ΜΠΟΤΑΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #360435

    Δεν άντεξα και πολύ τελικά και το πρωί πήγα και παρήγγειλα τα meindl colorado. Ta himalaya που αρχικά ήθελα ήταν πολύ σκληρά και θα με κούραζαν στο πολύωρο περπάτημα.

    Φίλε γράψε τιμές για τα Himalaya & Colorado….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #360436

    Φίλε γράψε τιμές για τα Himalaya & Colorado….

    colorado 200-210.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #122253

    Καλημέρα.Πέρυσι αγόρασα τα meindl colorado.Πολύ καλό,& καρτάει το πόδι ζεστό,έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος,& στο χιόνι & τη λάσπή είναι μια χαρά.Κόστος 200€
    Για 6 χρόνια είχα τα Aigle guide,πάρα πολύ καλό,αλλά πέρυσι άρχιζαν να μπάζουν νερά & αντικαταστήθηκαν.
    Ο πατέρας μου έχει τα Aigle gtx νομίζω λέγεται είναι λίγο πιο ψηλό,τα έχει & αυτός 6 χρόνια & φαίνετα λες & τα πήρε πριν 1 μήνα,& έχουν καταπονεθεί υπερβολικά πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pkalamaras στις #122255

    Άν θές να πάς σε κάτι πιό οικονομικό, εγώ έχω πάρει τα OVER ACTION ''PINDOS'' ΜΕ 90 € και μπορώ να πώ οτι έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Έχουν σόλα VIBRAM η οποία είναι άθικτη αλλά στον 2ο χρόνο άνοιξε το λάστιχο που ανεβαίνει απο εμπρός για να καλύπτει την μύτη χωρίς όμως να ενοχλεί στο περπάτημα. Άν έχεις λεφτά να διαθέσεις, σίγουρα MEIΝDL. Η χρήση είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Τα ίδια παπούτσια που αντέχουν σε μένα 3 χρόνια, στον αδελφό μου με τα ίδια κυνήγια δέν βγάζουν σαιζόν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    savvas415 στις #360453

    Φίλε γράψε τιμές για τα Himalaya & Colorado….

    Τα colorado έχουν 200 euro ενώ τα himalaya 280 B) (από τα πιο ακριβά μποτάκια της meindl).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #122259

    Τα meidl λενε οτι ειναι η mercedes των παπουτσιον και μαλλον σωστα το λενε..τα φοραω πανω απο 10 χρονια και για μενα ειναι το καλητερο παπουτσι..
    να πω οτι μποτακια που ο αδερφος μου πχ το κρατα 5 χρονια εγω τα ιδια μποτακια σε 2 το αντε βια 3 χρονια τα βγαζω για πεταμα.. η τουλαχιστον δεν κανουν πια για κυνηγι.
    παρολο που εγω ειμαι αδυνατος και εχω 25 κιλα διαφωρα με τον αδερφο μου… για μενα ειναι το που κυνηγας σε πιους τοπους τα πατας και πως αλλα και το ποσο περπατας..
    τα μονα παπουτσια που αντεξαν στα ποδια μου ηταν τα meidl..δεν τα αλαζω γιατι ειναι τα πιο ανθεκτικα απο ολα τα αλλα που δοκιμασα κατα καιρους..

    τα crispi που εχω μου τα εκανε δωρο ο αδερφος και τα πανε καλα μεχρι στιγμης..θα ελεγα καλητερα απο οτι περιμενα..
    φετος θα τους δωσω το τελειωτικο χτυπημα στην περδικα και αμα αντεξουν πραγματικα θα παρουν βραβειο αξιοπιστιας …
    να διαβαζετε της κατηγοριες στα μποτακια….ΠΧ…Α\ Β\ C\ BC\ ….κλπ
    η καθε κατηγορια εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και ειναι για καποιο συγκεκριμενο εδαφος…
    και πρεπει να το κοιταμε παντα αυτο για να παρουμε το μποτακι που ειναι το σωστο για το εδαφος που θα το πατησουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #122326

    κοιταξτε εκτος απο τα mendl και τα lowa ειναι στην ιδια κατηγορια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #122345

    Εγω παιδια εχω τα οριζο το μεσαιο υψος δεν θυμαμαι ομως το μοντελο.Ειναι αυτο που ηταν το παλαιοτερο του abetone 831.

    Παναλαφρο στιβαρο αρβυλο, ανθεκτικο, και πανω απο ολα εντελως αδιαβροχο και διαπνεων. Τιμη που πεζει…..το μεγιστο 100 Ευρω( ζευγαρι)

    Τα χετε υποψην καθολου???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #122373

    Aν θελετε να δοκιμασετε παπουτσι δοκιμαστε το στην περδικα. Εγω ανοιξα 2 ζευγαρια, ενα overaction και ενα hart σε 3 μηνες. Φηγαν οι ραφες. Πηρα meindl bourma. Λιγο βαρυ παπουτσι, λιγο δυσκαμπτο. Περσι δεν προλαβα να το φορεσω πολυ στην περδικα. Καλες εντυπωσεις μου εχει αφησει, εκτος απο το βαρος του. Θα δουμε φετος ποσο θα αντεξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #360540

    Παιδιά καλησπέρα! Εχω και εγώ ενα ζευγάρι CRISPI τώρα 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Είμαι και εγώ απο τα άτομα που χρειάζονται ατσάλινα παπούτσια για να τους κρατήσουν πάνω απο χρόνο…… :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #122379

    Μηπως εχει φερει καποιος τα meindl απο εξωτερικο και κυριως απο Ευρωπη σε καποια καλυτερη τιμη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #122383

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΔΟKΙΜΑΣΕ ΤΑ MEINDL ISLAND,KΟΡΥΦΑΙΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
    ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΔΕΚΑΡΑΣ,ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ Κ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ Κ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΡΥΠΙΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ Κ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ
    ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΟΠΩΣ Κ ΜΙΑΣ ΔΕΚΑΡΑΣ ΟΠΛΟ Κ 10 ΣΚΥΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #122419

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ MEINDL BURMA ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩς…ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΑΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΕ ΟΤΙ ΕΔΑΦΟς ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΤΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΤΡΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΦΘΙΡΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΝΟ ΕΝΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΜΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΒΑΡΟς ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ,ΕΧΘΕς ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ CRISPI ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΙΒΑΡΟ ΜΠΟΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΑΚΡΙΒΟ ΟΠΟΤΕ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ LOWA ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ MEINDL ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΑΛΜΥΡΑ ΣΤΗ ΤΙΜΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #122462

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΔΟKΙΜΑΣΕ ΤΑ MEINDL ISLAND,KΟΡΥΦΑΙΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
    ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΔΕΚΑΡΑΣ,ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ Κ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ Κ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΡΥΠΙΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ Κ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ
    ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΟΠΩΣ Κ ΜΙΑΣ ΔΕΚΑΡΑΣ ΟΠΛΟ Κ 10 ΣΚΥΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ

    Meindl islan pro- 2 ζευγάρια έχω πάρει. Εαν σκεφτείται ότι έφτασα μέχρι την Meindl στην Γερμανία για διαμαρτυρία και δεν είμαι γκρινιάρης εκ φύσεως.
    ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ την παραμονή της έναρξης με 2ημερο μπροστά μου, με 10 φορές φορεμένα,καλά που είχα τα παλιά μου αρβυλα μαζί, ΄ξεκόλλησε ή ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ διαλύθηκε όλη η μεσόσολα, και εφύγε όλη η σόλα ευτυχώς σε ενα μαντρι βρήκα λίγο συρμα και τα έδεσα και κατέβηκα στο αυτοκινητο, Περιττό ότι ξεχέστηκα με τον TOURI – ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
    Το 2ο ζευγάρι μία από τα ίδια, Αλλά πιά ήμουν ψιλιασμένος και με το πρώτο σκάσιμο στην μεσόσολα, τα έβαλα στην δουλειά και βεβαια ξηλώθηκε και αυτή η σόλα όλη.
    Επειδή την ΕΨΑΞΑ πολύ την δουλειά, το προβλημα εντοπίζεται στην μεσόσολα, το αμορτισερ. Αυτό είναι ενα αφρώδες υλικό για να μπορεί αν αποροφάει τους κραδασμούς, ΑΛΛΑ ΓΕΡΝΑΕΙ και ΓΕΡΝΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ- αλλοιώνεται από συνθήκες αποθήκευσης – Βιτρίνα υψηλες θερμοκρασίες στο αυτοκίνητο, απότελεσμα μόλις δείτε τα πρωτα σκασίματα στην μεσόσολα, το παπούτσι είναι ΄΄ηδη για πέταμα, Δεν πάει να είναι καινούργιο θα φύγει ΟΛΗ Η ΣΟΛΑ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΗ το υλικό γίνεται σκόνη.
    Εαν ΄τωρα είναι να δίνω 200€ και να μην τα φοράω να μην τα ξεχνάω στο αυτοκίνητο κλπ ΑΣΤΕ ρε παιδιά ας ψάξουν για άλλα κορόιδα.
    Τα έχουμε ξαναγράψει, ΄΄ολα τα βουνά δεν είναι ίδια, Προσωπικά δεν φοράω άρβυλα στην μπεκάτσα – φοράω γαλότσα aigle parkours. Αν και το τελευταίο ζευγάρι όπως και ενός φίλου μου τα πήραμε σχεδόν μαζί, δεν έδειξαν την αντοχή των προηγούμενων 2 ζευγαρίων. Παρουσιασαν το ίδιο προβλημα, ανοιξαν μεταξύ της σολας.
    Τα βουνά της Ελλαδας έχουν μερικές ιδιορυθμίες – Αλλα τα αλπικά και άλλα τα παραθαλάσια. Αλλές απαιτήσεις το ένα άλλες το αλλο.
    Το ένα έχει αρκετό περπάτημα σε υγρό λιβάδι (αλπικά) αρα το αδιάβροχο είναι απαιτηση, επισης έχει σαθρά χώματα (σαρες κλπ) πολλές φορές το βήμα είναι αβεβαιο, αρα θέλεις σκληρό άρβυλο, και τα αλλα (παραλιακά) φθείρουν απερίγρπατα γρήγορα τις σόλες. έχεις σταθερό γενικά βήμα, ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ δεν έχω καταφέρει να βρώ, Εχω και τους φόβους μου για τα φίδια όποτε θέλω και ψηλό άρβυλο, και ελαφρύ και να μην δίνω 200€ κάθε χρόνο.
    Ψαχνω ακόμα το ιδανικό. Ελαφρύ που να κάνει για όλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ. Να είναι λίγο βαρύτερο και να κάνει για όλα πάλι πάλι δεν βρήκα. ΠΟΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ και ποιο πολύ στο μέσο ορο μου βγηκαν τα AKU, ΑΛΛΑ ΣΤΑ αλπικά γλυστρούσαν, (όπως και τα meindl) και γενικότερα το VIBRAM. Αλλά δεν ήταν ΑΡΒΥΛΟ για τον λόγο ότι δεν μπορούσα να πώ "κρατούσε" το πόδι εξαίρετα (όπως κάνει το meindl πχ.) αλλά από επίπεδο αξιοπιστίας ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ME TO meinld.
    Επειδή το παπούτσι είναι μια εντελώς προσωπική υπόθεση του καθένος, δεν υπάρχει κανόνας,
    Εγώ την είχα καταβρεί με ένα ζευγάρι άρβυλα του Oλανδικού στρατού που αγοράστηκαν για το Σχιστό (για να μου αντέξουν περισσότερο τα ακριβα) μου ταίριαξαν εξαιρετικά στο κουτουπιέ, λίγο βαριά αλλά τρομερό κράτημα – σε όλα τα ΄τερεν. και με την αλοιφή τους άντεχαν και 2 ώρες συνεχή βροχη μέχρι να πάρουν νερό. Αυτά και τα ΑKU ¨ηταν τα μόνο που κατάφεραν να επιβιώσουν περάν της 2ης κυνηγετικής περιόδου και τράβηξαν και όλες τις προπονήσεις, όλα τα αλλά Meindl- chiricua-dachstein-cabelas- aigle klp κλπ 1,5 κυνηγετική περιόδο χωρίς τα εκπαιδευτικά.
    ΝΑ γραψουμε μονο τις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ πάνω στα άρβυλα. Έχω φίλο που την καταβρίσκει με τα airbus, αλλά είναι 70 κιλα και κάνει 20 κυνήγια τον χρόνο και πολύ προσεκτικός στην συντήρηση. Εγώ είμαι 95 κιλά κάνω τα 4πλά κυνήγια- προπονήσεις, συνεχόμενες μέρες κλπ. και δε τα συντηρώ. Ετσι και αλλιώς σχεδόν 3 φορές την εβδομάδα τα φοράω.Στο αυτοκίνητο είναι μόνιμα ένα ζευγάρι.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #122469

    Παιδιά Meindl vacuum mfs. Κάθε φορά που τα φοράω λέω χαλάλι για τα λεφτά που έδωσα. Τα έχω δύο χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα.
    Κώστας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων