Leo 46

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #374463

    Λεωνίδα,
    Πριν μερικά χρόνια είχα ζητήσει από τα βαλλιστικά εργαστήρια της B&P να κάνουν κάποιες δοκιμές με συγκεκριμένες συνταγές που τους είχα δώσει και χρησιμοποιούσα συγκεντρωτήρες για ατσάλινα σκάγια. Μέχρι τότε δεν είχαν στην παραγωγή τους φυσίγγιο με μολύβδινα σκάγια σε συγκεντρωτήρα για ατσάλινα σκάγια. Άρα μάλλον έχεις δίκιο.
    Δεν ξέρω τα συγκεκριμένα φυσίγγια αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βγάζουν τέτοιες ταχύτητες με τη M92S. Αν μπορείς να βρεις μερικά, χρονομέτρησέ τα, σε παρακαλώ.
    Έχω γεμίσει μερικά Leo 46 για δοκιμές με διάφορους συνδυασμούς υλικών. Στο μόνο που υστερούμε είναι τα πολύ σκληρά σκάγια (5-6% Αντιμόνιο). Αν βρούμε τέτοια σκάγια (δεν χρειάζεται να είναι επιχαλκωμένα ή επινικελωμένα) νομίζω ότι θα έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

    Λευτέρης
    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Αν ομως αυτα http://www.baschieri-pellagri.com/index.ph…141&lang=en τα B&P εχουν οντως τετοια ταχυτητα 415μ/δ δεν θα ηταν καλυτερο να περναμε αυτα αντι για τα nitro που εχουν ταχυτητα 390μ/δ ????? Αλλα δεν ξερω σε πιο σημειο ειναι μετρημενες οι ταχυτητες των δυο φυσιγγιων και η συγκριση να ειναι τελειως ακυρη… Εισαγεται ομως αυτο το φισιγγι στην Ελλαδα???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134114

    Όσον αφορά τις ταχύτητες των εργοστασιακών φυσιγγίων.
    1. Συνήθως τις μετρούν σε απόσταση 3 ποδιών οι Αμερικάνοι και στο 1 ή 1.5 ή 2.5μ οι Ευρωπαίοι από όπλα δοκιμών (pressure gun) με μήκος κάνης 76εκ (30").
    2. Στα φυσίγγια με σκάγια οι χρονογράφοι που χρησιμοποιούνται από τους κατασκευαστές μετρούν την μάζα των περισσοτέρων σκαγιών και όχι το πρώτο σκάγι που μετράμε εμείς χρησιμοποιώντας ερασιτεχνικούς χρονογράφους (και που λογικά θα έπρεπε να μας δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες).
    3. Κανένα εργοστασιακό φυσίγγιο απ'όσα έχω μετρήσει δεν έβγαζε την ταχύτητα που έδινε ο κατασκευαστής. Οι αποκλίσεις ήταν από 50π/δ μέχρι και 200π/δ χαμηλότερες ταχύτητες.
    Οι μετρήσεις που έχω κάνει ήταν από κάνη 61εκ (24") με κυλινδρική σύσφιξη και τον χρονογράφο τοποθετημένο στο 1.5μ από το στόμιο της κάνης.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #134118

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134121

    Μάριε,
    Δεν είναι λάθος. 489bar (7101psi) στα 324m/s (1064f/s).

    Λευτέρης.
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #374514

    Συμφωνώ κι εγώ, ως νονός <_< , ότι τα 1250 πόδια ακούονται δελεαστικότερα. Προσωπικά θα έβαζα κατώτερο όριο τα 1200 π/δ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #134167

    Και εμένα μου φαίνονται πολλά τα 40+ γραμμάρια. Εξαρτάται φυσικά και από το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #134180

    Κατ΄αρχάς ο λαγός με το παπί σχεδόν καμμιά σχέση στην ντουφεκια, αλλές οι παράμετροι του παπιού.
    Λοίπόν επειδή από το πολύ το ψάξιμο στο παρελθόν εγώ "χάθηκα" βασικά δεν έβγαινε ακρη στην πράξη γιατί πολύ απλά αλλα λένε οι χρονογράφοι – περισσότερα οι πίνακες και αλλα είναι στην πράξη.
    Σίγουρα χρειαζόμαστε ένα φυσίγγι που να είναι πραγματικά καλό στις αποστάσεις που θέλουμε, αρα δοκιμές όχι στα 36 μέτρα αλλά στα 45 και 50 μέτρα. ΕΑΝ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΒΓΑΖΕΙ αυτό που οφείλει να βγάζει με τα γραμμάρια του και ένα τσοκάρισμα ** ή * και για να βγούν αυτά χρειάζεται ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ σωστή κάννη και τσοκ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΣΜΕΝΟ φυσίγγι στο όπλο, τότε για τις αποστάσεις που είναι στα πλαίσια της όποιας λογικές έχουμε εμείς οι κυνηγοί, τα 39 -40 γρ είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ βγάζουν εύκολα 400 μέτρα, Και ΑΦΟΥ ΤΑΙΡΙΑΞΕΤΕ το φυγιγγι στο ΟΠΛΟ ΣΑΣ τότε απλά συγκεντρωθείτε στην ντουφεκιά σας.
    Βελτιώστε την τεχνική σας ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ την λαθος ντουφεκιά και λάθος ντουφεκιά είναι κάτι που σηκώνει πολύ πολύ συζήτηση.
    ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ γιατί τα έχω παρατήσει. Υπαρχουν κάποια στανταρτ που κάνουν μερικούς να μοιάζουν ότι ντουφεκάνε στο ΘΕΟ και πέφτουν. Υπάρχει που λένε στο χωριό μου "τσαλιμι".
    πχ. Χαμηλή τραβερσα στα 45 μέτρα ΘΕΛΕΙ 5αρι. ο στόχος που δίνει το παπί είναι πολυ μικρός και πολύ ανθεκτικός ο λόγος ότι τα σκαγια έχουν να αντιμετωπίσουν όλα τα μεγάλα φτερά της φτερούγας.
    Παλιά μου έλεγαν ότι το παπί δεν το ντουφεκάμε από μπροστα το αφήνουμε και μας καβαλάει για να μην "γλιστρίσουν" τα σκαγια στα φτερά. Ετσι και έκανα για χρόνια, έ ρε μαλακία, ρε πάτα καλά τα πόδια σήκω στο σωστό χρόνο διαλεξε ένα παπί και σφίξε μια μελετημένη ελάχιστα πριν την απόλυτα κοτακόρυφο και ελα αν συζητήσουμε για ενα πέφτει η όχι.,
    Αυτές όμως οι ντουφεκιές θέλουν και λίγο ψαγμένο pitsch και το παπί θέλει και λίγο ποιο κοντό κοντάκι βλεπετε φοράμε περισσότερα ρούχα – γάντια κλπ. Μου πήρε χρόνια για να το καταλάβω.
    Σκονή σίγουρα μέσα στο φυσιγγί αλλά ένα γραμμάριο λιγότερα σκάγια ο λογος ότι προσθέτει βάρος και βεβαια ΑΥΞΑΝΕΙ τις πιέσεις αλλά από την άλλη μεριά δεν θέλει πολύ κλειστά τσοκ ** είναι υπέραρκετό.
    Οσοι έχουν ρίξει με σκόνες μέσα στο νερό, και μετά κοινό φυσίγγι ΞΕΡΟΥΝ την διαφορά μεταξύ των 2 είναι τεράστια. ριχνεις στα 50 μέτρα και χωρίς σκόνη τα σκάγια αρχίζουν να αραδιάζονται από τα 25 στο νερό – ρίχνεις με σκόνη και είναι όλα εκεί στον στόχο.
    Το έχω δεί πάρα πολλές φορές.
    Δεν ξέρω τι λένε πάντως μια μελετημένη ντουφεκιά ΨΗΛΗ είναι παραγματικά μεγάλη "κ………α" και πολύ ποιο σπορ από ένα κτύπημα μπεκατσας στο πυκνό.
    Εχω κοψει την πάπια και ειλικρινά εαν βγάλεις τον σκύλο από την μέση στην μπεκάτσα δεν νοιώθω καμμιά ιδαίτερη ικανοποιήση στην πετυχημένη ντουφεκιά.
    παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #134181

    Φιλε Παντελη το κυνηγι της μπεκατσας και της περδικας ειναι το πραγματικο κυνηγι …και για αυτους που μεσα τους κυκλοφορει κυνηγετικο αιμα! Εχω ξαναπει οτι το κυνηγι θηραματων ανηκει στα σκυλια και οταν νιωσεις παρομοια συναισθηματα κατα τη διαρκεια της ερευνας… τοτε καταλαβαινεις τι εννοω.
    Οι πετυχημενες τουφεκιες ειναι ικανοποιηση του εγωισμου μας και φυσικα στο καρτερι ειναι κατα ΠΟΛΥ πιο ευκολες. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ συγκριση απολυτως.
    Sorry για το off topic!

    παντα φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #134187

    το κυνηγι τις περδικας ναι ,οχι και τις μπεκατσας γιατι ξαφνικα γιναμε ολοι μπεκατσαδες με το που πηραμε ενα σκυλι.ολα αυτα ειναι αντικειμενικα και ολα εχουν την δυσκολια τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #374548

    το κυνηγι τις περδικας ναι ,οχι και τις μπεκατσας γιατι [b][size=2]ξαφνικα γιναμε ολοι μπεκατσαδες με το που πηραμε ενα σκυλι[/size][/b].ολα αυτα ειναι αντικειμενικα και ολα εχουν την δυσκολια τους.

    Ισως αυτος ειναι ο λογος που ακουγονται τοσα πολλα κουλουρια …………. στο θεμα της τουφεκιας η μπεκατσα εχει μεγαλυτερρο βαθμο δυσκολιας λογω βιοτοπου…….σιγα σιγα βλεπω πολυ κοσμο να το γυριζει στο τριχωτο…..αντε να δουμε τι ειδους τριχωτο θα ειναι <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #374562

    Κατ΄αρχάς ο λαγός με το παπί σχεδόν καμμιά σχέση στην ντουφεκια, αλλές οι παράμετροι του παπιού.
    Λοίπόν επειδή από το πολύ το ψάξιμο στο παρελθόν εγώ "χάθηκα" βασικά δεν έβγαινε ακρη στην πράξη γιατί πολύ απλά αλλα λένε οι χρονογράφοι – περισσότερα οι πίνακες και αλλα είναι στην πράξη.
    Σίγουρα χρειαζόμαστε ένα φυσίγγι που να είναι πραγματικά καλό στις αποστάσεις που θέλουμε, αρα δοκιμές όχι στα 36 μέτρα αλλά στα 45 και 50 μέτρα. ΕΑΝ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΒΓΑΖΕΙ αυτό που οφείλει να βγάζει με τα γραμμάρια του και ένα τσοκάρισμα ** ή * και για να βγούν αυτά χρειάζεται ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ σωστή κάννη και τσοκ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΣΜΕΝΟ φυσίγγι στο όπλο, τότε για τις αποστάσεις που είναι στα πλαίσια της όποιας λογικές έχουμε εμείς οι κυνηγοί, τα 39 -40 γρ είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ βγάζουν εύκολα 400 μέτρα, Και ΑΦΟΥ ΤΑΙΡΙΑΞΕΤΕ το φυγιγγι στο ΟΠΛΟ ΣΑΣ τότε απλά συγκεντρωθείτε στην ντουφεκιά σας.
    Βελτιώστε την τεχνική σας ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ την λαθος ντουφεκιά και λάθος ντουφεκιά είναι κάτι που σηκώνει πολύ πολύ συζήτηση.
    ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ γιατί τα έχω παρατήσει. Υπαρχουν κάποια στανταρτ που κάνουν μερικούς να μοιάζουν ότι ντουφεκάνε στο ΘΕΟ και πέφτουν. Υπάρχει που λένε στο χωριό μου "τσαλιμι".
    πχ. Χαμηλή τραβερσα στα 45 μέτρα ΘΕΛΕΙ 5αρι. ο στόχος που δίνει το παπί είναι πολυ μικρός και πολύ ανθεκτικός ο λόγος ότι τα σκαγια έχουν να αντιμετωπίσουν όλα τα μεγάλα φτερά της φτερούγας.
    Παλιά μου έλεγαν ότι το παπί δεν το ντουφεκάμε από μπροστα το αφήνουμε και μας καβαλάει για να μην "γλιστρίσουν" τα σκαγια στα φτερά. Ετσι και έκανα για χρόνια, έ ρε μαλακία, ρε πάτα καλά τα πόδια σήκω στο σωστό χρόνο διαλεξε ένα παπί και σφίξε μια μελετημένη ελάχιστα πριν την απόλυτα κοτακόρυφο και ελα αν συζητήσουμε για ενα πέφτει η όχι.,
    Αυτές όμως οι ντουφεκιές θέλουν και λίγο ψαγμένο pitsch και το παπί θέλει και λίγο ποιο κοντό κοντάκι βλεπετε φοράμε περισσότερα ρούχα – γάντια κλπ. Μου πήρε χρόνια για να το καταλάβω.
    Σκονή σίγουρα μέσα στο φυσιγγί αλλά ένα γραμμάριο λιγότερα σκάγια ο λογος ότι προσθέτει βάρος και βεβαια ΑΥΞΑΝΕΙ τις πιέσεις αλλά από την άλλη μεριά δεν θέλει πολύ κλειστά τσοκ ** είναι υπέραρκετό.
    Οσοι έχουν ρίξει με σκόνες μέσα στο νερό, και μετά κοινό φυσίγγι ΞΕΡΟΥΝ την διαφορά μεταξύ των 2 είναι τεράστια. ριχνεις στα 50 μέτρα και χωρίς σκόνη τα σκάγια αρχίζουν να αραδιάζονται από τα 25 στο νερό – ρίχνεις με σκόνη και είναι όλα εκεί στον στόχο.
    Το έχω δεί πάρα πολλές φορές.
    Δεν ξέρω τι λένε πάντως μια μελετημένη ντουφεκιά ΨΗΛΗ είναι παραγματικά μεγάλη "κ………α" και πολύ ποιο σπορ από ένα κτύπημα μπεκατσας στο πυκνό.
    Εχω κοψει την πάπια και ειλικρινά εαν βγάλεις τον σκύλο από την μέση στην μπεκάτσα δεν νοιώθω καμμιά ιδαίτερη ικανοποιήση στην πετυχημένη ντουφεκιά.
    παντελής

    Όπως ακριβώς τα λες φίλε. Φαίνεται αυτός που έχει ασχοληθεί πολύ με το "άθλημα". Όλα σωστά, η στιγμή της τουφεκιάς, το σωστό πάτημα στη γη, τα φυσίγγια με buffering που δεν έχουν ουρά, εύγε φίλε, έχεις μελετήσει. <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134206

    Όποιος έχει κάποια συνταγή συνταγή να προτείνει για το Leo 46 περιμένω προτάσεις, αν είναι δυνατόν με πλήρη στοιχεία και ταχύτητα.
    Καλή Χρονιά σε όλους.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #374637

    Πρίν μερικές μέρες δοκιμάσαμε και γεμίσαμε μερικά φυσιγγια με σκάγια Νο 5 37gr. σε συγκεντρωτήρα gualandi tubo για ατσάλινα σκάγια δοκιμάσαμε σε απόσταση 30 μέτρα με το 3* τσόκ και δεν μπορώ να πώ ότι δέν έμεινα ευχαριστημένος απο τον παραπάνω συγκεντρωτήρα…… βασικά χάλια κατανομή και στην μέση του πίνακα σα να είχε χτυπήσει μονόβολο!!! Για πείιτε ρε παιδιά και εσύς την γνώμη σας για τους συγκεκριμένο συγκεντρωτηρα…. <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134344

    mafiaworld87,
    Κόψατε τον συγκεντρωτήρα (δημιουργήσατε πτερύγια) πριν τον γεμίσετε;
    Ποιον απ' όλους της σειράς tube χρησιμοποιήσατε;

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #134345

    Λευτέρη καλημέρα όχι δεν τον κόψαμε….. χρειάζεται αναγκαστικά??? Χρησιμοποιήσαμε τον tube για τα ατσάλινα σκάγια που έχει το αμορτισέρ του super G…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων