κλεψιμο θηραματος…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    stega στις #364580

    Από την στιγμή που σκοπός μας όταν πάμε στο κυνηγότοπο είναι να περάσουμε όμορφα και να "γεμίσουμε τις μπαταρίες μας" προτείνω τέτοιους "κυνηγούς" να τους γράφουμε στα @ρχ..@ μας, και να αλλάζουμε τόπο.
    Μην ξεχνάμε ότι κουβαλάμε όπλα τα οποία με τα λόγια -αν ξεφύγει η κατάσταση- μπορούν να μας κάνουν είτε φονιάδες είτε πτώματα αλλά και στις δύο περιπτώσεις μας κάνουνε χαμένους.
    Οπότε υπομονή με τους μ@λ@κες και αδιαφορία. Εξάλου ο σοφός λαός λέει ότι "όλα εδώ πληρώνονται"

    Παρα πολυ σωστα αυτα που γραφεις.Προσοχη γιατι δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου. Δεν σκεφτονται ολοι οπως εσυ. :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #126885

    Εγω παντως, αμα συκωσει αλλος ορτυκι,μπεκατσα,περδικα δεν ντουφεκαω και ας περασει απο μπροστα μου. Ειναι πουλι που δεν μου ανηκει..καποιο αλλο σκυλι το βρηκε ..γιατι να ντουφεκισω εγω? Με ενοχλει το σκηνικο…συκωνει το σκυλι μου ενα ορτυκι,μπεκατσα,περδικα και την βαραει ο αλλος(σαν τσιχλα που ερχεται κατα μερους του) και μου την φερνει. Μα εγω δεν ανεβηκα για να βαλω στο σακιδιο την περδικα. Ανεβηκα για να ζησω τη φαση. Να σηκωσω το θυραμα με το σκυλι μου και αν μπορεσω να το παρω. Αν δεν μπορεσω δεν τρεχει τιποτα. Θα προσπαθησω να το ξανασυκωσω..το βρω δεν το βρω. Τι να το κανω να μου το δωσει ο αλλος. Χαλαλι.
    Μου συνεβη αυτο κανα 2 φορες φετος στα ορυκια, του ελεγα.. κρατα το, ψωνισα μοσχαρισιο.

    Για τσιχλα πιο παλια ειχα τσακωθει με καποιον που καθοταν μπροστα απο το καρτερι μου κτλ κτλ. Επειδη δεν αξιζει τον κοπο, για μια τσιχλα να μπεις στο χωμα ή στη φυλακη, συκωνομαι και φευγω. Ψαχνω καμια καβατζα που με την ησυχια μου θα δω μερικα πουλια και θα ριξω σε καποια απο αυτα.

    Οσο για τους κλεφτες, μυαλο δεν θα βαλλουν ποτε. Αν ασχοληθεις μαζι τους, στην καλυτερη θα βγαλεις τα αποθημενα σου, στην χειροτερη θα γινει μεγαλο κακο. Οποτε μακρυα. Μακρυα. Ειδικα στα καρτεριτζιδικα πουλια, μακρυα γιατι το κακο δεν αργει να γινει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #126908

    Οντως υπαρχουν πολλοι λεβεντες -οπως εγραψε και ενας συναδελφος παραπανω- στο βουνο.
    Περυσι ειμασταν στα καρτερια της φασσας σε μια πλευρα του βουνου εγω και δυο φιλοι μου.Και φυσικα το σκυλακι μου δεμενο ομως σε μια βελανιδια.Το τοπιο υπεροχο και με μια ομιχλη "ονειρο".Απο το πουθενα εμφανιζονται 2 τυποι και αφου τους λεμε οτι ειμαστε τρεις,μπορειτε να πατε λιγο πιο πανω.Πραγματι μη μπορωντας να κανουν διαφορετικα πηγαν καμια 200ρια μετρα πιο πανω.Σημειοτεον δε οτι το εδαφος ειχε "φτερες" και χωρις σκυλι μπερδεβοσουνα να την βρεις (τη φασσα) απο τα πουπουλα προηγουμενων ημερων.Απο την πλευρα τους ακουμε 2 ντουφεκιες και σε δευτερολεπτα βλεπουμε ενα ζευγαρακι να κατεβαινει με 1000 το βουνο.Βαραω και γω δυο και βλεπω οτι η μια πεφτει και παω τρεχοντας να δω που επεσε μεσα στις φτερες.Εκει που εψαχνα φωναζω στο φιλο μου να αμολησει το σκυλι.Πραγματι ερχεται η μικρη μου και την στιγμη που την εντοπιζει βλεπω ενα χερι να προσπαθει να την πιασει."Τασο,αστην να την φχαριστηθει"του λεω,νομιζωντας οτι ειναι ο ενας απο τους 2 φιλους μου.Και πως κανω και σηκωνω το κεφαλι μου βλεπω οτι ειναι ο ενας απο τους ξενους."Αν κανεις οτι της παιρνεις την φασσα,το χερι σου και η φασσα θα μεινουν στο χωμα" του λεω.Δημιουργηθηκε μια ψιλοπαρεξηγηση αλλα στο τελος επειδη το πουλι ηρθε δεξια τραβερσα σε εμενα και χτυπημενο στο αριστερο πλευρο καταλαβε οτι εκανε λαθος.
    Το συμπερασμα:Υπαρχουν πολλοι ανεγκεφαλοι και νομιζουν οτι επειδη το φυσιγγι εχει καμποσα σκαγια μεσα,έ,ενα θα το πηρε,αλλα δεν εξεταζουν και τις συνθηκες.Και το δευτερο οτι εαν δεν ειχα την κουκλα μου το πουλι θα το χαναμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    giorgos k στις #126909

    φιλαρακι υπαρχουν πολλοι τετοιοι λεβεντες στα ελληνικα βουνα οπως προειπε και καποιος συναδελφος πιο πανω!απλα η τον αρχιζεισ στις μαπες μηπωσ και ισιωσει αλλα εχεις τον κινδυνο γιατι κουβαλαμε τουφεκια ολοι οποτε εχουμε θεμα η σηκωνεσαι και αλλαζεις τοπο.Εγω προσωπικα οταν ειναι για τσιχλα με τον που βλεπς κανενα τετοιο μαμακα αλλαζω τοπο, οσον αναφορα τον λαγο αλλαζω τοπο εκτος και αν ειναι στην περιπτωση ποθ πανε να μοθ παρουν λαγο οποτε δεν ελεγχομαι απο εκει και περα , περυσι συγκεκριμενα θα του ανοιγα το κεφαλι ενος αν δεν με κραταγε ο αδερφος μου , γιατι ειχε κοπανησει δικο μου λαγο και μου τα ελεγε περιεργα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #126910

    Kαλά οι γελίοι τύποι υπάρχουν παντού.
    Δυο περιστατικά μου έχουν τύχει,το ένα στα τρυγόνια το οποίο την ώρα που χτυπάω το τρυγόνι πάω να το πάρω,& βλέπω έναν τύπο να τρέχει & το έχει πιάσει στα χέρια του.Του λέω ρε φίλε δικό μου είναι αλλά άμα σου λείπει πάρτο.Αφήνει το όπλο του κάτω & μου αρχίζει μια επίθεση άνευ προηγουμένων βρισίδια να δουν τα μάτια σας.Δεν άντεξα & γω & ανταπέδωσα.Να μην τα πολυλογώ από τα πολλά βρισίδια & όταν έπιασε τα ιερά έγινε ο χαμός…..Σκέφτηκα μετά ότι τελικά δεν αξίζει χαλαστήκαμε όλοι μας.
    Γι'αυτό χίλες φορές μόνος μου & ας πηγαίνω πιο μακριά παρά να μπαίνω σε άλλες διαδικασίες.
    Είναι & αυτό που λέμε όλοι μας,όπλα κρατάμε το κακό δεν αργεί να γίνει δυστυχώς.

    Ένα άλλο περιστατικό που δεν θα ξεχάσω ποτέ:Είμαστε με τον πατέρα μου στο Ελευθεροχώρι πέρυσι για ελάτότσιχλες.Συναντάμε & μια παρέα λαγάδων.Μετά από λίγο τους ξαναβλέπουμε πάλι.Μου λέει ο ένας,ο λαγός εδώ τριγυρνάει,αν τον δεις ρίχτου.Σιγά μην περάσει από μας λέμε.Μετά από καμμιά ώρα τα σκυλιά τους αρχίζουν να γαβγίζουν & ο λαγός περνάει μπροστά από τον πατέρα μου.Του ρίχνει & τον παίρνει.Έρχονται & οι υπόλοιποι & ο πατέρας μου σαν παλιός κυνηγός τους τον δίνει.Παιδιά είναι δικός σας τους λέει.Του δίνουν ένα φυσίγγι πιάνουμε κουβέντα & μετά από λίγο φύγανε.Σε λίγο ήρθε ο ένας από τους τρεις κρατώντας το μισό λαγό καθαρισμένο σε μια σακούλα & τον δίνει του πατέρα μου.Του είπε φίλε αυτό που έκανες ήταν ότι θα έκανε ένας σωστός κυνηγός με αρχές.Την άλλη φορά που είχαν χτυπήσει πάλι ένας άλλος τον βούτηξε & έφυγε & έγινε ο χαμός του χαμού.
    Αυτό το περιστατικό έτσι για την ιστορία

    Πάντως είναι κρίμα να γίνονται τέτοιου είδους πράξεις,γιατί φανερώνουν το πόσο ανεγκέφαλοι & κάφροι είναι μερικοί.Τι θα καταλάβει αν κλέψει το θήραμα κάποιου;Είναι πιο μάγκας;Δυστυχώς ρε παιδιά κυκλοφορούν πολλά γαιδούρια αναμεσά μας & δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #364627

    Από την στιγμή που σκοπός μας όταν πάμε στο κυνηγότοπο είναι να περάσουμε όμορφα και να "γεμίσουμε τις μπαταρίες μας" προτείνω τέτοιους "κυνηγούς" να τους γράφουμε στα @ρχ..@ μας, και να αλλάζουμε τόπο.
    Μην ξεχνάμε ότι κουβαλάμε όπλα τα οποία με τα λόγια -αν ξεφύγει η κατάσταση- μπορούν να μας κάνουν είτε φονιάδες είτε πτώματα αλλά και στις δύο περιπτώσεις μας κάνουνε χαμένους.
    Οπότε υπομονή με τους μ@λ@κες και αδιαφορία. Εξάλου ο σοφός λαός λέει ότι "όλα εδώ πληρώνονται"

    +1

    Δε αξίζει ούτε συζήτηση γιατί δε πρόκειτε να βγάλεις άκρη.
    Πέφτεις στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν λόγω της εμπειρίας που έχουν (στη μαλακιά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #126961

    Το σ/κ που μας πέρασε κυνήγησα λαγό σε κάποιο νησί. Το Σάββατο το πρωί συναντήθηκα με κάποιον κυνηγό χαιρετηθήκαμε από μακριά και συνεχίσαμε το κυνήγι μας. Δεν κατάλαβα ότι κυνηγούσε λαγό μια και τα σκυλιά του έμοιαζαν περισσότερο με πουλόσκυλα. Μετά από κάποια ώρα και ενώ αντιλήφθηκα ότι κυνηγούσε λαγό τον προσπέρασα του ζήτησα συγνώμη δένοντας τα σκυλιά μου και συνέχισα την πορεία μου ώστε να απομακρυνθώ…εντύπωση μου έκαναν τα λεγόμενα του ΄΄ άστα δεν με πειράζει΄΄ ενώ έχω απομακρυνθεί περίπου διακόσια μέτρα ξεκουμπώνω πάλι τους σκύλους μου οι οποίοι πιάστηκαν αμέσως σε ντορό. Μετά από 20 περίπου λεπτά ο λαγός είχε ξεφωλιαστεί και πήγαινε κατευθείαν πάνω στο μέχρι τότε… άγνωστο συνάδελφο. Δεν είχε αντιληφθεί το λαγό του φωνάζω και τον τουφεκά με επιτυχία. Πλησιάζοντας τον καταρχήν το συγχαίρω για την τουφεκιά και μετά του λέω να πάρει τον λαγό….το αρνείται και μου λέει ΄΄εσύ ήρθες από μακριά΄΄ ο άγραφος νόμος λέει τότε να του δώσω το φυσίγγι. Ξεκουμπώνω την φυσιγγιοθήκη μου και του λέω διάλεξε….η ιστορία έχει και συνέχεια….την επόμενη βρεθήκαμε πάλι στο βουνό ….αλλά για κακή του τύχη ο ένας σκύλος του είχε πάθει θερμοπληξία. Το νερό ελάχιστο το σήμα των κινητών ανύπαρκτο. Του δίνουμε ότι απόθεμα από νερό είχαμε … και του ζητάμε το νούμερο που ήθελε να καλέσει (αφού προηγούμένος είχαμε αλλάξει τηλέφωνα ) για βοήθεια…για να καλέσουμε εμείς αφού σε ένα τέταρτο περίπου θα είχαμε σήμα. Με το παλικάρι έχουμε μιλήσει άλλες 2 φορές από τότε και όλα δείχνουν πως θα κυνηγήσουμε και παρέα…… ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΥΝΑΜΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #126981

    BEBAIA. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΙ ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΥΚΝΑ ΞΕΡΟΧΟΡΤΑ. ΑΜΕΣΩΣ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΨΑΞΕΙ. ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΛΕΩ ΑΣΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙ

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126986

    οχι μονο ασχημημα? να πω και την αλλη πλευρα!!!!!!
    σε κυνηγι γουρουνιου περσι ξαφνικα στο καρτερι που ημουν απο το πουθενα ξεπροβαλε ενα καπρι.σηκωσα το οπλο και εμεινε επι τοπου!!δεν περασαν μερικα δευτερολεπτα και εμφανιστηκα τα σκυλια.
    δεν ηταν τα δικα μας
    ηταν απο μια αλλη παρεα που κυνηγουσαν σ΄ενα αλλο βουνο.
    ειδοποιησα την παρεα μου οτι χτυπησα ενα γουρουνι αλλα τα σκυλια ηταν απο αλλη παρεα.
    τους ειδοποιησαν και ηρθαν και το πηραν.
    οι ανθρωποι ηταν κυριοι!εβγαλαν να μου δωσουν ενα κουτακι μονοβολα και φυσικα δεν τα δεχτηκα.την ωρα που επιστρεφαμε στα αυτοκινητα ηταν ο αρχηγος της παρεας τους και ειχε ενα κομματι κρεας και το κεφαλι(αγραφος νομος) για μενα. μεριδιο
    στο βουνο δεν ειναι ολοι ιδιοι!!!!!!!!!!υπαρχουν και οι εξαιρεσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #364679

    και το κεφαλι(αγραφος νομος) για μενα.
    στο βουνο δεν ειναι ολοι ιδιοι!!!!!!!!!!υπαρχουν και οι εξαιρεσεις

    Ετσι ειναι το σωστο φιλε Μανο,
    Οταν εχεις να κανεις με κυνηγους , οταν ομως εχεις να κανεις με τσαμπασιδες , αστα να πανε …

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #364895

    Εγω,σε αναλογες περιπτωσεις,τους δινω και αυτα που εχω στο διχτυ μου! ;)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #364974

    Εχω πιάσει καρτέρι από της 4 η ώρα κατά της 6,30 έρχεται ένας σκυφτός μπροστά μου και σε λίγο κάνει ότι χασμουριέται δηλαδή τον ξύπνησα στο καρτέρι εγώ δηλ κοιμόταν από της 12 μου είπε φωνές κακό σε λίγο ανεβαίνουν κάτι παιδιά άγνωστα ακούν τον καυγά ερχώνται κοντά και τι του λένε ρε μαζί δεν πίναμε καφέ κάτω στο καφενείο τον σκοτώνεις τον μακακα ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #127248

    Αυτου του ειδους οι πονηροι ειναι οι πιο "ωραιοι". Εχω παντα μαζι μου ενα φακο-προβολεα. Μολις αντιληφθω κινηση αναβω το φακο, και συνηθως πιανεται ο ενοχος. Τις περισσοτερες φορες με ενα "καλημερα" απομακρυνεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #364984

    Αυτου του ειδους οι πονηροι ειναι οι πιο "ωραιοι". Εχω παντα μαζι μου ενα φακο-προβολεα. Μολις αντιληφθω κινηση αναβω το φακο, και συνηθως πιανεται ο ενοχος. Τις περισσοτερες φορες με ενα "καλημερα" απομακρυνεται.

    [font=”Comic Sans MS”]Ηξερα ρε Βικτωρα,οταν γινεται ενας γαμος στο χωριο,πας και παιρνεις μερικα αρνια απο το διπλανο μαντρι με νυχτερινο τιμολογιο.Αλλα οτι κατω παιρνουν και τσιχλες!!! δε μπορουσα να το διανοηθω![/font]

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #127256

    να σας στειλω κροτιδες!!!
    ε να δεις πως θα τρεχει και δεν θα σταματα με τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τωρα για το νυχτερινο τιμολογιο στα κατσικια?
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΟ!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων