Ελληνικό ή Ιταλικό Τσιχλοφύσεκο?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #129668

    Και τα δύο παίρνω αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό ελληνικά.


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #368479

    Ελληνικα κυριως,Βωσσος μαυρο.Λαμπρο γιουρομιξ,Στοκας S32 και απο ιταλικα τα tordo! :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #368482

    Πέρυσι δοκιμάσαμε κάτι φυσίγγια που κατασκευάζονται στη Δράμα και λέγονται Champion. Τα πουλιά πέφτουν σχεδόν όλα ψόφια (κάτι πολύ σημαντικό αν δεν έχεις σκύλο για απόρτ) και μάλιστα τα 34gr που χρησιμοποιούμε στις χαμηλές θερμοκρασίες του Νευροκοπίου είναι υπεραρκετά.

    Tα Champion μπορώ να πω οτι και εγω δε τα ήξερα σα φυσίγγι αλλά έτυχε φέτος να τα πάρω μετά απο πρόταση καταστηματάρχη σε ένα κυνηγομάγαζο.Μπορώ να πω οτι με εξέπληξαν καθώς όσα πουλιά έριχνα έπεφταν κεραυνοβολημένα.Και δεν μιλάω φυσικά οτι το φυσίγγια σκοτώνει μόνο του, απλά οτι "κόβει" αρκετά καλά.Πάρ αυτά εγω χρησιμοποιώ τα Artemis της Πυρκάλ και είμαι υπερευχαριστημένος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #368485

    Tα Champion μπορώ να πω οτι και εγω δε τα ήξερα σα φυσίγγι αλλά έτυχε φέτος να τα πάρω μετά απο πρόταση καταστηματάρχη σε ένα κυνηγομάγαζο.Μπορώ να πω οτι με εξέπληξαν καθώς όσα πουλιά έριχνα έπεφταν κεραυνοβολημένα.Και δεν μιλάω φυσικά οτι το φυσίγγια σκοτώνει μόνο του, απλά οτι "κόβει" αρκετά καλά.Πάρ αυτά εγω χρησιμοποιώ τα Artemis της Πυρκάλ και είμαι υπερευχαριστημένος…

    Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να τα βρούμε στην αθήνα?, τα χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου 30 χρόνια πρίν, είναι φυσίγγι με μεγάλη ιστορία

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #368487

    Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να τα βρούμε στην αθήνα?, τα χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου 30 χρόνια πρίν, είναι φυσίγγι με μεγάλη ιστορία

    Μπορείτε στο About να το βρείτε, αυτή την στιγμή δεν το έχω μαζί μου. Εγώ είχα πάρει το Champion 36gr για παπιά. Παπιά μπορεί να μην βαρέσαμε αλλά σε δοκιμές που κάναμε το φυσίγκι είναι φωτιά. Είναι γεμισμένο με B&P. Αν θυμάμαι καλά το φέρνει κάποιος στο Μενίδι και κατασκευάζεται κάπου στην Μακεδονία νομίζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #368488

    KAΛΟΚΑΙΡΙ ΤΡΥΓΟΝΙ Β&P THΣ ΣΕΙΡΑΣ ΜΙGRATION-OΡΤΥΚΙ QUAGLIA THΣ ΝSI. ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΣΤΑ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑ ΤΣΙΧΛΑΣ RC 32 KAI AΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΥΡΙΩΣ ARTEMIS ΠΥΡΚΑΛ KAI KAMMIA ΦΟΡΑ ΤΟRDO NSI.ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΦΑΣΕΣ ΒΙΤURBO LAMBRO. ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ ΜΟΝΟ REMINGTON WINGMASTER HD. AYTA TA ΛΙΓΑ :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #129682

    Εγώ καθαρά τσιχλοφύσιγγο χρησιμοποιώ τα Ισπανικά RIO 32γρ αρκετά καλό φυσίγγι αλλά πιο πολύ λόγο τιμής, τα παίρνω 5 ευρώ το κουτί.

    Αν και θεωρώ από τα καλύτερα που υπάρχουν, όλα τα φυσίγγια της ΠΥΡΚΑΛ, αλλά λόγο τιμής δεν τα χρησιμοποιώ στις τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #368505

    Κυριως ιταλικα.Βρειτε μου αξιοπιστο ελληνικο φυσιγγι μεχρι 6 ευροπουλα και δεν εχω προβλημα να δοκιμασω.

    στη μακρη αφοι μπεκιαρη..οτι πεφτει δεν ξανασηκωνεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    DE LUXE στις #129688

    Καλημερα.
    Εγω στη τσιχλα χρησιμοποιω μονο ελληνικα φυσιγγια,κυριως λογω κοστους.Κατα περιοδους δοκιμαζω και πολλα,αλλα εχω καταληξει στα εξης: Βωσσος κοκκινο & μαυρο,Τασκωφ,max32 και rio32.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #368514

    nsi tordo 5.5,cheditte tordo 6
    τα αλλα ειναι γυρω στα 6.5 με 7.

    6 Cheditte Tordo?????????
    Που φιλε μου?

    Εγω κυνηγαω με ιταλικα κυριως αλλα και ελληνικα και γερμανικα Weidmanshell

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #129700

    Nsi 20 το πορτοκαλί και πυρκάλ μάυρο 32 γρ. Και από τα δύο είμαι ικανοποιημένος.

    Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και με μάλλινη τάπα της Nsi.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #129701

    Για πολλα χρονια στις τσιχλες εχω δοκιμασει παρα πολλα φυσιγγια, αγορασμενα ειτε απο εμενα ειτε απο αλλα παιδια, αναφερω μερικες μαρκες που δουλεψα εγω: Ζωχιος Μπλε διαφανες/Κιτρινα/Κοκκινα/Πρασινα/Μπλε, Πυρκαλ Μαυρο/Αρτεμης, Στοκας S30/S32/MAX/METEO, Lambro, Βωσσος, Rotweil, Neo Velox και αρκετες αλλες μαρκες που δεν θυμαμαι απο δικα μας και ξενα απο 30 εως 36 γραμμαρια.

    Η αποψη μου επι του θεματος ειναι οτι αναλογος με τον καιρο εδω στην νοτια κερκυρα και σχεδον παντα σε σχεση με το μικροκλιμα που επικρατει και το οπλο, υπηρχε μονο 1 ή εστω 2 φυσιγγια που δουλευανε καλα, τα υπολοιπα απο αιματα εως ξεπουπουλιασματα χωρις τα πουλια να πεφτουν κατω και αυτα τα 2 φυσιγγια δεν δουλευανε καθε μερα.

    Απο τοτε που αρχισα να γεμιζω μονος μου και μεχρι στιγμης, ελυσα σχεδον ολα μου τα προβληματα τουλαχιστον σε οτι κυνηγιεται με Ν.8 και Ν,9

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #368518

    nsi tordo 5.5,cheditte tordo 6
    τα αλλα ειναι γυρω στα 6.5 με 7.

    Πολύ καλές τιμές… που τα αγοράζεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #368523

    Καλό θα ήταν να αναφέραμε και το λόγο της επιλογής, για να έχουμε καλύτερη εικόνα!

    Ευχαριστώ πολύ!

    ΥΓ: Αφαίρεσα το συνδυασμό Ιταλικών-Ελληνικών για να μην έχουμε μπερδέματα

    Εγώ 2 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ EXPRESS 32 και είμαι ευχαριστημένος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #368536

    ποιο πολυ πυρκαλ γιατι μεχει ικανοποιησει αρκετα……ρε σπυρο τον εχου ε τρελανει τον εντουρα με τις τιμες ,,,,,. :o

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων