ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΔΗ!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #134667

    Για τους παπαγάλους θα επιβεβαιώσω και εγώ, πρίν από κάποια χρόνια στον Βοτανικό.
    Στον κυνηγότοπο έχω δεί βαρβάρα στην Λήμνο και χιονότσιχλα στην Πίνδο.
    Για τον ρύσσο, είναι σίγουρα ο λύγκας;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375053

    Οι παπαγάλοι δεν είναι μεταναστευτικά πουλιά. Τέτοια λέτε και μετά θα έχουμε και οικολογικό κίνημα για την διάσωση του μακάο στην Εύβοια ! :lol: Αυτά τα κοπάδια από ξωτικά πουλιά είναι μάστιγα σε όλα σχεδόν τα κράτη της Ευρώπης και σχηματίζονται από πουλιά που απέδρασαν από κλουβιά. Σε προοδευμένες χώρες τα θεωρούν επιβλαβή και τους αλλάζουν τα φώτα, αλλά σε εμάς βλέπετε είναι "τα καημένα τα παπαγαλάκια, δεν πειράζουν κανέναν, μόνο τα αυγά από τα κοτσύφια τρώνε"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #134668

    Πρίν από 10 χρόνια, ψάρευμα με τον πατέρα μου, σε κάτι βράχια, στο Πόρτο Ράφτη Αττικής, και πέρασε μια βαρβάρα 10 μέτρα πάνω από το κεφάλι μου…. ήταν τέλη Φλεβάρη….
    το θυμάμαι πολύ καλά, παρόλου που τότε ήμουν 12 χρονών, γιατί ήταν η πρώτη πάπια που είχα δεί….
    Το συγκεκριμένο είδος, το είχε δει τότε για πρώτη φορά και ο πατέρας μου, και μετά το ψάξαμε σε βιβλία και διαβάσαμε τι πουλί ήτανε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #375074

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Φίλοι μου με αφορμή τις εμφανίσεις Λύγκα, ξεκινώ αυτό το θέμα για να καταγράφουμε τις συναντήσεις μας με σπάνια είδη της πανίδας μας.
    Καλό είναι να μαθαίνουμε τι είδη υπάρχουν στον τόπο μας.
    Ίσως μάλιστα χρησιμεύσουν τα στοιχεία σε επιστήμονες και στις οργανώσεις μας.

    Λύγκα ή Ρήσσο (Λύγκας ο Ευρασιατικός Lynx- lynx), έχει συναντήσει ο πατέρας μου αρχές της δεκαετίας του '80 στην περιοχή Τσάρνο Γράμμου – Βοΐου.
    Σε επόμενο μήνυμα μου θα σας πω τι έχω δει εγώ, αφού ανατρέξω στο αρχείο μου :lol: [/font][/color]

    ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΑΣΥΝΗΘΕΙΣΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΠΑΛΙΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ,ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ…Κ.Α. Ή ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΤΕ????
    ΦΙΛΙΚΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #375075

    Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΦΙΛΕ prowler r …..
    ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ…ΩΡΑΙΟΣ! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #375127

    εγω ειδα μπεκατσα σημερα :lol: σπανιο ειδοσ δεν ειναι και αυτο :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #134739

    Γειά σας παιδιά,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει συναντήσει αγριόγαλο… έχω ακούσει μερικά πράματα για αυτό το πουλί, και μερικές αναφορές παλιών , κάποιος μου είπε για μια συνάντηση που είχε στον Αλμυρό Βόλου κατά τη διάρκεια κυνηγιού υδροβίων το 1990….
    Επίσης, έχω ακούσει και για αγριόκουρκο, πουλί το οποίο λένε ότι ίσως υπάρχει σε πολύ μικρό αριθμό στα βόρεια σύνορά μας… έχετε ακούσει κι εσείς για αυτό ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #375175

    Γειά σας παιδιά,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει συναντήσει αγριόγαλο… έχω ακούσει μερικά πράματα για αυτό το πουλί, και μερικές αναφορές παλιών , κάποιος μου είπε για μια συνάντηση που είχε στον Αλμυρό Βόλου κατά τη διάρκεια κυνηγιού υδροβίων το 1990….
    Επίσης, έχω ακούσει και για αγριόκουρκο, πουλί το οποίο λένε ότι ίσως υπάρχει σε πολύ μικρό αριθμό στα βόρεια σύνορά μας… έχετε ακούσει κι εσείς για αυτό ?

    Για αγριόγαλους έχω ακούσει κι εγώ ότι έμπαιναν ξαφνικά για μία μόνο μέρα το χρόνο, κοντά σε βαλτοτόπια συνήθως, και την άλλη μέρα γίνονταν καπνός. Είχε δει ο πατέρας μου αγριόγαλο, την δεκαετία του '60. Κάποιος μάγκας τον είχε στην πουλιάστρα!

    Αγριόκουρκοι υπάρχουν σίγουρα μερικοί σήμερα στο παρθένο δάσος της Ροδόπης, στη Ζαγκραντένια. Γνωστός ταριχευτής είχε συναντήσει εκεί κάποια πουλιά πρόσφατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #134747

    ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ, ΣΤΟ "1500" ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΜΗΛΙΑ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ & ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΓΑΝ "ΣΦΑΙΡΑ".

    ΦΙΛΙΚΑ ΦΩΤΗΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    toliop στις #134750

    sto xwrio mou fetos uparxei mia karakaksa ololeukh kai prospa8w edw kai para polu kairo na thn strimokso ala mexri twra tzifos 2 fores mono poupoula… einai apo thn koryfh ws ta nyxia asprh!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #375215

    sto xwrio mou fetos uparxei mia karakaksa ololeukh kai prospa8w edw kai para polu kairo na thn strimokso ala mexri twra tzifos 2 fores mono poupoula… einai apo thn koryfh ws ta nyxia asprh!!!

    ENA ΣΩΡΟ ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΜΠΙΝΟΣ ΘΕΣ ΕΣΥ? ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    toliop στις #134778

    oxi apla 8elo na do pos ine apo konta mia kataspri karakaksa

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #375219

    αγριογαλους ειχε δει ο θειος μου στα ορυχεια της δεη στη μεγαλοπολη πριν χρονια….κ περνουν πολυ φορα παντως για να ξεκινησουν το πεταμα….. :lol: :D ειναι λιγο υπερβαρη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    131
    fitnessman στις #134783

    καλησπερα!! χθες η απογευματινη στο ενθετο για το κυνηγι ειχε DVD με κυνηγι αγριοκουρκου στα βορεια συνορα της Ιταλιας! πραγματικα πεταγαν σφαιρα πιο γρηγορα και απο περδικα ισως!! ειπαν οτι ο αρσενικος ειναι απο 1000-1500γρ. και ο θηλυκος περιπου 1000γρ..παντως μ αυτα που εχω διαβασει και εγω πρεπει να υπαρχει καποιος πληθυσμος στα βορεια συνορα μας μεσα σε παρθενα δαση (δασος ΦΡΑΚΤΟ στη Δραμα κ.α..) τωρα ποσοι ειναι πως παει ο πληθυσμος τους κανεις δεν ξερει,μιας και στην Ελλαδα δεν ασχολουμαστε σοβαρα με θεματα καταμετρησης και διαχειρησης του θηραματικου πλουτου της χωρας..τα αφηνουμε δυστηχως στην τυχη..(δηλαδη στα σκοπια,στην βουλγαρια,στην ουγγαρια ειναι πιο μαγκες απο μας και κυνηγανε την ΠΕΔΙΝΗ περδικα σε μεγαλους αριθμους και εμας ειναι τοσα χρονια απαγορευμενη και προκοπη δεν εχει….).απλα οι ανθρωποι κανουν κυνηγετικη διαχειρηση! και προσεχουν και φροντιζουν τους βιοτοπους των θηραματων..οσον αφορα και παλι το dvd που ειδα χθες,στην Ιταλια καταμετρουν τους αγριοκουρκους με μεγαλη ακριβεια καθε χρονο πριν αρχισει το κυνηγι και απο εκει κανονιζουν ποσα ατομα θα θηρευτουν..δυστηχως το κρατος μας ειναι ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ σε θεματα διαχειρησης των θηραματων και προστασιας των βιοτοπων της πανιδας γενικα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων