ΠΟΙΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ & ΓΙΑΤΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39006

     

    Βαγγελη,

    Γιατι αιρετικος????

    Τα Franchi ειναι καλα και τιμια οπλα… Οι κατανομες δε….ΑΧ!!! ποσα δεν ξερουμε…

    Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω και ας ειμαι CRIO(s) κατοχος…

    Βεβαια να λεω και την αληθεια το Πασχα που καθαριζα του πατερα μου την Franchi…κοντεψα να χασω το μπουσουλα σε σχεση με την BENELLI.

    Μια ωρα εψαχνα να βρω πως συνδεεται το κλειστρο στον σιδηροδρομο… 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #335883

    Γιατί φίλτατοι συνάδελφοι με μπερδεύετε;

    Για αυτογεμή δεν μιλάμε; Τέλος πάντων ο Λεωνίδας έχει απόλυτο δίκιο σ’αυτά που λέει για το kriegkoff. Απλά να συμπληρώσω οτι στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει και το Valmet το οποίο ήταν το ίδιο ποιοτικό και το έφτιαχναν οι Φιλανδοί. Βάσει του μηχανισμού δεσίματος των καννών (και μόνο) με το πάνω συρτάρι που δένει τις κάννες κυκλοφορεί τώρα το Finn Classic (το οποίο δεν έχει σε καμμία περίπτωση την ποιότητα του kriegkoff ή του Valmet) που πήρε ο φίλος μου με τα γνωστά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #39021

    Αυτό που μέ ενθουσίασε στήν 391 πού αγόρασα πρόπερσι,ήταν τό ότι τό όπλο μού “έκατσε” μέ τή μία.Ειλικρινά είχα πάει μόνο γιά νά τή δώ,αλλά τήν ερωτεύτηκα,καί τήν άλλη μέρα πήγα καί τήν πήρα.

    Τό μηχανισμό της τόν ήξερα ούτως ή άλλως από τήν 303 πού είχα,καί από τήν οποία είχα μείνει ικανοποιημένος.

    Επίσεις η λεπτή της “πάπια”,πού όμοιά της βρίσκεις μόνο σέ “αδρανείας” όπλο,καί η οποία φέρνει τήν κάννη στήν κυριολεξία μέσα στήν χούφτα μου.

    Απέρριψα όλες τίς καραμπίνες πού δέν είχαν τή “χυτή” ράχη τής 391(καί τής 303) διότι ΔΕΝ μπορούσα νά συνηθήσω τή σκοπευτική τους γραμμή.Τέτοια όπλα είναι οι Α304 καί όλες οι Francchi.

    Απέρριψα επίσεις,όλες τίς Αμερικάνικες,γιά τίς χοντροκομμένες “πάπιες” τους.Πολύ άβολο στό χέρι,άρα,όχι ότι καλύτερο στή σκόπευση.

    Τελικά μέ τήν 391 έχω μείνει κατευχαριστημένος.Εχω ρίξει ότι φυσίγγι μπορείτε νά φανταστήτε(εκτός από κάποια υπό-ηχητικά) καί δέν κόλλησε πουθενά.Δέν θά αναφερθώ καθόλου στίς συγκεντρώσεις καί κατανομές της,διότι έχω ρίξει μόνο μέ τσοκάκια τής Briley,οπότε δέν μπορώ νά εκφέρω γνώμη γιά τά μανίσια της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #39037

    Φίλε Βασίλη, το “αιρετικός” γράφτηκε για να αποδώσει την διαφορετικότητα που είναι φυσικό να νοιώθω σαν κάτοχος ενός λιγότερο δημοφιλούς όπλου, αλλά και γιατί διαβάζοντας και το μήνυμα του φίλου KA-BAR φαίνεται ότι αυτό που για τον ίδιο αλλά και πολύ κόσμο ακόμη, είναι λόγος απόρριψης (βλ. σκαλοπάτι στη ράχη), για μένα είναι ο λόγος που την προτιμώ.

    Όσο για τις κατανομές αλλά και εν γένει όλη την ποιότητα μιας κάννης Franchi έχεις δίκιο, είναι πολλά που δεν ξέρουν όλοι, μόνο λίγοι και φανατικοί.

    Η δυσκολία που λες όντως υπήρχε στα παλιότερα μοντέλα, αλλά από την 612 και μετά το διόρθωσαν αφού το κλείστρο είναι ενωμένο με τον σιδηρόδρομο του πιστονιού. Απλά, αφαιρείς με μισή στροφή και τράβηγμα το αυτί του κλείστρου και το βγάζεις όλο μαζί με το πιστόνι. Η φασαρία όμως στο καθάρισμα παραμένει γιατί σαν όπλο αερίων, η κάπνα και η μαυρίλα στο πιστόνι πάει σύννεφο. 

    Μοναδικό παράπονο, η εμμονή μέχρι πρότινος της Franchi να χρησιμοποιεί δικό της σπείρωμα για τα εσωτερικά της τσοκάκια και δεν βρίσκεις custom τσοκ που να κάνουν, για να μπορείς να “συγκεκριμενοποιήσεις” λίγο το όπλο για κάποιο θήραμα…π.χ. τσοκ διασπορέα για την μπεκάτσα. Έμαθα όμως ότι επιτέλους έβαλαν μυαλό και οι καινούριες κάννες με εσωτερικά τσοκ έχουν σπειρώματα συμβατά με Beretta / Benneli.

    Βαγγέλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #39039

    ΕΓΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ REMINGTON 1100 special field.

    ΑΠΛΗ ΚΑΙ, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΝΩΤΕΡΩ,  ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΕΜΠΛΟΚΕΣ

    ΜΕ ΟΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #39042

    Φίλε PAGANI βγαίνει μια REMINGTON με κοντή κάννη και αγγλέ κοντάκι (δεν θυμάμαι μοντέλο όμως αλλά μου φαίνεται SPECIAL FIELD ονομάζεται). Για αυτήν πρόκειται;

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #39046

    Εγω κυριοι κυνηγω με ολα τα οπλαμου  δεν μπορω να μεινω για πολλεσ μερεσ μετο ιδιο  το οποιο δεν ειναι καλο να αλλαζεισ αλλαδεν μπορω. καθε μερα μια καραμπινα την αλλη δικανο αφου υπαρχουν. γιωργοσ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    ΑΙΛΟΥΡΟΣ στις #39064

    Συγνωμη παιδια αλλα δεν ειπατε τιποτα για BERRETA390 .Για μενα μετα την 302 αυτο το οπλο ειναι κορυφη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #39070

    ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ BERETA 302,ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΟΥΔΑΤΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΚΥΝΗΓΙΤΙΚΟ ΤΙΜΗ?35800 ΔΡΧ ΑΥΛΟΣ 18,5 ΤΟ ΟΠΛΟ.ΤΗΝ ΠΟΥΛΙΣΑ 100000 ΔΡΧ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΜΠΛΟΚΗ,ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΣΤΡΟ 71cm ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΓΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΑ.

    ΜΟΥ ΓΥΑΛΙΣΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ Η BENELLI SPECIAL LOUSO KAI EKANA THN AΛΛΑΓΗ,ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ ΕΝΑ ΟΠΛΟ 60 ΕΚ-ΕΩΣ 76 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΣΟΚ,ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΑΡΙ ΤΣΟΚ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ.ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΗΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ.ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ,ΠΑΛΙ ΜΕ ΕΞΩΤ ΤΣΟΚ,GIUBILEO AΣ ΠOYME.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #39073

    Η 302 κατέχει τό ρεκόρ Γκίνες μέ πολλές χιλιάδες βολές χωρίς εμπλοκή.

    Αυτός πού έριχνε,έριχνε μέ δύο όπλα,τά οποία τά γέμιζαν δύο βοηθοί,οι οποίοι είπαν ότι από κάποιο σημείο καί έπειτα,τό κλείστρο ήθελε σπρώξιμο μέ τό χέρι γιά νά κλείσει(όταν γεμίζανε) από τίς πυρίτιδες πού συσωρευτήκανε,αλλά τά όπλα συνεχίζανε ακάθεκτα τό έργο τους.

    Δέν είμαι σίγουρος γιά τόν αριθμό των βολών,αλλά νομίζω ότι ήταν 12.500 φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    panakoun στις #39078

     ΓΑΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΣΤΕΡΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ Η BENELLI S 90,ΑΠΛΟ  ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΣΤΟ, ΜΕ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ, ΑΠΟ 24gr-44gr ΦΥΣΙΓΓΙΑ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 3′), ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΜΠΛΟΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΚΑΛΥΚΑ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ,1 ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ. ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΤΟΥΦΕΚΙ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ…..ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΕ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39083

    Ειναι γνωστη η λατρεια που εχω στην BERETTA μιας και απο τα παιδικα μου χρονια το πρωτο οπλο σε cal12 που επιασα ηταν μια Α300!!!!

    Αυτο το οπλο αγοραστηκε απο την ιταλια το 1974 και υπαρχει στην οικογενεια μου μεχρι και σημερα σε λειτουργια εχοντας ριξει απειρες τουφεκιες και το μονο που εχει αλλαχτει ειναι ο εξολκεας!

    Οποιο οπλο της BERETTA και να παρεις ειναι σιγουρο οτι θα σε συντροφευει στα κυνηγια σου για παρα πολλα χρονια!

    Αντρεα το sporting gun εκανε τεστ διαρκειας την 391 και εριξε με ενα οπλο 7.500 φυσιγγια χωρις κανενα προβλημα!!

    Παντως στην ελληνικη αγορα η κοντρα κραταει εδω και χρονια μεταξυ BERETTA-BENELLI με καλυτερες πωλησεις και σταθερη πρωτια της BERETTA!!!!!

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    ΑΙΛΟΥΡΟΣ στις #39085

     

    BENELLI CRIO H BERRETA 391?  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39090


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΑΙΛΟΥΡΟΣ στίς 29 Mάϊος 2004


     

    BENELLI CRIO H BERRETA 391?

    Φιλαρακι οπως διαβασες και πιο πανω οι γνωμες ειναι μοιρασμενες!!!!

    Και τα δυο οπλα ειναι εξαιρετικα νομιζω οτι η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου!!!

    Γιωργος  

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #39091


    [indent]Ìíçìüíéï: Áñ÷éêÞ áðïóôïëÞ áðü ÁÉËÏÕÑÏÓ óôßò 29 MÜúïò 2004


     

    BENELLI CRIO H BERRETA 391?  


    [/indent]

    FILE MOU, EGO ME 2-3 PARADEIGMATA 8A SOU PO THN GNOMH MOU. DEN 8A SOU PO PARE TO TADE OPLO, APLA 8A SOU PO MERIKA PERISTATIKA. EXO KAPOIOUS FILOUS KYNHGOUS. MERIKOI APO AYTOUS EXOUN BENELLI, KAI MERIKOI BERETTA. ALLOI PALI EXOUN BREDA FRANCHI KTL.

    LOIPON, PROTOS STHN POLH MOU POU PHRE BENELLI CRIO, HMOUN EGO. YSTERA APO THN PROTH XRONIA THN APOKTHSAN ALLOI 3 FILOI MOU KAI KANENAS APO AYTOUS DEN PARAPONE8HKE OTI EIXE TO PARAMIKRO PROBLHMA APO APOPSH LEITOURGIAS!!!

    APO THN ALLH, KAPOIOI ALLOI EXOUN THN 391.

    ENAS APO AYTOUS, O PROTOS POU THN APOKTHSE, EIXE SYNEXEIA PROBLHMA EMPLOKON KAI APO THN ALLH, TO OPLO TOUS KALYKES DE TOUS PETAGE 3-4 METRA MAKRYA OPOS OLA TA OPLA, ALLA TOUS EFTYNE AKRIBOS STA PODIA TOU.OUTE MISO METRO MAKRYA.ALLA TO SYMANTIKOTERO HTAN OTI PAROUSIAZE EMPLOKES.

    ENAS ALLOS FILOS MOU, EIXE PROBLHMA ME THN BELONA. DHLADH PARAPONIOTAN OTI DEN TOU ESKAGE OLA TA FYSIGGIA (DOKIMASE DIAFORETIKES MARKES) TELIKA EIPE POS TO PROBLHMA HTAN STO OTI TO ELATHRIO THS BELONAS POU BRISKETAI HTAN MAKRY ME APOTELESMA NA EMPODIZEI THN BELONA NA BGEI. ALLO PROBLHMA ME TO OPLO TOU SYGEKRIMENOU FILOU, HTAN OTI MERIKES FORES DEN OPLIZE THN BELONA, DHLADH H BELONA KINIOTAN PARALLHLA ME TO KLEISTRO XORIS NA OPLIZEI EKEI POU PREPEI.

    TELIKA H XEROKEFALIA AYTOU TOU AN8ROPOU, EPEISE TON ADERFO TOU NA POULHSEI MIA BROWNING AUTO 5 POU EIXE, GIA NA PAREI KAI AYTOS 391, ME APOTELESMA KAI AYTOS NA EXEI TO IDIO PROBLHMA.

    TO PERIERGO ME AYTA TA 2 ADERFIA EINAI OTI KATHGOOROUN TA BENELLI OTI EINAI OLO EMPLOKES, XORIS OMOS TEKMHRIOMENES KATHGORIES.

    LENE P.X. OTI PHRAN THN KARAMPINA BENELLI  TOU TADE KAI OTAN ERIXAN THN PROTH BOLH, PAROUSIASE EMPLOKH. POTE OMOS AYTO DEN EXEI GINEI MPROSTA SE TRITO.PANTA OTAN EINAI MONOI TOUS….. LIGO PERIERGO DEN EINAI? H APO8EOSH HTAN OTAN ENAS APO TOUS 2 ELEGE POS EIXE KREMASMENO TO OPLO KAI PIESTHKE TO KOUMPI POU KATEBAZEI FYSIGGI APO THN APO8HKH XORIS NA TO KATALABEI.PHGE LEEI NA RIXEI META KAI TOU EKANE EMPLOKH…..TO PSEMA KAI AYTO DIOTI TA BENELLI RIXNOUN KAI ETSI. MALISTA MPOREIS NA THN KANEIS 4ara PIEZONTAS TO KOUMPI AYTO KAI O MEIOTHRAS NA EINAI MESA KAI NA DEIXNEI 3ara H KARAMPINA.

    OMOS EPHREASMENOS OPOS HTAN APO THN BERETTA, POU AN KATEBASEI FYSIGGI H APO8HKH TOTE KANEI EMPLOKH AN RIXEIS EIPE AYTH THN HLI8IOTHTA.

    ENAS TETARTOS FILOS MOU, EIXE KAIA YTOS BERETTA 391. DEN POLYKYNHGAEI AYTOS, OMOS STA LIGA KYNHGIA POU KANEI TOU EKANE KAPOIES EMPLOKES ME APOTELESMA NA APELPISTEI KAI NA PAREI THN BENELLI “SPECIAL LUSSO”.

    KAI ENA SPEMPTOS, (GNOSTOS OXI FILOS) TOU ESPASE FETOS TON FLEBARH H OURA TOU KLEISTROU.ENO KYNHGAGE TSIXLES.

    TORA OSON AFORA THN CRIO POU ANEFERES, 8A SOU PO TO EXHS….

    O KOLLHTOS MOU, EIXE THN BENELLI RAFFAELLO SPECIAL.OTAN PHRA THN CRIO KAI KYNHGSAME PAREA 1 XRONO KAI EIDE TI TRABHGMATA KANEI H CRIO, TOTE THN POULHSE STHN LHXH THS SAIZON KAI PHRE CRIO KAI AYTOS.

    SHMEIOTEON OTI THN SPECIAL THN EIXE MONO 1.5 – 2 XRONIA XORIS KANENA PROBLHMA KAI ME LEITOURGIA STO FULL.KYNHGI SKOPEYTHRIO KTL…

    TO MONO KAKO POU EXEI H CRIO, EINAI H RIGA APO AN8RAKONHMATA, H OPOIA EINAI LIGO EYAIS8HTH.

    ALLA EINAI KAI PLEONEKTHMA APO THN ALLH, MIAS KAI TO OLIKO BAROIS TOU OPLOU MEIONETAI AIS8HTA (GIA OSOUS TOUS ENDIAFEREI TO BAROS TOU OPLOU)

    KLEINONTAS, 8ELO NA PO, POS EXO APRATHRHSEI KAI APO ALLOUS, POS DEN EINAI OLES OI 391 PROBLHMATIKES. DHLADH EXOUN BGEI KAI APRTIDES KALES. OMOS KATA PLEIOPSHFIA AKOUO MONO ASXHMA KAI MALISTA APO TOUS IDIOUS TOUS KATOXOUS TOUS.

    TA SYMPERASMATA DIKA SOU. ESY EPILEGEIS!!!

    FILIKA PANTA…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων