ασφαλής.

    Πριν λίγα χρόνια στην έκθεση DIANA είχα δει γυαλιά προστατευτικά που από μέσα πάνω στο επιρήνιο προσαρμόζονταν και κούμπωνε σκελετός πλαστικός (σαν αυτά που φοράγανε οι …διπλωμάτες, χωρίς μπράτσα) για τοποθέτηση διορθωτικών φακών (μυωπίας πρεσβυωπίας κτλ) από κατάστημα οπτικών. Δυστυχώς δεν τα αγόρασα τότε θεωρώντας ότι θα τα βρώ σε μαγαζιά.

    Αν τα έχει βρει κανείς σε λιανική ας μας το πεί

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #122368

    Μπητε εδω να παρετε μια γευση ποιοτητας και τιμης

    http://www.eye-shop.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #360532

    Συμφωνώ με τον Leo ότι όλα τα γυαλιά που πωλούνται στα κυνηγετικά καταστήματα είναι πιστοποιημένα. Η αμερικάνικη προδιαγραφή πιστοποίησης είναι η ΑΝΖΙ-87, την οποία όλα πληρούν (επώνυμες και μη μάρκες) ψάξτε το προσπέκτους που υπάρχει στη θήκη τους. Πραγματικά παιδιά είναι απαραίτητα για τις συνθήκες που διεξάγεται το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα. Εάν δεν τα φορούσε φίλος μου πρόπερσι στη Μάνη θα είχε χάσει το αριστερό του μάτι. Προσωπικά χρησιμοποιώ δυό ζευγάρια γυαλιά γιατί μου τη σπάει να κάθομαι να αλλάζω φακούς στον κυνηγότοπο, ένα κίτρινο για το πρωί και ένα καφέ για αργότερα (σε συνθήκες ηλιοφάνειας). Αν κάποιος δεν βολεύεται με το κίτρινο χρώμα του συνιστώ το διαφανές. Σε συνθήκες ηλιοφάνειας πάντως μην χρησιμοποιείτε γυαλιά με μαύρους ή πολύ σκούρους φακούς ή ακόμα χειρότερα καθρέφτη, αλλά κάτι πιό διαφανές (π.χ. καφέ ή μπρονζέ) για να μην αλλοιώνεται η οπτική εικόνα του τοπίου και να μπορείτε να διακρίνετε πιό εύκολα τις λεπτομέρειες. Πολύ σημαντικό είναι η εφαρμογή. Όταν τα δοκιμάζετε προσέξτε κυρίως να σας καλύπτουν όλη την κοιλότητα του ματιού και να αγκαλιάζουν το πρόσωπο, ώστε να μην κινδυνεύετε από σκάγια που έρχονται από τα πλάγια. Επί πλέον προσέξτε το επιρίνιο καθώς όλες οι μύτες δεν είναι ίδιες και μπορεί εκεί που κάθονται τα γυαλιά να σας εμποδίζουν στην ανανπνοή. Προσωπικά προτιμώ τα ίσια μπράτσα από αυτά που πιάνουν πίσω από τ' αυτιά που αργά ή γρήγορα θα σας κουράσουν ή μπορεί να σας πληγιάσουν. Όσοι χρησιμοποιούν γυαλιά οράσεως αν δεν θέλουν να φτίαξουν ειδικά γυαλιά για το σκοπό αυτό, καλό είναι να πάρουν προστατευτικά γυαλιά που φοριούνται από πάνω τους ή κάποια που μπορούν να προσαρμόσουν φακούς οράσεως εσωτερικά. Η πρώτη λύση είναι πιό απλή. Ψάξτε το.
    Κώστας
    Υ.Γ Και για όσους δεν το ξέρουν υπάρχουν στο Cabella' s γυαλιά με φακούς παραλλαγής βάλτου και δάσους ώστε να μη μείνει ούτε παπί ούτε φάσσα. Το πρόβλημα όμως σύμφωνα με τους απογοητευμένους αγοραστές δεν είναι να μη σε δεί το πουλί αλλά να μπορέσεις να το δείς εσύ μέσα από τη μεμβράνη που έχουν προσαρμόσει. LEO πέτα τους καθρέφτες και κάνε τεστ τώρα!!!! [url=”http://www.cabelas.com/cabelas/en/templates/product/standard-item.jsp?_DARGS=/cabelas/en/common/catalog/item-link.jsp_A&_DAV=MainCatcat602006-cat130008-cat601634&id=0026487712157a&navCount=4&podId=0026487712157&parentId=cat601634&masterpathid=&navAction=push&catalogCode=XK&rid=&parentType=index&indexId=cat601233&hasJS=true”%5DΓυαλιά παραλλαγής[/url]

    Xαχαχαχα, τα είδα Κώστα, αλλά… να, πώς να στο πω… Δεν είναι του τύπου μου! :P

    Για το χρώμα των φακών συμφωνώ με όσα είπες. Εγώ σχολίασα για τους συγκεκριμένους φακούς που έχει το σετ του φίλου που ρωτούσε, μιας και ανάμεσα στα διάφορα ζευγάρια που έχω κατά καιρούς μαζέψει, έχω και το συγκεκριμένο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #360557

    Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτά http://www.browning.com/products/catalog/a…p;type_id=43339 τα έχει κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #360565

    Την λύση που προτείνεις κατάλληλη για οδήγηση, βόλτα κτλ ακολουθώ και εγώ αλλά στο κυνήγι, παρότι δεν έχω άλλη λύση δεν αισθάνομαι ασφαλής.

    Πριν λίγα χρόνια στην έκθεση DIANA είχα δει γυαλιά προστατευτικά που από μέσα πάνω στο επιρήνιο προσαρμόζονταν και κούμπωνε σκελετός πλαστικός (σαν αυτά που φοράγανε οι …διπλωμάτες, χωρίς μπράτσα) για τοποθέτηση διορθωτικών φακών (μυωπίας πρεσβυωπίας κτλ) από κατάστημα οπτικών. Δυστυχώς δεν τα αγόρασα τότε θεωρώντας ότι θα τα βρώ σε μαγαζιά.

    Αν τα έχει βρει κανείς σε λιανική ας μας το πεί

    Μάλλον για κάτι τέτοιο μιλάς
    Δείτε και στο e-bay, έχει πολλά.
    Το παραπάνω βρίσκεται στο http://global.ebay.com/Guarder_C2_Airsoft_…0467925710/item

    έχει και πολλά άλλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #360569

    Μάλλον για κάτι τέτοιο μιλάς [img]http://www.airsofteagle.com/images/AS833b.jpg[/img]
    Δείτε και στο e-bay, έχει πολλά.
    Το παραπάνω βρίσκεται στο [url=”http://global.ebay.com/Guarder_C2_Airsoft_Shooting_Glasses_w4_Set_UV_Lens_New/260467925710/item”]http://global.ebay.com/Guarder_C2_Airsoft_…0467925710/item[/url]

    έχει και πολλά άλλα.

    Μόλις τα πήρα από Hong Kong 17,49$ αγορά + 5,00$ μεταφορικά + 2,20$ ασφάλιστρα = 24,69$ (περίπου 17,30 ευρώ).
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI…e=STRK:MEWNX:IT

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #122440

    Καλήμερα παιδιά.

    Και εγώ δυστυχως αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.Έχω μυωπία και φοράω διορθωτικά γυαλιά
    Γλυκοκοιτάζω τα σκοπευτικά γυαλιά για να προστατευτώ από τους απρόσεκτους στα ορτύκια αλλά δυστυχώς δε μπορώ τους φακούς επαφής με τίποτα.
    Υπάρχει ελπίδα για εμάς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #122441

    Τελος γνωρίζει κανείς αν τα παραπάνω γυαλιά της Browning είναι τεσταρισμένα σε τουφεκιά,αν έχει έγριση δηλαδή.
    Νομίζω τα ανέφερε και ένας συνάδελφος πιο πριν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #122506

    Καταρχας, ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που εχετε δωσει.
    Φιλε εγω ημουν αναμεσα σε αυτα τα Browning και σε καποια της Deerhunter που ηταν κοντα και στην τιμη (50€). Τα Browning που τα εψαξα λιγο στο διαδικτυο και σε περιοδικα δεν λεει πουθενα οτι ειναι αντιβαλλιστικα σε αντιθεση με αυτα της Deerhunter που αναφερουν την λεξη αντιβαλλιστικα. Τελικα κατεληξα σε καποια της Sunick που ειναι δοκιμασμενα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #122589

    Και εγω θα προτημισω τιs Browning με τους 5 φακους και 50 ευρο κοστος.

    Το θεμα ειναι οτι με το παρελθον που εχω θα πρεπει να βρω κατι ετσι ωστε να προφυλαξω το πρωσοπο μου, την πλατη μου, το στιθος μου και τα γεννητικα μου οργανα

    ΕΙΔΙΚΑ— τα γεννητικα μου οργανα ετσι αν με τουφεκιση παλλη καποιος να μπορεσω να των σινουσιασω…………..

    Ακομα εχω σημαδι στην μυτη μου και στα μαγουλα μου ( τα μαγουλα του πρωσοπου μου εννοω)….

    και φυσικα σημαδια στην πλατη μου επειδη με τουφεκισε με 8αρια??? – 9αρια??? διαπερασαν το γιλεκο, διαπερασαν την μπλουζα, και φυσικα την πετσα τις πλατης μου, και καθοταν η μανουλα μου με τον φρυδοβγαλτη και μου εβγαζε οσα δεν εβγαλαν οι γιατροι τοτες στην Βουλα…

    για αυτο προστασια οχι μονο στο σεξ αλλα και στο κυνηγι απλα ψαχνω να βρω τροπο, (ΜΑΛΩΝ ΓΙΑ ΖΩΝΗ ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ ΤΙΣ EVERLAST ΜΕ ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΚΕΒΛΑΡ!!!!, ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΜΕ ΠΙΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΛΗ ΟΠΟς ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???)

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    195
    manolkok στις #122733

    ψαχνοντας βρηκα αυτα , καλα φαινοντε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #360860

    Και εγω θα προτημισω τιs Browning με τους 5 φακους και 50 ευρο κοστος.

    Το θεμα ειναι οτι με το παρελθον που εχω θα πρεπει να βρω κατι ετσι ωστε να προφυλαξω το πρωσοπο μου, την πλατη μου, το στιθος μου και τα γεννητικα μου οργανα

    ΕΙΔΙΚΑ— τα γεννητικα μου οργανα ετσι αν με τουφεκιση παλλη καποιος να μπορεσω να των σινουσιασω…………..

    Ακομα εχω σημαδι στην μυτη μου και στα μαγουλα μου ( τα μαγουλα του πρωσοπου μου εννοω)….

    και φυσικα σημαδια στην πλατη μου επειδη με τουφεκισε με 8αρια??? – 9αρια??? διαπερασαν το γιλεκο, διαπερασαν την μπλουζα, και φυσικα την πετσα τις πλατης μου, και καθοταν η μανουλα μου με τον φρυδοβγαλτη και μου εβγαζε οσα δεν εβγαλαν οι γιατροι τοτες στην Βουλα…

    για αυτο προστασια οχι μονο στο σεξ αλλα και στο κυνηγι απλα ψαχνω να βρω τροπο, (ΜΑΛΩΝ ΓΙΑ ΖΩΝΗ ΑΓΝΟΤΗΤΑΣ ΤΙΣ EVERLAST ΜΕ ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΚΕΒΛΑΡ!!!!, ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΜΕ ΠΙΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΛΗ ΟΠΟς ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???)

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Καλά ρε Γιώργο, πόσα σμπάρα έχεις φάει;

    Μήπως έχεις κάνει σιδερότυπο με τίποτα φάσσες στα ρούχα σου και γι'αυτό σε σκαγιώνουν;

    Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να πάρω κι εγώ γυαλιά γιατί πέρισυ μου φυτέψανε ένα σκάγι στο δεξί φρύδι…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #360878

    Καλά ρε Γιώργο, πόσα σμπάρα έχεις φάει;

    Μήπως έχεις κάνει σιδερότυπο με τίποτα φάσσες στα ρούχα σου και γι'αυτό σε σκαγιώνουν;

    Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να πάρω κι εγώ γυαλιά γιατί πέρισυ μου φυτέψανε ένα σκάγι στο δεξί φρύδι…

    3 τουφεκιες απο τα 30 μετρα περιπου δεν τα μετρησα σε κυνηγι ορτυκια στην Λαυερωτικη

    πριν 3 χρονια στο ιδιο σημειο και αντι να αρπαξω εγω τουφεκια την αρπαξε ο θειος του redwird στην μουρη και παρατριχα να χαση τα ματια του

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων