Δικαιώματα Θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #438800

    Εχθές έκανα μια έξοδο για εκπαιδευτικό σε πέρδικα και στην επιστροφή με σταμάτησε η θηροφυλακή σε οργανωμένο μπλόκο με τρία αυτοκίνητα.Αφού
    έγινε ο έλεγχος των αδειών ο θηροφύλακας ξεκίνησε να ψάχνει το αυτοκίνητο.”Μήπως κάνετε υπέρβαση καθήκοντος”τον ρωτάω?”οχι βέβαια” μου απαντά και
    μου λέει οτι έχει ακόμα και το δικαίωμα εαν το κρίνει να κατάσχει το αυτοκίνητο!!Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εαν έπραξε σωστά ο θηροφύλακας?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #438856

    Εχθές έκανα μια έξοδο για εκπαιδευτικό σε πέρδικα και στην επιστροφή με σταμάτησε η θηροφυλακή σε οργανωμένο μπλόκο με τρία αυτοκίνητα.Αφού<br>
    έγινε ο έλεγχος των αδειών ο θηροφύλακας ξεκίνησε να ψάχνει το αυτοκίνητο.»Μήπως κάνετε υπέρβαση καθήκοντος»τον ρωτάω?»οχι βέβαια» μου απαντά και<br>
    μου λέει οτι έχει ακόμα και το δικαίωμα εαν το κρίνει να κατάσχει το αυτοκίνητο!!Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εαν έπραξε σωστά ο θηροφύλακας?

    Απ’οσο γνωρίζω φίλε μου, έχει το δικαίωμα να σου ψάξει και το αυτοκίνητο, ναι. Για να κάνει οποιαδήποτε κατάσχεση όμως, πρέπει να σε βρει παράνομο σε κάτι αυτο είναι σίγουρο, και αν δεν κάνω λάθος μετα απο καταγγελία και με παρουσία της αστυνομίας, διοτι η δικαιοδοσια του νομιζω δεν του επιτρεπει να ενεργει απο μονος του για κατι τετοιο, αν δεν κάνω λάθος έτσι έχω ακούσει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλα δεν είμαι σίγουρος……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #438881

    Εχθές έκανα μια έξοδο για εκπαιδευτικό σε πέρδικα και στην επιστροφή με σταμάτησε η θηροφυλακή σε οργανωμένο μπλόκο με τρία αυτοκίνητα.Αφού<br>
    έγινε ο έλεγχος των αδειών ο θηροφύλακας ξεκίνησε να ψάχνει το αυτοκίνητο.»Μήπως κάνετε υπέρβαση καθήκοντος»τον ρωτάω?»οχι βέβαια» μου απαντά και<br>
    μου λέει οτι έχει ακόμα και το δικαίωμα εαν το κρίνει να κατάσχει το αυτοκίνητο!!Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εαν έπραξε σωστά ο θηροφύλακας?

    φιλε απο την στιγμη που βρισκεσε σε κυνηγοτοπο εχει δικαιωμα να σε σταματησει,να σε ελενξει, να κανει και ερευνα στο αυτοκινητο σου, τωρα για κατασχεση νομιζω πρεπει να υπαρχει μαζι δασαρχης οπου ειναι ορκισμενος οπως και οι αστυνομικοι και επισης ειναι και ο μονος που οπλοφορει κι’ολλας…..αυτος εχει δικαιωματα ιδια με τον αστυνομικο!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #438898

    Η ερευνα του αυτοκινητου ειναι ανακριτικη πραξη και μονο κρατικος ανακριτικος υπαλληλος εχει δικαιωμα να κανει.Δηλαδη μονο το δασαρχειο και αυτο υπο προυποθεσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #438919

    Οι ομοσπονδιακοι θηροφυλακες εχουν ανακριτικα καθηκοντα πλεον και αρα μπορουν να ψαξουν το αυτοκινητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #438999

    Για να κανει ερευνα στο αυτοκινητο πρεπει να υπαρχει επιβεβαιομενη παραβαση πρωτα. Προληπτικο ελενχο μπορει να κανει μονο η αστυνομια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #439019

    Είμαι και εγώ λίγο επιφυλακτικός για τον ελεγχο αλλα αυτος ήταν απόλυτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #439324

    Εφ οσον εχει καθηκοντα ανακριτικου υπαλληλου,αρκει και μονο η υποψια οτι εχεις κατι παρανομο μεσα αν εισαι σε αγροτικο η δασικο δρομο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439394

    διαβασα πρωτη φορα αυτο το θεμα, και δεν μπορω να κρυψω πως εχω σκασει στα γελεια.

    αν η ελλαδα εχει 1000 θυροφυλακους, οι 5-6 αξιζουν. ολοι οι αλλοι ειναι χεστες.. στα αναχωματα, στα κεντρικα φυλακια, και πανω στον δρομο διπλα στο αμαξι ξερουν να κανουν ελεγχο. λες και οι λαθροθυρες παντος τυπου ειναι χαζοι…

    να δω θυροφυλακες να μπενουν βραδι στα καρτερια για γουρουνια, να βγενουν νυχτα για ελεγχους σε αυτους που κυνηγουν με φωτα λαγο, να βζουν μποτα και να μπενουν σταν βαλτο για ελεγχο, και τι στον κοσμο…
    θα μου πεις πως αν κανουν πως ερχοντε εκι που ειμαι εγω θα πνιγουν.. η τα χρηματα που περνουν ειναι λιγα για να ρισκαρουν..

    μερικοι ομως ξερουν να πουλουν την μαγκια τους και το πνευμα τους πανω στην ασφαλτο…

    ενα μεγαλο θεμα που θα χρειαστει σελιδες να γραψουμε για να κατανοησουμε το θεμα..

    νανε καλα τα παιδια.. τα σωστα παιδια.. γιατι εχει και παλικαρια που ειναι ευγενικοτατα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #439398

    νανε καλα τα παιδια.. τα σωστα παιδια..

    εγω την θηροφυλακη την γουσταρω και την σεβομαι πολυ για το εργο της , ομως εχει και κατι μ….πανα εκει μεσα που δεν αξιζουν να λεγονται θηροφυλακες…….

    η προσωπικη μου εμπειρια ειναι η εξης: με σταματησαν για ελενχο στην ορεινη ναυπακτια και παρολο που ΔΕΝ ειχα μαζι μου το τουφεκι μου διοτι το ειχα αφησει στο κυνηγοσπιτο μας αυτοι για εκδικητικους λογους απεναντι στον μπαρμπα μου διοτι δεν τους αφησε να πιασουν στα χερια τους το τουφεκι του και μαλιστα χωρις να μας πουνε κουβεντα μας κανανε μηνυση οτι ειχαμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ καραμπινες 5σφαιρες και αρνηθηκαμε να τους τις δωσουμε !!!!!!! απ’οτι εμαθα εκ των υστερων μου κανανε εμενα μηνυση για να μην μπορω να μπω μαρτυρας υπερ του μπαρμπα μου καθ’οτι ημουν και εγω κατηγορουμενος πλεον!!!! ευτυχος η υποθεση πηγε στο αρχειο και δεν επιδικαστικε λογο αποσυμφορισης των δικαστηριων!!!!!

    υπαρχουν λοιπων και καποια απιστευτα λαμογια που θελουν να λεγονται θηροφυλακες!!!!!

    μετα απο καιρο μαθαμε οτι ενας απο αυτους(θηροφυλακας) ηταν μεγαλος λαθροθηρας και τον ενοχλουσε η παρουσια μας εκει διοτι δεν μπορουσε να κινηθει ελευθερα………τελικα τον βρηκε τον ‘μαστορα’ του ενα χρονο μετα !!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #439468

    διαβασα πρωτη φορα αυτο το θεμα, και δεν μπορω να κρυψω πως εχω σκασει στα γελεια.

    αν η ελλαδα εχει 1000 θυροφυλακους, οι 5-6 αξιζουν. ολοι οι αλλοι ειναι χεστες.. στα αναχωματα, στα κεντρικα φυλακια, και πανω στον δρομο διπλα στο αμαξι ξερουν να κανουν ελεγχο. λες και οι λαθροθυρες παντος τυπου ειναι χαζοι…

    να δω θυροφυλακες να μπενουν βραδι στα καρτερια για γουρουνια, να βγενουν νυχτα για ελεγχους σε αυτους που κυνηγουν με φωτα λαγο, να βζουν μποτα και να μπενουν σταν βαλτο για ελεγχο, και τι στον κοσμο…<br>
    θα μου πεις πως αν κανουν πως ερχοντε εκι που ειμαι εγω θα πνιγουν.. η τα χρηματα που περνουν ειναι λιγα για να ρισκαρουν..
    μερικοι ομως ξερουν να πουλουν την μαγκια τους και το πνευμα τους πανω στην ασφαλτο…

    ενα μεγαλο θεμα που θα χρειαστει σελιδες να γραψουμε για να κατανοησουμε το θεμα..

    νανε καλα τα παιδια.. τα σωστα παιδια.. γιατι εχει και παλικαρια που ειναι ευγενικοτατα…

    Χωρίς παρεξήγηση ρε φίλε, τι χεστες δηλαδή δε κατάλαβα….. εσύ θα είχες τ’αρ…ια δηλαδή να μπεις να τον πιάσεις τον άλλον σε δύσβατο και απόμερο σημείο … ; Και 10.000 το μήνα να σου δίνανε, ούτε μια στο εκατομμύριο εγω τι σου λέω!
    Εγω αυτό που έχω να πω πάντως, είναι οτι κάνουν και αυτοί τη δουλειά τους και με το παραπάνω, όπως μπορούν και με τα μέσα που διαθέτουν , είναι και πολυ καλοί μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις και με κάποιους…..
    Εμένα τις λίγες φορές που με έχουν σταματήσει ήταν εξηγημενοι, σωστοί, και γενικότερα , απ’οσο γνωρίζω το 95% των παιδιών έτσι είναι και πρέπει να είναι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439508

    συμφωνω μαζι σου. δεν θα μπουν μεσα. αλλα οχι μαγκια απο ασφαλη θεση. καταλαβενεις τι θελω να πω.

    εδω φιλε μου, επικρατει μια πολυ βαρια ατμοσφαιρα σε αυτα τα θεματα. δεν ξερω αν καποιος ειναι γνωστης του προβληματος.

    αν καποιος ειναι γνωστης, θα ξερει για την κοντρα συλογων και παρασυλογων.

    θα ξερει και για της μυνησεις που υπαρχουν μεταξη των θυροφηλακων. εχεις ιδεα τι ειναι να κανει θυροφηλακας μυνηση θυροφυλακες για λαθροθυρια, η ακομη και για πλατες? αν εδω εχουμε ατομα απο της περιοχες σερων, δραμας καβαλας ξανθης, θα εχουν ενημερωθει σιγουρα.

    οποτε δεν γραφω κατι τυχαια. βγαζω αδεια εδω και 24 χρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #439529

    συμφωνω μαζι σου. δεν θα μπουν μεσα. αλλα οχι μαγκια απο ασφαλη θεση. καταλαβενεις τι θελω να πω.

    εδω φιλε μου, επικρατει μια πολυ βαρια ατμοσφαιρα σε αυτα τα θεματα. δεν ξερω αν καποιος ειναι γνωστης του προβληματος.

    αν καποιος ειναι γνωστης, θα ξερει για την κοντρα συλογων και παρασυλογων.

    θα ξερει και για της μυνησεις που υπαρχουν μεταξη των θυροφηλακων. εχεις ιδεα τι ειναι να κανει θυροφηλακας μυνηση θυροφυλακες για λαθροθυρια, η ακομη και για πλατες? αν εδω εχουμε ατομα απο της περιοχες σερων, δραμας καβαλας ξανθης, θα εχουν ενημερωθει σιγουρα.

    οποτε δεν γραφω κατι τυχαια. βγαζω αδεια εδω και 24 χρονια.

    Φίλε μου καταλαβαίνω απολύτως τι λες και τι εννοείς ακριβώς πίστεψε με…..και το φαινόμενο αυτο ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν είναι μόνο Σερρες, Καβάλα και βόρεια όπως λες, αλλα σε όλη την Ελλάδα! Όπως γνωρίζεις π.χ. εσυ στα μέρη σου, ετσι γνωριζουμε κι εμεις στην Ηπειρο όπου κυνηγάμε, ποιος είναι ο καθένας και τι καπνό φουμαρει….και κυρίως μέσα απο τους συλλόγους…..
    Γι’αυτο όπως γνωρίζεις επίσης τελευταία, στέλνουν θηροφυλακη απο αλλα μέρη για έλεγχο και όχι ντόπιους και κοντινούς….και πίστεψε με, τους περιμένω πως και πως και γουστάρω να με ελέγχουν…κατάλαβες τι εννοώ…..;
    Δυστυχώς όμως φίλε μου, αυτη η κατάσταση κρατάει χρόνια τώρα και εγω προσωπικά δεν έχω δει καμμια βελτίωση, και για το λόγο αυτόν κιόλας, παυω ν’ασχολουμαι διότι δε βγάζει πουθενά!
    Αλλα χαίρομαι ειλικρινά, όταν βλέπω ότι γίνεται έστω μια προσπάθεια απο μερικούς, έστω και στα ψέματα δε το γνωρίζω αυτο και γι’αυτο τους ενθαρρυνω και είμαι μαζι τους και δε τους βάζω όλους μέσα στο ίδιο τσουβάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #439588

    ετσι. βλεπω πως συμφωνουμε..

    απλα να γραψω ακομη ενα παραπονο που εχω..

    πριν εναν χρονο απελυσαν εναν πολυ καλο θυροφυλακα, και προσελαβαν την αδερφη του προεδρου στον συλογο.

    για μενα? ας ανεβαζαν ακομη 5-10 ευρω την αδεια, και ας κρατουσαν ενα οικογενιαρχη που ειχε 3 παιδια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #439908

    ο θηροφυλακας ειναι πλεον ειδικος προανακριτικος υπαλληλος και μπορει να κανει ελεγχο σε αυτοκινητο αλλα και σωματικη ερευνα ….μπορει να σταματησει για ελεγχο οποιοδηποτε οχημα σε χωματοδρομο ,αλλα και σε επαρχιακη οδο αν υπαρχει υποψια για μεταφορα ξυλων κλπ…ως ειδικοι προανακριτικοι υπαλληλοι οριζονται οι δημοτικοι αστυνομοι ,οι θηροφυλακες κλπ οργανα …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων