ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,211 έως 42,225 (από 43,269 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523015

    Καλημέρα Chris και καλώς ηρθες.

    Τάσο παρε 2 κουτάκια Ρουμελιώτης psb34 νο6 και θα με θυμηθεις. Τιμη οσο έγραφε η φανέλα του Σαραβακου ίσως και πιο κατω!!!

    Γιατρέ αν γίνει κάτι τέτοιο παω ισόβια μπορεί και δις ισοβια!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523017

    Γειά σου chris….

    Μητσάρα , δεν διαφωνώ ότι είναι πολύ καλό όπως λες , βέβαια δεν το έχω ρίξει για να έχω γνώμη….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523019
    Θα ήθελα να εκφράσω το παράπονο μου στους υπεύθυνους αυτής της σελίδας και τους συμβουλεύω να ελέγχουν καλύτερα ποια άτομα αφήνουν να γίνουν μέλη.
    Είναι μια ωραία γυναίκα που στέλνει προσωπικά μηνύματα με φωτογραφίες της χωρίς ρούχα και δείχνει το μ…… της και τάζει σε όλους αν της κάνουν διάφορα σεξουαλικά πράγματα πως θα τους δώσει ένα iPhone 11.
    Είναι ψέματα!!!!!
    Είναι iPhone 6 και πολύ αργό και δεν δουλεύει ο ήχος!!!!!!
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #523021

    Chris καλώς ήρθες. Από που μας προεκυψες; Τι κυνηγάς; Πες μας λίγα για σένα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #523030

    mitsosvinci,γεια σου!Προ ολιγου ενημερωθηκα απο το e-artemis οτι με ΦΕΚ της 2/9/2020 ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ η περιοχη του Χορτιατη Θεσσαλονικης για κυνηγι!!Στο τονιζω επειδη μου ειπες οτι σπουδασες εδω,αρα ξερεις απο Θεσσαλονικη.Σκεψου οτι ΗΔΗ υπηρχε αρκετα εκτεταμενο καταφυγιο αγριας ζωης απο πολλα χρονια…Τωρα με εζωσαν τα φιδια:εμεινε αραγε καθολου ελευθερο μερος εκει για κυνηγι η απαγορευτηκε ΟΛΟ το μερος?Θα πρεπει μαλλον να παρω τηλεφωνο κανεναν ομοσπονδιακο θηροφυλακα για να μαθω.Μαλιστα σκεφτομουν να παω εκει για κυνηγι την πρωτη μερα 15/9/20:θα με επιαναν και δε θα ηξερα το γιατι!Που εισαι ρε Φαμελλε,ο οικο-Χατζηδακης μας τον εμπηξε!Αλλα που θα παει,θα ερθουν εκλογες και τοτε η ΝΔ  να μην πω καθαρα τι ακριβως θα παρει…Καληνυχτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523031

    Καλημέρα γιατρέ , καλά θα κάνεις να μιλήσεις με τον θηροφυλακας της περιοχής για να μάθεις τα όρια του απαγορευμενου. Δεν ξέρω τι παίζει με τις απαγορεύσεις. Πριν λίγες μερες απαγόρευσαν μια τεραστια περιοχή στην Πελοπόννησο. Οι οργανώσεις μας πέρα από την συλλογή εσόδων από τις άδειες κάνουν τίποτα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2020
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Chris1975 στις #523078

    αυτο που πρεπει να ξερουν μερικοι παπαδοματακιδες ειναι οτι προστεθηκε αλλος ενας αεκτζης στην ομαδα ,,,,,,,,,τα υπολοιπα σας ειναι γνωστα κυριε λιονταρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523079

    καλημέρα στα αγόρια.

     

    Μήτσο και γιατρέ, οι θηροφύλακες να δίνουν πληροφορίες για τα απαγορευμένα, και μόνο αυτοί, είναι να γελάς.

    ξέρω περίπτωση που σε συγκεκριμένο σημείο έδωσε την ενημέρωση ομοσπονδιακός

    ότι επιτρέπεται, και σε δυο ώρες  συλλάβανε τον κυνηγό από το δασαρχείο. ο ομοσπονδιακός άφαντος. όταν τον έψαξε ο κυνηγός, του είπε, φίλε δεν είπα εγώ τέτοια πράγματα…..

    αυτά έπρεπε να είναι όλα πάνω στο ανάγλυφο της google maps, σε εφαρμογές του

    δασαρχείου, της πολιτείας δηλαδή, που θα έφτιαχνε με επιμέλεια και δαπάνη της και ευθύνη της και δέσμευση της, και θα ανανέωνε ανάλογα με το έτος και νέες απαγορεύσεις ή άρσεις απαγορεύσεων, και όταν το πατάς στο τηλέφωνο σου και το μεγαλώνεις από το στίγμα σου πάνω στον χάρτη, να σου λέει, είσαι μέσα ή έξω, τελεία και παύλα.

    όλά τ άλλα είναι μ@λ@κιες.

    και για τους πιο μεγάλους ή όσους δεν σέρνουν καινούργια τηλέφωνα,

    το τοπικό δασαρχείο να έχει δωρεάν προς διάθεση μεγεθυμένους έγχρωμους

    χάρτες, να ξέρεις που είσαι.

     

    ξέρω και άλλη περίπτωση, που ΕΙΚΟΣΙ χρόνια πήγαινε παρέα

    σε ένα μέρος και δεν πιάνανε κάπου καλά, γιατί τους είχε ΠΕΙ

    (άΐντε λέμε….) ο λόκαλ θηροφύλακας ότι απαγορεύεται και πέρσυ

    σταμάτησα εγώ το τζίπ του συλλόγου που περνούσε τυχαία, και

    επιτρεπότανε κανονικά.

    όταν έλεγε ο θηροφύλακας απαγορεύεται ΔΕΞΙΑ

    από τον δρόμο, εννοούσε τον ΚΕΝΤΡΙΚΟ, όχι τον ΠΑΡΑΔΡΟΜΟ…..

    Μ@λ@κί@ς το ανάγνωσμα δηλαδή.

     

    αν θέλετε την γνώμη μου, η θολή πληροφόρηση και η

    ασαφής πληροφορία ΒΟΛΕΥΟΥΝ, γιατί μπορούν εύκολα

    να σε βγάζουν φάουλ, αν δεν ξέρεις που πατάς.

    εχθές πήρα δασική αρχή κυκλάδων, για να μου στείλουν

    με δαπάνη μου χάρτη ζωνών και απαγορευμένων

    σε ένα νησί, και δεν ξέρανε ούτε το ΦΕΚ δημοσίευσης των ζωνών

    και των απαγορεύσεων, για να τα τυπώσω από κεί.

    ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρανε.

     

    Το δασαρχείο Θηβών, δεν ξέρει σε τι πλάτος από την παραλίμνη απαγορεύεται

    το κυνήγι…….τους πήρα και πέρσυ. ούτε αν επιτρέπεται η πλεύση με το όπλο στη

    θήκη, για να πας στην απέναντι όχθη. ούτε αν μπορείς με πλωτό να μαζεύεις τα πουλιά ή να τουφεκάς πάνω από την επιφάνεια του νερού……

    Η γνώση είναι δύναμη, η άγνοια αδυναμία, και αυτό που δεν θέλει

    η πολιτεία, είναι να σε κάνει δυνατότερο.

    θέλει να σε κρατάει από τα χαμηλά σου και να μπορεί να

    σε ελέγχουν με ΑΣΑΦΕΙΣ και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ όρους.

    άρα, ευτυχείς όσοι κυνηγάνε κοντά στο μέρος τους και ξέρουν

    που πάνε.

    οι υπόλοιποι, με πίστη και ελπίδα……

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #523086

    Hλια,εγω δεν ανηκω βεβαια στους πιο μεγαλους αλλα σε αυτους που εχουν συμβατικο κινητο.Αρκετα καινουριο μεν,πλην ομως οχι ικανο να δεχεται τις συγχρονες εφαρμογες.Αρα ενας ωραιος,ενημερωμενος χαρτης υπο του Δασαρχειου θα ηταν ο,τι πρεπει!Μητσο,σχετικα με τις απαγορευσεις,εχω την πληροφορηση απο συνδικαλες οτι σε μεγαλο βαθμο τα Δασαρχεια καταντησαν φωλιες ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΩΝ!Αντε και ο Θεος βοηθος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523088

    Το δασαρχείο αποτελείται απο τεμπελοσκυλα, αδιάφορους και άσχετους δημόσιους υπαλλήλους. Μελέτες μηδεν, διαχείριση δασών μηδεν. Ολα τα δάση έχουν αφεθεί στην τύχη τους και όλα θα καουν. Και όντως είναι φουλ εναντίον των κυνηγών γιατί τους πήραν την θηροφυλαξη όπως και είναι εναντίον της πυροσβεστικής από τότε που τους πήραν την δασοπυρόσβεση. Το τι είδαν τα μάτια μου και τι άκουσαν τα αυτιά μου πέρισυ στη μεγάλη φωτια δεν λέγονται . Η Δασάρχης  (τρομάρα της) να απειλεί με μηνύσεις πυροσβέστες που έκοβαν πεύκα για να κάνουν αντιπυρική.

    Όσο για την έλλειψη ενημέρωσης και το θολό τοπίο με τις απαγορεύσεις έχετε δικιο. Θέατρο του παραλόγου το συστημα. Πριν 3 χρόνια ζητησα χάρτη από τον σύλλογο Ψαχνων και μου έδωσαν έναν για την…….Πελοπόννησο!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523089

    Και κατι ευχαριστο , αποψε ειδα ενα σμηνος απο γερακομορφα που ήταν πανω απο 25-30 σε αριθμο. Λογικά για κάποιο αποδημητικο είδος θα πρόκειται γιατί ντόπια είδη σε τέτοια συγκέντρωση δεν έχω δει ποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523090

    Μήτσο, συμφωνώ και γω, για κλωτσιές είναι, αλλά είναι δυνατόν

    να περνάει στο ντούκου ότι δεν ξέρουμε που επιτρέπεται το κυνήγι;;;;;

    μάλλον, ότι εσκεμμένα, ΔΕΝ σε ενημερώνουν ορθά;;

     

    το ΠΡΩΤΟ που έπρεπε να ζητούν οι οργανώσεις, είναι ψηφιακό χάρτη.

    να σου πω και κάτι; το ψηφιακό ανάγλυφο είναι έτοιμο, σε όλη την

    Ελλάδα, και πληρωμένο, στην σελίδα της Ktimatologio.gr.

    Που βλέπεις ακόμη και τις δασικές εκτάσεις.

    χάθηκε ο κόσμος την γαμοαπαγόρευση να την τσιμπάνε με τις

    συντεταγμένες της πάνω στον χάρτη και το κάθε δασαρχείο

    να δίνει αντίγραφο σε οποιον το θέλει;;

    αυτή η Ελληνική τρέλλα, να είμαστε έτοιμοι να

    δεχτούμε μοιρολατρικά κάθε μαλακία παραπάει……

    αυτό που σου λέω, είναι κυριολεκτικά μια μέρα

    δουλειά για έναν δασολόγο.

     

    εκεί που κάνει τις δήθεν φωτοερμηνείες του (συγνώμη στους

    φορουμίτες δασολόγους), που πρέπει υποχρεωτικά το δάσος

    να φτάνει μέχρι την Κυψέλλη και μέχρι την Νίκαια,

    γιατί έτσι ήταν επί επαναστάσεως, ας κάτσει να τσιμπήσει

    πάνω στο υπόβαθρο του κτηματολογίου

    τις συντεταγμένες των απαγορεύσεων – μια ωρίτσα λέμε……..

     

    για πουλάκια, μακάρι να έχετε δίκιο, και να κυνηγήσουμε λίγο

    καλύτερα φέτος.

    καλό σκ.

    (Πήρα ένα μπερετάκι και ακόμη δεν έχω προλάβει να

    το ακούσω να κάνει μπάμ, αλλά το σκ χλωμό

    το βλέπω…..)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #523093

    Με ‘γειά το Berett-ακι φίλε Ηλία! Ποιο είναι, αν επιτρέπεται? Γρήγορα να κάνει μπάμ, και πολλές καταρρίψεις να σου δώσει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523095

    Καλοτουφεκο το καινούργιο όπλο Ηλία. Στο ντούκου το αφήνουν αυτοί και περνάει και δεν ξέρω γιατι. Εδώ φτιάξανε ένα νέο δρόμο σε περιοχή όπου επιτρέπεται το κυνήγι από 20/8 και το βορειοανατολικό όριο της ήταν ο παλιός δρόμος. Ξαφνικά άρχισε να…καλλιεργείται και να ακούγεται η άποψη ότι ο νέος δρόμος ειναι το όριο. Σε μια έναρξη έρχεται ο  ραμπο θηροφυλακας με εξάγωνο τζοκευ αγριεμενος και αρχίζει την παραμυθα με τον νέο δρόμο. Μόλις του έβγαλα έγγραφο με τα όρια των ζωνών διάβασης αποδημητικων , που χορηγουσε παλιά ο σύλλογος με την εκδοση της αδειας ,κατάπιε την γλώσσα του και μόλις του είπα ότι θα τον καταγγείλω για αυτό που προσπάθησε να κάνει χεστηκε το κομμαντο και ζήτησε και συγνωμη. Το θέμα είναι γιατί το κάνουν αυτο; Θέλουν να γραφουν κοσμο; Θέλουν να κυνηγάνε δικοί τους ανενόχλητοι; Δεν το γνωριζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523106

    Καλοριζικο το καινουριο όπλο , να το ευχαριστηθεις…..Οσον αφορα την κουβέντα για δασαρχεια και θηροφυλακες , το μονο που έχω να πω είναι οτι φέτος μπήκα στην πεμπτη χρόνια που έχω να δω θηροφυλακα , έχω αναφερθεί και παλαιότερα στα άσκοπα τηλεφωνήματα μου για καταγγελίες αλλά ….η κλήση σας προωθειτε , πάντως για κάνα κράχτη στα μπασιματα της τσιχλας , τους βλέπουνε…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 42,211 έως 42,225 (από 43,269 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων