Leo 46

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134346

    mafiaworld87,
    Καλή σου μέρα.
    Κόψτε τον συγκεντρωτήρα σε 4 ίσα πτερύγια μέχρι κάτω και το φαινόμενο του "μονόβολου" θα εξαλειφθεί.

    Λευτέρης.
    http://europeancartridgeunlimited.com


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #374675

    Λευτέρη ο λόγος που χρησιμοποίησα τον συγκεκριμένο συγκεντρωτήρα είναι διότι ήθελα να πετύχω πολύ πυκνή συγκέντρωση! Οπότε αν του κόψω το κυάθιο μέχρι κάτω θα έχει καλύτερη συγκέντρωση? Μήπως γνωρίζει κάποιος κανέναν συγκεντρωτήρα ο οποίως να δίνει σφικτότερες κατανομές έναντι άλλων??? Θέλω να γεμίσω ένα φυσίγγι 37-38gr. με πυρίτυδα tecna, κάλυκα fiocchi 27mm, καψύλι μέσης υσχύος m 686, nickel σκάγια Νο 5 (2.9mm) και κλείμο 8άρι αστεροειδές με βερνίκι απο επάνω για αδιαβροχοποίηση! Το φυσίγγι αυτό θα χρησιμοποιήτε για λαγούς, φάσσες, αγριοπερίστερα, πάπιες, πέρδικες κα και θα είναι ο ανταγωνιστής του Leo46 στην πιό light έκδοση…. <_< βέβαια θα δοκιμαστεί και θα κριθεί απο τον master chief Leo πρώτα για υποβολή εντυπώσεων πρίν δοθεί η συνταγή στο κοινό του e-artemis για γόμωση……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134352

    mafiaworld87,
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Gualandi Magnum Super G όπως είναι, χωρίς κοψίματα. Παίρνει γύρω στα 40 γραμ. σκάγια #5 και αν βάλεις 20άρες κάρτες κάτω από τα σκάγια μπορείς να φέρεις το βάρος τους όπου θέλεις.
    Προσπάθησε να βρεις μιά καλή γόμωση και από εκεί και πέρα άσε τις κατανομές να τις "ρυθμίσουν" τα τσοκ.
    Διαφορετικά για κάθε τσοκ θα πρέπει να κόβεις τον συγκεντρωτήρα σε ορισμένο ύψος και κάπου θα χαθείς με τις δοκιμές.

    Λευτέρης.
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #374709

    Όπως ακριβώς τα λες φίλε. Φαίνεται αυτός που έχει ασχοληθεί πολύ με το "άθλημα". Όλα σωστά, η στιγμή της τουφεκιάς, το σωστό πάτημα στη γη, τα φυσίγγια με buffering που δεν έχουν ουρά, εύγε φίλε, έχεις μελετήσει. <_<

    [font=”Arial”]Τι ειναι το buffering?[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #374711

    [size=3][color=”#FF0000″][font=”Arial”]Τι ειναι το buffering?[/font][/color][/size]

    A buffering material, such as granulated plastic, sawdust, or similar material can be mixed with the shot to fill the spaces between the individual pellets. When fired, the buffering material compresses and supports the shot, reducing the deformation the shot pellets experience under the extreme acceleration. Copper plated lead shot, steel, bismuth, and tungsten composite shot all have a hardness greater than that of plain lead shot, and will deform less as well. Reducing the deformation will result in tighter patterns, as the spherical pellets tend to fly straighter.

    Πρακτικά είναι υλικό που γεμίζει τα κενα στα σκάγια , κ μειώνει την παραμόρφωση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #374850

    Όποιος έχει κάποια συνταγή συνταγή να προτείνει για το Leo 46 περιμένω προτάσεις, αν είναι δυνατόν με πλήρη στοιχεία και ταχύτητα.
    Καλή Χρονιά σε όλους.

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    Μπορεί να γίνει αποστολή live δείγματος για δοκιμή :lol: :D :D ???????? 46 γραμ. αλλά σε 70 mm κάλυκα. Καλή διάτρηση, κατανομή, ανάκρουση αλλά άγνωστη η ταχύτητα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #374851

    Μπορεί να γίνει αποστολή live δείγματος για δοκιμή :lol: :D :D ???????? 46 γραμ. αλλά σε 70 mm κάλυκα. Καλή διάτρηση, κατανομή, ανάκρουση αλλά άγνωστη η ταχύτητα!

    ελπιζω να το δοκιμασες μονο με την Remington!!!…….ειμαι σιγουρος οτι ακροβατεις σε πολυ υψηλες πιεσεις….μεγαλη προσοχη φιλε!!!……..εκτος αν η διατρηση που ειδες ειναι απλα καλη…αλλα και παλι να προσεχεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #374852

    ελπιζω να το δοκιμασες μονο με την Remington!!!…….ειμαι σιγουρος οτι ακροβατεις σε [b][size=2]πολυ υψηλες πιεσεις….μεγαλη προσοχη φιλε!!![/size][/b]……..εκτος αν η διατρηση που ειδες ειναι απλα καλη…αλλα και παλι να προσεχεις!

    Ο δαίμων του τυπογραφείου!!! 44 γραμ. είναι. Οι πιέσεις πρέπει να είναι καλές γιατί το κλώτσιμα μου φάνηκε normal και ο κάλυκας ήταν σε καλή κατάσταση μετά την βολή αλλά υποψιάζομαι χαμηλές ταχύτητες οπότε γενικά έχω εγκαταλήψει αυτή την συνταγή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #134513

    gp106,
    Δώσε τα πλήρη στοιχεία της συνταγής.
    Αν δεν θέλεις δημόσια στείλε ΠΜ.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #374854

    Ο δαίμων του τυπογραφείου!!! 44 γραμ. είναι. Οι πιέσεις πρέπει να είναι καλές γιατί το κλώτσιμα μου φάνηκε normal και ο κάλυκας ήταν σε καλή κατάσταση μετά την βολή αλλά υποψιάζομαι χαμηλές ταχύτητες οπότε γενικά έχω εγκαταλήψει αυτή την συνταγή.

    Οκ λοιπον…..σιγουρα ειναι χαμηλες οι ταχυτητες για να μη ειχε ισχυρη ανακρουση.
    Το Leo46 θα κλωτσαει λιγακι παραπανω…..αλλα θα κανει καλη δουλεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #374855

    gp106,
    Δώσε τα πλήρη στοιχεία της συνταγής.
    Αν δεν θέλεις δημόσια στείλε ΠΜ.

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    Στέλνω σε πμ τα στοιχεία όχι λόγο μυστικότητας αλλά γιατί δεν θα ήθελα να δημοσιοποιήσω μια συνταγή που δεν είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά της και την απόδοσής της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #134514

    MAGNUM 44

    The Saga's cartridge with the highest possible power with 44 g. The proper cartridge for those hunters looking for the highest power.

    Characteristics
    Gauge12

    Length70 mm

    Brass Base25 mm

    ColourKhaki

    Load44g

    Shot Lead

    Numbers

    Velocity
    1m (m/s) 405

    Velocity
    20m (m/s) 325

    Pressure
    (Kg/cm2) 700

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #374860

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Για δείτε αυτό:[/font][/color]

    MAGNUM 44

    The Saga's cartridge with the highest possible power with 44 g. The proper cartridge for those hunters looking for the highest power.

    Characteristics
    Gauge12

    Length[b]70 mm[/b]

    Brass Base25 mm

    ColourKhaki

    Load[b]44g[/b]

    Shot Lead

    Numbers

    Velocity
    1m (m/s) 405

    Velocity
    20m (m/s) 325

    Pressure
    (Kg/cm2)[b] 700[/b]

    Πάντως τα σκοπευτικά της saga στο sporting μου φάνηκαν δυναμίτες :lol: :D :D !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #134540

    Αντε να βγάλω μερικά από τα κατάστιχά μου.
    Βαριά γόμωση με μεγαλες ταχύτητες _ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ- ΑΚΥΡΟΝ
    Πολλά πολλά μείον, αυτοί που κυκλοφορούν είναι για κλάματα, και ειδικά για πάπια, κλειστός χωρίς πτερύργια?????@?@@@@
    Πιθάνα σφάλματα, έκτροπή της στήλης εκτός ευθείας, πιθανό "σπασιμο" του αμορτισερ, λόγω ψύχους και φορτίου σκαγιών. (είναι δεδομένο ότι το πλαστικό επηρεάζεται πολύ από την χαμηλή θερμοκρασία)= κατακόρυφη άνοδο των πιέσεων με όλα τα συν αυτό.
    Πολύ μεγαλυτερο μήκος στήλης σκαγιών, Αποτέλεσμα μικρότερο αμορτισερ = λιγότερη απορόφηση του stress = ποιο παραμορφωμένα σκάγια= 2) μικροτερος χώρος κάυσης της πυρίτιδας – αυξηση των πιέσεων = μειωση της προοδευτικότητας της πυρίτιδας =
    περισσότερα χαλασμένα σκάγια κλπ κλπ κλπ. Βλέπεται τίποτα θετικό στην όλη ιστορία.
    Λύσεις παραδοσιακές και δοκιμασμένες, παραδοσιακή βυσματωση, αλλά με πλαστική φούστα στην πυρίτιδα,ή άλλες πατέντες που βρήκα στον δρόμο για λίγο ποιο οικολογικά φυσίγγια,αντικατέστησα την πλαστική φούστα, με χάρτινη διαμέτρου 20mm, μετά η παλιά συνταγή της winchester, πλαστικό περίβλημα, είναι απείρως ποιο λεπτό όλα τα σκάγια μέσα "σκόνη" και στο περίβλημα.
    Επειδή ολα αυτά που αναφέρουμε είναι απόλυτα γνωστα από πολύ – πολύ παλιά απλά κάπου χάθηκαν στον δρόμο.
    Αντε να τα ξαναβρουμε.
    Με βάζεται στα αίματα, αλλά δεν έχω αντικείμενο για κυνήγι με τέτοια φυσίγγια και έρευνα χωρίς αντικείμενο???.

    Ενα τελευταίο επειδή υπάρχει ένας σνομπισμός των φερματζιδων σε σχέση με τους υπόλοιπου κυνηγούς. και δεν βγαίνει μόνο από τον φίλο που το έγραψε εαν ήταν ένας δεν το έκανα θέμα είναι ολοκληρη κουλτούρα.
    Επειδή τον εαυτό μου τον θεωρώ κυνηγό, και ποτέ μου δεν διεκδίκησα των τίτλο του μπεκατσα του περδικά ή οτιδηποτε αλλου ειδικευμενου κυνηγού. Εχω μια κυνηγετική διαδρομή, και ακόμα είμαι στις πρώτες σελίδες του κυνηγετικού βιβλιου.Σε αυτή την διαδρομή έμαθα να μην θεωρώ κυνηγετικά τίποτα ευκολο, Κάθε πράγμα έχει την δυσκολία του και την τέχνη του.Και ειλικρινα χαιρομαι να βρίσκομαι δίπλά σε ανθρώπους που ξέρουν να κυνηγάνε το οτιδήποτε,
    Οσο για τα κυνήγια με σκύλο, ειδικά οι μπεκατσάδες έχουν τον ευκολότερο δρόμο. και ένα μεγάλο προσόν μπορούν και κρύβουν την κυνηγετική και κυνολογική μετριοτητα ευκολοτερα από οποιοδήποτε αλλό κυνηγι.Πάντα θα υπάρχει κάποια δικαιολογία.
    Και εαν θέλεται το συζητάμε το γιατί σε άλλο τόπικ.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #134939

    Τά 44γρ τού SaGa δοκιμάστηκαν συγκριτικά με τά 36γρ τού ιδίου κατασκευαστή ,από τό ιδιο αυτογεμές ,στήν ίδια απόσταση ,τήν ίδια μέρα, στό ίδιο μέγεθος Ν04 Ισπανικό δλδ 3.25 . Τό ποσοστό στόν κύκλο τών 76εκ ήταν τό αυτό κ στά δύο βάρη μέ πολύ καλύτερη κατανομή στό ελαφρύτερο. Γίναν άνω από 7-8 τουφεκιές μέ τόν ίδιο τύπο φυσιγγίου. Δυστυχώς δέν είχα χρονογράφο τότε γιά νά δώ τήν αρχική ταχύτητα.

    Μέ τά σφαιρίδια πού υπάρχουν στό εμπόριο καλύτερα νά κάνετε ένα πετυχημένο Leo36 !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων