BΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #122384

    -ΚΙΝΗΣΗ
    -ΘΟΡΥΒΟΣ
    -ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ…
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ…ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ Η΄ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #122426

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #360667

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Οι πάπιες και οι χήνες βλέπουν καλύτερα από εμάς!

    Από προσωπικές παρατηρήσεις κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πορτοκαλί γιλέκο το αντιλαμβάνονται:
    Υδρόβια, φάσσες, τσίχλες ακόμα και αν είσαι ακίνητος[/font][/color]

    ΣΩΣΤΟ!+1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #122593

    TA ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #122594

    ΝΑΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #122596

    AYTO EINAI ΛΙΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ…ΣΤΑ ΛΕΓΡΕΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #360696

    [font=”Verdana”]Στα Λεγρενα δεν χρειάζεσαι πορτοκαλί γιλέκο…..

    Αλεξίσφαιρο γιλέκο, κράνος και ….. όρυγμα μάχης χρειάζεσαι…….. :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #122600

    ΠΕΣ ΤΟ ΨΕΜΜΑΤΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    sniperman στις #122995

    Νομιζω, πως το οτι τα έντομα χρησιμοποιούν την παραλλαγή για να προστατευθούν απο τα πουλιά, τα λέει ολα.
    Για τα πιο πολλά θηλαστικά ισχύει η αχρωματοψία, που είναι και ο λόγος για τον οποίον τα ζωα κυνηγοί δεν χρειάζονται περίτεχνες παραλλαγες( τιγρης, λεοπαρδαλεις, λιονταρια κα) το μονο που χρειαζονται ειναι ενας χρωματισμός ή μορφή παραλλαγής που αν την μετατρέψεις σε αποχρώσεις του γκρι τα κανει αορατα στον χωρο που κυνηγούν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #123008

    Παιδιά για το παπί χρειάζεται απόλυτη παραλλαγη και ακινησία….

    Είναι το μόνο κυνήγι που φοράω καπέλο (παραλλαγη) και φέτος σκέφτομαι να παραγγείλω και ταινία παραλλαγης για να τυλίγω το όπλο.Ακόμα και το γυάλισμα της κάνης τα υποπτεύει…

    Βέβαια όσο περνάνε τα χρόνια και αυξάνεται η πίεση τα πουλιά γίνονται όλο και πιο έξυπνα….

    Σε μέρος που είχαμε βρει πέρυσι και όλα τα πουλιά μπαίνανε στο σούρουπο και ποτέ το πρωί , απο τον πολύ κόσμο και την πίεση το γυρίσανε στο πρωινό , και μετά μπαίνανε στις 11 το πρωί…..Το κλασσικό δλδ 11:00-14:00 !!!!

    Κάνεις και γαμώ τα κυνήγια 11:00-14:00……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #266718

    ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΗΓΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΧΗΝΕΣ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ.ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ 30 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΩΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ :lol: .ΑΦΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΦΟΡΑΓΑ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ.ΑΚΟΥΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑ ΣΣΣ-ΣΣΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΟΗΜΑΤΑ.ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ =ΦΙΛΕ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΧΗΝΕΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ.ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΙΝΗΣΗ.ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΧΗΝΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥΛΙ :P .ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #266715

    ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΗΓΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΧΗΝΕΣ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ.ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ 30 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΨΩΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ :lol: .ΑΦΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΦΟΡΑΓΑ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ.ΑΚΟΥΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑ ΣΣΣ-ΣΣΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΟΗΜΑΤΑ.ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ =ΦΙΛΕ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΧΗΝΕΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ.ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΙΝΗΣΗ.ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΧΗΝΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥΛΙ :P .ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. :lol: :lol:

    Φίλε μου, διάβασε το θέμα από την αρχή. Σαφώς και βλέπουν χρώματα τα πουλιά, τουλάχιστον οι φάσσες και τα υδρόβια έχουν πολύ καλύτερη όραση από τη δική μας. Φοράνε καλύτερη κάρτα γραφικών από τον άνθρωπο. :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #266714

    [font=”Century Gothic”]Οχι φίλε ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες!!!!
    Αν το άκουσες από κτηνίατρο θα έλεγα…χμμμμ…. ψάξε κανέναν άλλο… :lol:

    ΔΕΝ έχουν ΟΛΑ τα πουλιά (ή θηλαστικά κ.λ.π.) αχρωματοψία!!!
    Π.Χ. Οι αγριόπαπιες αντιλαμβάνονται δεκάδες τόνους του πράσινου περισσότερους από εμάς!
    Διαπιστωμένο: το πορτοκαλί το αντιλαμβάνονται (και μάλιστα το ΠΑΡΑ_ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ) χήνες πάπιες, φάσσες αλλά και κάποιες τσίχλες!!! (τουλάχιστον οι τσαρτάρες και γερακότσιχλες)[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #266713

    [font=”Century Gothic”]με πρόλαβε ο Λεο, :lol: δες το θέμα από την αρχή και την τεκμηριωμένη απάντηση του φίλου Cyrosd :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #266707

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]με πρόλαβε ο Λεο, :lol: δες το θέμα από την αρχή και την τεκμηριωμένη απάντηση του φίλου Cyrosd :lol: [/font][/size][/color]

    AΡΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ.Η ΠΛΑΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ Η ΚΑΝΝΗ ΤΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ :lol: ΚΑΙ ΒΑΡΑΓΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΙΣ ΧΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΣΕ ΥΨΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70-100 ΜΕΤΡΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΦΩΝΑΖΑΝΕ ΠΟΥ ΒΑΡΑΣ ΡΕ ΜΑΛ…ΚΑΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑ :P :P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων