ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΔΗ!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #375225

    καλησπερα!! χθες η απογευματινη στο ενθετο για το κυνηγι ειχε DVD με κυνηγι αγριοκουρκου στα βορεια συνορα της Ιταλιας! πραγματικα πεταγαν σφαιρα πιο γρηγορα και απο περδικα ισως!! ειπαν οτι ο αρσενικος ειναι απο 1000-1500γρ. και ο θηλυκος περιπου 1000γρ..παντως μ αυτα που εχω διαβασει και εγω πρεπει να υπαρχει καποιος πληθυσμος στα βορεια συνορα μας μεσα σε παρθενα δαση (δασος ΦΡΑΚΤΟ στη Δραμα κ.α..) τωρα ποσοι ειναι πως παει ο πληθυσμος τους κανεις δεν ξερει,μιας και στην Ελλαδα δεν ασχολουμαστε σοβαρα με θεματα καταμετρησης και διαχειρησης του θηραματικου πλουτου της χωρας..τα αφηνουμε δυστηχως στην τυχη..(δηλαδη στα σκοπια,στην βουλγαρια,στην ουγγαρια ειναι πιο μαγκες απο μας και κυνηγανε την ΠΕΔΙΝΗ περδικα σε μεγαλους αριθμους και εμας ειναι τοσα χρονια απαγορευμενη και προκοπη δεν εχει….).απλα οι ανθρωποι κανουν κυνηγετικη διαχειρηση! και προσεχουν και φροντιζουν τους βιοτοπους των θηραματων..οσον αφορα και παλι το dvd που ειδα χθες,στην Ιταλια καταμετρουν τους αγριοκουρκους με μεγαλη ακριβεια καθε χρονο πριν αρχισει το κυνηγι και απο εκει κανονιζουν ποσα ατομα θα θηρευτουν..δυστηχως το κρατος μας ειναι ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ σε θεματα διαχειρησης των θηραματων και προστασιας των βιοτοπων της πανιδας γενικα..

    ΣΩΣΤΟΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ , ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ,ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ (ΑΚΡΙΒΗΣ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ) ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ "ΓΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ" .–


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #375287

    sto xwrio mou fetos uparxei mia karakaksa ololeukh kai prospa8w edw kai para polu kairo na thn strimokso ala mexri twra tzifos 2 fores mono poupoula… einai apo thn koryfh ws ta nyxia asprh!!!

    αστη ρε φιλε να υπαρχει και ενα σπανιο χρωμα σε πουλι αστο μηπως και δωσει απογονους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #375679

    αστη ρε φιλε να υπαρχει και ενα σπανιο χρωμα σε πουλι αστο μηπως και δωσει απογονους

    απογόνους δεν προκειτε να δωσει..θα δωσει αλλα οι πιθανοτητες για αλμπινο μικρα ειναι ιδιες με αυτες που έχουν οι άλλες καρακάξες….
    εγω πάντος αν σηναντουσα αλμπινο θυρευσιμο είδος δεν θα το σκότωνα…κ ας ήξερα οτι λιγο παρακάτω θα το χτυπισει κάποιος άλλος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    toliop στις #375683

    απογόνους δεν προκειτε να δωσει..θα δωσει αλλα οι πιθανοτητες για αλμπινο μικρα ειναι ιδιες με αυτες που έχουν οι άλλες καρακάξες….
    εγω πάντος αν σηναντουσα αλμπινο θυρευσιμο είδος δεν θα το σκότωνα…κ ας ήξερα οτι λιγο παρακάτω θα το χτυπισει κάποιος άλλος…
    [img]http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/10/15/article-1220640-06D46212000005DC-850_634x286.jpg[/img]

    gia na katalavo apagoreuete i sigekrimeni karakaksa gt auti pou ida miazi arketa me auti pou ida sthn photo pou exis. rotao min kano kamia patata!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #375684

    Για αγριόγαλους έχω ακούσει κι εγώ ότι έμπαιναν ξαφνικά για μία μόνο μέρα το χρόνο, κοντά σε βαλτοτόπια συνήθως, και την άλλη μέρα γίνονταν καπνός. Είχε δει ο πατέρας μου αγριόγαλο, την δεκαετία του '60. Κάποιος μάγκας τον είχε στην πουλιάστρα!

    Αγριόκουρκοι υπάρχουν σίγουρα μερικοί σήμερα στο παρθένο δάσος της Ροδόπης, στη Ζαγκραντένια. Γνωστός ταριχευτής είχε συναντήσει εκεί κάποια πουλιά πρόσφατα.

    Την χρονιά που γέμισε η Ελλάδα χήνες και έγινε αφορμή να επιτραπεί η χήνα την επόμενη, είχε εμφανιστεί αγριόγαλος στην κοπαίδα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #375685

    sto xwrio mou fetos uparxei mia karakaksa ololeukh kai prospa8w edw kai para polu kairo na thn strimokso ala mexri twra tzifos 2 fores mono poupoula… einai apo thn koryfh ws ta nyxia asprh!!!

    Δεν νομίζω ότι θα την ξαναδείς αφού της έφυγαν φτερά :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    toliop στις #375689

    Δεν νομίζω ότι θα την ξαναδείς αφού της έφυγαν φτερά :lol:

    μπα κάθε μέρα την βλέπω στο ίδιο σημειό μαζί με την παρεα της!!! απλά έχω καιρο να ασχοληθώ μαζί της ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #135102

    Πέρσι τελευταίες μέρες του Γενάρη σε κυνήγι μπεκάτσας κοντά στην Αλεξανδρούπολη συνάντησα ωτίδα (otis tarda), μεγάλου μεγέθους πουλί που το είδα και σηκώθηκε αφού έκανε πρώτα κάτι σα βατραχοπήδημα και μετά έφυγε σφαίρα. Το συνάντησα σε δάσος με βελανιδιές και πεύκα και απ' ότι μου είπαν συνήθως αυτά τα πουλια τα συναντάς στο βάλτο ή σε καλλιέργειες. Μπορείτε να τη δείτε εδώ

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #135123

    Ωραία……
    Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα από τα καλύτερα τόπικ του site…

    Εγώ έχω δεί ολόλευκο χελιδόνι (αλμπίνο) και μάλιστα 2 φορές, μια φορά στην Καρδίτσα και άλλη μια φορά κάπου στην Ηλία….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #375734

    gia na katalavo apagoreuete i sigekrimeni karakaksa gt auti pou ida miazi arketa me auti pou ida sthn photo pou exis. rotao min kano kamia patata!

    δεν απάγορεύεται
    απλα οτι σπανιο υπάρχει καλό θα ειναι να το προστατέυουμε απο μόνοι μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #135458

    Εγώ κάποτε στον Κιθαιρώνα είδα μια ελατότσιχλα (έτσι μου την είπαν).Ήταν σαν δενδρότσιχλα λίγο πιο σκούρα με ένα μαύρο δακτυλίδι στον λαιμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    savvas415 στις #135463

    Εμένα ο πατέρας μου πριν κάποια χρονια είχε χτυπήσει μια τσίχλα (του περάσματος) η οποία είχε στο πόδι της δαχτυλίδι με ρώσικα γράμματα και τηλέφωνο (αν έχεις τυχη που λένε) και νομίζω είχε επικοινωνήσει και με το σύλλογο (απλώς και μόνο για να πληροφορήσει το γεγονός).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #135469

    Εδω γραφεται για σπανια ειδη ζωον ξερω ενα οικολογοι το κακο ειναι πως δεν ειναι υπο εξαφανιση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #376232

    Εδω γραφεται για σπανια ειδη ζωον ξερω ενα [color=”#ff0000″]οικολογοι[/color] το κακο ειναι πως δεν ειναι υπο εξαφανιση

    ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ , ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ , ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #376238

    Γειά σας παιδιά,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει συναντήσει αγριόγαλο… έχω ακούσει μερικά πράματα για αυτό το πουλί, και μερικές αναφορές παλιών , κάποιος μου είπε για μια συνάντηση που είχε στον Αλμυρό Βόλου κατά τη διάρκεια κυνηγιού υδροβίων το 1990….
    Επίσης, έχω ακούσει και για αγριόκουρκο, πουλί το οποίο λένε ότι ίσως υπάρχει σε πολύ μικρό αριθμό στα βόρεια σύνορά μας… έχετε ακούσει κι εσείς για αυτό ?

    Όντως φίλε είναι αλήθεια. Πριν από 15 περίπου χρόνια σε κυνήγι υδρόβιων στην Πελ/σο και κατά την πορεία που έκανα για να μπορέσω να φτάσω σε μια "γλώσσα" περνώντας μέσα από ένα χωράφι με βαμβακιές με πολλή λάσπη σήκωσα τα εν λόγω πουλιά. Ήταν ομάδα 5-6 πουλιών, δεν έχουν καμία σχέση με κάποιες φωτο που είδα, είναι κατάμαυρα με λίγους ανοιχτους χρωματισμούς στα φτερά με έντονα κόκκινα λειριά. Το σχήμα τους είναι "κοντόχοντρο" σαν ελλειψοηδείς μπάλες με φτερά, μέγεθος πιο μικρό από αγριόχηνα. Σηκώθηκαν περίπου στα 60 μέτρα από εμένα και εντύπωση μου έκανε ότι διένησαν μια απόσταση 30-40 μέτρων τρέχωντας για να μπορέσουν να απογειωθούν. Παρατήρησα την πορεία τους εως ώτου έγιναν κουκίδες στον ορίζοντα. Δεν ντουφεκίστηκαν. Το βράδυ ρωτώντας κάποιους παλιούς βαλτοκυνηγούς της περιοχής μου επιβεβαίωσαν ότι όντως ήταν αγριόγαλοι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 210 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων