ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #153430

    …. να αρχίσω να πιγαίνω με ελαφρύ
    τροχαδάκι προς την αντίθετη κατεύθυνση και αυτο τότε θα τρέξει σε μένα… τι λέτε να το δοκιμάσω ?
    [/quote]

    Αυτό σίγουρα είναι αποτελεσματικό.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #153525

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά….
    θα συνεχίσω μόνο με το παιχνίδι…χωρίς τα φτερά…. μεχρι το σκυλί να εμπεδώσει για τα καλά το "φέρτο"… και μετά θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα…
    Ειλικρίνά, η βοήθειά σας είναι πολύτιμη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    pantelis-petra στις #154765

    Καλησπέρα, εχω ενα σετερ 11 μηνων, οποτε φετος θα εχει τις πρωτες του επαφες με κυνηγι…
    το πηγα δυο φορες απο την εναρξη. παρεα μου ηταν και φιλος με σετερ 2,5 ετων. θηραματα δεν βρηκαμε, ωστε να διαμορφωσω καλυτερη αποψη αλλα θα ηθελα τις αποψεις σας για τα πρωτα στοιχεια του σκυλου μου.
    1. ακολουθει συνεχως τον αλλο σκυλο, για να παιξει
    2. οταν κουραστει και δεν μπορει πλεον να ακολουθησει, βρισκεται στα ποδια μου και παρπαταει μαζι μου
    3. δεν καταλαβαινει δηλ. το ρολο του, πως θα το κανω να μαθει να ψαχνει και γενικα να κυνηγαει? θα γινει απο μονο του, βρισκοντας θηραματα οποτε θα <ξυπνησει> ?
    μπορω να κανω κατι παραπανω κατα τη διαρκεια του κηνυγιου?

    ευχαριστω τους εμπειρους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #154803

    1. ακολουθει συνεχως τον αλλο σκυλο, για να παιξει

    Φυσιολογικό για την ηλικία του, την φυλή του και την έλλειψη θηράματος. Ποτέ δεν βγάζω τις πρώτες φορές νεαρό σκύλο με άλλον έμπειρο. Θα μάθει να ακολουθεί και δεν θα αναπτύξει πρωτοβουλίες ή θα αντιγράψει συνήθειες του μεγαλύτερου που συνήθως αντιγράφουν τις κακές. Αφού πέσει σε πολλά θηράματα και αποκτήσει αυτοπεποίθηση και τις δικές του εμπειρίες έτσι που να βάζει το μυαλό του για να βρει θήραμα, τότε, μπορείς να το βάλεις κοντά σε ένα άριστο κυνηγόσκυλο για να μάθει να κάνει συναίνεση και να "κλέψει μαστοριά".

    2. οταν κουραστει και δεν μπορει πλεον να ακολουθησει, βρισκεται στα ποδια μου και παρπαταει μαζι μου

    Αυτό σημαίνει πως δεν έχει εκπαιδευτεί όσο πρέπει για να αποκτήσει φυσική κατάσταση. Βέβαια στην αρχή μην περιμένεις να κυνηγά με τις ώρες, να τον σταματάς όποτε βλέπεις πως κόβει την ταχύτητα του και να τον ξανά αρχίζεις μετά από σύντομη ξεκούραση. Όταν βρεθεί σε κυνηγότοπους με πολλά πουλιά (πεδινές ή έστω και σε ελεγχόμενη για τσούκαρ)…. και φυσικά έχει την διάθεση να κυνηγά… θα καταλάβει γιατί τρέχει.

    3. δεν καταλαβαινει δηλ. το ρολο του, πως θα το κανω να μαθει να ψαχνει και γενικα να κυνηγαει? θα γινει απο μονο του, βρισκοντας θηραματα οποτε θα <ξυπνησει> ?

    Ακριβώς, γιαυτό δείξε του όσα περισσότερα θηράματα μπορείς, Όσα περισσότερα βρίσκει σε μία έξοδο τόσο περισσότερο παθιάζεται και τόσο περισσότερο ψάχνει για θήραμα. Όσα δε περισσότερα χτυπηθούν και τα πιάσει στο στόμα του τόσο καλύτερος θα γίνεται και τόσο συντομότερα.

    μπορω να κανω κατι παραπανω κατα τη διαρκεια του κηνυγιου?

    Αν δεν έχεις την δυνατότητα για πεδινές (που ούτως ή άλλως δεν τις τουφεκάς) ή σε ελεγχόμενη με καλή ποιότητα περδικιών, περίμενε τα περάσματα, αν δεν πέσεις σε μεγάλους αριθμούς αγόρασε μερικά από αυτά που πετούν γρήγορα και "φύτευε" τα στον κυνηγότοπο, να τα τουφεκάς πάντα μετά από φέρμα. Αυτά βέβαια ανήκουν στις λύσεις: "Από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα".
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #154852

    Όσα δε περισσότερα χτυπηθούν και τα πιάσει στο στόμα του τόσο καλύτερος θα γίνεται και τόσο συντομότερα.

    [/quote]

    Επί της ευκαιρίας αυτής θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ γιατί έχω πρόβλημά με την σκύλα σχετικά με το απόρτ. Η μικρή δεν βάζει το θήραμα στο στόμα της. Πάει εκεί που πέφτει το μυρίζει και μένει εκεί, πολλές φορές δε αδιαφορεί να πάει να το βρει που έχει πέσει. Να σημειώσω όμως ότι ακόμα δικό της πουλί δεν έχω βαρέσει δυστυχώς για να δω και τότε την συμπεριφορά της. Την μικρή την είχα πάρει σε ηλικία 8 μηνών (σέτερ) και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το απόρτ για να μην κάνω κανένα λάθος. Και τέλος 2 φορές έχει μόνο πιάσει το ορτύκι την 1 ήταν σκοτωμένο και με το που το έπιασε το ξαναάφησε και την άλλη το ορτύκι έπεσε τραυματισμένο και όπως πήγε να φύγει το έπιασε το κράτησε λίγο και όταν άρχισα να την πλησιάζω και να της λέω μπράβο το άφησε και το φύλαγε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #155064

    Kυνηγα τη σκυλα μονη της, βγαλε πρωτα τη σκυλα και μετα τον μεγαλο. Δωστης ευκαιριες και θα δεις αν εχει διαθεση να απορταρει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #155091

    Αν το σκυλι βαζει στο στομα του το θυραμα,ακομα και αν δεν στο απορταρει, εχει τη δυνατοτητα να απορταρει

    Το προβλημα ειναι οταν το σκυλι δεν βαζει καθολου το θυραμα στο στομα..εκει δεν(αν και για αυτο υπαρχει λυση, αλλα θελει εξειδικευμενη εκπαιδευση)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #155445

    Και τι κανουμε οταν το σκυλακι (Δυο ετων σεττερ θηλυκο)αφου βρει και φερμαρει το ορτυκι και ακολουθησει επιτυχης τουφεκια παει για απορτ και αντι για απορτ γινεται χλαπακιασμα?Ενδεικτικα αναφερω οτι με χρηση σφυριχτρας διακοψε το μασουλισμα και την εκανε με ελαφρα πηδηματακια..σα να μην εγινε τπτ.
    Στην αυλη η επαναφορα του ειναι υποδειγματικη .Να αναφερω ομως οτι εξω απο το κλουβι του σκυλου κυκλοφορουν ελευθερα κοτες -παπιες κλπ οικοσιτα οχι βεβαια την ωρα της επαιδευσης.Ειμαι ολος αυτια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #155464

    Kαλησπέρα . Εχω ένα πρόβλημα με τον σκύλο μου ενώ είναι πολύ υπάκουος όταν είναι μόνος του όταν βλέπει άλλους σκύλους δεν υπακούει με τπτ…Ο σκύλος είναι 9 μηνών …Πως θα αλλάξει η συμπεριφορά του ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #155626

    Εχω μια απορια σχετικα με τον σκυλο μου (Αγγλικο Σεττερ).
    Ωρες ωρες στο κυνηγι του ορτυκιου, εκει που τρεχει ωραια ωραια, ερχεται και κολαει στα ποδια μου. Δεν μπορω να εξηγησω γιατι το κανει αυτο. Αυτο το κανει απο κουταβι. Ουτε το εχω φοβησει, ουτε το εχω μαλωσει αμα ανοιγεται.
    Το σκυλι δεν δειχνει φοβισμενο (δεν εχει κροτοφοβια).
    Λες και δεν θελει να περπατησει μπροστα (σαν φερμα). Αυτο το κανει μονο στα ορτυκια.
    Οποιος εχει καμια ιδεα θα το εκτιμουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #155643

    Για ελληνικά βιβλία εκπαίδευσης είπαμε.

    Από ξένα βιβλία εκπαίδευση κυνηγοσκυλων ποια προτείνετε;;;

    Από ξένα DVD???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #155649

    Τέλος, επειδή είναι Σέττερ, έχεις σκεφτεί μήπως δεν τα γουστάρει τα ντοπιάρικα ορτύκια;

    [/quote]

    Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ για την απάντηση για πολλοστή φορά.

    Το παραπάνω γιατί το λέτε; Πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς να αναλύσετε το γιατί το λέτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #155731

    Το παραπάνω γιατί το λέτε; Πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς να αναλύσετε το γιατί το λέτε.

    Δεν νομίζω να ενδιαφέρει πολλούς γιατί είναι γνωστό. Όσο πιο τυπικοί στην εργασία τους είναι οι Αγγλικοί Δείκτες και κυρίως το Πόιντερ και το Αγγλικό Σέττερ τόσο λιγότερο αποδοτικοί είναι σε θηράματα που απαιτούν αργό ψάξιμο, μεθοδικό, κεφάλι χαμηλά, σαν να ψάχνουν "ας πούμε" με το μυαλό και όχι με την μύτη. Είναι (ή μάλλον… τα σωστά Σέττερς οφείλουν να είναι) πολύ γρήγορα, να καλπάζουν με το κεφάλι ψηλά αναζητώντας τις οσμές των θηραμάτων στον αέρα και από μακριά. Ένας λόγος που οι αγώνες Μ.Ε. γίνονται σε πέρδικα είναι αυτός. Φυσικά οι ανάγκες του κυνηγού που δεν τον ενδιαφέρουν μόνο η πέρδικα και η μπεκάτσα βάζουν τα κουτάβια τους στα ορτύκια, η "ανάγκη" και η επανάληψη θα τα οδηγήσει στο να "χαλάσουν" και να γίνουν ορτυκόσκυλα. Το προηγούμενο Σέττερ μου, γιος Παγκόσμιου Πρωταθλητή, μου το "είπε" ξεκάθαρα: δεν τα γουστάρω, και δεν τον ξανάβαλα σε ορτύκια, εξάλλου γιαυτό έχω τα Σπρίνγγερς.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    noxius91 στις #155795

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΑΒΑ ΜΟΥ (6 ΜΗΝΩΝ ΣΕΤΤΕΡ) ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ 'ΕΛΑ' ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΠΟΛΟΥΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ "ΕΛΑ" ΚΑΙ "ΚΑΤΣΕ" ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΜΕΤΕΠΗΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #155854

    Ευχαριστω για την απαντηση κ. Νικολακοπουλε.
    Ωρες ωρες μου δινει την εντυπωση οτι δεν προχωραει για να μην σηκωσει καποιο ορτυκι.
    Θα το παλεψω παντως μηπως και διορθωθει.
    Ευχαριστω και παλι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων